Buffalo Feis 2012

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Buffalo Feis 2012 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Greater Buffalo Feis 2012 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sat Jun 2
Overall ReCap: There were 354 Champions registered for the feis and 308 danced. 166 were awarded (53.9%).
Champion regular events ended shortly after 4:14 PM when last regular events were tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for both PC.
I congratulate the Greater Buffalo Feis Committtee and the wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Bob Nablo for his tabulating assistance throughout the entire day.
My thanks to the Committee having me to join them again.
.
9:46 AM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Und 8 & Und 9
Judged by Philip Owens, CT, Lisa Petri, NY & Patsy McLoughlin, NY
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #388 Carson Einwechter (Doyle)
2 < 233 > … #683 Nicholas Lynch (Drumcliffe)
3 < 205 > … #384 Niki Edmonds (Woodgate-Shamrock - ON)
4 < 185 > … #965 Florence Rodrigue (Woodgate-Shamrock - ON)
5 < 170 > … #472 Eileen Grant (Butler-Fearon-Oconnor)
.
10:40 AM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Philip Owens, CT, Lisa Petri, NY & Patsy McLoughlin, NY
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #514 Isabelle Hebert (Fay-Healy)
2 < 250 > … #485 Jamie Gudyka (Young School - NY)
3 < 195 > … #739 Emma-Jane McGeever (Butler-Fearon-Oconnor)
4 < 165 > … #861 Megan O'Shea (Francis Academy)
5 < 163.5 > … #801 Rosalia Motta (Leneghan)
.
10:30 AM
Event #413 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Orla Kelly, ON, Deirdre Penk O'Donnell, BC & Luann O'Rourke, NY
13 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1104 Laurenne-Victoria Tynski (Fay-Healy)
2 < 221 > … #834 Hilary Nixon (Woodgate-Shamrock - ON)
3 < 200 > … #968 Lauren Rooney (Woodgate-Shamrock - ON)
4 < 181 > … #266 Allie Cleveland (Drumcliffe)
5 < 171 > … #540 Caitlin Hogg (Druid Academy)
6 < 154.5 > … #850 Lenna O'Handley (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
7 < 150 > … #332 Jessica Dekker (Reaney)
.
10:53 AM
Event #417 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Orla Kelly, ON, Deirdre Penk O'Donnell, BC & Luann O'Rourke, NY
22 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #651 Mackenzie LeBrun (Doyle)
2 < 226 > … #478 Sophie Grey (Young School - NY)
3 < 216 > … #745 Grace McGinnity (Young School - NY)
4 < 186 > … #895 Kierra Phillips (Doyle)
5 < 166 > … #292 Phoebe Corless (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
6 < 155 > … #709 Madelyn Markewich (MDL Academy)
7 < 144.5 > … #516 Taylor Heineman (McMahon)
8 T < 137.5 > … #306 Hayley Crooks (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
8 T < 137.5 > … #913 Sophie Prevost (Goggin-Carroll)
9 < 137 > … #372 Beatrice Duffus (Burke-Conroy)
.
11:37 AM
Event #421 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Orla Kelly, ON, Deirdre Penk O'Donnell, BC & Luann O'Rourke, NY
24 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #1148 Gillian Whelan (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
2 < 204.5 > … #1127 Patrick Wagner (Druid Academy)
3 < 203 > … #320 Erica Daly (McGinley)
4 < 179.5 > … #997 Olivia Schiffer (Richens-Timm)
5 < 156.5 > … #671 Meghan Loftus (Drumcliffe)
6 < 154.5 > … #536 Rachel Hoare (Graham)
7 < 148 > … #118 Alexis Archibald (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
8 < 143 > … #509 Jillian Harvey (Woodgate-Shamrock - ON)
9 < 135 > … #602 Brigid Kennedy (Clann Na Cara)
10 < 134 > … #346 Mary Dixon (Rince Na Tiarna)
11 < 131.5 > … #341 Victoria Dewar (Woodgate-Shamrock - ON)
.
