Home Page

Results for Greater Boston Teachers 2017

Grade Results

Champ Results

GBIDT Father's Day Feis 2017 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on June 18, 2017
Overall ReCap: There were 394 Champions registered for the feis and 322 danced. 172 were awarded (00.0%)
Champion regular events ended shortly after 5:36 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC and OC Events
I congratulate this group of TCs, their Committee, and the wonderful group of parents and friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
.
My thanks to the Committee for asking us back.
.
4:05 PM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Und 8 & Und 9
Judged by Iris Gray, CT, Sheila Cloherty, MA & Noreen Melvin, MA
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 64% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #386 Alexandra Klotz (DeNogla - Ardmore)
2 < 218 > … #436 Ryan Maida (Hansen-Keohane)
3 < 173 > … #937 Niamh Connolly (Haley)
4 T < 172 > … #181 Julia Egan (Forbes)
4 T < 172 > … #818 Isabel Barrios (O'Shea-Chaplin)
5 T < 161 > … #772 Mia Waldron (Forbes)
5 T < 161 > … #782 Darla Waters (Murray)
.
5:13 PM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Joanie T. Cass, NY, John Cunniffe, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #212 Siofra Flaherty (Keane-O'Brien)
2 < 221 > … #414 Dorothy Letts (Doherty Petri)
3 < 198 > … #157 Bevan Doherty (Forbes)
4 T < 183.5 > … #891 Joan Caron (O'Shea-Chaplin)
4 T < 183.5 > … #691 hannah saunders (McDonough-Grimes)
5 < 171 > … #582 Olivia O'Mara (McGough Academy)
.
3:30 PM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Sean Flynn, NY, Maura Gray, CT & Siobhan Moore, NY
15 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #770 Anya Voehl (Harney-Pender-Keady)
2 < 186 > … #393 Grace Krueger (Murray)
3 T < 180 > … #745 Maggie Teahan (Harney-Pender-Keady)
3 T < 180 > … #472 Meabh McDonagh (Haley)
4 < 173 > … #356 Madison Rose Kahler (Dunleavy Boyle Bremer)
5 < 172 > … #137 Abigail Grace Daley (Griffith)
.
11:42 AM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Sean Flynn, NY, John Cunniffe, MA & Siobhan Moore, NY
19 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #259 Mary Gibbons (McInerney)
2 < 213.33 > … #853 Shannon Bresnahan (Kenny Academy)
3 < 209 > … #547 Georgia Murray (Clann Lir Academy)
4 < 174 > … #846 Haley Boylan (Keane-O'Brien)
5 < 157 > … #314 Grace Hebard (Harney-Pender-Keady)
6 < 155.33 > … #527 Abigail Mulhall (Heavey-Quinn)
7 < 154 > … #1053 Elizabeth Astorina (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
8 < 152.33 > … #461 Dorothy McCarthy (Goulding)
.
11:00 AM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Sean Flynn, NY, John Cunniffe, MA & Siobhan Moore, NY
27 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #277 Gillian Gray Milewski (Gray)
2 < 186 > … #665 Marilyn Roche (O'Dwyer)
3 < 184 > … #152 Kathryn DeSousa (Griffith)
4 < 160.5 > … #854 Catherine Brisbane (Kenny Academy)
5 < 157 > … #590 Katie O'Toole (Brady Academy)
6 < 156 > … #573 Emma O'Connell (Inishfree)
7 T < 154 > … #362 Bridget Keane (Forbes)
7 T < 154 > … #639 Niall Powers Ozyurt (O'Dwyer)
8 < 148 > … #516 Emily Morehouse (O'Shea-Chaplin)
.
