Home Page

Results for McInerney Feis 2017

Grade Results

Champ Results

McInerney Feis 2017 As Tabulated by FeisWeb.Com on Sep 16, 2017
Overall ReCap: There were 310 Champions registered for the feis and 248 danced. 136 were awarded (54.8%)
Champion regular events ended shortly after 5:06 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC and OC Events
.
.
3:15 PM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Kathleen Boutin, MA, Maggie Revis Basenberg, NH & Maureen Miller, ON
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #427 Scarlett Petrarca (Murray)
2 < 225 > … #285 Maureen Larkee (Smith-Houlihan)
3 < 193 > … #309 Ryan Maida (Hansen-Keohane)
.
3:22 PM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Kathleen Boutin, MA, Maggie Revis Basenberg, NH & Maureen Miller, ON
13 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 62% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #547 Darla Waters (Murray)
2 < 215 > … #273 Alexandra Klotz (DeNogla - Ardmore)
3 < 193 > … #671 Nora Connolly (Haley)
4 < 168.5 > … #672 Seamus Connolly (Smith-Houlihan)
5 < 165.5 > … #670 Niamh Connolly (Haley)
6 < 157 > … #251 Cailin Hurrie (Murray)
7 T < 146 > … #215 Mollie Hagearty (McInerney)
7 T < 146 > … #607 Chloe Bosma (Murray)
.
1:16 PM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Deirdre O'Sullivan Toolan, NY, Edward Searle, OH & Attracta Quinn, MA
11 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #525 Monica Tokar (Doherty Petri)
2 < 209 > … #201 Lélia Girard (Short)
3 < 200 > … #487 Eoin Sheehy (O'Shea-Chaplin)
4 < 196 > … #218 Sarah Hanson (Murray)
5 < 182 > … #131 Madalyn Ebert (McInerney)
6 < 157 > … #472 Sadie Sanford (Dunleavy-Boyle-Bremer)
.
2:34 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Theresa O'Sullivan Randall, NY, Sean Flynn, NY & Kristin Butke Zagorsi, VA
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #264 Maggie Kelleher (Harney-Pender-Keady)
2 < 223 > … #364 Brady Moore (McInerney)
3 < 218 > … #257 Madison Rose Kahler (Dunleavy Boyle Bremer)
4 < 203 > … #281 Alexandra LaFleur (Cassin Academy)
5 T < 156 > … #237 Madeline Hill (Harney-Pender-Keady)
5 T < 156 > … #451 Ava Rahn (Murray)
6 < 148 > … #559 Colleen Williams (Scoil Rince Luimni)
7 < 142 > … #584 Harriet Barber (Murray)
.
3:10 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Theresa O'Sullivan Randall, NY, Sean Flynn, NY & Kristin Butke Zagorsi, VA
20 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #230 Claire Hewitt (Doherty Petri)
2 < 226 > … #192 Mary Gibbons (McInerney)
3 T < 190 > … #327 Molly McCullough (Dunleavy Boyle Bremer)
3 T < 190 > … #223 Grace Hebard (Harney-Pender-Keady)
4 < 151.5 > … #610 Haley Boylan (Keane-O'Brien)
5 < 150 > … #266 Caitlin Kelly (Haley)
6 < 146 > … #458 Anna Ricketts (Santacroce)
7 < 145 > … #617 Shannon Bresnahan (Kenny Academy)
.
4:35 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Theresa O'Sullivan Randall, NY, Sean Flynn, NY & Kristin Butke Zagorsi, VA
26 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 215 > … #445 Charley Quigley (McDonough-Grimes)
2 < 203 > … #537 Isabelle Waldron (Sullivan-Stewart)
3 < 202 > … #853 Madeline McCabe (Goulding)
4 < 200 > … #619 Frances Brisbane (Kenny Academy)
5 < 184 > … #433 Eva Posk (Sullivan-Stewart)
6 < 154.5 > … #219 Katherine Harren (Spirited Soles)
7 T < 141 > … #438 Niall Powers Ozyurt (O'Dwyer)
7 T < 141 > … #651 Mackenzie Clinton (An Clar)
8 < 134 > … #573 Ava Alex (Dunleavy-Boyle-Bremer)
9 < 125 > … #315 Shea Fallon Masters-White (An Clar)
10 < 123 > … #506 Caitlin Speyer (Harney-Pender-Keady)
.
5:06 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Maggie Revis Basenberg, NH, Sean Flynn, NY & Kristin Butke Zagorsi, VA
