Big Apple Feis 2013

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Big Apple Feis 2013 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Big Apple Feis 2013 As Tabulated by FeisWeb.Com on Sun Mar 17
Overall ReCap:

There were 118 Preliminary Champions registered for the Feis and 98 danced. 52 were awarded. (53%)
Preliminary events ended shortly after 3:24PM when last regular event was tabulated. 2 rounds for PC. Round awards for Preliminary events.

There were 134 Champions registered for the Feis and 105 danced. 62 were awarded. (59%)
Championship events ended shortly after 4:04PM when last regular event was tabulated. 3 rounds for PC. Round awards for Champion events.

.
10:12 AM
Event #201 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Helaine Sanders, NY, Paula Woodgate, ON & Jennifer McGavern,
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 220 > … #487 Meaghan Miller (An Rince Mor)
2 < 203 > … #263 Dervla Fitzgerald (Scoil Rince Saoirse)
3 < 195 > … #220 Erin Dixon (Pender-Keady)
4 < 191 > … #210 Sophia Degrazia (Kelly)
5 < 186 > … #349 Grace Hoey (Scoil Rince Saoirse)
6 < 174 > … #800 Christina McGoigh (McGough)
.
10:44 AM
Event #202 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Helaine Sanders, NY, Paula Woodgate, ON & Jennifer McGavern,
15 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #553 Anna Pacilio (Pender-Keady)
2 < 210 > … #655 Abigail Story (Hagen)
3 < 198 > … #385 Maeve Kinney (Donny Golden)
4 < 193.5 > … #505 Ava Moylan (Flynn)
5 < 159.5 > … #350 Julia Hricay (O'Rourke)
6 < 154 > … #230 Colleen Dorrian (Donny Golden)
.
11:09 AM
Event #203 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Helaine Sanders, NY, Paula Woodgate, ON & Cathy Spencer Revis, NY
12 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #488 Paige Miller (An Rince Mor)
2 < 235 > … #316 Orla Hagan (Lynn)
3 < 230 > … #108 Zack Barnet (Inishfree)
4 < 177 > … #154 Kayla Campisi (Flynn)
5 < 163 > … #289 Brianna Gerold (Scoil Rince Saoirse)
.
12:21 PM
Event #204 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Helaine Sanders, NY, Paula Woodgate, ON & Cathy Spencer Revis, NY
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 212 > … #332 Jessica Healy (Hagen)
2 T < 210 > … #530 Ashling O Connor (Flynn)
2 T < 210 > … #579 Audrey Purins (Hagen)
3 T < 200 > … #649 Emily Steege (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
3 T < 200 > … #258 Cal Felice (Inishfree)
.
12:41 PM
Event #205 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Helaine Sanders, NY, Paula Woodgate, ON & Cathy Spencer Revis, NY
13 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #421 Morgan Loftis (Hunt)
2 < 233 > … #690 Kylie Volksdorf (Caitrin)
3 < 193 > … #165 Sinead Clarke (Lynn)
4 < 183 > … #424 Johanna Loughran (Burke-Conroy)
.
12:59 PM
Event #206 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Helaine Sanders, NY, Paula Woodgate, ON & Cathy Spencer Revis, NY
12 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #531 Eileen O Connor (Flynn)
2 < 226.5 > … #708 Anna Woodard (Griffith)
3 < 181 > … #274 Taylor Forrester (Coyle)
4 < 173 > … #251 Meghan Fahy (Hagen)
5 < 172.5 > … #679 Kristin Ullrich (Sheahan-Gormley)
.
2:51 PM
Event #207 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Helaine Sanders, NY, Breda O'Brien, NC & Cathy Spencer Revis, NY
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 222 > … #602 Kieran Michael Riley (Peter Smith)
2 < 200 > … #229 Erin Doran (Peter Smith)
3 < 198 > … #314 Megan Gunning (Shea-Jennings)
4 < 193 > … #527 Tara Noble (Hagen)
5 < 192.5 > … #691 Maggie Wagner (Caitrin)
.
1:32 PM
Event #208 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Helaine Sanders, NY, Paula Woodgate, ON & Cathy Spencer Revis, NY
12 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #597 Jaycee Reilly (Donny Golden)
2 < 210 > … #357 Brianna Irwin (Petri School)
3 < 205 > … #285 Fiona Garguilo (Hagen)
4 < 185 > … #280 Ciara Gallagher (Inishfree)
5 < 165 > … #499 Aidan Moroz (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
.
2:59 PM
Event #209 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Helaine Sanders, NY, Breda O'Brien, NC & Cathy Spencer Revis, NY
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #702 Sarah Wicks (Kerry)
2 < 215.5 > … #360 Sarah Johns (Flynn)
3 < 206 > … #106 Alexandra Barber (Dunleavy Shaffer)
4 < 202.5 > … #511 Tara Murphy (Clann Na Cara)
.
