Baltimore Feis 2012

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Baltimore Feis 2012 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Baltimore Feis 2012 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sat Sep 15
Overall ReCap: There were 375 Champions registered for the feis and 318 danced. 174 were awarded (54.7%).
Champion regular events ended shortly after 5:57 PM when last regular events were tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round Medals were awarded for all OC events.
I congratulate the Baltimore Feis Committtee and the wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success. Kudos to Kevin Broesler, host TCRG and Harriet McCann, Entry Secretary for their thoughtful planning of staging schedules in order to be in full compliance with the new Southern Region splitting mandates regarding whatever number of dancers actually showing up to compete on feis day. Having me prepare check-in sheets in advance for a number of PC events, just in case any of these events achieved more than the the 25 actual dancers necessary to split the competition. Being impossible to know in advance, this Committee indeed was prepared to split and operate within it's Regional rules without holding up any stage.
My special thanks to Joe Hall for his tabulating assistance throughout the entire day.
My thanks to the Committee having me to join them again.
.
9:43 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #785 Isabella Pelura (Teelin)
2 < 210 > … #708 Claire Murad (Boyle)
3 < 194.5 > … #105 Margaret Albaneze (McGrath)
.
9:54 AM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
12 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #339 Meghan Rose Farrell (Hunt)
2 < 212 > … #586 Kendall Loftis (Hunt)
3 < 200 > … #577 Liza Levin (Coyle)
4 < 176 > … #149 Norah Bice (McDade-Cara)
5 < 174 > … #300 Kayleigh Donnelly (Teelin)
6 < 164.5 > … #597 Ellie Lynch (Cummins)
.
10:31 AM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
16 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #372 Maria Franklin (Rhythm of Ireland)
2 < 220 > … #309 Sara Doorly (Cummins)
3 < 219.5 > … #559 Michaela Larson (Culkin)
4 < 186 > … #223 Alli Chervenak (Hunt)
5 < 155 > … #918 Paige Smethurst (McDade-Cara)
6 < 151 > … #650 Hannah McGillian (McDade-Cara)
7 < 143.5 > … #475 Caroline Ionata (Culkin)
8 < 143 > … #137 Meghan Bartel (Teelin)
.
2:42 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
26 Registered, 24 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #1015 Laney Williams (Kristin Butke School)
2 < 230 > … #888 Anna Segar (O'Neill-James)
3 < 194 > … #1003 Savannah Wells (Rince na h'Eireann)
4 < 174 > … #686 Katie Miskelly (Teelin)
5 < 161 > … #232 Brian Cole (Broesler)
6 < 143 > … #727 Casey Nestor (Hunt)
7 < 138 > … #135 Bailey Bartel (Teelin)
8 < 135.5 > … #838 Mary Kate Rider (Shea-Jennings)
9 < 129.5 > … #406 Grace Gretz (Hunt)
10 < 127.5 > … #739 Aislinn O'Brien (McDade-Cara)
11 < 126 > … #723 Caitlin Nalda (Maple)
12 < 123 > … #628 Roisin Mccabe (DeNogla)
.
12:10 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
26 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #524 Emma Klein (McGinley)
2 < 231 > … #533 Lauren Komosinski (O'Rourke)
3 < 189.5 > … #383 Emily Galoppo (Teelin)
4 < 171.5 > … #166 Claire Boyle (McDade-Cara)
5 < 155.5 > … #587 Morgan Loftis (Hunt)
6 < 144.33 > … #583 Catherine Liberta (Broesler)
7 < 138.5 > … #604 erin maloney (Rince na h'Eireann)
8 T < 138 > … #702 Mackenzie Margaret Mosco (Burke-Conroy)
8 T < 138 > … #250 Elizabeth Croonquist (Broesler)
9 < 135.5 > … #1019 Carolyn Woll (Burke-Conroy)
10 < 121.33 > … #728 Sydney Newman (Hunt)
11 < 119.16 > … #117 Kelly Anger (Cummins)
.
1:01 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
28 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 254.5 > … #673 Mariah Menanno (Rince na h'Eireann)
2 < 235 > … #407 Lily Gretz (Hunt)
3 < 202.5 > … #165 Megan Boyda (Burke-Conroy)
4 < 181 > … #555 Alayna Langan (Lynn)
5 < 161 > … #619 Mary Martin (O'Grady-Quinlan)
6 < 138.5 > … #614 Tripanne Manuel (Broesler)
7 < 136.5 > … #359 Shannon Flynn (McDade-Cara)
8 < 130.5 > … #378 Caitlin Gallagher (Broesler)
9 < 130 > … #967 Emma Trimbur (Burke-Conroy)
10 < 128 > … #217 Eryn Casey (Sabo)
11 < 127.5 > … #846 Alexa Roberge (Hunt)
12 < 124 > … #603 Clare Malloy (Hunt)
.
10:42 AM
Event #407.1 Preliminary Boys (Only) Under 14
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 240 > … #1008 Cameron White (McGrath)
1 T < 240 > … #205 Seamus Burke (Teelin)
2 < 231 > … #526 Nick Klinkenbergh (Culkin)
3 T < 177 > … #237 Sam Commodari (Broesler)
3 T < 177 > … #106 Christian Allan (Hunt)
4 < 162 > … #850 Luke Roepe (Culkin)
.
