Home Page

Results for Feis at the Falls 2017

Grade Results

Champ Results

Feis at the Falls 2017 As Tabulated by FeisWeb.Com on Aug 12, 2017
Overall ReCap: There were 246 Champions registered for the Feis and 227 danced. 129 were awarded (56.8%)
Champion regular events ended shortly after 2:39 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for OC Events
.
.
9:30 AM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Mary Bryan, ON, Sean Flynn, NY & Gillan Terry, FL
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #595 Annabelle Noone (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 235 > … #293 Elexa Duggan (Rince Na Tiarna)
3 < 191 > … #451 Adele Kushner (Scoil Rince Le Cheile)
4 < 174 > … #108 Victoria Wood (Scoil Rince Le Cheile)
.
9:19 AM
Event #410 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Myra Watters, FL, Philip Owens, FL & Kathy Dennehy, IL
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #332 Sophie Gibbons (McInerney)
2 < 240 > … #728 Alexandra Smith (Rince Na Tiarna)
3 < 200 > … #253 Regina Culhane (Hagen-Kavanagh)
4 < 185 > … #768 Emily Tompkins (Donny Golden)
.
9:36 AM
Event #411 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Myra Watters, FL, Philip Owens, FL & Kathy Dennehy, IL
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 270 > … #136 Olivia Barbarossa-Robinson (Clann Na Cara)
2 < 218 > … #594 Linnea Neureuther (Rince Na Tiarna)
3 < 191 > … #211 Kylee Chapin (Clann Na Cara)
4 < 185.5 > … #269 Ethne Degan (Carle)
.
10:48 AM
Event #412 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Myra Watters, FL, Philip Owens, FL & Kathy Dennehy, IL
25 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #756 Siobhan Swatton (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 228 > … #282 Iyla Dickerson (Clann Na Cara)
3 < 183 > … #449 Jameson Kukolic (Goggin-Carroll)
4 < 167.5 > … #593 Lexie Neale (Short)
5 < 144.5 > … #502 Emma Mahoney (Rince Na Tiarna)
6 < 141 > … #624 Sophia Patriarco (Roisin Academy)
7 T < 140 > … #527 Phoebe McColville (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
7 T < 140 > … #314 Caitlin Ford (Murphy Irish Arts)
8 < 135 > … #138 Colleen Barry (Francis Academy)
9 < 132 > … #765 Anna Tigner (Possak Hampshire Academy)
10 < 125.5 > … #122 Jolie Acton (Boland)
11 < 123 > … #539 Katie McGarvey (Goodwin Academy)
.
10:30 AM
Event #413 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Mary Bryan, ON, Sean Flynn, NY & Gillan Terry, FL
23 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #574 Julia Moore (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 223.5 > … #277 Colleen DesRosiers (Clann Na Cara)
3 < 185 > … #484 Morgan Low (Boland)
4 < 165 > … #128 Owen Andrews (Druid Academy Irish Dancers)
5 < 161.5 > … #183 Allison Burd (Rince Na Tiarna)
6 < 150 > … #397 Meg Hogan (Murphy Irish Arts)
7 < 139.5 > … #742 Emma Spillane (Scoil Rince Saoirse)
8 < 137 > … #362 Addie Haga (Millennium)
9 < 133 > … #559 Shaelynn Meyer (Clann Na Cara)
10 < 128 > … #278 Grace Devine (Boland)
11 < 127.5 > … #774 Julia Tynan (Verlin)
12 < 125.5 > … #507 Erin Manzolli (Griffith)
.
11:05 AM
Event #414 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Mary Bryan, ON, Sean Flynn, NY & Gillan Terry, FL
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #283 Isabella DiFoggio (Rince O' Chroi)
2 < 193 > … #805 Maeve Wiser (McInerney)
3 < 184 > … #658 Leah Ramsay (Butler-Fearon-Oconnor)
4 < 181.5 > … #110 Emily Wright (Goulding)
5 < 180 > … #629 Miranda Payne (Graham)
6 < 168 > … #640 Kathryn Piech (Murphy Irish Arts)
7 < 163.5 > … #113 Tori Zah (Boland)
8 < 152.5 > … #596 Caitlin O'Brien (Rince Na Tiarna)
.
