Home Page

Results for Sheahan-Gormley Feis 2017

Grade Results

Champ Results

Sheahan-Gormley Feis 2017 As Tabulated by FeisWeb.Com on May 13, 2017
Overall ReCap: There were 293 Champions registered for the feis and 260 danced. 149 were awarded (57.3%)
Champion regular events ended shortly after 5:29 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC and OC Events
.
.
5:17 PM
Event #580 Adult Championships
Judged by Irene Horgan, CT, Kerry Broderick, NY & Maggie Basenberg, NH
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #161 Cecelia Beyer (Marie Moore)
.
9:33 AM
Event #802 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Joanie Cass, NY, Cathy Spencer-Revis, NY & Patricia Lenihan, CT
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 254.5 > … #297 Keara Gill (DeNogla - Ardmore)
2 < 216.5 > … #377 Payton Lamott (Roisin Academy)
3 < 200 > … #341 Olivia Hoyt (Kelly-Oster)
4 < 175.5 > … #135 Amelia Witt (Slattery)
5 < 164.33 > … #197 Ava carroll (Scoil Rince Saoirse)
6 < 159 > … #365 Micalyn Kelly (Flynn)
7 < 154.5 > … #287 Kyra Fodero (O'Rourke)
8 < 154 > … #372 Alexandra Klotz (DeNogla - Ardmore)
.
9:57 AM
Event #805 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Joanie Cass, NY, Cathy Spencer-Revis, NY & Patricia Lenihan, CT
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #380 Lauryn Lape (Rince Na Sonas)
2 < 215 > … #360 Clare Kelly (Inishfree)
3 < 202.5 > … #202 Grace Casey (Scoil Rince Saoirse)
4 < 178.5 > … #534 Hannah Reichard (Francis Academy)
.
10:44 AM
Event #815 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Joanie Cass, NY, Cathy Spencer-Revis, NY & Patricia Lenihan, CT
18 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 218 > … #554 Isabella Rooney (Inishfree)
2 < 206 > … #342 Rhianna Hughes (Scoil Rince Saoirse)
3 < 201 > … #132 Colleen Williams (Scoil Rince Luimni)
4 < 176.5 > … #560 Kara Rosenberger (Drumcliffe)
5 < 165 > … #568 Sarah Kate Ryan (Broesler)
6 < 162 > … #324 Caileigh Hennessy (Early-McLoughlin)
7 < 152 > … #186 Shannon Burke (Scoil Rince Saoirse)
8 < 147 > … #101 Abigail Troup (O'Rourke)
9 < 142 > … #114 Fiona Eileen Vernice (Doherty Petri)
.
11:55 AM
Event #825 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Joanie Cass, NY, Cathy Spencer-Revis, NY & Patricia Lenihan, CT
18 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #590 Hannah Shimp (McGough Academy)
2 < 205 > … #473 Elizabeth Nist (Bell)
3 < 181 > … #613 Keira Swoyer (McGough Academy)
4 < 178 > … #436 Maggie Mcgovern (DeNogla - Ardmore)
5 < 175 > … #468 Catherine Murphy (Early-McLoughlin)
6 < 152 > … #401 Addie Lowery (Johnston)
7 < 143 > … #584 Rose Sheehan (Boland)
8 < 141 > … #296 Julia Gill (DeNogla - Ardmore)
9 < 139 > … #227 Kayla Coyle (Donny Golden)
.
12:42 PM
Event #835 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Joanie Cass, NY, Cathy Spencer-Revis, NY & Patricia Lenihan, CT
21 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 219 > … #755 Tristan Kennedy ()
2 < 212 > … #218 Isabella Cometti (Broesler)
3 < 193 > … #410 Keira MacDermott (Heritage IDC)
4 < 190 > … #399 Morgan Low (Boland)
5 < 173 > … #217 Keilani Collins (Aherne Sheehan)
6 < 172 > … #369 Amelia King (Gallagher)
7 < 163 > … #105 Julia Tynan (Verlin)
8 < 155 > … #194 Hailey Campisi (Broesler)
9 < 147 > … #244 Sarah Dinnell (Broesler)
10 < 132 > … #330 Jodi Holder (Curran)
11 < 127.5 > … #143 Ainsley Zohn (DeNogla - Ardmore)
.
4:25 PM
Event #845 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Joanie Cass, NY, Cathy Spencer-Revis, NY & Patricia Lenihan, CT
27 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #172 Samantha Bohl (Coyle)
2 < 225 > … #391 Hannah LeRoux (Heritage IDC)
3 < 198.5 > … #265 Aiden Dwyer (O'Sullivan)
4 < 171 > … #103 Hailey Tulloch (Inishfree)
5 < 168 > … #249 Brianna Dollar (Boland)
