Home Page

Results for Pocono Feis 2017

Grade Results

Champ Results

Pocono Feis 2017 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on September 23, 2017
Overall ReCap: There were 430 Champions registered for the feis and 353 danced. 185 were awarded (52.4%)
Champion regular events ended shortly after 7:01 PM when last regular events were tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for Only OC Events
I congratulate Fedelmia Gallagher, her Committee, and the wonderful group of parents and friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Susan McCoy for assisting my tabulations throughout the day.
My thanks to the Committee for asking us back.
.
11:49 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Sheila Bremer, MA, John O'Keefe, CT & Patricia Murphy, NJ
14 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #904 Sinead Cromie (Schade)
2 < 202 > … #507 Micalyn Kelly (Flynn)
3 < 200 > … #903 Niahm Cromie (Schade)
4 < 181 > … #368 Aoife Fleming (Scoil Rince Saoirse)
5 < 178.5 > … #305 Julia Daly (McDade-Cara)
6 < 175.5 > … #450 Saoirse Higgins (Flynn)
7 < 158.5 > … #374 McKenna Furst (DeNogla - Ardmore)
.
12:00 PM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Sheila Bremer, MA, John O'Keefe, CT & Patricia Murphy, NJ
17 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #518 Alexandra Klotz (DeNogla - Ardmore)
2 < 220 > … #715 Natalie Raff (Hooley)
3 < 219 > … #506 Mia Kelly (Hooley)
4 T < 176 > … #428 Mary Grace Hagen (Hagen-Kavanagh)
4 T < 176 > … #166 Charlotte Abramovitz (Hagen-Kavanagh)
5 < 159 > … #152 Avery Winters (Hooley)
6 < 147 > … #154 Amelia Witt (Slattery)
7 < 143.5 > … #637 Lucia Miniutti (Slattery)
.
3:46 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Sheila Bremer, MA, John O'Keefe, CT & Patricia Murphy, NJ
21 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #731 Lauren Rendel (McDade-Cara)
2 < 220 > … #562 mara mahon (An Clar)
3 < 212 > … #595 Molly McElroy (Cummins)
4 T < 180 > … #718 Annabelle Rajkowski (Hooley)
4 T < 180 > … #593 Hannah Rose McDonnell (Slattery)
5 < 150.5 > … #273 caroline collins (Heritage IDC)
6 < 146 > … #181 Gracie Anderson (McDade-Cara)
7 < 145.5 > … #402 Ella Rae Gill (DeNogla - Ardmore)
.
4:16 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Ellen Riordan, NJ, Sean Flynn, NY & Maureen Greene O'Leary, MA
27 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #722 Ava Raughley (McAleer)
2 < 230 > … #334 Abigail Dougherty (McAleer)
3 < 188 > … #109 Caitie Szyszko (Heritage IDC)
4 < 187 > … #105 Addison Sullivan (McDade-Cara)
5 < 164 > … #443 Caileigh Hennessy (Early-McLoughlin)
6 < 143 > … #765 Sarah Kate Ryan (Broesler)
7 < 141 > … #594 Audrey McElhatton (O'Rourke)
8 < 137 > … #643 Grace Mulholland (McDade-Cara)
9 < 132 > … #788 Riley Shivas (DeNogla - Ardmore)
10 < 128 > … #113 Emily Tierney (Slattery)
11 < 126.5 > … #429 Tara Hagen (Hagen-Kavanagh)
12 T < 126 > … #786 Jacob Sennett (Coyle)
12 T < 126 > … #791 Moira Shupack (McDade-Cara)
.
4:50 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Ellen Riordan, NJ, Sean Flynn, NY & Maureen Greene O'Leary, MA
33 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #306 Shannon Daly (McDade-Cara)
2 < 193 > … #358 Grace Farley (McElligott)
3 < 186.5 > … #285 Ava Corr (McDade-Cara)
4 < 176.5 > … #228 Caitlyn Breslin (McDade-Cara)
5 < 168 > … #403 Julia Gill (DeNogla - Ardmore)
6 < 157 > … #548 Addie Lowery (Johnston)
7 < 152 > … #604 Maggie Mcgovern (DeNogla - Ardmore)
8 < 141 > … #596 Katie McGarvey (Goodwin Academy)
9 < 127 > … #759 Charlotte Roth (Johnston)
10 < 124.5 > … #156 Sarah Wojcik (Curran)
11 < 124 > … #705 Lea Przyhocki (DeNogla - Ardmore)
12 T < 118 > … #778 Jenna Scanlan (O'Rourke)
12 T < 118 > … #314 Abigail DeBlasio (Coyle)
.