11:58 AM
Event #415 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Mary Bryan, ON, Sean Flynn, NY & Gillan Terry, FL
26 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #287 Abaigeal Donoghue (Rince Na Tiarna)
2 < 186 > … #407 Lauren Hussell (Murphy Irish Arts)
3 < 182.5 > … #554 Ava Mennes (Murphy Irish Arts)
4 < 170 > … #599 Kyella O'Connor (Rince Na Tiarna)
5 < 164 > … #456 Megan Lana (Drumcliffe)
6 < 162.5 > … #134 Katie Bales (McDonald School)
7 < 157 > … #339 James Gilligan (Doherty Petri)
8 < 154.5 > … #411 Kendall Jenkins (Johnston)
9 < 149 > … #305 Ciara Evans (Bell)
10 < 131.5 > … #796 Caitlin Wells (Clann Na Cara)
11 < 127 > … #798 Jenna Wilkinson (McCarthy)
12 < 125 > … #545 Ranait McGuire (Francis Academy)
.
12:11 PM
Event #416 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Mary Bryan, ON, Sean Flynn, NY & Gillan Terry, FL
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #267 Olivia Deasy (Burke-Conroy)
2 < 225 > … #194 Luke Busacco (Drumcliffe)
3 < 190 > … #406 Margaret Hunt (Francis Academy)
4 < 180 > … #802 Rylea Wilson (Butler-Fearon-Oconnor)
5 < 171 > … #276 Bayleigh DesRosiers (Clann Na Cara)
6 < 160 > … #408 sarah hyland (Murphy Irish Arts)
.
12:54 PM
Event #417 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Mary Bryan, ON, Sean Flynn, NY & Gillan Terry, FL
9 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 67% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #778 Sarah Valincourt (Boland)
2 < 231 > … #573 Colleen Moody (Sullivan-Stewart)
3 < 195 > … #206 Lillian Carroll (McMahon)
4 < 177 > … #379 Madison Heacock (Rochester Academy)
5 < 168 > … #682 Catherine Rollins (Rochester Academy)
6 < 166 > … #105 Madison Wojtanik (Rince Na Tiarna)
.
12:59 PM
Event #418 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Mary Bryan, ON, Sean Flynn, NY & Gillan Terry, FL
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #789 Hannah Walker (Rince Na Tiarna)
2 < 225 > … #295 Madison Dunn (McCarthy)
3 < 215 > … #130 Erica Archer (Clann Na Cara)
4 < 181 > … #528 Brigid McCormack (Rince Na Tiarna)
5 < 172 > … #393 Madelyn Heyden (McCarthy)
.
1:05 PM
Event #419 Preliminary Men & Ladies 18 and Over
Judged by Mary Kay Heneghan, NY, Sean Flynn, NY & Gillan Terry, FL
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #780 Sarah Velasquez (Aherne Sheehan)
2 < 221 > … #163 Catlyn Blanchard (Roisin Academy)
3 < 215 > … #239 Kyle Cortley (Clann Na Cara)
.
10:03 AM
Event #509 Open Championships Girls Under 9
Judged by Tim O'Hare, , Edward Murphy, NY & Maura Kilkenny-Glynn, SC
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #109 Tatum Worth (Butler-Fearon-Oconnor)
.
10:11 AM
Event #510 Open Championships Girls Under 10
Judged by Tim O'Hare, , Edward Murphy, NY & Maura Kilkenny-Glynn, SC
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #316 Bridget Foti (Rince O' Chroi)
2 < 225 > … #733 Julia Smith (Scoil Rince le Cheile)
3 < 220 > … #462 Lauryn Lape (Rince Na Sonas)
4 < 190 > … #634 Madison Pennington (Rince Na Tiarna)
.
11:30 AM
Event #511 Open Championships Girls Under 11
Judged by Myra Watters, FL, Philip Owens, FL & Kathy Dennehy, IL
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #657 Annika Ramsay (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 235 > … #255 Megan Cummiskey (Millennium)
3 < 221 > … #472 Maeve Lickfeld (Rince Na Tiarna)
4 < 195 > … #460 Cassandra Belle Lang (Boland)
5 < 177 > … #312 Morgan Flanagan (Short)
.
12:04 PM
Event #512 Open Championships Girls Under 12
Judged by Myra Watters, FL, Philip Owens, FL & Kathy Dennehy, IL
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #384 Jessica Hegarty (McGough Academy)
2 < 223 > … #167 Sophia Bonacci (Boland)
3 < 195.5 > … #409 MICHAELA HOPE ISAACSON (Short)
4 < 184 > … #467 Grace Lavery (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
.
