Baltimore Feis 2007

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Baltimore 2007 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sat Sep 15
Overall ReCap:There were 337 PC & OC Champions registered while 254 actually danced. 148 were awarded (58.3%).

Champion regular events ended shortly after 5:48 PM when last regular event was tabulated. There were 3 rounds for OC, also with Special Solo medals. There were 2 rounds for PC events.

Congratulations to Ian Luebbers of the Broesler School on winning the 2007 NAFC Minor Championship. 45 competitors came, all hoping for this prestigious George Sweetman Perpetual Cup.

1:51 PM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Maureen Armstrong , Marie Moore & Maureen Bakke
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #225 Farran Dougherty ( McDade )
2 < 240 > … #123 Gianna Cheeseman ( Broesler )
3 < 205 > … #903 Chloe Williams ( Ardmore )
4 < 180 > … #210 Riley Maeve Dolan ( McDade )
5 < 162 > … #846 Katelyn Toombs ( Broesler )
6 < 159 > … #311 Megan Frehill ( Broesler )
7 < 156 > … #76 Brendan Broesler ( Broesler )
.
1:55 PM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Maureen Armstrong , Marie Moore & Maureen Bakke
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #612 Ciara Murphy ( Petri )
2 < 215 > … #195 Kelleigh Devereaux ( Broesler )
3 < 195 > … #310 Conor Frehill ( Broesler )
4 < 190 > … #674 Kathleen Ortel ( Teelin )
.
2:01 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Breda O'Brien , Gary Healy & Kathleen Keady
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #891 Catherine West ( Cara )
2 < 230 > … #745 Kathleen Roszyk ( McDade )
3 < 216 > … #326 Hannah Gawlik ( O'Grady Quinlan )
4 < 189 > … #717 Bridget Reese ( Teelin )
5 < 166 > … #393 Katherine Hosey ( McAleer )
6 < 156 > … #839 Erin Tognetti ( Broesler )
7 < 148 > … #71 Emily Brennecke ( McDade )
.
2:50 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Breda O'Brien , Gary Healy & Kathleen Keady
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #267 Emily Evrard ( Ryan )
2 < 204.5 > … #282 Shannon Ferrie ( Shea-Jennings )
3 < 177 > … #35 Kaleigh Barr ( Ardmore )
4 < 167 > … #845 Gabrielle Toombs ( Broesler )
5 < 160.5 > … #604 Audrey Morgan ( Coyle )
6 < 150 > … #668 Caroline O'Neil ( Bell )
7 < 144.5 > … #635 Lachlan Nidds ( Ryan )
8 < 142.5 > … #616 Erin Murphy ( An Cor Rud )
9 < 139 > … #155 Emily Croonquist ( Broesler )
.
2:38 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Breda O'Brien , Gary Healy & Jean Taylor-Pembrooke
16 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #680 Hailey Parry ( Pender-Keady )
2 < 240 > … #196 Maureen Devereaux ( Broesler )
3 < 215 > … #82 Brianna Bruner ( Lynn )
4 < 175 > … #719 Mollie Reese ( Teelin )
5 < 166 > … #558 Kyleigh McGovern ( McDade )
6 < 165 > … #746 Meaghan Roszyk ( McDade )
7 < 147 > … #565 Abigail McHugh ( Lynn )
.
3:05 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Breda O'Brien , Gary Healy & Kathleen Keady
27 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #808 Olivia Sterling ( Broesler )
2 < 231 > … #129 Elizabeth Clinton ( McDade )
3 < 195 > … #380 Lindsey Hill ( Do Cairde )
4 < 188 > … #529 Olivia Maclay ( Ryan )
5 < 167.5 > … #233 Ciara Duff ( Peter Smith )
6 < 161.5 > … #287 Nicole FitzPatrick ( Maple )
7 < 144 > … #168 Mary Catherine Curran ( McDade )
8 < 143 > … #509 Anastasia Lucas ( Boyle )
9 < 121 > … #707 Moira Ragen ( Culkin )
10 < 120 > … #396 Erin Howard ( Maple )
11 < 117.5 > … #8 Mary Alexis ( Broesler )
.
3:27 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Breda O'Brien , Gary Healy & Kathleen Keady
22 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #543 Ellen McCann ( Broesler )
2 < 218 > … #277 Arden Fehlinger ( Broesler )
3 < 188 > … #697 Katie Pohl ( Maple )
4 < 179 > … #863 Hannah Virga ( Rince na h'Eireann )
5 < 168 > … #389 Taylor Hollister ( Ryan )
6 < 166 > … #355 Sarah Hall ( Ryan )
7 < 152 > … #738 Caroline Robinson ( Ryan )
8 < 144 > … #638 Alexandrea Nietert ( Burke )
9 < 129 > … #357 Bridget Hanna ( McDade )
.
