Buffalo Feis 2009

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Buffalo Feis 2009 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Buffalo Feis 2009 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sat Jun 6
Overall ReCap: There were 326 PC & OC Champions registered for the feis and 274 danced. 147 were awarded ( 53.6 %).
Champion regular events ended shortly after 3:26 PM when last regular event was tabulated. There 2 rounds for PC and 3 rounds for OC. Special round medals for OC were awarded.
I congratulate Mary Heneghan, Jim Brennan and their entire committee on their successes.
My thanks RnT college twins Katie and Kelly (actualy, they're two of triplets) for helping me tabulate much of the day.
I always enjoy Buffalo because of their great people! Thanks for asking me back.
.
10:27 AM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Orla Kelly, ONT, Sean Reagan, NY & Rita O'Shea, MA
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #712 Emily Marino ( Rince Na Tiarna )
2 < 222.5 > … #563 Talia Johnstone ( Wood - Sham )
3 < 202.5 > … #414 Heather Fletcher ( Goggin-Carroll )
.
10:38 AM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Orla Kelly, ONT, Sean Reagan, NY & Rita O'Shea, MA
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #317 Kaitlyn Curtis ( Johnston )
2 < 212 > … #514 Paige Hillis ( B F O'C )
3 < 200 > … #1080 Meghann Stark ( Reaney )
4 < 199 > … #367 Margaret Dunning ( Drumcliffe )
5 < 190 > … #388 Liana Evans ( B F O'C )
6 < 182 > … #604 Michaela Kirec ( B F O'C )
7 < 153 > … #1200 Caroline Williams ( B F O'C )
.
11:22 AM
Event #413 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Orla Kelly, ONT, Sean Reagan, NY & Rita O'Shea, MA
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 59% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 215 > … #249 Nyles Church ( Reaney )
1 T < 215 > … #875 Julianna Owczarczak ( Rince Na Tiarna )
2 < 198.5 > … #1117 Tess Teodoro ( Johnston )
3 < 196.5 > … #616 Erica Kollmann ( Goggin-Carroll )
4 < 164.5 > … #163 Hailey Bicknell ( Carle )
5 < 157 > … #1078 Shelby Stack ( Johnston )
6 < 156 > … #250 Molly Ciarla ( Johnston )
7 < 149.5 > … #1185 Emery Wehrli ( Corrigan )
8 T < 135 > … #412 Rebecca Flanagan ( Johnston )
8 T < 135 > … #1084 Martine Steiner ( N F O'C )
.
12:12 PM
Event #417 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Paula Woodgate, ONT, Sean Reagan, NY & Rita O'Shea, MA
24 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 195 > … #852 Meghan O'Brien ( Rince Na Tiarna )
2 < 188 > … #183 Meghan Bradley ( Bell )
3 < 184 > … #171 Anna Bloomstine ( Rince Na Tiarna )
4 < 181.5 > … #1115 Lee Tanner ( Gilchrist-Canavan )
5 < 173.5 > … #945 Triona Reaney-Brown ( Reaney )
6 < 169 > … #364 Ailish Dunn ( Gilchrist-Canavan )
7 < 154 > … #1005 Laura-Anne Ryan ( Goggin-Carroll )
8 < 153 > … #553 Baylea Johnson ( Rince Na Tiarna )
9 < 132.5 > … #883 Adler Papiernik ( Rince Na Tiarna )
10 < 130 > … #495 Siobhan Haughey ( Doyle )
11 < 127.5 > … #135 Hailey Azzopardi ( O'Donnell )
12 < 126.5 > … #647 Shaelyn Lavery ( McGinley )
.
12:35 PM
Event #421 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Orla Kelly, ONT, Sean Reagan, NY & Rita O'Shea, MA
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #803 Charly Moore ( Reaney )
2 < 220 > … #133 Sophie Austin ( McGinley )
3 < 188 > … #413 Connor Fletcher ( Goggin-Carroll )
4 < 181 > … #690 Emily Mahana ( Ashford )
5 < 163 > … #696 Emily Malfara ( McGinley )
6 < 157 > … #894 Blaire Pearce ( N F O'C )
7 < 151.5 > … #1123 Kelly Thompson ( Wood - Sham )
8 < 149 > … #271 Marin Collins ( O'Sullivan )
.
2:34 PM
Event #425 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Orla Kelly, ONT, Sean Reagan, NY & Rita O'Shea, MA
25 Registered, 21 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #278 Laura Connally ( B F O'C )
2 < 197 > … #617 Heather Kollmann ( Goggin-Carroll )
3 < 184 > … #229 McKenzie Cantlon ( Rochez )
4 < 162 > … #368 Michael Dunning ( Drumcliffe )
5 < 158.5 > … #1038 Callie Scott ( Cannon )
6 < 149.5 > … #872 Emma O'Toole ( McGinley )
7 < 144.5 > … #619 Taylor Kozlowski ( Leneghan )
8 < 137.5 > … #891 Neil Pawlak ( Burke )
9 < 137 > … #1125 Megan Tinklepaugh ( Montague )
10 < 136 > … #484 Shannon Hammel ( Bell )
11 < 134.33 > … #1158 Sara Volo ( Boland )
.