11:19 AM
Event #513 Open Championships Girls Under 13
Judged by Tim O'Hare, , Edward Murphy, NY & Maura Kilkenny-Glynn, SC
9 Registered, 7 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #241 Adiana Cotroneo (Clann Na Cara)
2 < 235 > … #229 Molly Collins (Butler-Fearon-Oconnor)
3 < 205 > … #591 Erica Muscat (Butler-Fearon-Oconnor)
.
11:42 AM
Event #514 Open Championships Girls Under 14
Judged by Tim O'Hare, , Edward Murphy, NY & Maura Kilkenny-Glynn, SC
9 Registered, 9 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #394 Catherine Hoare (Goggin-Carroll)
2 < 250 > … #299 Carson Einwechter (Doyle)
3 < 178 > … #540 Emily McGough (Rince Na Tiarna)
4 < 172 > … #611 Megan O'Shea (Francis Academy)
.
12:25 PM
Event #515 Open Championships Girls Under 15
Judged by Tim O'Hare, , Edward Murphy, NY & Maura Kilkenny-Glynn, SC
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #413 Taylor Kane (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 182 > … #565 Rachel Mintz (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
3 < 180 > … #284 Gabby Dinucci (Bell)
4 < 174 > … #643 Emma Pittens (Butler-Fearon-Oconnor)
5 < 171 > … #249 Paige Cross (Scoil Rince le Cheile)
6 < 167 > … #443 Gloria Kramer (Rince Na Sonas)
.
12:30 PM
Event #516 Open Championships Girls Under 16
Judged by Myra Watters, FL, Philip Owens, FL & Kathy Dennehy, IL
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #203 Sarah Campeau (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 203 > … #471 Alyssa Lickfeld (Rince Na Tiarna)
3 < 200 > … #745 Julianna St-Pierre (Finnegan)
.
12:43 PM
Event #517 Open Championships Girls Under 17
Judged by Myra Watters, FL, Philip Owens, FL & Kathy Dennehy, IL
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #378 Meghan Haughey (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 205 > … #581 Mackenzie Margaret Mosco (Burke-Conroy)
3 < 196 > … #615 Emily Oswald (Rochester Academy)
.
1:46 PM
Event #518 Open Championships Girls Under 18
Judged by Myra Watters, FL, Philip Owens, FL & Kathy Dennehy, IL
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #754 Julia Sullivan (Doyle)
2 < 225 > … #478 Meghan Loftus (Rince Na Tiarna)
3 < 190 > … #374 Jillian Harvey (Scoil Rince Le Cheile)
4 < 185 > … #576 Vivianne Mootoo (Butler-Fearon-Oconnor)
.
2:39 PM
Event #519 Open Championships Ladies 18 and Over
Judged by Tim O'Hare, , Edward Murphy, NY & Maura Kilkenny-Glynn, SC
26 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #755 Mia Sullivan (Rince Na Tiarna)
2 < 250 > … #746 Megan Stella (McInerney)
3 < 177.5 > … #621 Kylie Paliani (Doyle-Corrigan Academy)
4 < 176 > … #688 Michelle Rueb (Inishfree)
5 < 155.5 > … #785 Hayley Vlasschaert (Doyle)
6 < 151 > … #214 Isabelle Chouinard (Short)
7 < 148 > … #963 Meghan Johnson (Rochester Academy)
8 < 147 > … #744 Sarah Spitznogle (Clann Na Cara)
9 < 146 > … #609 Shannon O'Shaughnessy (Inishfree)
10 T < 144.5 > … #752 Emma Sullivan (Doyle)
10 T < 144.5 > … #619 Meghan OToole (Haley)
11 < 111 > … #788 Siobhan Wagner (Druid Academy)
.
10:06 AM
Event #609 Open Champion Boys Under 9
Judged by Tim O'Hare, , Edward Murphy, NY & Maura Kilkenny-Glynn, SC
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #604 Patrick O'Flaherty (Broesler)
.
11:23 AM
Event #614 Open Champion Boys Under 14
Judged by Tim O'Hare, , Edward Murphy, NY & Maura Kilkenny-Glynn, SC
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #525 Gavin McCarthy-Willoughby (Goggin-Carroll)
2 < 250 > … #564 Matthew Minton (Rince Na Tiarna)
.
1:40 PM
Event #618 Open Champion Boys Under 18
Judged by Myra Watters, FL, Philip Owens, FL & Kathy Dennehy, IL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #516 Robert McAleese (Butler-Fearon-Oconnor)
Home Page