10:05 AM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Sean Flynn, NY, John Cunniffe, MA & Siobhan Moore, NY
32 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 229 > … #928 Alexandra Conley (O'Shea-Chaplin)
2 < 183.5 > … #643 Kayla Purcell (Scoil Rince Luimni)
3 < 166 > … #661 Hadley Rhodes (Haley)
4 < 158 > … #870 Courtney Butts (Proto Casano)
5 < 157 > … #551 Fintan Murtagh (Brady Academy)
6 < 149 > … #521 Jacqueline Morrison (Proto Casano)
7 < 147 > … #797 Maeve Wiser (McInerney)
8 < 145.5 > … #295 Josie Halporn (Inishfree)
9 < 141 > … #204 Gianna Fiore (O'Shea-Chaplin)
10 < 140 > … #676 Nora Rooney (Haley)
11 < 133 > … #932 Grace Connelly (Brady Academy)
12 < 132 > … #130 Lila Curran (O'Dwyer)
13 < 131 > … #372 ella kelly (Kanaley)
.
10:47 AM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Maureen Greene-O'Leary, MA, Iris Gray, CT & Maura Gray, CT
21 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #231 Segan Foster (Shamrock)
2 < 191 > … #670 Sonya Roderiques (Proto Casano)
3 < 185 > … #108 Shelagh Coombs (Murray)
4 T < 169 > … #917 Shannon Cody (Griffith)
4 T < 169 > … #327 Julia Hill (Golden Harp)
5 < 157 > … #283 Bridget Hackett (O'Dwyer)
6 < 156 > … #124 Helen Croteau (O'Dwyer)
7 < 144.5 > … #864 Deirdre Burke (Kenny Academy)
8 < 141 > … #305 Evy Hatzigiannis (Goulding)
.
9:49 AM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Maureen Greene-O'Leary, MA, Iris Gray, CT & Maura Gray, CT
20 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #675 Maeve Rooney (Haley)
2 < 210 > … #493 Alexa Mehlman (Haley)
3 < 190 > … #223 Colleen Foley (Haley)
4 < 181 > … #452 Kylie McCabe (Inishfree)
5 < 159 > … #147 Silvie De Simone (Forbes)
6 < 153 > … #228 Anne-Claudele Fortin hoang (Short)
7 < 147 > … #206 Celia Fitzgerald (Kenny Academy)
8 < 145 > … #572 Caitlin O'Connell (Inishfree)
.
3:59 PM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Sean Flynn, NY, Maura Gray, CT & Siobhan Moore, NY
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #112 Melina Corrao (Griffith)
2 < 240 > … #749 Lily Ting (O'Shea-Chaplin)
3 < 174 > … #417 Caroline Logan (Griffith)
4 < 173.5 > … #418 Grace Lonergan (O'Shea-Chaplin)
5 < 161 > … #614 Olivia Parchesky (Clann Lir Academy)
6 < 159.5 > … #747 Natalie Tewksbary (Heavey-Quinn)
7 < 153 > … #407 Juliet Leask (McGonagle)
8 < 149.5 > … #897 Jillian Casey (Goulding)
.
4:14 PM
Event #510 Preliminary Men & Ladies 17 and Over
Judged by Sean Flynn, NY, Maura Gray, CT & Siobhan Moore, NY
12 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #820 Kendra Bastarache (Sullivan-Stewart)
2 < 206 > … #914 Shannon Clifford (Proto Casano)
3 < 205 > … #721 Meaghan Smoak (Doherty Petri)
4 < 195 > … #329 Grace Hillaker (McGonagle)
5 < 184 > … #113 Brianna Corrigan (Sullivan-Stewart)
6 < 172 > … #160 Halley Dollar (Boland)
.
4:53 PM
Event #601 Open Championships Under 10
Judged by Joan McNiff Cass, NY, John O'Keefe, CT & Irene Horgan, CT
13 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #737 Daniel Sullivan (Greene-O'Leary)
2 < 231 > … #391 Sarah Kroeger (Keane-O'Brien)
3 < 195 > … #392 Ava Krueger (Murray)
4 < 185 > … #730 Chloe Stowe (Hansen-Keohane)
5 < 161 > … #256 Morgan Gentilucci (McInerney)
.
