Buffalo Feis 2008

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Buffalo Feis 2008 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sat Jun 7
Overall ReCap:There were 344 PC & OC Champions registered while 296 actually danced. 156 were awarded (52.7%).
Champion regular events ended shortly after 3:51 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds each for PC & 3 rounds for OC with special solo medals for hard and soft.
Congratulations to Mary Heneghan, Jim Brennan and their entire committee. Thanks for asking me back.
.
10:07 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Colleen Coyle, PA, Carleen Stillson, ME & Brenda Crossen-Finn, MA
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #788 Julia Marino ( Rince Na Tiarna )
2 < 225 > … #821 Emily McEwen ( Rince Na Tiarna )
3 < 195 > … #358 Shauna Deery ( Shamrock - ON )
.
10:28 AM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Colleen Coyle, PA, Carleen Stillson, ME & Brenda Crossen-Finn, MA
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #1178 Meghann Stark ( Reaney )
2 < 228 > … #427 Ellie Evans ( Corrigan )
3 < 213 > … #1143 Isabella Simms ( Goggin-Carroll )
.
11:27 AM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Colleen Coyle, PA, Carleen Stillson, ME & Brenda Crossen-Finn, MA
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #134 Colleen Augello ( Johnston )
2 < 184 > … #962 Julianna Owczarczak ( Rince Na Tiarna )
3 < 181 > … #709 Miranda Lee ( Goggin-Carroll )
4 < 176 > … #861 Tierney Mikula ( NFOC )
5 < 167 > … #1176 Shelby Stack ( Johnston )
6 < 165 > … #1068 Nieve Robinson ( Goggin-Carroll )
7 < 153 > … #988 Hayley Pereira ( Goggin-Carroll )
.
11:14 AM
Event #413 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Colleen Coyle, PA, Carleen Stillson, ME & Brenda Crossen-Finn, MA
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 221 > … #587 Rebecca Holland ( Goggin-Carroll )
1 T < 221 > … #656 MacKenzie Kimball ( Johnston )
2 < 188 > … #1035 Triona Reaney-Brown ( Reaney )
3 < 182.5 > … #543 Jessica Hardner ( Rince Na Tiarna )
4 < 177.5 > … #837 Leiden McMurray ( Gilchrist )
5 < 175 > … #916 Ruth Neumann ( Corrigan )
6 < 154 > … #512 Celina Graham ( Graham )
.
11:46 AM
Event #417 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Colleen Coyle, PA, Carleen Stillson, ME & Brenda Crossen-Finn, MA
21 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #906 Anna Muse ( Burke-Conroy )
2 < 225 > … #649 Megan Kenny ( NFOC )
3 < 209 > … #766 Emily Malfara ( McGinley )
4 < 187 > … #292 Marin Collins ( O'Sullivan )
5 < 163 > … #1175 Kayleigh Ann Stack ( Clann Na Cara )
6 < 159 > … #136 Sophie Austin ( McGinley )
7 < 152 > … #254 Bailey Carter ( Boland )
8 < 143 > … #551 Colleen Haughey ( Doyle )
.
1:04 PM
Event #421 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Colleen Coyle, PA, Carleen Stillson, ME & Brenda Crossen-Finn, MA
18 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #213 Elizabeth Brosnan ( Johnston )
2 < 195 > … #393 Kelly Downes ( Johnston )
3 < 188.5 > … #1079 Meaghan Roszyk ( McDade )
4 < 180 > … #915 Kate Neumann ( Corrigan )
5 < 166 > … #144 Sharon Ball ( McGinley )
6 < 155 > … #1268 Nicole Watterud ( Ashford )
7 < 153 > … #977 Melissa Paterson ( Rince Na Tiarna )
8 < 152 > … #600 Stephanie Hyland ( NiChiara )
.
1:37 PM
Event #425 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Colleen Coyle, PA, Carleen Stillson, ME & Brenda Crossen-Finn, MA
29 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1029 Katherine Radojewski ( Shamrock - ON )
2 < 187 > … #303 Jordan Connell ( Johnston )
3 < 168 > … #814 Meghan McCarthy ( Rince Na Tiarna )
4 < 163 > … #593 Kathleen Huff ( BGFO'C )
5 < 154 > … #514 Sierra Grahovac ( O'Hare )
6 < 151.5 > … #995 Emma Pich ( Shamrock - ON )
7 < 150.5 > … #596 Meg Hughes ( Johnston )
8 < 144 > … #886 Delaina Morris-Johnstone ( Shamrock - ON )
9 < 138.5 > … #259 Kate Caughey ( Reaney )
10 < 137 > … #328 Olivia Cowling ( Johnston )
11 < 135 > … #327 Taylor Cowl ( NFOC )
12 < 133 > … #768 Clare Malone ( Boland )
13 < 118 > … #1202 Abbie Sumbrum ( O'Sullivan )
.