3:04 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Sheila Bremer, MA, John O'Keefe, CT & Patricia Murphy, NJ
37 Registered, 31 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 209 > … #516 Amelia King (Gallagher)
2 < 200 > … #190 Cassidy Bahel (Teelin)
3 < 174 > … #322 Sarah Dinnell (Broesler)
4 < 168 > … #547 Morgan Low (Boland)
5 < 166.5 > … #575 Shea Fallon Masters-White (An Clar)
6 < 158.5 > … #616 Gwen McKeown (Boyle)
7 < 156.5 > … #701 Katarina Rose Philipp (McDade-Cara)
8 < 154 > … #330 Saoirse Dooley (McDade-Cara)
9 < 137 > … #137 Kiera Walsh (McDade-Cara)
10 T < 134.5 > … #164 Ainsley Zohn (DeNogla - Ardmore)
10 T < 134.5 > … #121 Julia Tynan (Verlin)
11 < 122.5 > … #267 Mackenzie Clinton (An Clar)
12 < 118 > … #233 Maggie Browne (McDade-Cara)
13 < 115.5 > … #781 Meghan Schirm (Shea-Jennings)
14 < 112.5 > … #699 Isabella Anna Philipp (McDade-Cara)
15 < 109.5 > … #461 Jodi Holder (Curran)
.
5:28 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Ellen Riordan, NJ, Sean Flynn, NY & Maureen Greene O'Leary, MA
28 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #611 Emma McGuinn (McDade-Cara)
2 < 215 > … #567 Vincent Manni (An Clar)
3 < 163 > … #533 Dani Laverty (McDade-Cara)
4 < 160.5 > … #762 Madelyn Rowan (McGough Academy)
5 T < 153 > … #688 Josephine Pazaras (McDonald School)
5 T < 153 > … #653 Cara Nally (DeNogla - Ardmore)
6 < 152.5 > … #268 Emma Coale (Hagen-Kavanagh)
7 < 146 > … #409 Ashlee Gojcaj (Golding Academy)
8 < 140 > … #776 Kaitlyn Scali (Hagen-Kavanagh)
9 < 136 > … #132 Mary Kate Vowells (Heritage IDC)
10 < 132.5 > … #568 Emily Manning (Slattery)
.
2:23 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Sheila Bremer, MA, John O'Keefe, CT & Patricia Murphy, NJ
30 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #708 Alyssa Quinn (McNiff)
2 < 230 > … #353 Ciara Evans (Bell)
3 < 201 > … #649 Erin Murray (Cummins)
4 < 187 > … #682 Ellie Ortel (Teelin)
5 < 185 > … #220 Kerry Boyle (Devrin Academy)
6 < 149 > … #477 Kendall Jenkins (Johnston)
7 < 142 > … #811 Ashlyn Sparks (McElligott)
8 < 140.5 > … #197 Mallory Beard (Rince Na Sonas)
9 < 133.5 > … #798 Paige Smethurst (McGough Academy)
10 < 133 > … #327 Jennifer Doll (McElligott)
11 < 124 > … #328 Mackenzie Doll (McElligott)
12 < 123.5 > … #456 Valeria Hodge (McGrath)
13 < 119 > … #302 Catherine Curran (DeNogla - Ardmore)
.
12:50 PM
Event #409A Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Sheila Bremer, MA, John O'Keefe, CT & Patricia Murphy, NJ
19 Registered, 14 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #675 Ashley Ohstrom (McDonald School)
2 < 216 > … #810 Kayla Solino (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
3 < 215 > … #670 Kelly O'Neill (Inishfree)
4 < 195 > … #396 Erin Getcliffe (DeNogla - Ardmore)
5 < 171 > … #426 Madison Guzzo (McElligott)
6 < 161 > … #603 Katherine McGotty (Slattery)
7 < 157 > … #437 Allison Hannan (Schade)
.
12:22 PM
Event #409B Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Sheila Bremer, MA, John O'Keefe, CT & Patricia Murphy, NJ
10 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #449 Molly Higgins (Coyle)
2 < 250 > … #434 Rebecca Halterman (Slattery School of Irish Dance)
3 < 190 > … #809 Jennifer Solan (Teelin)
.
