Buffalo Feis 2016

All Grade Results:

810 Girls Adv Beginner thru Prizewinner Slip Jig Under 12 All

Place # Dancer School
1 725 Victoria Wood Wilson-Bryson-Dennis
2 634 Ava Stoddard Rince Na Tiarna
3 162 Ella Hall Dunleavy - NY
4 942 Elexa Duggan Rince Na Tiarna
4 944 Emily Dunn Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
4 352 Phoebe McColville Yvonne Kelly Dance Academy
5 168 Ella Harrington Rince Na Tiarna
5 865 Lauren Cockayne Goggin-Carroll
5 114 Molly Frick Shovlin

811 Girls Adv Beginner thru Prizewinner Slip Jig 12 & Over

Place # Dancer School
1 513 Sarah Quinlan Rince Na Tiarna
2 509 Maria Priore MacConmara
3 276 Ashley Laudisio Rince Na Tiarna

820 Boys Adv Beginner thru Prizewinner Reel Under 12 All

Place # Dancer School
1 957 Nathan Ehnes Corrigan
2 845 Ezra Chamberland Price Yvonne Kelly Dance Academy
3 768 David Beach DeMenezes
3 166 Jude Hare Rochester Academy

821 Boys Adv Beginner thru Prizewinner Reel 12 & Over

Place # Dancer School
1 952 Jordan Dywan Clann Na Cara
2 468 Gregory Oswald Rochester Academy
3 951 John Dywan Clann Na Cara

991 Boys & Girls All Levels Irish National Anthem Solo 12 & Over

Place # Dancer School
1 770 Courtney Beals Rince Na Tiarna

1 Boys & Girls Beginner Reel Under 05 All

Place # Dancer School
1 745 Bianca Adymy Clann Na Cara
2 426 Nora Murphy Ardan Rochez

2 Boys & Girls Beginner Light Jig Under 05 All

Place # Dancer School
1 426 Nora Murphy Ardan Rochez
2 745 Bianca Adymy Clann Na Cara
3 724 Ruby Wood Wilson-Bryson-Dennis
4 821 Declan Burke McDonald School

5 Boys & Girls Beginner Reel Under 06

Place # Dancer School
1 848 Brielle Chapin Clann Na Cara
2 799 Ava Boon McMahon
2 248 Brigid Kleeh Clann Na Cara
2 209 Brynn Jenkins Rince Na Tiarna
2 488 Corynn Peterson Rince Na Tiarna
2 127 Linden Gawronski Rochester Academy
2 547 MaryGrace Roj Rochester Academy
3 818 Aiden Burke McDonald School
3 565 Audrey Sadowski Goodwin Academy
3 445 Ava O'Brien Carle
3 244 Ciara Kivlehan Drumcliffe
3 822 Erin Burke Bell
3 176 Hannah Heiderman McMahon
3 431 Kate Musso McDonald School
3 165 Liadan Hanna Goodwin Academy
3 544 Maggie Rochford Clann Na Cara
3 522 Rayna Reed Francis Academy
3 308 Reagan Luck Clann Na Cara

6 Boys & Girls Beginner Light Jig Under 06

Place # Dancer School
1 127 Linden Gawronski Rochester Academy
2 248 Brigid Kleeh Clann Na Cara
3 544 Maggie Rochford Clann Na Cara
4 799 Ava Boon McMahon
5 209 Brynn Jenkins Rince Na Tiarna
5 244 Ciara Kivlehan Drumcliffe
5 165 Liadan Hanna Goodwin Academy
5 547 MaryGrace Roj Rochester Academy
5 522 Rayna Reed Francis Academy