2:57 PM
Event #429 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Orla Kelly, ONT, Sean Reagan, NY & Rita O'Shea, MA
26 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #538 MaryMargaret Hughes ( Johnston )
2 < 205 > … #906 Emma Pich ( Wood - Sham )
3 < 198.5 > … #456 Katie Gorman ( McCarthy )
4 < 179.5 > … #785 Megan Midgley ( Brady-Campbell )
5 < 156 > … #810 Delaina Morris-Johnstone ( Wood - Sham )
6 < 148.5 > … #834 Jennifer Newman ( Wood - Sham )
7 < 145 > … #239 Kate Caughey ( Reaney )
8 T < 142.5 > … #846 Meghan Nowak ( Wood - Sham )
8 T < 142.5 > … #697 Clare Malone ( Boland )
9 < 140.5 > … #152 Grace Bastien ( DeMenezes )
10 < 130.5 > … #1161 Cara Waldraff ( O'Sullivan )
11 < 126 > … #182 Kaitie Bradley ( Bell )
.
3:07 PM
Event #433 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Liam Harney, MA, Peggy Woods, MA & John Jennings, NJ
25 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #126 Stephanie Arsenault ( Wood - Sham )
2 < 225 > … #176 Emily Bond ( Wood - Sham )
3 < 220 > … #1079 Katherine Stahlkopf ( Goggin-Carroll )
4 < 205 > … #168 Maria Blatner ( Rince Na Tiarna )
5 < 177 > … #1183 Sarah Weese ( Goggin-Carroll )
6 < 153 > … #516 Sarah Hiti ( Leneghan )
7 < 142 > … #446 Ally Gilmour ( Reaney )
8 T < 133 > … #821 Clare Murphy ( Drumcliffe )
8 T < 133 > … #151 Melissa Barton ( Bell )
9 < 123 > … #102 Erin Abdalian ( Murphy I A )
.
3:13 PM
Event #437 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Mary Lou Schade, NY, Sean Flynn, NY & Myra Watters, FL
16 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 233 > … #787 Stephanie Milberry ( Faherty )
2 < 231 > … #145 Megan Barmann ( Murphy I A )
3 < 205 > … #371 Tyffany Eakin ( B F O'C )
4 < 200 > … #922 Annie Profeta ( Murphy I A )
5 < 175.5 > … #243 Meghan Chalmers ( DeMenezes )
6 < 163.5 > … #392 Cara Farrell ( Young )
.
3:21 PM
Event #441 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Orla Kelly, ONT, Sean Reagan, NY & Rita O'Shea, MA
13 Registered, 11 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 216 > … #204 Catherine Bulman ( Finnegan )
2 < 210 > … #558 Jennifer Johnson - Anderson ( Johnson )
3 < 209 > … #1226 Catherine Zammit ( DeMenezes )
4 < 198 > … #786 Meghan Mieczkowski ( Drumcliffe )
5 < 183 > … #1229 Cody Zimmer ( Rince Na Tiarna )
6 < 180 > … #522 Leah Hodder ( Young )
.
3:26 PM
Event #445 Preliminary Boys and Girls 18 & Over
Judged by Orla Kelly, ONT, Sean Reagan, NY & Rita O'Shea, MA
12 Registered, 10 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #1152 Kathleen Varlow ( Graham )
2 < 235 > … #1184 Elizabeth Weglarz ( Finnegan )
3 < 205 > … #589 Shea Kelly ( Carle )
4 < 181 > … #144 Amanda Barker ( O'Sullivan )
5 < 153.5 > … #949 Caitlin Reilly ( B F O'C )
.
10:21 AM
Event #500 Open Championship Girls Under 9
Judged by Liam Harney, MA, Peggy Woods, MA & John Jennings, NJ
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #330 Shauna Deery ( Wood - Sham )
2 < 215 > … #907 Lillian Pich ( Wood - Sham )
3 < 205 > … #746 Emily McEwen ( Rince Na Tiarna )
.
11:06 AM
Event #508 Open Championship Girls Under 12
Judged by Mary Lou Schade, NY, Sean Flynn, NY & Myra Watters, FL
19 Registered, 17 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 241 > … #448 Valerie Gladiator ( Reaney )
2 < 235 > … #582 Alana Kearney ( Goggin-Carroll )
3 < 205 > … #687 Sophie MacLellan ( Wood - Sham )
4 < 177 > … #984 Kathleen Roszyk ( Broesler )
5 < 168 > … #772 Brynna McVittie ( Wood - Sham )
6 < 160 > … #896 Hayley Pereira ( Goggin-Carroll )
7 < 157.5 > … #131 Colleen Augello ( Johnston )
8 < 144.5 > … #350 Aemile Donoghue ( Rince Na Tiarna )
9 < 141 > … #200 Erin Buckley ( Boland )
.