2:33 PM
Event #429 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Colleen Coyle, PA, Carleen Stillson, ME & Brenda Crossen-Finn, MA
23 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #171 Trisha Belleville ( Faherty )
2 < 196 > … #184 Maria Blatner ( Rince Na Tiarna )
3 < 195 > … #498 Ally Gilmour ( Reaney )
4 < 189 > … #1094 Christina Rutherford ( Rince Na Tiarna )
5 < 173 > … #895 Clare Murphy ( Drumcliffe )
6 < 166 > … #1177 Katherine Stahlkopf ( Goggin-Carroll )
7 < 151 > … #511 Alexandria Graham ( Drumcliffe )
8 < 139 > … #911 Philippa Naysmith ( BGFO'C )
9 < 133 > … #1009 Rachel Prutsman ( McMahon )
10 T < 132 > … #578 Sarah Hiti ( Leneghan )
10 T < 132 > … #1269 Sarah Weese ( Goggin-Carroll )
.
3:14 PM
Event #433 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Colleen Coyle, PA, Carleen Stillson, ME & Brenda Crossen-Finn, MA
28 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 210 > … #1188 Lisa Stinson ( NFOC )
2 < 197 > … #1287 Maeve Willis ( Murphy Irish Arts )
3 < 194.5 > … #143 Lauren Ball ( McGinley )
4 < 183 > … #782 Sarah Marcus ( Rochez )
5 < 164 > … #1225 Margaret Mary Tomlin ( Boland )
6 T < 154.5 > … #1187 Derek Stillman ( Murphy Irish Arts )
6 T < 154.5 > … #1217 Amelia Theiss ( Goggin-Carroll )
7 < 151.5 > … #322 Hayley Cormick ( McGinley )
8 < 136 > … #432 Cara Farrell ( Young School )
9 < 130 > … #1286 Brittany Willis ( Clann Na Cara )
10 < 128.5 > … #523 Shannon Graves ( McCarthy )
11 < 126 > … #199 Emily Bowser ( Rochez )
12 < 125 > … #149 Megan Barmann ( Murphy Irish Arts )
.
3:04 PM
Event #437 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by James Early, NY, Myra Watters, FL & Donny Golden, NY
24 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #475 Caitlin Frohnapple ( Rince Na Tiarna )
2 < 191 > … #291 Erin Collins ( Rince Na Tiarna )
3 < 178 > … #1190 Meredith Stone ( McCarthy )
4 < 170 > … #120 Jennifer Anderson ( Johnson )
5 < 166 > … #1077 Elizabeth Rosevear ( Bell )
6 < 157 > … #329 Lauren Crawford ( Goggin-Carroll )
7 < 156 > … #900 Jennifer Murphy ( Graham )
8 < 155 > … #583 Leah Hodder ( Young School )
9 < 129 > … #505 Megan Gorman ( Rince Na Tiarna )
.
3:51 PM
Event #441 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Colleen Coyle, PA, Carleen Stillson, ME & Brenda Crossen-Finn, MA
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #770 Megan Maloney ( Clann Na Cara )
2 < 196 > … #564 Alexandra Helfer ( Rochez )
3 < 193 > … #496 Siobhan Gerrity ( NiChiara )
4 < 187 > … #841 Maggie McPhee ( Rince Na Tiarna )
.
3:38 PM
Event #445 Preliminary Men & Ladies 18 & Over
Judged by Colleen Coyle, PA, Carleen Stillson, ME & Brenda Crossen-Finn, MA
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #237 Caitlin Callaghan ( Trillium )
2 < 230 > … #513 Martina Graham ( Graham )
3 < 225 > … #148 Amanda Barker ( O'Sullivan )
.
10:36 AM
Event #504 Open Championship Girls Under 10
Judged by Coleen Mulhern, IL, Deirdre Penk O'Donnell, BC & Maureen Harling-Welty, FL
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #671 Sydney Klyczek ( Kristin Butke )
2 < 225 > … #968 Kylie Paliani ( Corrigan )
3 T < 187.5 > … #459 Shannon Fletcher ( Goggin-Carroll )
3 T < 187.5 > … #217 Marissa Brown ( NFOC )
.
10:46 AM
Event #508 Open Championship Girls Under 12
Judged by James Early, NY, Myra Watters, FL & Donny Golden, NY
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 243 > … #813 Mary Kate McCarthy ( Mulhern )
2 < 213 > … #481 Claire Gallibois ( BGFO'C )
3 < 182.5 > … #294 Caroline Compton ( O'Hare )
4 < 178 > … #356 Libby Decker ( Tir Conaill )
5 < 155 > … #390 Aemile Donoghue ( Rince Na Tiarna )
6 < 153.5 > … #113 Siobhan Alexander ( BGFO'C )
7 < 149 > … #383 Kelsey Dolan ( Bell )
8 < 147 > … #417 Braedyn Ellis ( NFOC )
9 < 145.5 > … #1218 Ryan Eileen Thie ( O'Sullivan )
.