4:26 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Breda O'Brien , Gary Healy & Kathleen Keady
25 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #166 Victoria Cumbie ( Rince na h'Eireann )
2 < 240 > … #489 Molly Leach ( Culkin )
3 < 191 > … #831 Kate Terwilliger ( O'Neill-James )
4 < 171 > … #740 Mariah Roche-McConnell ( Broesler )
5 < 163 > … #813 Kathleen Stewart ( Bell )
6 < 155 > … #764 Elizabeth Scopel ( Broesler )
7 < 151 > … #927 Katie Whitman ( Broesler )
8 < 149 > … #431 Austen Keim ( O'Grady Quinlan )
.
5:05 PM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Breda O'Brien , Gary Healy & Kathleen Keady
22 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #900 Maggie Wilcox ( An Cor Rud )
2 < 215 > … #881 Amanda Weaver ( O'Grady Quinlan )
3 < 176 > … #7 Kaitlin Alexander ( Peter Smith )
4 < 174 > … #367 Kara Joyce Haslbeck ( McGrath )
5 < 166 > … #270 Emma Farrell ( Coyle )
6 < 163 > … #229 Jennifer Drombetta ( Burke )
7 < 152 > … #390 Maura Holloran ( Broesler )
8 < 149.5 > … #815 Hunter Stoner ( An Cor Rud )
.
5:48 PM
Event #410 Preliminary Men and Women 16 and Over
Judged by Marie Moore , Maureen Bakke & Kathleen Keady
26 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #416 Marissa Johnston ( Bell )
2 < 216 > … #463 Juliann Knight ( Peter Smith )
3 < 175 > … #68 Emily Brantley ( Maple )
4 < 174 > … #426 Rachel Karasik ( Culkin )
5 < 167 > … #939 Christopher Johnson ( Broesler )
6 < 166 > … #656 Elizabeth O'Keefe ( Heavey )
7 < 165 > … #273 Keara Farrelly ( McDade )
8 < 153.5 > … #293 Maura Flatley ( An Cor Rud )
9 < 138 > … #474 Sindhu Lakshmanan ( Broesler )
.
1:04 PM
Event #502 Girls Open Championship Under 9
Judged by Breda O'Brien , Gary Healy & Kathleen Keady
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #770 Aine Claire Sheehan ( Cara )
2 < 225 > … #595 Grace Monaghan ( Mulvihill-Lynch )
3 < 211 > … #77 Neeve Broesler ( Broesler )
4 < 179 > … #177 Kaitlyn Daugherty ( Peter Smith )
5 < 174 > … #844 Emme Toombs ( Broesler )
6 < 170 > … #198 Kelli Devlin ( Broesler )
7 < 153 > … #464 Chloe Kobus ( O'Grady Quinlan )
.
12:31 PM
Event #522 Girls Open Championship Under 10
Judged by Maureen Armstrong , Marie Moore & Maureen Bakke
6 Registered, 5 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #175 Fiona Dargan ( Rince Na Tiarna )
2 < 215 > … #893 Nicole Whalen ( Peter Smith )
3 < 205 > … #943 Erin Gallagher ( Mulvihill-Lynch )
4 < 180 > … #684 Hailey Payea ( Broesler )
.
12:14 PM
Event #503 Girls Open Championship Under 12
Judged by Maureen Armstrong , Maureen Hamilton Nelson & Maureen Bakke
32 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #896 Rose White ( Rince Na Tiarna )
2 < 231 > … #381 Michaela Hinds ( BFO'CG )
3 < 188.5 > … #596 Heather Monaghan ( Mulvihill-Lynch )
4 < 168 > … #617 Maeghan Murphy ( Petri )
5 < 162 > … #517 Erin Lynch ( Rince Na Tiarna )
6 < 155 > … #226 Siobhan Dougherty ( McDade )
7 < 138 > … #253 Colleen Egan ( Early-McLoughlin )
8 < 137.5 > … #152 Abbey Croce ( Early-McLoughlin )
9 < 135 > … #658 Sarah Oldam ( Peter Smith )
10 < 129 > … #153 Blair Croce ( Early-McLoughlin )
11 < 127 > … #62 Justine Bongers ( BFO'CG )
12 < 126.5 > … #931 Courtney Arena ( Mulvihill-Lynch )
13 < 120.5 > … #720 Clare Reilly ( Ryan )
.
