Buffalo Feis 2007

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Buffalo Feis 2007 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sat Jun 2
.
10:15 AM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Eileen Coyle Henry , Jimmy Early & Kathleen Keady
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #215 Marissa Brown ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
2 < 235 > … #664 Erica Kollmann ( Goggin-Carroll )
3 < 225 > … #1310 Katie Zenker ( Goggin-Carroll )
.
10:41 AM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Eileen Coyle Henry , Jimmy Early & Kathleen Keady
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #123 Shannon Anderson ( Johnson )
2 < 226.5 > … #366 Aemile Donoghue ( Rince Na Tiarna )
3 < 200 > … #843 Leiden McMurray ( Gilchrist )
4 < 190 > … #527 Jessica Hardner ( Rince Na Tiarna )
.
11:06 AM
Event #413 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Eileen Coyle Henry , Jimmy Early & Kathleen Keady
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #112 Siobhan Alexander ( Gilchrist )
2 < 223 > … #401 Braedyn Ellis ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
3 < 206 > … #441 Connor Fletcher ( Goggin-Carroll )
4 < 200 > … #432 Shaelyn Fitzpatrick ( Shamrock - ON )
5 < 173 > … #841 Laura McLeod ( Shamrock - ON )
6 < 156.5 > … #331 Taryn Cunningham ( Shamrock - ON )
7 < 147 > … #750 Emily Mahana ( Ashford )
.
11:43 AM
Event #417 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Eileen Coyle Henry , Jimmy Early & Kathleen Keady
14 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #736 Alexis MacCallum ( Reaney )
2 < 216.5 > … #973 Melissa Paterson ( Rince Na Tiarna )
3 < 201 > … #144 Sharon Ball ( McGinley )
4 < 191 > … #900 Rachel Munnett ( Johnston )
5 < 179.5 > … #1236 Georgia Tuttle ( O'Keefe - NY )
6 < 165 > … #618 Ciara Kane-Denis ( Goggin-Carroll )
7 < 154 > … #1322 Claire Zvoncheck ( Leneghan )
.
1:00 PM
Event #421 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Eileen Coyle Henry , Jimmy Early & Kathleen Keady
33 Registered, 32 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #266 Emily Church ( Reaney )
2 < 210 > … #1162 Brittany Smith ( Woodgate )
3 < 173.5 > … #258 Kate Caughey ( Reaney )
4 T < 161 > … #428 Olivia Fisher ( Plummer )
4 T < 161 > … #1141 Danielle Sheehan ( Johnston )
5 < 158 > … #1001 Sheila Powers ( O'Keefe - NY )
6 < 148 > … #676 Elizabeth Krug ( Rince Na Tiarna )
7 < 137 > … #294 Jordan Connell ( Johnston )
8 < 130.5 > … #946 Morgan O'Leary ( Young School )
9 < 129 > … #1214 Abbie Sumbrum ( O'Sullivan )
10 < 128 > … #931 Meghan Nowak ( Woodgate )
11 < 126 > … #1220 Katie Szente ( Leneghan )
12 T < 118 > … #1029 Katherine Radojewski ( Shamrock - ON )
12 T < 118 > … #708 Claire Leisner ( O'Keefe - NY )
13 < 117.5 > … #818 Meghan McCarthy ( Rince Na Tiarna )
14 < 114.5 > … #759 Clare Malone ( Boland )
.
1:30 PM
Event #425 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Eileen Coyle Henry , Jimmy Early & Kathleen Keady
26 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #449 Madeleine Follis ( Gilchrist )
2 < 216 > … #793 Marie Mason ( Johnston )
3 < 200 > … #1296 Allyson Yates ( Goggin-Carroll )
4 < 188 > … #210 Katie Brogan ( Shamrock - ON )
5 < 169 > … #1145 Katrina Shepley ( McGinley )
6 < 163 > … #125 Taylor Andrushko ( Shamrock - ON )
7 < 157 > … #179 Trisha Belleville ( Faherty )
8 < 141.5 > … #730 Sarah Loud ( Clann Na Cara )
9 T < 132 > … #583 Amy Hummel ( O'Sullivan )
9 T < 132 > … #164 Brittany Bates ( Goggin-Carroll )
10 < 121 > … #890 Harry Morrow ( Rince Na Tiarna )
.
