Buffalo Feis 2011

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Buffalo Feis 2011 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Buffalo Feis 2011 As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sat Jun 4
Overall ReCap: There were 324 PC & OC Champions registered for the feis and 284 danced. 150 were awarded (52.8%).
Champion regular events ended shortly after 3:36 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC.
I congratulate Mary Heneghan, Jim Brennan, their Committee and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My SPECIAL thanks go to Katie Quinlan for her tabulating assistance throughout the day.
Thanks for asking me back!
.
10:15 AM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Und 8 & Und 9
Judged by Orla Kelly, ON, Sheila Bremer, MA & Colleen Coyle Kelly, PA
7 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #198 Heather Buller (Woodgate-Shamrock)
2 < 240 > … #684 Joe Marino (Rince Na Tiarna)
3 < 200 > … #756 Rachel Mintz (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
.
10:19 AM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Orla Kelly, ON, Sheila Bremer, MA & Colleen Coyle Kelly, PA
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #422 Grace Frederick (Rince Na Tiarna)
2 < 225 > … #226 Sarah Campeau (Butler-Fearon-O'Connor)
3 < 180 > … #408 Ainsley Flemington (Goggin-Carroll)
4 < 172 > … #409 Heather Fletcher (Goggin-Carroll)
.
10:42 AM
Event #413 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Orla Kelly, ON, Sheila Bremer, MA & Colleen Coyle Kelly, PA
14 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #289 Taryn Costello (Woodgate-Shamrock)
2 < 235 > … #813 Sydney O'hara (Butler-Fearon-O'Connor)
3 < 212 > … #199 Kaitlyn Buller (Woodgate-Shamrock)
4 < 170 > … #179 Hayley Bowdery (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
5 < 167 > … #767 Mackenzie Margaret Mosco (Burke-Conroy)
6 < 160 > … #515 Cody Hoctor (Johnston)
7 < 151.5 > … #759 Marilena Mohan (Doyle)
.
11:14 AM
Event #417 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Orla Kelly, ON, Sheila Bremer, MA & Colleen Coyle Kelly, PA
22 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #175 Casey Borrelli (MacConmara)
2 < 226.5 > … #674 Kaylee Manning (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
3 < 212 > … #1114 Gillian Whelan (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
4 < 178 > … #650 Lauren Lozier (Goggin-Carroll)
5 < 162 > … #888 Shannon Quinlan (Rince Na Tiarna)
6 < 160.5 > … #664 Paige Mackintosh (Goggin-Carroll)
7 < 159 > … #1115 Mary White (Rince Na Tiarna)
8 < 141 > … #449 Sydney Goan (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
9 < 140.5 > … #572 Brigid Kennedy (Clann Na Cara)
10 < 136 > … #641 Meghan Loftus (Drumcliffe)
.
11:59 AM
Event #421 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Orla Kelly, ON, Sheila Bremer, MA & Colleen Coyle Kelly, PA
22 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #575 Liam Kenny (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
2 < 225 > … #897 Olivia-Lee Ramundi (Gilchrist-Canavan)
3 < 180.5 > … #197 Alycia Buller (Woodgate-Shamrock)
4 < 179 > … #135 Kiera Baron (Goggin-Carroll)
5 < 153 > … #162 Chloe Bishop (Gilchrist-Canavan)
6 < 152 > … #770 Rima Moussalli (Fay-Healy)
7 < 149.5 > … #403 Meaghan Fitzpatrick (Doyle)
8 < 147 > … #517 Kallie Hodgkiss (MacConmara)
9 < 141 > … #709 Kerry McCann (Goggin-Carroll)
10 < 129 > … #114 Taylor Anderson (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
.
1:47 PM
Event #425 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Orla Kelly, ON, Sheila Bremer, MA & Colleen Coyle Kelly, PA
32 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #499 Meghan Henry (Goggin-Carroll)
2 < 201.5 > … #640 Erin Loftus (Drumcliffe)
3 T < 184 > … #545 Baylea Johnson (Rince Na Tiarna)
3 T < 184 > … #929 Siera Rogers (Rince Na Tiarna)
4 < 165 > … #366 X. Patrick Dzielski (O'Sullivan)
5 < 153 > … #838 Kelly Palamar (Young School)
6 < 151 > … #797 Rachel Nixon (Woodgate-Shamrock)
7 < 133.5 > … #848 Annie Pendlebury (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
8 < 133 > … #475 Jessica Hardner (Rince Na Tiarna)
9 < 132.5 > … #710 Katrina McCollum (Rince Na Tiarna)
10 < 125 > … #840 Adler Papiernik (Rince Na Tiarna)
11 < 122 > … #937 Maggie Rustowicz (McCarthy)
12 < 118 > … #294 Julia Cousins (Goggin-Carroll)
.