11:58 AM
Event #504 Girls Open Championship Under 14
Judged by Breda O'Brien , Gary Healy & Kathleen Keady
30 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #176 Kevinah Dargan ( Rince Na Tiarna )
2 < 196 > … #528 Bridget MacKenzie ( Cashel-Dennehy )
3 < 173 > … #527 Alexandra Macchi ( Mulvihill-Lynch )
4 < 166 > … #549 Maura McCloskey ( Broesler )
5 T < 157 > … #239 Rachael Duncan ( Burke )
5 T < 157 > … #368 Julianna Harkins ( Shea-Jennings )
6 T < 156 > … #772 Jillian Sikora ( Ryan )
6 T < 156 > … #874 Mary Walsh ( Inishfree )
7 < 146.5 > … #348 Alyssa Gurley ( Broesler )
8 < 132 > … #257 Taylor Eggleston ( Broesler )
9 < 128 > … #571 Devin McMahon ( Inishfree )
10 < 109.5 > … #269 Kathleen Fabio ( Lynn )
.
2:18 PM
Event #505 Girls Open Championship Under 16
Judged by Deirdre Penk-O'Donnell , Danny Doherty & Stella Moore
30 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 213 > … #941 Emma Cross ( Broesler )
2 < 208 > … #511 Cassidy Luebbers ( Broesler )
3 T < 205 > … #28 Megan Baffa ( Broesler )
3 T < 205 > … #938 Hannah Dreibelbis ( Broesler )
4 < 190 > … #566 Kathleen McKeon ( Broesler )
5 < 178 > … #944 Maura Jennings ( Broesler )
6 < 146 > … #722 Moira Reilly ( Ryan )
7 < 144 > … #678 Bridget Parkes ( Ryan )
8 < 140 > … #560 Meghan McGovern ( Petri )
9 < 137.5 > … #126 Sidney Christman ( Broesler )
10 < 125.5 > … #203 Kim Dixon ( Heavey )
.
1:41 PM
Event #506 Girls Open Championship Under 18
Judged by Deirdre Penk-O'Donnell , Danny Doherty & Stella Moore
19 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #486 Aileen Lavin ( Schade )
2 < 210 > … #192 Bernadette Devereaux ( Broesler )
3 < 205 > … #103 Josie Callahan ( Broesler )
4 < 177 > … #444 Erin Kiley ( Lenihan )
5 < 173 > … #73 Caily Bridgeland ( Broesler )
6 < 150 > … #101 Sinead Cahill ( Coyle )
7 < 145 > … #223 Caileigh Dougherty ( Pender-Keady )
.
10:20 AM
Event #507 Women Open Championship 18 & Over
Judged by Deirdre Penk-O'Donnell , Danny Doherty & Stella Moore
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #942 Jesse Baffa ( Broesler )
2 < 225 > … #337 Caitlin Golding ( Broesler )
3 < 195 > … #439 Claire Kenney ( Burke )
4 < 180 > … #933 Stephanie Roche ( Ryan )
.
1:15 PM
Event #509 Boys Open Championship Under 10
Judged by Breda O'Brien , Gary Healy & Kathleen Keady
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #513 Owen Luebbers ( Broesler )
2 < 225 > … #572 Liam McMahon ( Inishfree )
.
12:41 PM
Event #510 Boys Open Championship Under 12
Judged by Maureen Armstrong , Marie Moore & Maureen Bakke
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #512 Ian Luebbers ( Broesler )
2 < 240 > … #25 Brandon Asazawa ( Leneghan )
3 < 205 > … #236 Kevin Duncan ( Burke )
4 < 176 > … #487 Thomas Lavin ( Schade )
5 < 170.5 > … #871 William Walant ( Pender-Keady )
6 < 160.5 > … #870 Benjamin Walant ( Pender-Keady )
.
1:24 PM
Event #511 Boys Open Championship Under 14
Judged by Breda O'Brien , Gary Healy & Kathleen Keady
3 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #814 Thomas Stewart ( Bell )
.
10:38 AM
Event #512 Boys Open Championship Under 16
Judged by Deirdre Penk-O'Donnell , Danny Doherty & Stella Moore
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #78 Ryan Broesler ( Broesler )
2 < 225 > … #802 Joshua Srour ( Broesler )
.
Approx 5:30 PM
Event #550 NAFC Minor Championship / George Sweetman Perpetual
Judged by Deirdre Penk-O'Donnell , Danny Doherty & Stella Moore
Rita O'Shea and Jean Taylor-Pembrooke
56 Registered, 45 Entered, 0 Withdrew . . . Award To Only The Top Finisher
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 500 > … #512 Ian Luebbers ( Broesler )
.