3:01 PM
Event #429 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Eileen Coyle Henry , Jimmy Early & Kathleen Keady
34 Registered, 30 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 248.5 > … #265 Kerry Chella ( Clann Na Cara )
2 < 186.5 > … #505 Shannon Graves ( McCarthy )
3 < 178 > … #143 Lauren Ball ( McGinley )
4 < 172 > … #402 Cleary Ellis ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
5 < 166 > … #1195 Kathleen Stewart ( Bell )
6 < 152.5 > … #1096 Katie Sacharin ( Goggin-Carroll )
7 < 146.5 > … #529 Christine Hardy ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
8 < 145.5 > … #1279 Brittany Willis ( Clann Na Cara )
9 < 138 > … #734 Katie Lynch ( Drumcliffe )
10 < 134 > … #202 Emily Bowser ( Rochez )
11 < 129.5 > … #633 Amanda Keith ( Butler-Fearon-Oconnor )
12 < 128 > … #572 Kimberley Holland ( Butler-Fearon-Oconnor )
13 < 117 > … #882 Cassandra Moran ( Boland )
14 < 113 > … #941 Kaitlyn OHara ( Woodgate )
15 < 112.5 > … #201 Caitlin Bowen ( Drumcliffe )
.
3:29 PM
Event #433 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Eileen Coyle Henry , Jimmy Early & Kathleen Keady
27 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #640 Brittany Kendrick ( Goggin-Carroll )
2 < 223 > … #340 Jaimee Davidson ( Goggin-Carroll )
3 < 200 > … #519 Kaitlyn Hammel ( Bell )
4 < 198 > … #288 Erin Collins ( Rince Na Tiarna )
5 < 144 > … #1165 Jessica Smith ( Reaney )
6 T < 141 > … #570 Leah Hodder ( Young School )
6 T < 141 > … #1054 Maureen Riddell ( Goggin-Carroll )
7 < 138 > … #348 Gabrielle Devine ( Johnston )
8 < 129 > … #1233 Amy Tribe ( Goggin-Carroll )
9 < 124.5 > … #460 Caitlin B. Frohnapple ( Rince Na Tiarna )
10 < 122.5 > … #1307 Bethany Zembiec ( Johnston )
11 < 121 > … #1087 Caitlin Rutherford ( Rince Na Tiarna )
.
2:33 PM
Event #437 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Michael Kenny , Coleen Mulhern Malloy & Paul Mayer
24 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 59% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #609 Marissa Johnston ( Bell )
2 < 225 > … #964 Katelyn Palka ( Clann Na Cara )
3 < 192.5 > … #116 Lauren Altman ( O'Sullivan )
4 < 167.5 > … #762 Megan Maloney ( Clann Na Cara )
5 < 163.5 > … #384 Meryl Duff ( NiChiara )
6 < 152.5 > … #541 Kellie Hayden ( Bell )
7 < 146 > … #1244 Kathleen Varlow ( Graham )
8 < 143 > … #1311 Allison Zielke ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
9 T < 128.5 > … #1238 Olivia Upshur ( Plummer )
9 T < 128.5 > … #1006 Claire Pressler ( Leneghan )
.
3:58 PM
Event #441 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Eileen Coyle Henry , Jimmy Early & Kathleen Keady
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #698 Bobby Lawn ( Butler-Fearon-Oconnor )
2 < 240 > … #155 Ellen Barr ( Rince Na Tiarna )
3 < 191 > … #686 Anne Lally ( Masterson )
4 < 185 > … #658 Sarah Klopp ( Leneghan )
.
4:05 PM
Event #445 Preliminary Men and Ladies 18 and Over
Judged by Eileen Coyle Henry , Jimmy Early & Kathleen Keady
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 240 > … #1032 Leah Rankin ( Woodgate )
1 T < 240 > … #209 Deirdre Brode ( Goggin-Carroll )
2 < 213 > … #1041 Caitlin Reilly ( Butler-Fearon-Oconnor )
3 < 190 > … #496 Martina Graham ( Graham )
.
10:29 AM
Event #504 Open Championship Girls Under 10
Judged by Erin Pender-LeVine , Russell Beaton & Karen Petri
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #338 Fiona Dargan ( Rince Na Tiarna )
2 < 225 > … #849 Brynna McVittie ( Shamrock - ON )
3 < 195 > … #744 Sophie MacLellan ( Shamrock - ON )
.
11:27 AM
Event #508 Open Championship Girls Under 12
Judged by Michael Kenny , Coleen Mulhern Malloy & Paul Mayer
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #1269 Rose White ( Rince Na Tiarna )
2 < 225.33 > … #733 Erin Lynch ( Rince Na Tiarna )
3 < 194 > … #349 Merry Jo Devine ( Johnston )
4 < 188.33 > … #219 Niamh Bryson ( Shamrock - ON )
5 < 165 > … #299 Emily Conway ( Boland )
6 < 159 > … #1299 Kaitlyn Zabransky ( Shamrock - ON )
7 < 148.33 > … #317 Hannah Crean ( Rince Na Tiarna )
.
