Home Page

Results for Flower City Feis 2017

Grade Results

Champ Results

Flower City Feis 2017 As Tabulated by FeisWeb.Com on Oct 1, 2017
Overall ReCap: There were 245 Champions registered for the feis and 218 danced. 115 were awarded (52.8%)
Champion regular events ended shortly after 4:06 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC and OC Events
.
.
10:08 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Eleanor Kelly, ONT, John Jennings, NJ & Anne Marie Leonard, ONT
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #313 Nora Margaret Burns (Francis Academy)
2 < 218 > … #413 Bianca Ficorilli (Clann Na Cara)
3 < 185.5 > … #659 Makenna Myler (Bell)
4 < 176 > … #306 Mischa Buecheler (Johnston)
5 < 172.5 > … #382 Shannon Dewar (Fay-Healy)
6 < 159 > … #475 Maya Herman (Dunleavy - NY)
.
10:41 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Eleanor Kelly, ONT, John Jennings, NJ & Anne Marie Leonard, ONT
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #175 Alexandra Smith (Rince Na Tiarna)
2 < 225 > … #613 Avery McGregor (Celtic Academy Canada)
3 < 183 > … #614 Madalynn McGregor (Celtic Academy Canada)
4 < 179 > … #536 Colleen Kustermans (Doyle Corrigan)
.
10:57 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Eleanor Kelly, ONT, John Jennings, NJ & Anne Marie Leonard, ONT
11 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #340 Hannah Clegg (Fay-Healy)
2 < 226 > … #455 Sierra Griffin (Boland)
3 < 184 > … #569 Delaney Luther (Roisin Academy)
4 < 173 > … #332 Kylee Chapin (Clann Na Cara)
5 < 171.5 > … #665 Linnea Neureuther (Rince Na Tiarna)
6 < 165 > … #283 Ashley Bellavia (McMahon)
.
12:09 PM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Eleanor Kelly, ONT, John Jennings, NJ & Anne Marie Leonard, ONT
19 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #758 Elizabeth Nist (Bell)
2 < 220 > … #580 Emma Mahoney (Rince Na Tiarna)
3 < 197 > … #661 Lexie Neale (Short)
4 < 187 > … #658 Molly Murty (Rochester Academy)
5 < 180 > … #564 Addie Lowery (Johnston)
6 < 154 > … #695 Sophia Patriarco (Roisin Academy)
7 < 153 > … #195 Adelle Stanton-Bursey (Fay-Healy)
8 < 139 > … #221 Gianna Volpe (Paloma)
9 < 132 > … #176 Arianna Smith (Rince Na Tiarna)
.
12:32 PM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Eleanor Kelly, ONT, John Jennings, NJ & Anne Marie Leonard, ONT
27 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #229 Gabrielle Wall (McDonald School)
2 < 182 > … #477 Jacqueline Heyden (McCarthy)
3 < 173.5 > … #244 Kiera Wilson (Rochester Academy)
4 < 172 > … #271 Sheridan Ballard (Francis Academy)
5 < 168 > … #423 Maya Fredette (Butler-Sheehan)
6 < 154 > … #462 Olivia Halpin (McMahon)
7 < 150 > … #593 Natalie Martin (Rochester Academy)
8 < 145.5 > … #193 Ruthie Spencer (Cassin Academy)
9 < 139 > … #129 Sawyer Richardson (McMahon)
10 < 137 > … #378 Colleen DesRosiers (Clann Na Cara)
11 < 135.5 > … #636 Julia Milham (Francis Academy)
.
1:29 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Eleanor Kelly, ONT, John Jennings, NJ & Anne Marie Leonard, ONT
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 242 > … #691 Jaelyn Palmer (Bell)
2 < 213 > … #197 Alexander Stratton (McElligott)
3 < 187.5 > … #672 Caitlin O'Brien (Rince Na Tiarna)
4 < 176.5 > … #591 Alicia Marsh (Short)
5 < 171.5 > … #762 Meghan Naughton (Harney Academy)
6 < 165 > … #697 Josephine Pazaras (McDonald School)
7 < 162 > … #254 Tori Zah (Boland)
.
1:42 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Eleanor Kelly, ONT, John Jennings, NJ & Anne Marie Leonard, ONT
19 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #387 Abaigeal Donoghue (Rince Na Tiarna)
2 < 193 > … #341 Lauren Clifford (Roisin Academy)
3 < 188 > … #431 Megan Gearinger (Rochester Academy)
4 < 182 > … #422 Madison Fox (Rince Na Tiarna)
5 < 178.5 > … #464 Mabel Hance (Johnston)
6 < 168.5 > … #615 Ranait McGuire (Francis Academy)
7 < 153 > … #543 Megan Lana (Drumcliffe)
8 < 148 > … #237 Caitlin Wells (Clann Na Cara)
.
1:53 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Eleanor Kelly, ONT, John Jennings, NJ & Anne Marie Leonard, ONT
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #377 Bayleigh DesRosiers (Clann Na Cara)
2 < 218 > … #486 Margaret Hunt (Francis Academy)
3 < 212.5 > … #662 Caitlin Nee (Harney-Pender-Keady)
4 < 187.5 > … #255 Reagan Zuber (Clann Na Cara)
.
2:21 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Eleanor Kelly, ONT, John Jennings, NJ & Anne Marie Leonard, ONT