7 Boys & Girls Beginner Slip Jig Under 06

Place # Dancer School
1 799 Ava Boon McMahon
1 445 Ava O'Brien Carle

9 Boys & Girls Beginner Reel Under 07

Place # Dancer School
1 550 Quinn Ronan Dunleavy - NY
2 870 William Colley Ardan-Rochez
3 903 Maya Dardis Johnston
4 969 Katy Feeley McMahon
5 204 Fiona James McMahon
5 364 Grace McGann Rochester Academy
5 334 Katie Martin Rince Na Sonas
5 387 Natalie McOwen Rince Na Tiarna
5 205 Norah James McMahon
5 269 Stella LaMorte Drumcliffe

10 Boys & Girls Beginner Light Jig Under 07

Place # Dancer School
1 550 Quinn Ronan Dunleavy - NY
2 364 Grace McGann Rochester Academy
3 870 William Colley Ardan-Rochez
4 204 Fiona James McMahon
5 269 Stella LaMorte Drumcliffe

11 Boys & Girls Beginner Slip Jig Under 07

Place # Dancer School
1 269 Stella LaMorte Drumcliffe

13 Boys & Girls Beginner Reel Under 08

Place # Dancer School
1 199 Fiona Hughes McMahon
1 541 Shannon Richey Teelin
2 787 Ava Birrittella Drumcliffe
2 859 Gianna Clark McMahon
2 354 Mara McCrea Rince Na Tiarna
2 947 Raeghan Duvall Rince Na Tiarna
3 624 Kara Sova McDonald School
3 803 Lucia Bowen Rince Na Tiarna
3 639 Miranda Suida Rince Na Tiarna
3 936 Molly Dorrell Clann Na Cara

14 Boys & Girls Beginner Light Jig Under 08

Place # Dancer School
1 947 Raeghan Duvall Rince Na Tiarna
2 787 Ava Birrittella Drumcliffe
3 199 Fiona Hughes McMahon
3 803 Lucia Bowen Rince Na Tiarna

15 Boys & Girls Beginner Slip Jig Under 08

Place # Dancer School
1 859 Gianna Clark McMahon
2 199 Fiona Hughes McMahon
3 787 Ava Birrittella Drumcliffe

17 Boys & Girls Beginner Reel Under 09

Place # Dancer School
1 638 Anya Styborski Rince Na Tiarna
2 124 Ava Gaudieri Rochester Academy
2 658 Ciara Trigilio McMahon
2 393 Estella Menc Rince Na Tiarna
2 671 Eva Vedder Goodwin Academy
3 378 Anna McLaughlin Boland
3 789 Cyrene Blackley Clann Na Cara
3 816 Leah Buffan McMahon
3 794 Lindsey Bleier Rochester Academy

18 Boys & Girls Beginner Light Jig Under 09

Place # Dancer School
1 124 Ava Gaudieri Rochester Academy
2 378 Anna McLaughlin Boland
3 638 Anya Styborski Rince Na Tiarna
3 393 Estella Menc Rince Na Tiarna
3 816 Leah Buffan McMahon

19 Boys & Girls Beginner Slip Jig Under 09

Place # Dancer School
1 816 Leah Buffan McMahon
2 393 Estella Menc Rince Na Tiarna
3 559 Emma Rukavena McDonald School

21 Boys & Girls Beginner Reel Under 10

Place # Dancer School
1 122 Grace Garrity Rince Na Tiarna
2 232 Julia Kennedy McCarthy
3 582 Amelia Sexton Rince Na Tiarna
3 970 Liam Feeley McMahon

22 Boys & Girls Beginner Light Jig Under 10

Place # Dancer School
1 122 Grace Garrity Rince Na Tiarna
2 232 Julia Kennedy McCarthy
3 582 Amelia Sexton Rince Na Tiarna
3 970 Liam Feeley McMahon

25 Boys & Girls Beginner Reel Under 11

Place # Dancer School
1 546 Rachel Rogowski McCarthy
2 193 Lucille Hopkins Rince Na Tiarna

26 Boys & Girls Beginner Light Jig Under 11

Place # Dancer School
1 546 Rachel Rogowski McCarthy
2 193 Lucille Hopkins Rince Na Tiarna