3:47 PM
Event #602 Open Championships Under 11
Judged by Joan McNiff Cass, NY, John O'Keefe, CT & Irene Horgan, CT
9 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #557 Ciara Naughton (Harney-Pender-Keady)
2 < 215 > … #205 Isabella Fiore (O'Shea-Chaplin)
3 < 206 > … #565 Skye Nugent (Santacroce)
4 < 196 > … #294 Eva Halporn (Inishfree)
5 < 170 > … #292 Kassidy Hall (Murray)
.
9:29 AM
Event #603 Open Championships Under 12
Judged by Joan McNiff Cass, NY, John O'Keefe, CT & Irene Horgan, CT
12 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #466 Josie Mcclory (Dunleavy Boyle Bremer Academy)
2 < 195 > … #759 Sophia Turpin (Santacroce)
3 < 187 > … #556 Elaina Nasr (Murray)
4 < 186 > … #695 Amanda Scally (Murray)
5 < 178 > … #733 Emma Stucki (Murray)
.
5:05 PM
Event #604 Open Championships Under 13
Judged by Iris Gray, CT, Sheila Cloherty, MA & Noreen Melvin, MA
21 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 226.5 > … #499 Kiley Meringer (O'Shea-Chaplin)
2 < 216 > … #659 Rachael Reynolds (Dunleavy Boyle Bremer)
3 < 200 > … #198 Bridget Fessenden (Harney-Pender-Keady)
4 < 187.5 > … #288 Anna Hall (McFadden)
5 < 177 > … #725 Lila Stanton (Heavey-Quinn)
6 < 144 > … #164 Emma Doran (Forbes)
7 < 142 > … #373 Fiona Kelly (Forbes)
8 < 141.5 > … #432 Katelyn Maguire (O'Shea-Chaplin)
.
5:32 PM
Event #605 Open Championships Under 14
Judged by Joan McNiff Cass, NY, John O'Keefe, CT & Irene Horgan, CT
22 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #389 Maggie Krein (Murray)
2 < 225 > … #196 Morgan Felletter (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
3 < 196 > … #907 Eadaoin Clarke (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
4 < 182 > … #933 Alanna Connolly (Harney-Pender-Keady)
5 < 177 > … #874 Maeve Cahill (McInerney)
6 < 161.5 > … #512 Maeve Molloy (Haley)
7 < 136.5 > … #550 Eily Murray MacRitchie (Murray)
8 < 134.5 > … #132 Anne Curtin (Murray)
9 < 132 > … #352 Lexi Joseph (Proto Casano)
.
4:39 PM
Event #606 Open Championships Under 15
Judged by Joanie T. Cass, NY, John Cunniffe, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
26 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #458 Brianna McCarron (Kenny Academy)
2 < 196 > … #138 Ailie Daley (Griffith)
3 < 195 > … #366 Olivia Kearns (Kenny Academy)
4 < 190 > … #525 Carleigh Motycka (Griffith)
5 < 163 > … #710 Lily Sheth (O'Shea-Chaplin)
6 < 152.5 > … #530 Katherine Mullahy (Kenny Academy)
7 < 148 > … #727 Fiona Stewart (Sullivan-Stewart)
8 < 147.5 > … #199 Chantal Finlay (Murray)
9 < 145 > … #684 Aoidin Salmon (Kenny Academy)
10 < 142 > … #367 Meagan Keefe (Kenny Academy)
11 < 140 > … #266 Aislin Glavin (Kenny Academy)
.
2:56 PM
Event #607 Open Championships Under 16
Judged by Joanie T. Cass, NY, John Cunniffe, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
25 Registered, 22 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #268 Brynn Golden (Dunleavy Boyle Bremer)
2 < 230 > … #806 Nora Rose Ahern (Doherty Petri)
3 < 178 > … #511 Haley Molloy (Haley)
4 < 169 > … #538 Aoife Murphy (Murray)
5 < 161 > … #221 Ciara Foley (Forbes)
6 < 157 > … #899 Noelle Cataldo (Kenny Academy)
7 < 148.5 > … #696 Katherine Schmidt (Harney-Pender-Keady)
8 < 147 > … #503 Samantha Mihalko (Gray)
9 < 145 > … #646 Kelly Quinn (Doherty Petri)
10 < 130 > … #450 Maeve McAllister (O'Shea-Chaplin)
11 < 124 > … #217 Ciara Flood (Sheeaun Academy)
.