9 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #471 Madison Heacock (Rochester Academy)
2 < 195 > … #224 Maryam Volpe (Paloma)
3 < 191 > … #219 Sarah Valincourt (Boland)
4 < 181 > … #326 Lillian Carroll (McMahon)
5 < 177 > … #141 Catherine Rollins (Rochester Academy)
.
2:36 PM
Event #519 Preliminary Men & Ladies 17 and Over
Judged by Eleanor Kelly, ONT, John Jennings, NJ & Anne Marie Leonard, ONT
10 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #390 Kristen Dostie (Butler-Sheehan)
2 < 222.5 > … #189 Holly Sparklin (Burke)
3 < 209.5 > … #439 Kathryn Godek (Gallagher)
4 < 182 > … #478 Madelyn Heyden (McCarthy)
5 < 176.5 > … #398 Madison Dunn (McCarthy)
.
9:59 AM
Event #611 Open Championships Under 11
Judged by Breda O'Brien, MA, Joe Seletski, NY & Rose Kenny, MA
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #544 Cassandra Belle Lang (Boland)
2 < 230 > … #414 Emerie Ficorilli (Clann Na Cara)
3 < 200 > … #279 Logan Battaglia (Francis Academy)
4 T < 184 > … #295 Rosalie Boisselle (Fay-Healy)
4 T < 184 > … #554 Maeve Lickfeld (Rince Na Tiarna)
.
11:27 AM
Event #613 Open Championships Under 13
Judged by Breda O'Brien, MA, Joe Seletski, NY & Rose Kenny, MA
21 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #112 Ava Pinckney (Francis Academy)
2 < 216 > … #384 Iyla Dickerson (Clann Na Cara)
3 < 210 > … #357 Adiana Cotroneo (Clann Na Cara)
4 < 195 > … #542 Mary Lake (Francis Academy)
5 < 169 > … #610 Annabelle Rose McGinnity (Rochester Academy)
6 < 153 > … #627 Kyra Mediratta (Goggin-Carroll)
7 < 139 > … #287 Leah Bishop (Rochester Academy)
8 < 138 > … #417 Halle Fitzgerald (Bell)
9 < 136 > … #407 Victoria English (Francis Academy)
.
1:04 PM
Event #615 Open Championships Under 15
Judged by Breda O'Brien, MA, Joe Seletski, NY & Rose Kenny, MA
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 240 > … #174 Ainsley Smith (Fay-Healy)
1 T < 240 > … #118 Kennedy Quinn (Bell)
2 < 231 > … #303 Maggie Broomfield (Rochester Academy)
3 < 170 > … #457 Jamie Gudyka (Rochester Academy)
4 < 169 > … #451 Abigail Grejda (Goodwin Academy)
5 < 144 > … #481 Carly Hoy (Rochester Academy)
6 T < 140 > … #680 Megan O'Shea (Francis Academy)
6 T < 140 > … #182 Claire Snyder (McDonald School)
7 < 139 > … #553 Madeline Lickfeld (Rince Na Tiarna)
.
2:59 PM
Event #617 Open Championships Under 17
Judged by Breda O'Brien, MA, Joe Seletski, NY & Rose Kenny, MA
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #453 Sophie Grey (Rochester Academy)
2 < 196 > … #214 Laurenne-Victoria Tynski (Fay-Healy)
3 < 176 > … #126 Fiona Reynolds (Fay-Healy)
4 < 175 > … #447 Abigail Graham-Luke (Rochester Academy)
5 < 169 > … #204 Megan Sweeney (Rochester Academy)
6 < 162 > … #687 Emily Oswald (Rochester Academy)
7 < 150 > … #296 Bridie Ann Bommentre (McGough Academy)
8 < 146 > … #424 Kelly Frost (McDonald School)
9 < 143 > … #153 Sierra Sander (McDonald School)
.
3:21 PM
Event #619 Open Championships Under 19
Judged by Eleanor Kelly, ONT, John Jennings, NJ & Anne Marie Leonard, ONT
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #492 Skylar Jenks (Rochester Academy)
2 < 215 > … #252 Kalina Yadlosky (Johnston)
3 < 191 > … #574 Sarah Lynch (Drumcliffe)
4 < 178 > … #318 Shannon Cantlon (Rince Na Tiarna)
.
4:06 PM
Event #620 Open Championships 19 and Over
Judged by Breda O'Brien, MA, Joe Seletski, NY & Rose Kenny, MA
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #101 Kelsey Pearse (Keane-O'Brien)
2 < 213 > … #133 Colleen Robinson (Goodwin Academy)
3 < 190 > … #498 Meghan Johnson (Rochester Academy)
4 < 177 > … #578 Emily Mahana (Roisin Academy)
5 < 174 > … #260 Brianna Adams (McMahon)
6 < 172 > … #520 Fiona Kier (Rochester Academy)
7 < 159 > … #690 Kelly Palamar (Rochester Academy)
8 < 148 > … #409 Catherine Errington (Mason Cummins Academy)
.
11:35 AM
Event #715 Open Champion (Boys Only) Under 15
Judged by Breda O'Brien, MA, Joe Seletski, NY & Rose Kenny, MA
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #223 Isaac Volpe (Paloma)
1 < 275 > … #314 Luke Busacco (Drumcliffe)
2 < 250 > … #582 Max Malanosky (Bell)
.
9:22 AM
Event #9999 Adult Championships
Judged by Breda O'Brien, MA, Joe Seletski, NY & Rose Kenny, MA
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 245 > … #503 Camille Kaniecki (Clann Na Cara)
1 T < 245 > … #487 Kimberlee Hurley (Niall O'Leary)
2 < 225 > … #491 Nicole Jenks (Rochester Academy)



Home Page