27 Boys & Girls Beginner Slip Jig Under 11

Place # Dancer School
1 193 Lucille Hopkins Rince Na Tiarna
2 122 Grace Garrity Rince Na Tiarna

103 Boys & Girls Advanced Beginner Single (Hop) Jig Under 06 All

Place # Dancer School
1 876 Emma Conrad Clann Na Cara

106 Boys & Girls Advanced Beginner St Patricks Day Under 06 All

Place # Dancer School
1 428 Molly Murtaugh Brady-Campbell

107 Boys & Girls Advanced Beginner Reel Under 07 All

Place # Dancer School
1 481 Anna Pecor McMahon
2 815 Emily Buffan McMahon
2 397 Kennedy Merriman Ardan Rochez
3 967 Cedric Faust Teelin
3 428 Molly Murtaugh Brady-Campbell
4 449 Emma Jane O'Connor Rochester Academy
5 173 Ava Hatfield McMahon

108 Boys & Girls Advanced Beginner Light Jig Under 07 All

Place # Dancer School
1 428 Molly Murtaugh Brady-Campbell
2 561 Molly Russell Francis Academy
2 291 Ruby Ligozio Goodwin Academy
3 173 Ava Hatfield McMahon
3 942 Elexa Duggan Rince Na Tiarna
3 815 Emily Buffan McMahon
3 876 Emma Conrad Clann Na Cara
3 449 Emma Jane O'Connor Rochester Academy
3 835 Stella Carangelo Goodwin Academy

109 Boys & Girls Advanced Beginner Slip Jig Under 07 All

Place # Dancer School
1 815 Emily Buffan McMahon
2 173 Ava Hatfield McMahon
3 942 Elexa Duggan Rince Na Tiarna
3 449 Emma Jane O'Connor Rochester Academy
4 481 Anna Pecor McMahon
4 428 Molly Murtaugh Brady-Campbell

111 Boys & Girls Advanced Beginner Treble Jig Under 07 All

Place # Dancer School
1 942 Elexa Duggan Rince Na Tiarna
2 229 Marissa Kempf Rochester Academy
2 835 Stella Carangelo Goodwin Academy
3 291 Ruby Ligozio Goodwin Academy

112 Boys & Girls Advanced Beginner Hornpipe Under 07 All

Place # Dancer School
1 835 Stella Carangelo Goodwin Academy
2 229 Marissa Kempf Rochester Academy
3 622 Madeline Snyder Clann Na Cara
4 291 Ruby Ligozio Goodwin Academy

114 Boys & Girls Advanced Beginner Reel Under 08

Place # Dancer School
1 854 Leah Chretien McCarthy
2 663 Kennady Ulrich McCarthy
3 602 Elizabeth Sleight McMahon
3 651 Julia Thomas Dunleavy - NY
4 564 Aidan Ryan Rince Na Tiarna
4 208 Ava Jenkins Legacy Irish Dance
4 819 Bridget Burke Bell
4 231 Eireann Kennedy Rince Na Tiarna
4 453 Kayla O'Donnell Rince Na Tiarna
4 599 Lilah Skurski McCarthy
4 129 Ryan Geary Clann Na Cara
5 143 Emma Godsoe Rince Na Tiarna

115 Boys & Girls Advanced Beginner Light Jig Under 08

Place # Dancer School
1 143 Emma Godsoe Rince Na Tiarna
2 663 Kennady Ulrich McCarthy
2 854 Leah Chretien McCarthy
2 312 Molly Lynch Rince Na Tiarna
3 939 Natalie Dreyfuss McDonald School
3 728 Reagan Wright Francis Academy
4 560 Aislin Russell Rince Na Tiarna
5 564 Aidan Ryan Rince Na Tiarna
5 133 Angela Gerstner Rochester Academy
5 902 Gabriella Dardis Johnston
5 459 Irelyn O'Leary Rince Na Tiarna