12:31 PM
Event #512 Open Championship Girls Under 14
Judged by Erin Pender-LeVine , Russell Beaton & Karen Petri
28 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #339 Kevinah Dargan ( Rince Na Tiarna )
2 < 185.5 > … #682 Mary Katherine Kulp ( Clann Na Cara )
3 T < 178 > … #751 Maggie Mahon ( McGinley )
3 T < 178 > … #1092 Claire Ryan ( O'Keefe - NY )
4 < 176.5 > … #235 Colleen Byrnes ( Johnston )
5 < 169.5 > … #433 Megan Fixter ( Goggin-Carroll )
6 < 149 > … #1172 Hayley Patricia Smock ( Drumcliffe )
7 < 142.5 > … #300 Maeve Conway ( Boland )
8 < 139.5 > … #598 Joanne Jamestee ( Goggin-Carroll )
9 < 134 > … #671 Brittany Krause ( Drumcliffe )
10 < 126 > … #1247 Shea Vining ( Goggin-Carroll )
11 < 114 > … #1218 Shannon Symington ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
12 < 110.5 > … #310 Emilie Corcoran ( Plummer )
.
2:24 PM
Event #516 Open Championship Girls Under 16
Judged by Erin Pender-LeVine , Russell Beaton & Karen Petri
28 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #599 Sarah Jamestee ( Goggin-Carroll )
2 < 215 > … #831 Tara McGlone ( Butler-Fearon-Oconnor )
3 < 210 > … #1018 Chanelle Quick ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
4 < 177.5 > … #345 Samantha Dennie ( Butler-Fearon-Oconnor )
5 < 173 > … #1210 Kate Sullivan ( Rince Na Tiarna )
6 < 141 > … #613 Meaghan Jones ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
7 < 134.5 > … #914 Vanessa Neilly ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
8 T < 132.5 > … #1009 Katelyn Prince ( DeMenezes )
8 T < 132.5 > … #1273 Madeline Wilkes ( Gilchrist )
9 < 132 > … #1154 Mallory Siwirski ( Woodgate )
10 < 130 > … #507 Rachel Greene ( Reaney )
.
1:56 PM
Event #520 Open Championship Girls Under 18
Judged by Michael Kenny , Coleen Mulhern Malloy & Paul Mayer
26 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #991 Jenna Piecuch ( Woodgate )
2 < 210 > … #990 Jackie Piecuch ( Woodgate )
3 < 195 > … #1080 Shannon Rushe ( Butler Grant Fearon )
4 < 191 > … #419 Claire Feltrin ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
5 < 172 > … #997 Stephaine Piper ( Butler-Fearon-Oconnor )
6 < 153.33 > … #554 Alyssa Helfer ( Rochez )
7 < 139 > … #816 Catherine McCarthy ( Bell )
8 < 133.33 > … #1287 Bekka Wood ( Bell )
.
3:17 PM
Event #524 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Erin Pender-LeVine , Russell Beaton & Karen Petri
18 Registered, 15 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #138 Emily Babyn ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
2 < 225 > … #731 Courtney Lussier ( Boland )
3 < 212 > … #721 Lisa Lonergan ( Drumcliffe )
4 < 176 > … #810 Katie McCall ( Clann Na Cara )
5 < 171 > … #342 Daly Davis ( Butler-Fearon-Oconnor )
6 < 154 > … #1058 Colleen Robinson ( Woodgate )
7 < 148.5 > … #1146 Nora Sherry ( Reaney )
8 < 144 > … #600 Katie Jamieson ( Drumcliffe )
.
11:12 AM
Event #539 Open Championship Boys Under 12
Judged by Michael Kenny , Coleen Mulhern Malloy & Paul Mayer
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #133 Brandon Asazawa ( Leneghan )
2 < 225 > … #106 Evan Adams ( Drumcliffe )
.
10:52 AM
Event #541 Open Championship Boys Under 14
Judged by Erin Pender-LeVine , Russell Beaton & Karen Petri
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #137 Andrew Babyn ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
2 < 225 > … #1196 Thomas Stewart ( Bell )
3 < 195 > … #1293 Cohen Wylie ( Graham )
.
12:17 PM
Event #543 Open Championship Boys Under 16
Judged by Michael Kenny , Coleen Mulhern Malloy & Paul Mayer
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1093 Peter Ryan ( O'Keefe - NY )
2 < 215 > … #656 Adam Klopp ( Leneghan )
3 < 205 > … #188 Luke Bidigare-Curtis ( NiChiara )
.
12:35 PM
Event #545 Open Championship Boys Under 18
Judged by Michael Kenny , Coleen Mulhern Malloy & Paul Mayer
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #497 Scott Graham ( Graham )
.
12:40 PM
Event #547 Open Championship Men 18 & Over
Judged by Michael Kenny , Coleen Mulhern Malloy & Paul Mayer
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1316 Tim Ziemba ( Leneghan )
.
3:52 PM
Event #841 Figure Choreography
Judged by Michael Kenny , Paul Mayer &
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #8411 O'Sullivan -Team A- ( O'Sullivan )
.
9:59 AM
Event #842 WNY Junior Ceili Championship
Judged by Erin Pender-LeVine , Russell Beaton &
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #8421 Riochez -Team A- ( Rochez )