11:23 AM
Event #608 Open Championships Under 17
Judged by Joan McNiff Cass, NY, John O'Keefe, CT & Irene Horgan, CT
25 Registered, 21 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #220 Shannon Fogarty (Harney-Pender-Keady)
2 < 250 > … #790 Michaelann White (Harney-Pender-Keady)
3 < 190 > … #299 Olivia Hanselman (Inishfree)
4 < 174 > … #237 Hayden-Grace Francis (An Clar)
5 < 169 > … #871 Siena Caddle (Kenny Academy)
6 < 158.5 > … #150 Colleen DeRosa (O'Shea-Chaplin)
7 < 142 > … #626 Emma Peterson (Harney-Pender-Keady)
8 < 138.5 > … #789 Erin White (Dunleavy-Boyle-Bremer)
9 < 124 > … #145 Regan Day (McFadden)
10 < 122.5 > … #230 Kiernan Foster (Shamrock)
11 < 122 > … #322 Kaitlin Henry (Inishfree)
.
9:33 AM
Event #613 Open Champion (Boys Only) Under 12
Judged by Joan McNiff Cass, NY, John O'Keefe, CT & Irene Horgan, CT
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #449 James Mazza (Keane-O'Brien)
2 < 225 > … #457 Ned McCann (Dunleavy-Boyle-Bremer)
.
5:36 PM
Event #614 Open Champion (Boys Only) Under 14
Judged by Joan McNiff Cass, NY, John O'Keefe, CT & Irene Horgan, CT
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #345 Aidan Hurff (O'Shea-Chaplin)
2 < 225 > … #534 Peter Munn (Harney-Pender-Keady)
3 < 190 > … #851 Diego Branciforte (Goulding)
4 < 185 > … #598 Owen Opalenick (Roisin Academy)
.
3:12 PM
Event #615 Open Champion (Boys Only) Under 16
Judged by Joanie T. Cass, NY, John Cunniffe, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #615 Jacob Parkman (Kenny Academy)
2 < 225 > … #593 John Oei (Griffith)
3 < 195 > … #906 Conor Clarke (Bracken)
.
12:40 PM
Event #616 Open Champion (Men Only) 16 & Over
Judged by Joan McNiff Cass, NY, John O'Keefe, CT & Irene Horgan, CT
4 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #628 Billy Petrocelli (Kenny Academy)
2 < 225 > … #867 Owen Busser (Heavey-Quinn)
.
3:07 PM
Event #609A Open Championships Under 19
Judged by Joan McNiff Cass, NY, John O'Keefe, CT & Irene Horgan, CT
22 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #794 Paidin Wilson (Forbes)
2 < 205 > … #549 Clare Murray MacRitchie (Murray)
3 < 200 > … #383 Aine Maighread King (Kenny Academy)
4 < 185 > … #340 Julianne Howley (Dunleavy Boyle Bremer)
5 < 166 > … #904 Isabelle Chouinard (Short)
6 < 162 > … #498 Ally Meringer (O'Shea-Chaplin)
7 < 141.5 > … #434 Delia Mahoney (Cassin Academy)
8 < 139.5 > … #233 Bridget Fox (O'Dwyer)
.
12:50 PM
Event #609B Open Championships 19 and Over
Judged by Joan McNiff Cass, NY, John O'Keefe, CT & Irene Horgan, CT
19 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #895 Olivia Casano (Proto Casano)
2 < 221 > … #382 Meaghan Kilmartin (Short)
3 < 200 > … #151 Karaleigh Irene Desmond (Kenny Academy)
4 T < 191 > … #602 Meghan OToole (Haley)
4 T < 191 > … #740 Salomé Sweeney (O'Shea-Chaplin)
5 < 149 > … #599 Ashley OToole (Haley)
6 < 146.5 > … #173 Kiera Duggan (Inishfree)
7 < 140 > … #536 Rebecca Munro (O'Shea-Chaplin)
Home Page