24 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #524 Kathleen Tokar (Doherty Petri)
2 < 191 > … #443 Kayla Purcell (Scoil Rince Luimni)
3 < 181 > … #287 Erin Lavelle (Cassin Academy)
4 < 172 > … #119 Ailene Doherty (Doherty Petri)
5 < 165.5 > … #565 Maeve Wiser (McInerney)
6 < 149 > … #511 Shannon Stanton (Kenny Academy)
7 < 141 > … #246 Gabrielle Hughes (Heavey-Quinn)
8 < 137.5 > … #380 Avery Murray (Haley)
9 < 136.5 > … #348 Emily Messier (Scoil Rince Luimni)
10 < 135.5 > … #553 Cleo Whitney (Sullivan)
11 < 133 > … #240 Amelia Hogan (Kenny Academy)
.
3:01 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Deirdre O'Sullivan Toolan, NY, Edward Searle, OH & Attracta Quinn, MA
18 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #374 Ciara Murphy (Kenny Academy)
2 < 210.5 > … #378 Regan Murphy (An Clar)
3 < 204.5 > … #288 Ashleigh Lawless (Heavey-Quinn)
4 < 188 > … #277 Grace Kubat (Bracken)
5 < 168 > … #625 Sarah Burns (Bracken)
6 < 151.5 > … #495 Loren Skelly (Cassin Academy)
7 < 151 > … #236 Julia Hill (Golden Harp)
8 < 147.5 > … #149 Caroline Fitzgerald (Lenihan - CT)
.
3:28 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Deirdre O'Sullivan Toolan, NY, Edward Searle, OH & Attracta Quinn, MA
15 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #290 Caileigh Leger (Smith-Houlihan)
2 < 240 > … #504 Bridget Souriyamath (Gray)
3 < 187 > … #269 Claire Kennedy (Kenny Academy)
4 < 186 > … #166 Anne-Claudele Fortin hoang (Short)
5 < 176 > … #150 Celia Fitzgerald (Kenny Academy)
.
3:59 PM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Kathleen Boutin, MA, Maggie Revis Basenberg, NH & Maureen Miller, ON
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 63% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #385 Margaret Naughton (An Clar)
2 < 196 > … #523 Lily Ting (O'Shea-Chaplin)
3 < 185 > … #294 Grace Lonergan (O'Shea-Chaplin)
4 T < 178 > … #289 Juliet Leask (McGonagle)
4 T < 178 > … #151 Erin Fitzgerald (Inishfree)
.
4:03 PM
Event #410 Preliminary Men & Ladies 17 and Over
Judged by Kathleen Boutin, MA, Maggie Revis Basenberg, NH & Maureen Miller, ON
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #688 Brianna Corrigan (Sullivan-Stewart)
2 < 229.5 > … #562 Jessica Wilson (Dunleavy-Boyle-Bremer)
3 < 228 > … #161 Sophie Fogarty (Short)
4 < 195 > … #233 Fiona Higgins (Short)
5 < 166 > … #491 Gabrielle Siegel (Doherty Petri)
.
10:35 AM
Event #501 Open Championships Under 9
Judged by Theresa O'Sullivan Randall, NY, Sean Flynn, NY & Kristin Butke Zagorsi, VA
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #517 Kiley Sudhalter (Harney-Pender-Keady)
2 < 240 > … #850 Victoria Wood (Scoil Rince Le Cheile)
3 < 200 > … #179 Katelyn Gagliard (Smith-Houlihan)
4 < 185 > … #148 Charley Finlay (Murray)
.
10:41 AM
Event #502 Open Championships Under 10
Judged by Theresa O'Sullivan Randall, NY, Sean Flynn, NY & Kristin Butke Zagorsi, VA
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 221 > … #188 Morgan Gentilucci (McInerney)
2 < 209 > … #268 Evalyn Kelly-Taylor (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
3 < 208 > … #193 Sophie Gibbons (McInerney)
4 < 200 > … #589 Casey Bartley (McInerney)
.
9:28 AM
Event #503 Open Championships Under 11
Judged by Deirdre O'Sullivan Toolan, NY, Edward Searle, OH & Attracta Quinn, MA
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #317 James Mazza (Keane-O'Brien)
2 < 240 > … #394 Skye Nugent (Santacroce)
3 < 225 > … #449 Kendall Quinn (Dunleavy Boyle Bremer)
4 < 185 > … #407 Molleigh O'Neil-O'Connell (Dunleavy-Boyle-Bremer)
.
11:22 AM
Event #504 Open Championships Under 12
Judged by Theresa O'Sullivan Randall, NY, Sean Flynn, NY & Kristin Butke Zagorsi, VA