11:51 AM
Event #512 Open Championship Girls Under 14
Judged by Liam Harney, MA, Peggy Woods, MA & Sheila Clorerty Lasky, MA
24 Registered, 18 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #323 Nikki Daly ( Wood - Sham )
2 < 225 > … #904 Brenna Pfriem ( Burke )
3 < 219.5 > … #683 Amanda MacDonald ( N F O'C )
4 < 196 > … #199 Niamh Bryson ( Wood - Sham )
5 < 188 > … #678 Erin Lynch ( Rince Na Tiarna )
6 < 154 > … #376 Braedyn Ellis ( N F O'C )
7 < 146.5 > … #345 Kelsey Dolan ( Bell )
8 < 139.5 > … #375 Grace Eichenlaub ( Bell )
9 < 135 > … #829 Anna Muse ( Burke-Conroy )
.
2:24 PM
Event #516 Open Championship Girls Under 16
Judged by Liam Harney, MA, Peggy Woods, MA & John Jennings, NJ
35 Registered, 30 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #435 Corinne Gallibois ( B F O'C )
2 < 250 > … #325 Kevinah Dargan ( Rince Na Tiarna )
3 < 171.5 > … #634 Mary Katherine Kulp ( Clann Na Cara )
4 < 164.5 > … #862 Morgan O'Leary ( Young )
5 < 162 > … #1069 Hayley Patricia Smock ( Drumcliffe )
6 < 156 > … #393 Emily Fejtek ( N F O'C )
7 < 150 > … #1004 Claire Ryan ( O'Keefe - NY )
8 < 144 > … #529 Katie Holbrook ( Goggin-Carroll )
9 < 141 > … #624 Brittany Krause ( Drumcliffe )
10 < 130 > … #996 Tavia Russell-Caplan ( B F O'C )
11 < 121.5 > … #887 Sarah Paterson ( Gilchrist-Canavan )
12 < 118.5 > … #1126 Jennifer Toal ( Goggin-Carroll )
13 < 111.5 > … #178 Jacqueline Boutilier ( Goggin-Carroll )
14 < 105.5 > … #322 Heidi Daly ( Wood - Sham )
15 < 101.5 > … #653 Claire Leisner ( O'Keefe - NY )
.
1:23 PM
Event #520 Open Championship Girls Under 18
Judged by Mary Lou Schade, NY, Sean Flynn, NY & Myra Watters, FL
18 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 58% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #321 Colleen Daly ( Wood - Sham )
2 < 250 > … #327 Ashley Davidson ( B F O'C )
3 < 171.5 > … #1235 Kaitlyn Hammel ( Bell )
4 < 171 > … #496 Celina Hawkins ( Fay-Healy )
5 < 158.5 > … #377 Cleary Ellis ( N F O'C )
6 T < 155 > … #467 Rachel Greene ( Reaney )
6 T < 155 > … #658 Kaitlin Lewis ( B F O'C )
.
2:42 PM
Event #524 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Mary Lou Schade, NY, Sean Flynn, NY & Myra Watters, FL
18 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #909 Jenna Piecuch ( Wood - Sham )
2 < 240 > … #908 Jackie Piecuch ( Wood - Sham )
3 < 205 > … #677 Courtney Lussier ( Boland )
4 < 176 > … #866 Brittany O'Reilly ( Drumcliffe )
5 < 162 > … #549 Katie Jamieson ( Drumcliffe )
6 < 161 > … #971 Colleen Robinson ( Wood - Sham )
7 < 153 > … #124 Amy Arnoldo ( Clann Na Cara )
8 < 140 > … #1050 Nora Sherry ( Reaney )
.
9:26 AM
Event #539 Open Championship Boys Under 12
Judged by Mary Lou Schade, NY, Rita O'Shea, MA & Myra Watters, FL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1206 Aaron Wolf ( Bell )
.
11:24 AM
Event #541 Open Championship Boys Under 14
Judged by Mary Lou Schade, NY, Sean Flynn, NY & Myra Watters, FL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #105 Evan Adams ( Drumcliffe )
.
11:29 AM
Event #543 Open Championship Boys Under 16
Judged by Mary Lou Schade, NY, Sean Flynn, NY & Myra Watters, FL
3 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1090 Thomas Stewart ( Bell )
.
11:53 AM
Event #545 Open Championship Boys Under 18
Judged by Mary Lou Schade, NY, Sean Flynn, NY & Myra Watters, FL
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #835 Mike Newman ( Wood - Sham )
2 < 225 > … #189 Mark Brenyo ( Wood - Sham )
.
11:57 AM
Event #547 Open Championship Men 18 & Over
Judged by Mary Lou Schade, NY, Sean Flynn, NY & Myra Watters, FL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #119 Nick Andison ( B F O'C )