10:46 AM
Event #407A Preliminary Girls (Only) Under 14: A split
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
18 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #615 Victoria Marinzel (Hunt)
2 < 240 > … #680 Briana Miller (Shea-Jennings)
3 < 203 > … #516 Olivia L. King (Maple)
4 < 185 > … #446 Monica Higgins (Coyle)
5 < 161.5 > … #351 Delaney Flaesch (Maple)
.
11:36 AM
Event #407B Preliminary Girls (Only) Under 14: B split
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 200 > … #266 Christy David (Hurley)
2 < 189.5 > … #807 Sabre Pusey (Boyle)
3 < 185 > … #931 Rachel Steeley (Teelin)
4 < 178.5 > … #347 Haley Finley (DeNogla)
5 < 173.5 > … #257 Abigail Curry (Hunt)
6 < 170 > … #992 Ciara Waterman (Walsh Kelly)
7 < 165 > … #611 Mary Manley (Boyle)
8 < 147.5 > … #894 Rachel Shaw (Maple)
9 < 146 > … #130 Brittany Babbington (Hunt)
.
2:59 PM
Event #408A Preliminary Boys and Girls Under 15: A split
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #585 Hayley Lockhart (Rhythm of Ireland)
2 < 210 > … #226 Brian Clancy (Broesler)
3 < 188 > … #287 Madelyn Devlin (Broesler)
4 < 181 > … #118 Megan Anger (Cummins)
5 < 160.5 > … #426 Cameron Hannon (Rhythm of Ireland)
6 < 157.5 > … #486 Erin Jones (Beaton)
7 < 156 > … #746 Caroline O'Donnell (Hurley)
.
3:40 PM
Event #408B Preliminary Boys and Girls Under 15: B split
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 241 > … #292 Rachel DiMauro (Lynn)
2 < 233 > … #134 Zoe Barnes (Hurley)
3 < 206 > … #647 Mary Alexis McEntire (Broesler)
4 < 179 > … #733 Madeline Nilan (Teelin)
5 < 166.5 > … #519 Kara Kirby (Hurley)
6 < 158.5 > … #692 Hugh Moore (Broesler)
7 < 149.5 > … #441 Cassie Henry (McDade-Cara)
.
5:29 PM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Maureen Bakke, MD, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Colleen Schroeder, PA
23 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 58% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #532 Kailey Rose Komosinski (O'Rourke)
2 < 208 > … #244 Meghan Costello (DeNogla)
3 < 200 > … #922 Laura Smith (Early-McLoughlin)
4 < 194.5 > … #142 Rachael Belcher (Hurley)
5 < 161 > … #695 Mary Kate Moran (Cummins)
6 < 158 > … #489 Aislinn Jubb (DoCairde)
7 < 145.5 > … #320 Tara Dunphy (Coyle)
8 T < 137 > … #112 Alex Altobelli (McGrath)
8 T < 137 > … #812 Annie Rafferty (Hurley)
9 T < 129 > … #576 Ashley Leone (Cummins)
9 T < 129 > … #737 Bridget O Hara (Cummins)
.
5:57 PM
Event #410 Preliminary Men and Ladies 16 & Over
Judged by Glenn Simpson, ON, Conleth Mullan, IE & Katie Maguire, EN
25 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #682 Meredith Miller (Teelin)
2 < 210 > … #140 Catherine Beall (Boyle)
3 < 191 > … #588 Emily Longtin (Maple)
4 < 185 > … #786 Brennen Peters (Boyle)
5 < 184 > … #295 Colleen Dolan (McDade-Cara)
6 < 162.5 > … #500 Emma Kennedy (Hurley)
7 < 156.5 > … #848 Sarah Robertson (O'Neill-James)
8 < 141 > … #369 Mary Beth Francis (Boyle)
9 < 138 > … #984 Alayna Wall (Rince na h'Eireann)
10 < 124 > … #634 Eryn McCarthy (Hunt)
11 < 123 > … #790 Caitlin Phillips (Teelin)
.
10:00 AM
Event #501 Open Champion Girls Under 9
Judged by Glenn Simpson, ON, Conleth Mullan, IE & Katie Maguire, EN
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #305 Ai Lin Doody (Broesler)
2 < 250 > … #380 Zoe Gallagher (McGinley)
3 < 192.5 > … #895 Tara Sheehan (McDade-Cara)
4 < 182.5 > … #425 Jacquelynn Hanna (McDade-Cara)
.
10:14 AM
Event #502 Open Champion Girls Under 10
Judged by Glenn Simpson, ON, Conleth Mullan, IE & Katie Maguire, EN
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #592 Simone Loysen (Culkin)
2 < 210 > … #168 Abigail Bradley (Bell)
3 < 193 > … #104 Madeline Albaneze (McGrath)
4 < 183 > … #678 Abigail Miller (Teelin)
.