12:49 PM
Event #425 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Orla Kelly, ON, Deirdre Penk O'Donnell, BC & Luann O'Rourke, NY
35 Registered, 35 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 18 Finishers ( 51% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #658 Maggie Leon (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 200 > … #1128 Siobhan Wagner (Druid Academy)
3 < 164 > … #1178 Meredith Zembiec (Johnston)
4 < 158 > … #937 Olivia-Lee Ramundi (Gilchrist-Canavan)
5 < 154 > … #727 Kerry McCann (Goggin-Carroll)
6 < 149 > … #1023 Jenna Shepley (McGinley)
7 < 142 > … #982 Silvana Salomone (Johnston)
8 T < 141 > … #455 Claire Gervin (Butler-Fearon-Oconnor)
8 T < 141 > … #1073 Mia Sullivan (Rochez)
9 < 140 > … #1007 Bridget Schwartz (Butler-Fearon-Oconnor)
10 < 138 > … #227 Shannon Cantlon (Rochez)
11 < 135.5 > … #911 Victoria Preston-Walker (Gilchrist-Canavan)
12 < 132 > … #131 Kiera Baron (Goggin-Carroll)
13 < 115 > … #114 Taylor Anderson (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
14 < 111 > … #1026 Samantha Sielicki (Faherty DeMenezes)
15 T < 104 > … #373 Clare Duffus (Burke-Conroy)
15 T < 104 > … #198 Alycia Buller (Woodgate-Shamrock - ON)
16 < 102.5 > … #1019 Erin Sheehan (Burke)
.
3:07 PM
Event #429 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Karen Petri, NY, Deirdre Penk O'Donnell, BC & Luann O'Rourke, NY
34 Registered, 30 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #887 Annie Pendlebury (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
2 < 193 > … #1050 Katey Spence (Gilchrist-Canavan)
3 < 158 > … #849 Meadhbh O'Connor (Kelly)
4 T < 151 > … #878 Adler Papiernik (Rince Na Tiarna)
4 T < 151 > … #264 Rebecca Clayson (Rince Na Tiarna)
5 < 150.5 > … #967 Siera Rogers (Rince Na Tiarna)
6 T < 142 > … #877 Monica Panzer (Clann Na Cara)
6 T < 142 > … #728 Katrina McCollum (Rince Na Tiarna)
7 < 137.5 > … #835 Rachel Nixon (Woodgate-Shamrock - ON)
8 < 134 > … #340 Laura Devine (Woodgate-Shamrock - ON)
9 < 129 > … #502 Jessica Hardner (Rince Na Tiarna)
10 T < 127 > … #377 X. Patrick Dzielski (Clann Na Cara)
10 T < 127 > … #841 Clare O'Brien (Goggin-Carroll)
11 < 122.5 > … #872 Kelly Palamar (Young School - NY)
12 < 120 > … #453 Keeley Germovsek (Bell)
.
2:37 PM
Event #433 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Philip Owens, CT, Lisa Petri, NY & Patsy McLoughlin, NY
30 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 242 > … #677 Niki Louvelle (Faherty DeMenezes)
2 < 197.5 > … #1031 Victoria Siracuse (O'Sullivan)
3 < 183 > … #1051 Kayleigh Ann Stack (Clann Na Cara)
4 < 176 > … #619 Emily Kollar (Burke)
5 < 159.5 > … #617 Katelyn Knoll (Rince Na Tiarna)
6 < 157.5 > … #252 Rielle Chou (Gilchrist-Canavan)
7 < 155.5 > … #862 Julia O'Sullivan (O'Sullivan)
8 < 148 > … #957 Brittany Richardson (Francis Academy)
9 < 137.5 > … #787 Hollie Mocsiran (Murphy Irish Arts)
10 < 133.5 > … #816 Tara Murphy (Clann Na Cara)
11 < 131 > … #719 Hannah May (Rince Na Tiarna)
12 < 130.5 > … #254 Brenda Christensen (Goggin-Carroll)
13 < 130 > … #963 Amanda Rochez (Rochez)
.