12:08 PM
Event #512 Open Championship Girls Under 14
Judged by Coleen Mulhern, IL, Deirdre Penk O'Donnell, BC & Maureen Harling-Welty, FL
32 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #1277 Rose White ( Rince Na Tiarna )
2 < 221 > … #745 Erin Lynch ( Rince Na Tiarna )
3 < 207.5 > … #351 Kevinah Dargan ( Rince Na Tiarna )
4 < 191 > … #368 Merry Jo Devine ( Johnston )
5 < 158.5 > … #1095 Claire Ryan ( O'Keefe - NY )
6 < 139 > … #170 Emma Belcher ( NiChiara )
7 < 138.5 > … #678 Brittany Krause ( Drumcliffe )
8 < 136 > … #751 Amanda MacDonald ( NFOC )
9 < 134.5 > … #220 Niamh Bryson ( Shamrock - ON )
10 < 134 > … #301 Carolyn Connally ( BGFO'C )
11 < 130.5 > … #1102 Rebecca Sanders ( Shamrock - ON )
12 < 125 > … #606 Joanne Jamestee ( Goggin-Carroll )
13 < 117.5 > … #530 Lorena Grundy ( NiChiara )
14 < 109.5 > … #923 Ashley Nikolov ( NFOC )
.
2:19 PM
Event #516 Open Championship Girls Under 16
Judged by Coleen Mulhern, IL, Deirdre Penk O'Donnell, BC & Maureen Harling-Welty, FL
29 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #482 Corinne Gallibois ( BGFO'C )
2 < 205 > … #607 Sarah Jamestee ( Goggin-Carroll )
3 < 196 > … #759 Maggie Mahon ( McGinley )
4 < 191 > … #622 Meaghan Jones ( NFOC )
5 < 165 > … #691 Mary Katherine Kulp ( Clann Na Cara )
6 < 156 > … #1222 Jennifer Toal ( Goggin-Carroll )
7 < 139 > … #1297 Emily Wood ( Goggin-Carroll )
8 < 138 > … #197 Jacqueline Boutilier ( Goggin-Carroll )
9 < 134 > … #703 Katie Lasda ( Johnston )
10 < 132.5 > … #913 Vanessa Neilly ( NFOC )
11 < 128 > … #554 Celina Hawkins ( Fay-Healy )
12 < 119 > … #1160 Hayley Patricia Smock ( Drumcliffe )
.
2:05 PM
Event #520 Open Championship Girls Under 18
Judged by James Early, NY, Myra Watters, FL & Donny Golden, NY
26 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #354 Ashley Davidson ( BGFO'C )
2 < 235 > … #1087 Shannon Rushe ( BGFO'C )
3 < 225 > … #525 Rachel Greene ( Reaney )
4 < 162 > … #380 Colleen Doherty ( Goggin-Carroll )
5 < 161 > … #1185 Rebecca Stewart ( Goggin-Carroll )
6 < 156 > … #548 Gwyneth Harris ( Rochez )
7 < 148 > … #364 Emilia Demski ( McGinley )
8 < 141 > … #1199 Kelly Sullivan ( Rince Na Tiarna )
9 < 135 > … #811 Catherine McCarthy ( Bell )
.
3:35 PM
Event #524 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Coleen Mulhern, IL, Deirdre Penk O'Donnell, BC & Maureen Harling-Welty, FL
19 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #140 Kimberley Babyn ( NFOC )
2 < 240 > … #997 Jackie Piecuch ( Woodgate )
3 < 216 > … #742 Courtney Lussier ( Boland )
4 < 186 > … #998 Jenna Piecuch ( Woodgate )
5 < 163 > … #1067 Colleen Robinson ( Woodgate )
6 < 148.5 > … #405 Charmayne Dulley ( BGFO'C )
7 < 145.5 > … #522 Monica Graves ( McCarthy )
8 < 143 > … #764 Megan Mahoney ( BGFO'C )
.
9:52 AM
Event #535 Open Championship Boys Under 9
Judged by James Early, NY, Myra Watters, FL & Donny Golden, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #519 Liam Grant ( BGFO'C )
.
10:02 AM
Event #539 Open Championship Boys Under 12
Judged by James Early, NY, Myra Watters, FL & Donny Golden, NY
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #130 Brandon Asazawa ( Leneghan )
2 < 250 > … #104 Evan Adams ( Drumcliffe )
.
10:53 AM
Event #541 Open Championship Boys Under 14
Judged by Coleen Mulhern, IL, Deirdre Penk O'Donnell, BC & Maureen Harling-Welty, FL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #308 Gannon Connors ( Drumcliffe )
.
11:34 AM
Event #543 Open Championship Boys Under 16
Judged by James Early, NY, Myra Watters, FL & Donny Golden, NY
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1097 Peter Ryan ( O'Keefe - NY )
2 < 225 > … #494 Patrick Gerrity ( NiChiara )
3 < 190 > … #138 Andrew Babyn ( NFOC )
4 < 185 > … #305 Liam Connolly ( Drumcliffe )
.
12:17 PM
Event #545 Open Championship Boys Under 18
Judged by James Early, NY, Myra Watters, FL & Donny Golden, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #300 Thomas Conkey ( Murphy Irish Arts )
.
12:32 PM
Event #547 Open Championship Mens 18 & Over
Judged by James Early, NY, Myra Watters, FL & Donny Golden, NY
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1327 Tim Ziemba ( Leneghan )
2 < 225 > … #527 Connor Griswold ( Leneghan )