4:23 PM
Event #503 Open Champion Girls Under 12
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
21 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #311 Farran Dougherty (Broesler)
2 < 215 > … #430 Hattie Rose Hare (Kristin Butke)
3 < 200 > … #515 Ellie King (Teelin)
4 < 172.5 > … #936 Gabrielle Stratmann (Teelin)
5 < 159.5 > … #584 Emily Lizins (McDade-Cara)
6 < 156 > … #640 Olivia McCullough (Culkin)
7 < 149 > … #675 Madison Metheny (Hunt)
8 < 147 > … #1024 Shannon Yeung (Broesler)
9 < 136 > … #161 Bridie Ann Bommentre (Broesler)
.
11:29 AM
Event #504 Open Champion Girls Under 14
Judged by Glenn Simpson, ON, Conleth Mullan, IE & Katie Maguire, EN
18 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #274 Saoirse DeBoy (Teelin)
2 < 210.33 > … #429 Emma Catherine Hare (Kristin Butke)
3 < 183.33 > … #1100 Gianna Chusemen (Broesler)
4 < 180 > … #1014 Kate Williams (Kristin Butke School)
5 < 161 > … #663 Kayla McMennamin (Coyle)
6 < 158 > … #531 Alyssa Komosinski (O'Rourke)
7 < 156 > … #284 Kelleigh Devereaux (Broesler)
8 < 142 > … #521 Haylee Kirk (McDade-Cara)
.
5:16 PM
Event #505 Open Champion Girls Under 16
Judged by Eileen McDonagh Morr, NY, Claire McMorrow, IE & Maureen Armstrong, FL
31 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #968 Paige Turilli (Inishfree)
2 < 200 > … #855 Katie Roszyk (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
3 < 197.5 > … #710 Emily Anne Murphy (An Cor Rud)
4 < 175.5 > … #987 Margot Walsh (Culkin)
5 < 166 > … #460 Casey Howard (Maple)
6 < 146 > … #473 Audrey Hutton (Burke-Conroy)
7 < 141 > … #419 Maggie Hall (Broesler)
8 < 133 > … #523 Sarah Kivimaki (Boyle)
9 < 130.25 > … #825 Bridget Reese (Hurley)
10 < 130 > … #459 Katie Hosey (McAleer)
11 < 128.25 > … #477 Faith Ishler (Hooley)
12 < 124.25 > … #172 Emilie Braun (Coyle)
13 < 116.5 > … #462 Ginny Hoyt-O'Connor (Maple)
.
12:21 PM
Event #506 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Glenn Simpson, ON, Conleth Mullan, IE & Katie Maguire, EN
23 Registered, 17 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #598 Erin Lynch (Rince Na Tiarna)
2 < 206 > … #636 Maura McCloskey (Broesler)
3 < 205 > … #285 Maureen Devereaux (Broesler)
4 < 163 > … #631 Nora McCann (Broesler)
5 < 156 > … #326 Samantha Eckstein (Bell)
6 < 153 > … #322 Samantha Durbin (Culkin)
7 < 152 > … #813 Moira Ragen (Culkin)
8 < 150 > … #565 Megan Lauer (Broesler)
9 < 144 > … #856 Meaghan Roszyk (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
.
3:24 PM
Event #507 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Glenn Simpson, ON, Conleth Mullan, IE & Katie Maguire, EN
21 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #498 Brittany Kelly (Broesler)
2 < 240 > … #514 Cara King (Scariff Hardiman)
3 < 230 > … #593 Cassidy Luebbers (Broesler)
4 < 180 > … #252 Victoria Cumbie (Rince na h'Eireann)
5 < 160.5 > … #368 Kathleen Francis (Boyle)
6 < 154.5 > … #171 Emily Brantley (Maple)
7 < 144 > … #803 Allie Porter (Broesler)
8 < 131.5 > … #665 Margaret McNamara (Culkin)
.
1:56 PM
Event #509 Open Champion Boys Under 10
Judged by Glenn Simpson, ON, Conleth Mullan, IE & Katie Maguire, EN
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #947 Ronan Swope (Coyle)
.
1:58 PM
Event #510 Open Champion Boys Under 12
Judged by Glenn Simpson, ON, Conleth Mullan, IE & Katie Maguire, EN
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #184 Brendan Broesler (Broesler)
.
2:04 PM
Event #511 Open Champion Boys Under 14
Judged by Glenn Simpson, ON, Conleth Mullan, IE & Katie Maguire, EN
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1018 Aaron Wolf (Bell)
2 < 250 > … #558 Matthew Larson (Culkin)
.
2:11 PM
Event #512 Open Champion Boys Under 16
Judged by Glenn Simpson, ON, Conleth Mullan, IE & Katie Maguire, EN
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #788 Marco Peticca (Broesler)
2 < 225 > … #777 Alex Papados (Culkin)
.
2:25 PM
Event #513 Open Champion Boys 16 & Over
Judged by Glenn Simpson, ON, Conleth Mullan, IE & Katie Maguire, EN
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #783 Nicholas Paulson (Broesler)
2 < 215 > … #201 Conor Burke (Hurley)
3 < 195 > … #484 Christopher Johnson (Broesler)
4 < 190 > … #561 Mischa Lassow (Broesler)