3:29 PM
Event #437 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Jimmy Early, NY, Karen Petri, NY & Gary Healy, IL
14 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #417 Nicole Finch (Gilchrist-Canavan)
2 < 204.5 > … #329 Lydia Deinhart (Clann Na Cara)
3 < 191 > … #964 Caitlin Rochez (Rochez)
4 < 190 > … #510 Delaney Hassel (Rince Na Tiarna)
5 < 163 > … #1173 Hannah Woodbridge (Faherty DeMenezes)
6 < 159 > … #1085 Hailey Taylor (Brady-Campbell)
.
3:19 PM
Event #441 Preliminary Men & Ladies Under 18
Judged by Orla Kelly, ON, Deirdre Penk O'Donnell, BC & Luann O'Rourke, NY
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #457 Brenna Gibbons (Brady-Campbell)
2 < 250 > … #748 Hannah McGrath (O'Sullivan)
3 < 181 > … #610 Paige Kippley (McCarthy)
4 < 174 > … #171 Maura Bobak (McCarthy)
5 < 171 > … #263 Katherine Clayback (Rince Na Tiarna)
.
4:14 PM
Event #445 Preliminary Men and Ladies 18 & Over
Judged by Philip Owens, CT, Lisa Petri, NY & Patsy McLoughlin, NY
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #649 Victoria Leahy (Goggin-Carroll)
2 < 240 > … #215 Anne Marie Cahill (Murphy Irish Arts)
3 < 205 > … #767 Caitlin Mercer (Faherty DeMenezes)
4 < 180 > … #668 Brooke Little (Rince Na Tiarna)
5 < 168 > … #293 Mary Katherine Cornfield (Kinlough)
.
10:08 AM
Event #500 Open Champion Girls Under 9
Judged by Jimmy Early, NY, Karen Petri, NY & Gary Healy, IL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1045 Molly Kate-Brooks Smock (Drumcliffe)
.
10:21 AM
Event #504 Open Champion Girls Under 10
Judged by Jimmy Early, NY, Karen Petri, NY & Gary Healy, IL
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #588 Jaylene Kehoe (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 210 > … #789 Clare Molony (Butler-Fearon-Oconnor)
3 < 200 > … #573 Taylor Kane (Butler-Fearon-Oconnor)
.
12:01 PM
Event #508 Open Champion Girls Under 12
Judged by Jimmy Early, NY, Karen Petri, NY & Gary Healy, IL
21 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #735 Emily McEwen (Rince Na Tiarna)
2 < 225 > … #705 Emily Marino (Rince Na Tiarna)
3 < 186 > … #897 Lillian Pich (Woodgate-Shamrock - ON)
4 < 171.5 > … #295 Taryn Costello (Woodgate-Shamrock - ON)
5 < 166 > … #328 Shauna Deery (Woodgate-Shamrock - ON)
6 < 150 > … #954 Erin-Louise Reynolds (Woodgate-Shamrock - ON)
7 < 142.5 > … #225 Sarah Campeau (Butler-Fearon-Oconnor)
8 < 142 > … #425 Ainsley Flemington (Goggin-Carroll)
9 < 139 > … #985 Rachel Sanders (Woodgate-Shamrock - ON)
10 < 130.5 > … #200 Kaitlyn Buller (Woodgate-Shamrock - ON)
.
1:59 PM
Event #512 Open Champion Girls Under 14
Judged by Jimmy Early, NY, Karen Petri, NY & Gary Healy, IL
27 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #652 Miranda Lee (Goggin-Carroll)
2 T < 216 > … #1071 Julia Sullivan (Doyle)
2 T < 216 > … #315 Kaitlyn Curtis (Johnston)
3 < 210 > … #1052 Meghann Stark (Reaney)
4 < 168 > … #701 Kaylee Manning (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
5 < 154 > … #190 Marissa Brown (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
6 < 142 > … #609 Ashley Kinzinger (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
7 < 141 > … #157 Hailey Bicknell (Carle)
8 < 134 > … #1150 Mary White (Rince Na Tiarna)
9 < 128 > … #692 Paige Mackintosh (Goggin-Carroll)
10 < 123 > … #403 Simone Faloona (McGinley)
.