12:16 PM
Event #410 Preliminary Men & Ladies 18 and Over
Judged by Sheila Bremer, MA, John O'Keefe, CT & Patricia Murphy, NJ
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #408 Kathryn Godek (Gallagher)
2 < 240 > … #391 Meghan Gaulin (Teelin)
3 < 205 > … #744 Mary Ann Riley (Heritage IDC)
.
10:41 AM
Event #501 Open Championships Under 9
Judged by Sheila Bremer, MA, John O'Keefe, CT & Patricia Murphy, NJ
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #792 Ashlyn Siek (Wick-Hegarty)
2 < 225 > … #665 Kyleigh O'Keefe (Flynn)
3 < 195 > … #658 Annemarie Nugent (Doherty Petri)
.
10:13 AM
Event #502 Open Championships Under 10
Judged by Sheila Bremer, MA, John O'Keefe, CT & Patricia Murphy, NJ
19 Registered, 16 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #151 Christina Mariel Wiltz (McGough Academy)
2 < 210 > … #294 Ciara Cromie (Schade)
3 < 200 > … #623 Riley Rose McNaboe (Doherty Petri)
4 < 177 > … #540 Ciara Leddy (Scoil Rince Saoirse)
5 < 168 > … #298 Lauren Cullinan (Scoil Rince Saoirse)
6 < 158 > … #492 Abby Keener (Heritage IDC)
7 < 151.5 > … #510 Evalyn Kelly-Taylor (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
8 < 139 > … #417 Michaela Greiman (Cummins)
.
10:57 AM
Event #503 Open Championships Under 11
Judged by Sheila Bremer, MA, John O'Keefe, CT & Patricia Murphy, NJ
11 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #560 Riana MacDermott (Heritage IDC)
2 < 215 > … #239 Kaitlin Buonocore (Hagen-Kavanagh)
3 < 195 > … #467 Rhianna Hughes (Scoil Rince Saoirse)
4 < 190 > … #549 Emilee Mae Lowry (McGough Academy)
.
4:38 PM
Event #504 Open Championships Under 12
Judged by Sheila Stevens, CT, Brendan O'Brien, IRL & Ann Byrne Gibbons, IRL
19 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #440 Jolene Harvey (Scoil Rince Saoirse)
2 < 219 > … #664 Grace O'Hara (O'Rourke)
3 < 200 > … #775 Caroline Scali (Hagen-Kavanagh)
4 T < 186 > … #716 Olivia Raff (Hooley)
4 T < 186 > … #539 Ava Leddy (Scoil Rince Saoirse)
5 < 173 > … #504 Mackenzie Kelly (Flynn)
6 < 161 > … #711 Michelle Quinn (McElligott)
7 < 153 > … #659 Kate Nugent (Doherty Petri)
.
5:43 PM
Event #505 Open Championships Under 13
Judged by Sheila Stevens, CT, Brendan O'Brien, IRL & Ann Byrne Gibbons, IRL
19 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #293 Ailish Cromie (Schade)
2 < 250 > … #301 Hannah Cunniffe (Marie Moore)
3 < 205 > … #493 Ella Keener (Heritage IDC)
4 < 166 > … #351 Erin Eustace (Marie Moore)
5 < 163 > … #157 Bridget Wright (Wick-Hegarty)
6 < 154 > … #564 Payton Majewski (DeNogla - Ardmore)
7 < 146 > … #696 Julia Peters (Carle)
8 < 145 > … #297 Emma Cullinan (Scoil Rince Saoirse)
9 < 144.5 > … #512 Evelyn Kennedy (McDade-Cara)
10 < 141 > … #748 Isabel Rivera (Gallagher)
.
7:01 PM
Event #506 Open Championships Under 14
Judged by Sheila Stevens, CT, Brendan O'Brien, IRL & Ann Byrne Gibbons, IRL
24 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #218 McKayla Boyd (O'Rourke)
2 < 218 > … #542 Liza Levin (Coyle)
3 < 191 > … #248 Isabella carper (Hooley)
4 < 173.5 > … #502 Kaitlin Kelly (Heritage IDC)
5 < 166 > … #207 Erin Billington (Heritage IDC)
6 < 149.5 > … #299 Samantha Cunniff (DeNogla - Ardmore)
7 < 149 > … #816 Siobhan Stack (DeNogla - Ardmore)
8 < 143.5 > … #418 Abigail Grejda (Goodwin Academy)
9 < 142 > … #205 Norah Bice (McDade-Cara)
10 < 137 > … #266 Ainsley Clinton (An Clar)
11 < 136 > … #671 Erin O'Rahilly (DeNogla - Ardmore)
12 < 115 > … #612 Maeve McIntyre (Hurley)
.