6 < 162 > … #264 Siobhain Duggan (Harney-Pender-Keady)
7 < 154.5 > … #375 Emma LaChapelle (Boland)
8 < 140.5 > … #123 Isaac Volpe (Paloma)
9 < 136.5 > … #516 Fiona Power (Hagen-Kavanagh)
10 < 134 > … #242 Katherine Devine (Harney-Pender-Keady)
11 < 120 > … #169 Meaghan Boehm (Shea-Jennings)
12 < 114.5 > … #419 Emily Manning (Slattery)
13 < 112.5 > … #273 Emily Fagan (Schade)
.
5:29 PM
Event #855 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Joanie Cass, NY, Cathy Spencer-Revis, NY & Patricia Lenihan, CT
19 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #126 Therese Walsh (Scoil Rince Saoirse)
2 < 203 > … #304 Erin Gorman (Doherty Petri)
3 < 183 > … #283 Grace Fleischer (DeNogla - Ardmore)
4 < 178 > … #615 Amelia Thomas (Carle)
5 < 175 > … #209 Lauren Clifford (Roisin Academy)
6 < 153 > … #180 Kerry Boyle (Devrin Academy)
7 < 151.5 > … #208 Elizabeth Clark (Rince Na Sonas)
8 < 145 > … #469 Regan Murphy (An Clar)
9 < 130 > … #125 Anna Walkin (Scoil Rince Saoirse)
10 < 128.5 > … #367 Savannah Kerins (O'Rourke)
.
4:43 PM
Event #865 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Helaine Sanders, NY, Niall O'Leary, & Joan Cass, NY
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #317 Madison Guzzo (McElligott)
2 < 201.5 > … #366 Serena Kemp (Culkin)
3 < 191 > … #487 Kelly O'Neill (Inishfree)
4 < 162 > … #147 Ciara Albano (Curran)
5 < 160.5 > … #345 Margaret Hunt (Francis Academy)
6 < 156.5 > … #423 Kylie McCabe (Inishfree)
7 < 154 > … #517 Grace Power (Hagen-Kavanagh)
8 < 150 > … #404 Hannah Lucey (Heritage IDC)
.
4:59 PM
Event #875 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Helaine Sanders, NY, Niall O'Leary, & Joan Cass, NY
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #459 Amanda Moebus (Hurley)
2 < 215 > … #318 Katie Habeck (O'Rourke)
3 < 205 > … #376 Grace Lafferty (Broesler)
4 < 180 > … #190 Anne Butler (O'Rourke)
.
5:06 PM
Event #895 Preliminary Men & Ladies 17 and Over
Judged by Helaine Sanders, NY, Niall O'Leary, & Joan Cass, NY
8 Registered, 7 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #373 Monica Kosinski (Farrell)
2 T < 225 > … #223 Mary Conroy (Doherty Petri)
2 T < 225 > … #165 Catlyn Blanchard (Roisin Academy)
3 < 177 > … #553 Meghan Roche (Horgan)
4 < 176 > … #466 Bridget Moschetti (Verlin)
5 < 159 > … #231 Kaitlin Culpepper (Farrell)
.
11:42 AM
Event #910 Open Championships Under 9
Judged by Irene Horgan, CT, Kerry Broderick, NY & Maggie Basenberg, NH
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #476 Annemarie Nugent (Doherty Petri)
2 < 235 > … #575 Abigail Schaub (Short)
3 < 225 > … #485 Kyleigh O'Keefe (Flynn)
4 < 196 > … #245 Kara Doherty (Doherty Petri)
5 < 172 > … #396 Caitlin Linehan (McGough Academy)
.
2:50 PM
Event #920 Open Championships Under 10
Judged by Irene Horgan, CT, Kerry Broderick, NY & Maggie Basenberg, NH
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #134 Christina Mariel Wiltz (McGough Academy)
2 < 225 > … #230 Lauren Cullinan (Scoil Rince Saoirse)
3 < 205 > … #387 Ciara Leddy (Scoil Rince Saoirse)
4 < 191 > … #456 Ailismae Millar (Broesler)
5 < 176.5 > … #570 Francesca Santoro (Francis Academy)
.
3:00 PM
Event #930 Open Championships Under 11
Judged by Irene Horgan, CT, Kerry Broderick, NY & Maggie Basenberg, NH
7 Registered, 6 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #493 Elena Marie Olson (O'Rourke)
2 < 250 > … #411 Riana MacDermott (Heritage IDC)
3 < 194.5 > … #356 Grace Keane (DeNogla - Ardmore)
4 < 185 > … #417 Tara Malone (DeNogla - Ardmore)
5 < 166.5 > … #288 Nora Fodero (O'Rourke)
6 < 166 > … #507 Claire Peters (Carle)
.
3:54 PM
Event #940 Open Championships Under 12
Judged by Irene Horgan, CT, Kerry Broderick, NY & Maggie Basenberg, NH
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #235 Jenna Cunningham (Broesler)
2 < 194.5 > … #484 Grace O'Hara (O'Rourke)