116 Boys & Girls Advanced Beginner Slip Jig Under 08

Place # Dancer School
1 653 Grace Tillinghast McMahon
2 602 Elizabeth Sleight McMahon
3 208 Ava Jenkins Legacy Irish Dance
3 143 Emma Godsoe Rince Na Tiarna
3 129 Ryan Geary Clann Na Cara
4 231 Eireann Kennedy Rince Na Tiarna
4 854 Leah Chretien McCarthy
5 133 Angela Gerstner Rochester Academy
5 663 Kennady Ulrich McCarthy
5 939 Natalie Dreyfuss McDonald School

117 Boys & Girls Advanced Beginner Single (Hop) Jig Under 08 / 2 yr

Place # Dancer School
1 942 Elexa Duggan Rince Na Tiarna
2 143 Emma Godsoe Rince Na Tiarna
3 208 Ava Jenkins Legacy Irish Dance

118 Boys & Girls Advanced Beginner Treble Jig Under 08

Place # Dancer School
1 312 Molly Lynch Rince Na Tiarna
2 651 Julia Thomas Dunleavy - NY
3 820 Connor Burke McDonald School

119 Boys & Girls Advanced Beginner Hornpipe Under 08

Place # Dancer School
1 312 Molly Lynch Rince Na Tiarna
2 129 Ryan Geary Clann Na Cara
3 133 Angela Gerstner Rochester Academy
3 759 Elliana Ballagh Roisin Academy

121 Boys & Girls Advanced Beginner Reel Under 09

Place # Dancer School
1 958 Morgan Ehrle Clann Na Cara
2 130 Audrey Gerde Rince Na Tiarna
2 258 Eden Krebs McCarthy
2 688 Kaitlyn Wadman Clann Na Cara
2 650 Ruby Therrien Taylor
3 686 Ashleigh Vriesen Clann Na Cara
3 158 Charlotte Grigg Boland
3 559 Emma Rukavena McDonald School
3 341 Julia Maw Clann Na Cara
3 399 Mairead Meyer Dunleavy - NY

122 Boys & Girls Advanced Beginner Light Jig Under 09

Place # Dancer School
1 169 Quinn Harte Johnston
2 839 Lucia Cartonia Rince Na Tiarna
3 948 Jordan Dwyer McMahon
4 339 Alannah Mastroianni Rince Na Tiarna
4 399 Mairead Meyer Dunleavy - NY
5 883 Annie Cowan Bell
5 130 Audrey Gerde Rince Na Tiarna
5 158 Charlotte Grigg Boland
5 265 georgia kwietniak Rince Na Tiarna
5 827 Kaelyn Byrnes DoCairde
5 688 Kaitlyn Wadman Clann Na Cara

123 Boys & Girls Advanced Beginner Slip Jig Under 09

Place # Dancer School
1 182 Jocelyn Herrle Boland
2 258 Eden Krebs McCarthy
3 948 Jordan Dwyer McMahon
3 169 Quinn Harte Johnston
4 130 Audrey Gerde Rince Na Tiarna
4 196 Erin Hudson Rince Na Tiarna
5 158 Charlotte Grigg Boland
5 399 Mairead Meyer Dunleavy - NY
5 958 Morgan Ehrle Clann Na Cara

124 Boys & Girls Advanced Beginner Single (Hop) Jig Under 09

Place # Dancer School
1 196 Erin Hudson Rince Na Tiarna
2 130 Audrey Gerde Rince Na Tiarna
3 419 Sydney Moran Rince Na Tiarna

125 Boys & Girls Advanced Beginner Treble Jig Under 09

Place # Dancer School
1 948 Jordan Dwyer McMahon
2 399 Mairead Meyer Dunleavy - NY
3 339 Alannah Mastroianni Rince Na Tiarna
3 169 Quinn Harte Johnston
4 559 Emma Rukavena McDonald School