16 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #324 Josie Mcclory (Dunleavy Boyle Bremer Academy)
2 < 235 > … #243 Johanna Holmes (Sullivan-Stewart)
3 < 186 > … #568 Eme Wyndham (McInerney)
4 < 175.5 > … #480 Amanda Scally (Murray)
.
9:42 AM
Event #505 Open Championships Under 13
Judged by Theresa O'Sullivan Randall, NY, Sean Flynn, NY & Kristin Butke Zagorsi, VA
16 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #147 Bridget Fessenden (Harney-Pender-Keady)
2 < 231 > … #457 Rachael Reynolds (Dunleavy Boyle Bremer)
3 < 225 > … #249 Molly Humphrey (McInerney)
4 < 181 > … #185 Madison Gaughran (Harney-Pender-Keady)
5 < 178 > … #216 Anna Hall (McFadden)
6 < 157 > … #510 Lila Stanton (Heavey-Quinn)
.
12:58 PM
Event #506 Open Championships Under 14
Judged by Theresa O'Sullivan Randall, NY, Sean Flynn, NY & Kristin Butke Zagorsi, VA
24 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #543 Madeleine Walsh (Stillson)
2 < 235 > … #146 Morgan Felletter (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
3 < 194 > … #650 Ainsley Clinton (An Clar)
4 < 183.5 > … #663 Alanna Connolly (Harney-Pender-Keady)
5 < 170 > … #250 Aidan Hurff (O'Shea-Chaplin)
6 < 154.5 > … #358 Maeve Molloy (Haley)
7 < 146.5 > … #596 Ava Bisbee (Haley)
8 < 142.5 > … #620 Caitlin Britt (Harney-Pender-Keady)
9 < 135 > … #498 Caroline Smith (Smith-Houlihan)
10 < 126.5 > … #345 Shauna Meehan (O'Shea-Chaplin)
11 < 125.5 > … #381 Eily Murray MacRitchie (Murray)
.
2:15 PM
Event #507 Open Championships Under 15
Judged by Deirdre O'Sullivan Toolan, NY, Edward Searle, OH & Attracta Quinn, MA
16 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #659 Jillian Collins (Doherty Petri)
2 < 203 > … #202 Aislin Glavin (Kenny Academy)
3 < 181 > … #321 Brianna McCarron (Kenny Academy)
4 < 172 > … #459 Emma Grace Ricketts (Santacroce)
5 T < 160 > … #191 Brianna Gerold (Scoil Rince Saoirse)
5 T < 160 > … #689 Hannah Costa (Keane-O'Brien)
.
9:48 AM
Event #508 Open Championships Under 16
Judged by Deirdre O'Sullivan Toolan, NY, Edward Searle, OH & Attracta Quinn, MA
14 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #481 Katherine Schmidt (Harney-Pender-Keady)
2 < 196 > … #211 Lorna Grey (Kenny Academy)
3 < 194 > … #196 Isabella Giles (Gray)
4 < 193 > … #373 Aoife Murphy (Murray)
5 < 187 > … #629 Emma Buxbaum (Bracken)
.
10:46 AM
Event #509 Open Championships Under 17
Judged by Deirdre O'Sullivan Toolan, NY, Edward Searle, OH & Attracta Quinn, MA
12 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 237.5 > … #552 Michaelann White (Harney-Pender-Keady)
2 < 231 > … #335 Keeley McInerney-Zona (McInerney)
3 < 205 > … #205 Claire Goode (Broesler)
4 < 200 > … #631 Siena Caddle (Kenny Academy)
5 < 165 > … #426 Emma Peterson (Harney-Pender-Keady)
.
10:50 AM
Event #510 Open Championships Under 18
Judged by Deirdre O'Sullivan Toolan, NY, Edward Searle, OH & Attracta Quinn, MA
7 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #428 Billy Petrocelli (Kenny Academy)
2 < 225 > … #247 Clare Hulseman (Curran)
3 < 195 > … #159 Gianna Rose Fleming (Curran)
.
11:26 AM
Event #511 Open Championships 18 and Over
Judged by Deirdre O'Sullivan Toolan, NY, Edward Searle, OH & Attracta Quinn, MA
11 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #514 Megan Stella (McInerney)
2 < 225 > … #252 Madeleine Iassogna (Drake)
3 < 184.5 > … #662 Abigail Connell (Brennan-Lucey)
.
11:09 AM
Event #516 Open Champion (Boys Only) Under 16
Judged by Deirdre O'Sullivan Toolan, NY, Edward Searle, OH & Attracta Quinn, MA
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #417 Jacob Parkman (Kenny Academy)
2 T < 210 > … #170 Segan Foster (Shamrock)
2 T < 210 > … #649 Conor Clarke (Bracken)


Home Page