3 < 182 > … #514 Ava Pinckney (Francis Academy)
4 < 169 > … #478 Kate Nugent (Doherty Petri)
5 < 168.5 > … #214 Niamh Coleman (Broesler)
6 < 156 > … #434 Kassidy McGlynn (Inishfree)
7 < 154.5 > … #173 Sophia Bonacci (Boland)
.
12:50 PM
Event #950 Open Championships Under 13
Judged by Irene Horgan, CT, Kerry Broderick, NY & Maggie Basenberg, NH
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #272 Erin Eustace (Marie Moore)
2 < 216 > … #440 Delaney McKee (Heritage IDC)
3 < 205 > … #233 Hannah Cunniffe (Marie Moore)
4 < 185 > … #138 Bridget Wright (Wick-Hegarty)
5 < 176 > … #229 Emma Cullinan (Scoil Rince Saoirse)
.
12:26 PM
Event #960 Open Championships Under 14
Judged by Irene Horgan, CT, Kerry Broderick, NY & Maggie Basenberg, NH
23 Registered, 19 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #133 Zali Williams (Broesler)
2 < 216 > … #250 Ai Lin Doody (Broesler)
3 < 215 > … #181 Juliet Brady (Spirited Soles)
4 < 200 > … #247 Nicolette Doherty (Broesler)
5 < 181 > … #276 Morgan Felletter (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
6 < 153 > … #286 Kate Fodero (O'Rourke)
7 < 151.5 > … #210 Ainsley Clinton (An Clar)
8 < 139 > … #601 Siobhan Stack (DeNogla - Ardmore)
9 < 137 > … #232 Samantha Cunniff (DeNogla - Ardmore)
.
5:13 PM
Event #970 Open Championships Under 15
Judged by Irene Horgan, CT, Kerry Broderick, NY & Maggie Basenberg, NH
16 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #306 Emily Grace (Broesler)
2 < 225 > … #109 Erica Van Sciver (Marie Moore)
3 < 206 > … #295 Brianna Gerold (Scoil Rince Saoirse)
4 < 200 > … #340 Carly Hoy (Rochester Academy)
5 < 177 > … #195 Kayla Campisi (Broesler)
6 < 173 > … #328 Sarah Hogan (Johnston)
.
5:22 PM
Event #980 Open Championships Under 16
Judged by Irene Horgan, CT, Kerry Broderick, NY & Maggie Basenberg, NH
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #183 Erin Casey Brennan (Marie Moore)
2 < 193 > … #441 Maggie Ann McKeever (Boland)
3 < 191.5 > … #159 Ryan Benevento (Anam Cara)
4 < 191 > … #370 Caroline King (Gallagher)
.
11:36 AM
Event #984 Open Champion (Boys Only) Under 16
Judged by Irene Horgan, CT, Kerry Broderick, NY & Maggie Basenberg, NH
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #185 Christophe Bullard (Heritage IDC)
.
2:41 PM
Event #990 Open Championships Under 17
Judged by Joanie Cass, NY, Cathy Spencer-Revis, NY & Patricia Lenihan, CT
15 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #131 Chloe Williams (Broesler)
2 < 210 > … #610 Megan Sweeney (Rochester Academy)
3 < 181 > … #421 Madelyn Markewich (McDonald School)
4 < 173 > … #607 Hannah Sullivan (Inishfree)
5 < 162 > … #219 Maeve Connorton (Rochester Academy)
6 < 157 > … #486 Katie O'Leary (Marie Moore)
.
11:31 AM
Event #994 Open Champion (Boys Only) Under 17
Judged by Irene Horgan, CT, Kerry Broderick, NY & Maggie Basenberg, NH
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 262.5 > … #452 Declan Meagher (Broesler)
1 T < 262.5 > … #756 Brendan Broesler (Broesler)
.
3:37 PM
Event #1000 Open Championships Under 18
Judged by Joanie Cass, NY, Cathy Spencer-Revis, NY & Niall O'Leary,
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #338 Julianne Howley (Dunleavy Boyle Bremer)
2 < 214 > … #308 Emily Grady (Lenihan - CT)
3 < 208 > … #332 Megan Honey (O'Rourke)
4 < 186 > … #357 Kaitlyn Keane (DeNogla - Ardmore)
5 < 173 > … #488 Kerry Anne O'Neill (An Clar)
6 < 169 > … #339 Kaitlyn Howley (Dunleavy Boyle Bremer)
.
9:45 AM
Event #1010 Open Championships 18 and Over
Judged by Irene Horgan, CT, Kerry Broderick, NY & Maggie Basenberg, NH
9 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #518 Sheila Powers (Hagen-Kavanagh)
2 < 225 > … #505 Hailey Payea (Broesler)
3 < 223 > … #262 Erin Duffy (Lenihan - CT)
4 < 210 > … #221 Maura Connorton (Rochester Academy)



Home Page