1:30 PM
Event #516 Open Champion Girls Under 16
Judged by Philip Owens, CT, Lisa Petri, NY & Patsy McLoughlin, NY
35 Registered, 29 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #323 Fiona Dargan (Rince Na Tiarna)
2 < 225 > … #443 Claire Gallibois (Butler-Fearon-Oconnor)
3 < 178 > … #322 Nikki Daly (Woodgate-Shamrock - ON)
4 < 171 > … #942 Triona Reaney-Brown (Reaney)
5 < 157 > … #969 Katie Roszyk (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
6 < 139.5 > … #209 Renee Burns (Young School - NY)
7 < 137.5 > … #387 Grace Eichenlaub (Bell)
8 < 135 > … #888 Janie Pendlebury (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
9 T < 134 > … #880 Laura Pastor (Butler-Fearon-Oconnor)
9 T < 134 > … #167 Anna Bloomstine (Rince Na Tiarna)
10 < 127.5 > … #856 Siobhan O'Neill Alexander (Butler-Fearon-Oconnor)
11 < 127 > … #357 Aemile Donoghue (Rince Na Tiarna)
12 < 126 > … #224 Laura Campeau (Butler-Fearon-Oconnor)
13 < 116 > … #236 Bailey B. Carter (Boland)
14 < 115 > … #759 Leiden McMurray (Gilchrist-Canavan)
.
2:48 PM
Event #520 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Jimmy Early, NY, Orla Kelly, ON & Gary Healy, IL
24 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 237 > … #104 Alexandra Adams (Rince Na Tiarna)
2 < 235 > … #978 Claire Ryan (Francis Academy)
3 T < 181 > … #654 Claire Leisner (Francis Academy)
3 T < 181 > … #687 Alexis MacCallum (Reaney)
4 < 175 > … #986 Rebecca Sanders (Woodgate-Shamrock - ON)
5 < 168 > … #256 Emily Church (Reaney)
6 < 144 > … #1187 Madison Siwirski (Clann Na Cara)
7 < 140 > … #1081 Katie Szente (Leneghan)
.
3:49 PM
Event #524 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Philip Owens, CT, Lisa Petri, NY & Patsy McLoughlin, NY
19 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #636 Mary Katherine Kulp (Clann Na Cara)
2 < 218 > … #1188 Mallory Siwirski (Clann Na Cara)
3 < 215 > … #429 Madeleine S. Follis (Gilchrist-Canavan)
4 < 186 > … #868 Colleen O'Toole (McGinley)
5 < 160 > … #921 Rachel Prutsman (McMahon)
6 < 145 > … #138 Melissa Louise Barton (Bell)
7 < 144.33 > … #1152 Paige Whyte-Fagundes (Graham)
8 < 144 > … #452 Bianca Genova (McCarthy)
9 < 143.83 > … #920 Annie Profeta (Murphy Irish Arts)
.
11:04 AM
Event #535 Open Champion Boys Under 9
Judged by Philip Owens, CT, Lisa Petri, NY & Patsy McLoughlin, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #707 Joseph Marino (Rince Na Tiarna)
.
12:05 PM
Event #539 Open Champion Boys Under 12
Judged by Jimmy Early, NY, Karen Petri, NY & Gary Healy, IL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #474 Patrick Grant (Butler-Fearon-Oconnor)
.
11:07 AM
Event #541 Open Champion Boys Under 14
Judged by Philip Owens, CT, Lisa Petri, NY & Patsy McLoughlin, NY
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1167 Aaron Wolf (Bell)
2 < 225 > … #257 Nyles Church (Reaney)
.
11:19 AM
Event #543 Open Champion Boys Under 16
Judged by Philip Owens, CT, Lisa Petri, NY & Patsy McLoughlin, NY
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #105 Evan Adams (Rince Na Tiarna)
2 < 215 > … #908 Alexander Pratt (Brady-Campbell)
3 < 205 > … #600 Tyler Kemerer (MacConmara)
.
3:14 PM
Event #545 Open Champion Men Under 18
Judged by Jimmy Early, NY, Orla Kelly, ON & Gary Healy, IL
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #279 Gannon Connors (Clann Na Cara)
2 < 225 > … #376 Michael Dunning (Drumcliffe)