2:46 PM
Event #429 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Orla Kelly, ON, Sheila Bremer, MA & Colleen Coyle Kelly, PA
24 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #1135 Caitlin Wolf (Bell)
2 < 181.5 > … #987 Shannon Sinclair (Woodgate-Shamrock)
3 < 181 > … #600 Emily Kollar (Burke)
4 < 176 > … #873 Alexander Pratt (Brady-Campbell)
5 < 167 > … #758 Hollie Mocsiran (Murphy Irish Arts)
6 < 151 > … #537 Emily Jaeger (Butler-Fearon-O'Connor)
7 < 150 > … #598 Katelyn Knoll (Rince Na Tiarna)
8 < 135.5 > … #1009 Kayleigh Ann Stack (Clann Na Cara)
9 < 133 > … #163 Elise Bishop (Gilchrist-Canavan)
10 T < 131 > … #915 Brittany Richardson (Francis Academy)
10 T < 131 > … #884 Stephanie Quance (Gilchrist-Canavan)
.
3:10 PM
Event #433 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Bernadette Dillon Gavin, IL, Mike Bergin, NY & Patsy McLoughlin, NY
19 Registered, 18 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #966 Callie Scott (Cannon)
2 < 225 > … #392 Nicole Finch (Gilchrist-Canavan)
3 < 221 > … #228 McKenzie Cantlon (Rochez)
4 < 204.5 > … #1088 Sara Volo (Boland)
5 < 162 > … #872 Stephanie Praill (Cornell)
6 < 160 > … #1056 Megan Tinklepaugh (Clann Na Cara)
7 < 158 > … #238 Madison Carter (Boland)
8 < 137 > … #760 Courtney Moloney (Woodgate-Shamrock)
9 < 132 > … #481 Delaney Hassell (Rince Na Tiarna)
.
1:55 PM
Event #437 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Eleanor Kelly, ON, Stephen McAteer, ON & Julie Showalter, IL
12 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #138 Sierra Barrett (Woodgate-Shamrock)
2 < 225 > … #182 Kaitie Bradley (Bell)
3 < 193 > … #748 Erica Miller (Young School)
4 < 175 > … #723 Hannah McGrath (O'Sullivan)
5 T < 162 > … #171 Maura Bobak (McCarthy)
5 T < 162 > … #889 Erin Quinn (O'Sullivan)
.
2:00 PM
Event #441 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Eleanor Kelly, ON, Stephen McAteer, ON & Julie Showalter, IL
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #879 Kristin Przybyla (Woodgate-Shamrock)
2 < 210 > … #623 Victoria Leahy (Goggin-Carroll)
3 < 196 > … #120 Veronica Arnott (Woodgate-Shamrock)
4 < 170 > … #217 Anne Marie Cahill (Murphy Irish Arts)
5 < 169 > … #932 Alivia Roscoe (Woodgate-Shamrock)
.
3:03 PM
Event #445 Preliminary Men and Ladies 18 & Over
Judged by James Early, NY, Sheila Bremer, MA & Colleen Coyle Kelly, PA
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #955 David Scheloske (Bell)
2 < 222 > … #972 Alicia Sewell (Kelly)
3 < 203 > … #752 Samantha Miller (Young School)
4 < 190 > … #704 Brenna McCabe (McCarthy)
5 < 175.5 > … #740 Caitlin Mercer (Faherty DeMenezes)
6 < 153 > … #636 Brooke Little (McMahon)
.
10:27 AM
Event #500 Open Championship Girls Under 9
Judged by Eleanor Kelly, ON, Stephen McAteer, ON & Julie Showalter, IL
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 240 > … #761 Clare Molony (Butler-Fearon-O'Connor)
1 T < 240 > … #574 Kiera Kenny (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
1 T < 240 > … #998 Molly Kate-Brooks Smock (Drumcliffe)
.
10:33 AM
Event #504 Open Championship Girls Under 10
Judged by Eleanor Kelly, ON, Stephen McAteer, ON & Julie Showalter, IL
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #682 Emily Marino (Rince Na Tiarna)
2 < 225 > … #143 Danielle Batz (Clann Na Cara)
.
11:01 AM
Event #508 Open Championship Girls Under 12
Judged by Bernadette Dillon Gavin, IL, Mike Bergin, NY & Patsy McLoughlin, NY
22 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #685 Julia Marino (Rince Na Tiarna)
2 < 220 > … #320 Shauna Deery (Woodgate-Shamrock)
3 < 190 > … #583 Julia Kilroy (Burke)
4 < 177 > … #913 Erin-Louise Reynolds (Woodgate-Shamrock)
5 < 176 > … #1061 Emma Tomlinson (Butler-Fearon-O'Connor)
6 < 157.5 > … #713 Emily McEwen (Rince Na Tiarna)
7 < 150 > … #126 Benet Avery (Gilchrist-Canavan)
8 < 145 > … #526 Heather Hudson (Butler-Fearon-O'Connor)
9 < 144 > … #861 Lillian Pich (Woodgate-Shamrock)
10 < 141.5 > … #986 Isabella Simms (Goggin-Carroll)
.