3:24 PM
Event #211 Preliminary Men & Ladies 18 & Over
Judged by Helaine Sanders, NY, Breda O'Brien, NC & Cathy Spencer Revis, NY
13 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #290 Caitlin Giagnacova (Caitrin)
2 < 231 > … #416 Alexandra Leone (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
3 < 225 > … #218 Amara Dieter (Aherne Sheehan)
4 < 191 > … #634 Brigid Shaw (O'Malley)
5 < 168 > … #146 Meghan Byrne (Foy school of traditional Irish dance)
6 < 163.5 > … #625 Kaitlin Santino (Schade)
7 < 160.5 > … #571 Caitlin Phillips (Teelin)
.
12:45 PM
Event #301 Open Championship Girls Under 9
Judged By Joan McNIff Cass , NY / Caitlin Allen , NY / Sean Flynn , NY / Sheila Bremer , MA & Patrick O'Hare ( )
1 Registered , 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
156 < 500 > … #192 Emma Cullinan ( Scoil Rince Saoirse )
.
12:51 PM
Event #302 Open Championship Girls Under 10
Judged By Joan McNIff Cass , NY / Caitlin Allen , NY / Sean Flynn , NY / Patrick O'Hare ( ) & Sheila Bremer , MA
2 Registered , 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
164 < 500 > … #253 Meghan Rose Farrell ( Hunt )
.
2:04 PM
Event #303 Open Championship Girls Under 11
Judged By Joan McNIff Cass , NY / Caitlin Allen , NY / Sean Flynn , NY / Patrick O'Hare ( ) & Sheila Bremer , MA
9 Registered , 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
163 < 411 > … #105 Madison Amoriello ( O'Rourke )
167 < 345 > … #593 Brigitte Reid ( Pender-Keady )
168 < 338 > … #633 Angelique Shaw ( The Shaw Academy )
170 < 336 > … #635 Genevieve Shaw ( The Shaw Academy )
.
11:35 AM
Event #304 Open Championship Girls Under 12
Judged By Kerry Broderick , NY / Kate Wosczyna , PA / William Maple , VA / Breda O'Brien , NC & Anne Kennedy ( )
12 Registered , 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
173 < 453 > … #227 Sierra Donovan ( O'Rourke )
164 < 335 > … #410 Ciara Lawlor ( Marie Moore )
149 < 331 > … #495 Danae Moore ( Fiona-Gaye Moore )
169 < 326 > … #313 Alison Guidarelli ( Hagen )
.
11:08 AM
Event #305 Open Championship Girls Under 13
Judged By Anne Kennedy ( ) / Kate Wosczyna , PA / William Maple , VA / Kerry Broderick , NY & Breda O'Brien , NC
6 Registered , 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
173 < 450 > … #382 Ellie King ( Teelin )
169 < 425 > … #681 Kasey Van Doran ( Flynn )
.
2:24 PM
Event #306 Open Championship Girls Under 14
Judged By Joan McNIff Cass , NY / Caitlin Allen , NY / Sean Flynn , NY / Patrick O'Hare ( ) & Sheila Bremer , MA
16 Registered , 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 42.86% )
Place . . . . Dancer ( School )
169 < 391 > … #501 Sarah Morrissey ( Inishfree )
175 < 377 > … #650 Miya Stefanick ( Maple )
166 < 363.5 > … #206 Saoirse DeBoy ( Teelin )
175 < 313 > … #614 Brooke Romeo ( Hagen )
165 < 275.5 > … #414 Caroline Leeber ( Pender-Keady )
170 < 268 > … #323 Amanda Hansen ( An Rince Mor )
171.5 < 268 > … #302 Olivia Gough ( Gavin Doherty )
.
4:01 PM
Event #307 Open Championship Girls Under 15
Judged By Joan McNIff Cass , NY / Caitlin Allen , NY / Sean Flynn , NY / Patrick O'Hare ( ) & Kate Wosczyna , PA
14 Registered , 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
161 < 418.5 > … #117 Aislinn Bevill ( Pender-Keady )
156 < 378 > … #305 Kaela Gray Milewski ( Gray )
165 < 347 > … #380 Payton Kiel ( Pender-Keady )
158 < 318 > … #319 Margaret Hanley ( Dunleavy Shaffer )
.
4:04 PM
Event #308 Open Championship Girls Under 16
Judged By Joan McNIff Cass , NY / Caitlin Allen , NY / Sean Flynn , NY / Patrick O'Hare ( ) & Kate Wosczyna , PA
10 Registered , 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
169 < 415 > … #660 Anna Sulger ( Pender-Keady )
174 < 405 > … #680 Shannon Umhafer ( Hagen )
156 < 348.5 > … #262 Anna May Fitch ( Shea-Jennings )
163 < 309.5 > … #608 Sarah Robinson ( Fiona-Gaye Moore )
.
1:04 PM
Event #309 Open Championship Girls Under 17
Judged By Kerry Broderick , NY / William Maple , VA / Kate Wosczyna , PA / Anne Kennedy ( ) & Breda O'Brien , NC
8 Registered , 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
171 < 500 > … #563 Kelsey Parry ( Pender-Keady )
171 < 375 > … #699 Emma Waters ( Pender-Keady )
163 < 325 > … #214 Olivia DeScala ( Peter Smith )
.