1:10 PM
Event #507 Open Championships Under 15
Judged by Sheila Stevens, CT, Brendan O'Brien, IRL & Ann Byrne Gibbons, IRL
23 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #484 Erin Karlok (Heritage IDC)
2 < 197.5 > … #590 Annemarie McCoy (Gallagher)
3 < 187.5 > … #425 Jamie Gudyka (Rochester Academy)
4 < 181 > … #521 Theo Marie Kontonis (Doherty Petri)
5 < 167 > … #524 Gloria Kramer (Rince Na Sonas)
6 < 156 > … #394 Brianna Gerold (Scoil Rince Saoirse)
7 < 138 > … #125 Erica Van Sciver (Marie Moore)
8 < 131 > … #231 Maggie Broomfield (Rochester Academy)
9 < 130.5 > … #465 Carly Hoy (Rochester Academy)
10 < 127 > … #411 Mckenna Goltry (Carle)
.
11:34 AM
Event #508 Open Championships Under 16
Judged by Sheila Stevens, CT, Brendan O'Brien, IRL & Ann Byrne Gibbons, IRL
17 Registered, 14 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #581 Roisin Mccabe (DeNogla - Ardmore)
2 < 220 > … #320 Mary Grace Dimock (Drumcliffe)
3 < 216.5 > … #225 Erin Casey Brennan (Marie Moore)
4 < 184 > … #517 Caroline King (Gallagher)
5 < 172.5 > … #629 Alexis Merhige (Gallagher)
6 < 156 > … #538 Isabella Lechtenberg (Cummins)
7 < 151 > … #420 Maggie Gries (Heritage IDC)
.
10:33 AM
Event #509 Open Championships Under 17
Judged by Sheila Stevens, CT, Brendan O'Brien, IRL & Ann Byrne Gibbons, IRL
15 Registered, 13 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 58% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #591 Therese McCoy (Gallagher)
2 < 215 > … #485 Shannon Karlok (Heritage IDC)
3 < 200 > … #545 Emilija Lizins (McDade-Cara)
4 < 174 > … #635 Ashlin Miller (Shea-Jennings)
5 < 161.5 > … #770 Emily Sam-Zee-Moi (O'Rourke)
6 < 150 > … #424 Lily Gudoski (Shea-Jennings)
7 < 146.5 > … #232 Moira Broomfield (Rochester Academy)
.
9:54 AM
Event #510 Open Championships Under 18
Judged by Sheila Stevens, CT, Brendan O'Brien, IRL & Ann Byrne Gibbons, IRL
9 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #750 Delaney Robbins (Gallagher)
2 < 225 > … #490 Kaitlyn Keane (DeNogla - Ardmore)
3 < 195 > … #369 Gianna Rose Fleming (Curran)
.
3:33 PM
Event #511 Open Championships 18 and Over
Judged by Sheila Stevens, CT, Brendan O'Brien, IRL & Ann Byrne Gibbons, IRL
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #196 Tehya Baxter (Doherty Petri)
2 < 208 > … #763 Michelle Rueb (Inishfree)
3 < 207.5 > … #339 Teresa Mary Drew (Heritage IDC)
4 < 175 > … #636 Briana Miller (Shea-Jennings)
5 < 170 > … #338 Mary Catherine Drew (Heritage IDC)
6 < 156 > … #672 Shannon O'Shaughnessy (Inishfree)
7 < 151.5 > … #223 Emilie Braun (Coyle)
8 < 151 > … #752 Colleen Robinson (Goodwin Academy)
9 < 147 > … #234 Elizabeth Buhager (Coyle)
.
2:32 PM
Event #515 Open Champion (Boys Only) Under 15
Judged by Sheila Stevens, CT, Brendan O'Brien, IRL & Ann Byrne Gibbons, IRL
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #678 Owen Opalenick (Roisin Academy)
2 < 250 > … #130 Isaac Volpe (Paloma)
.
Home Page