12:27 PM
Event #512 Open Championship Girls Under 14
Judged by Eleanor Kelly, ON, Stephen McAteer, ON & Julie Showalter, IL
33 Registered, 31 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #315 Fiona Dargan (Rince Na Tiarna)
2 < 215 > … #652 Moira Lumsden (Burke)
3 < 203 > … #737 Brynna McVittie (Woodgate-Shamrock)
4 < 178 > … #850 Hayley Pereira (Goggin-Carroll)
5 < 155.33 > … #734 Leiden McMurray (Gilchrist-Canavan)
6 < 141 > … #405 Rebecca Flanagan (Johnston)
7 < 133 > … #124 Colleen Augello (Johnston)
8 < 130 > … #984 Julia Silano (Goggin-Carroll)
9 < 127 > … #922 Nieve Robinson (Goggin-Carroll)
10 < 126 > … #933 Katie Roszyk (Broesler)
11 < 123.33 > … #352 Aemile Donoghue (Rince Na Tiarna)
12 < 116 > … #225 Laura Campeau (Butler-Fearon-O'Connor)
13 < 115.5 > … #812 Jade O'hara (Butler-Fearon-O'Connor)
14 < 114.5 > … #549 Shannon Johnson - Anderson (Johnson)
15 < 112 > … #939 Laura Ryan (Goggin-Carroll)
16 < 110 > … #158 Hailey Bicknell (Carle)
.
12:44 PM
Event #516 Open Championship Girls Under 16
Judged by Bernadette Dillon Gavin, IL, Mike Bergin, NY & Patsy McLoughlin, NY
28 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #654 Erin Lynch (Rince Na Tiarna)
2 < 205 > … #427 Claire Gallibois (Butler-Fearon-O'Connor)
3 < 188 > … #337 Merry Jo Devine (Johnston)
4 < 185 > … #174 Justine Bongers (Butler-Fearon-O'Connor)
5 < 158 > … #660 Amanda MacDonald (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
6 < 155.5 > … #991 Camille Slaght (Gilchrist-Canavan)
7 < 151.5 > … #195 Niamh Bryson (Woodgate-Shamrock)
8 < 137.5 > … #103 Brianna Adams (Francis Academy)
9 T < 127.5 > … #370 Grace Eichenlaub (Bell)
9 T < 127.5 > … #920 Brianna Robinson (Goggin-Carroll)
10 < 119 > … #531 Audrey Hutton (Burke-Conroy)
11 < 118.5 > … #1201 Siobhan Alexander (Butler-Fearon-O'Connor)
.
3:36 PM
Event #520 Open Championship Girls Under 18
Judged by Eleanor Kelly, ON, Stephen McAteer, ON & Julie Showalter, IL
27 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #612 Mary Katherine Kulp (Clann Na Cara)
2 < 210 > … #842 Sarah Paterson (Gilchrist-Canavan)
3 < 196 > … #412 Madeleine S. Follis (Gilchrist-Canavan)
4 < 180 > … #538 Joanne Jamestee (Goggin-Carroll)
5 < 167 > … #313 Heidi Daly (Woodgate-Shamrock)
6 < 156 > … #283 Emilie Corcoran (O'Donnell)
7 < 146 > … #178 Jacqueline Boutilier (Goggin-Carroll)
8 < 136.5 > … #997 Hayley Smock (Drumcliffe)
9 < 133 > … #681 Elizabeth Marince (Bell)
10 < 124.5 > … #110 Elizabeth Al-Jbouri (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
.
2:32 PM
Event #524 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Bernadette Dillon Gavin, IL, Mike Bergin, NY & Patsy McLoughlin, NY
18 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #822 Brittany O'Reilly (Drumcliffe)
2 < 216 > … #688 Naomi Marsh (Goggin-Carroll)
3 < 215 > … #1021 Rebecca Stewart (Goggin-Carroll)
4 < 193 > … #653 Courtney Lussier (Boland)
5 < 162 > … #539 Sarah Jamester (Goggin-Carroll)
6 < 157 > … #458 Shannon Graves (McCarthy)
7 < 154.5 > … #817 Ellen O'Malley (Gilchrist-Canavan)
8 < 151 > … #540 Katie Jamieson (Drumcliffe)
.
1:25 PM
Event #541 Open Championship Boys Under 14
Judged by Eleanor Kelly, ON, Stephen McAteer, ON & Julie Showalter, IL
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #255 Nyles Church (Reaney)
2 < 240 > … #1134 Aaron Wolf (Bell)
3 < 205 > … #1045 Lee Tanner (Gilchrist-Canavan)
.
1:22 PM
Event #543 Open Championship Boys Under 16
Judged by Eleanor Kelly, ON, Stephen McAteer, ON & Julie Showalter, IL
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #275 Gannon Connors (Clann Na Cara)
2 < 250 > … #365 Michael Dunning (Drumcliffe)