1:10 PM
Event #310 Open Championship Girls Under 18
Judged By Kerry Broderick , NY / Kate Wosczyna , PA / William Maple , VA / Breda O'Brien , NC & Anne Kennedy ( )
17 Registered , 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
177 < 450 > … #542 Bridget Oei ( Griffith )
171.5 < 385 > … #562 Hailey Parry ( Pender-Keady )
173 < 327 > … #112 Julia Bassell ( Drake )
172.5 < 315 > … #622 Katie Ryan ( Hagen )
157 < 294 > … #114 Lauren Beadle ( Pender-Keady )
.
2:57 PM
Event #311 Open Championship Girls Under 20
Judged By Kerry Broderick , NY / Sheila Bremer , MA / William Maple , VA / Paula Woodgate , ON & Anne Kennedy ( )
12 Registered , 9 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 62.50% )
Place . . . . Dancer ( School )
175 < 487.5 > … #494 Ceili Moore ( Fiona-Gaye Moore )
170 < 360.5 > … #543 Theresa Oei ( Griffith )
169 < 325 > … #404 Kelsey Latham ( Griffith )
164 < 325 > … #667 Zoe Thomson ( Simpson )
165 < 274 > … #694 Madeleine Walsh ( Lynagh )
161 < 273 > … #121 Gabriela Bloomgarden ( Inishfree )
.
3:31 PM
Event #312 Open Championship Ladies 20 & Over
Judged By Kerry Broderick , NY / Sheila Bremer , MA / William Maple , VA / Paula Woodgate , ON & Anne Kennedy ( )
9 Registered , 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57.14% )
Place . . . . Dancer ( School )
174 < 500 > … #673 Ashley Tuccinardi ( Lynn )
161.5 < 358 > … #440 Jessica Manuel ( Simpson )
162 < 316 > … #484 Colleen Meenan ( Schade )
159 < 308 > … #368 Brittany Kelly ( Broesler )
.
12:45 PM
Event #321 Open Championship Boys Under 11
Judged By Joan McNIff Cass , NY / Caitlin Allen , NY / Sean Flynn , NY / Patrick O'Hare ( ) & Sheila Bremer , MA
2 Registered , 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 66.67% )
Place . . . . Dancer ( School )
165 < 475 > … #636 Jonathan Shaw ( The Shaw Academy )
161 < 400 > … #560 Jacob Parkman ( Harney )
.
12:37 PM
Event #323 Open Championship Boys Under 15
Judged By Joan McNIff Cass , NY / Caitlin Allen , NY / Sean Flynn , NY / Patrick O'Hare ( ) & Sheila Bremer , MA
5 Registered , 3 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
158 < 440 > … #496 Jonty Moore ( Fiona-Gaye Moore )
159 < 400 > … #232 Matthew Dougherty ( Inishfree )
.
12:28 PM
Event #324 Open Championship Boys Under 17
Judged By Joan McNIff Cass , NY / Caitlin Allen , NY / Sean Flynn , NY / Patrick O'Hare ( ) & Sheila Bremer , MA
8 Registered , 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
164 < 425 > … #245 Colin Dyson ( Griffith )
162.5 < 365 > … #407 Thomas Lavin ( Donny Golden )
164 < 361 > … #129 Martin Bradshaw ( Heavey-Quinn )
.
9:53 AM
Event #401 Ceili Under 13
Judged By Kerry Broderick , NY / Kate Wosczyna , PA / William Maple , VA / Breda O'Brien , NC & Anne Kennedy ( )
2 Registered , 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
78 < 450 > … #51 Peter Smith Team A ( Peter Smith )
75 < 425 > … #50 Flynn Team A ( Flynn )
73 < 325 > … #52 McGough Team A ( McGough )
.
9:50 AM
Event #402 Ceili Under 16
Judged By Kerry Broderick , NY / Kate Wosczyna , PA / William Maple , VA / Breda O'Brien , NC & Anne Kennedy ( )
3 Registered , 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100.00% )
Place . . . . Dancer ( School )
77 < 475 > … #62 Hagen Team B ( Hagen )
76 < 400 > … #60 Golden Team A ( Donny Golden )
74 < 325 > … #61 Hagen Team A ( Hagen )
.
10:02 AM
Event #403 Ceili 16 & Over
Judged By Linda Sanfalippo ( ) / Caitlin Allen , NY / Sean Flynn , NY / Patrick O'Hare ( ) & Breda O'Brien , NC
7 Registered , 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57.14% )
Place . . . . Dancer ( School )
90 < 435 > … #74 Pender Keady Team A ( Pender Keady )
92 < 362 > … #75 Peter Smith Team A ( Peter Smith )
88 < 336 > … #76 Peter Smith Team B ( Peter Smith )
89 < 333.5 > … #71 Denogla Team A ( Denogla )