126 Boys & Girls Advanced Beginner Hornpipe Under 09

Place # Dancer School
1 105 Roan Finn McMahon
2 259 Kennedy Krempholtz Clann Na Cara
3 958 Morgan Ehrle Clann Na Cara
4 399 Mairead Meyer Dunleavy - NY
5 168 Ella Harrington Rince Na Tiarna
5 834 Ireland Carangelo Goodwin Academy
5 948 Jordan Dwyer McMahon
5 341 Julia Maw Clann Na Cara
5 941 Keaghan Duffy Rince Na Tiarna
5 419 Sydney Moran Rince Na Tiarna

127 Boys & Girls Advanced Beginner St Patricks Day Under 09 / 2 yr

Place # Dancer School
1 312 Molly Lynch Rince Na Tiarna
2 650 Ruby Therrien Taylor
3 443 Mary Kate Norris Brady-Campbell

128 Boys & Girls Advanced Beginner Reel Under 10

Place # Dancer School
1 962 Rory Etheridge Rince Na Tiarna
2 901 Ava Dardis Johnston
2 913 Lauren Demchuk Yvonne Kelly Dance Academy
3 840 Adrienne Catrabone Rince Na Tiarna
3 875 Allison Connolly Rince Na Tiarna
3 355 Delia McDermott Rince Na Tiarna
3 807 Fallon Bright Burke-Conroy
3 730 Hannah Zepp Brady-Campbell
3 447 Jocelyn O'Brien Carle
3 344 Madison Mayer Gallagher

129 Boys & Girls Advanced Beginner Light Jig Under 10

Place # Dancer School
1 913 Lauren Demchuk Yvonne Kelly Dance Academy
2 371 Mary McGinn McDonald School
3 320 Hannah Macmaster McDonald School
3 515 Ryan Raab Rince Na Tiarna
4 840 Adrienne Catrabone Rince Na Tiarna
4 355 Delia McDermott Rince Na Tiarna

130 Boys & Girls Advanced Beginner Slip Jig Under 10

Place # Dancer School
1 216 Kylee Kamm Dunleavy - NY
2 913 Lauren Demchuk Yvonne Kelly Dance Academy
2 371 Mary McGinn McDonald School
3 807 Fallon Bright Burke-Conroy
3 730 Hannah Zepp Brady-Campbell
4 161 Madeline Hagner Rince Na Tiarna
5 340 Adelaide Matzky Drumcliffe
5 840 Adrienne Catrabone Rince Na Tiarna

131 Boys & Girls Advanced Beginner Single (Hop) Jig Under 10

Place # Dancer School
1 913 Lauren Demchuk Yvonne Kelly Dance Academy
2 161 Madeline Hagner Rince Na Tiarna
3 875 Allison Connolly Rince Na Tiarna

132 Boys & Girls Advanced Beginner Treble Jig Under 10

Place # Dancer School
1 355 Delia McDermott Rince Na Tiarna
2 962 Rory Etheridge Rince Na Tiarna
3 136 Breanne Gilham Clann Na Cara
4 959 Lauren Emke Rochester Academy

133 Boys & Girls Advanced Beginner Hornpipe Under 10

Place # Dancer School
1 856 Gloria Ciccarella Rince Na Tiarna
2 730 Hannah Zepp Brady-Campbell
3 355 Delia McDermott Rince Na Tiarna
4 901 Ava Dardis Johnston
4 448 Avery O'Carroll Clann Na Cara

134 Boys & Girls Advanced Beginner St Patricks Day Under 10

Place # Dancer School
1 716 Elliana Winstanley McCarthy
2 477 Maria Pawelczyk McCarthy
3 730 Hannah Zepp Brady-Campbell

135 Boys & Girls Advanced Beginner Reel Under 11

Place # Dancer School
1 703 Maeve Weimer Rince Na Tiarna
2 230 Connor Kennedy Rince Na Tiarna
3 166 Jude Hare Rochester Academy
4 549 Mia Romanello Rince Na Tiarna
5 757 Madilyn Babb McDonald School

136 Boys & Girls Advanced Beginner Light Jig Under 11

Place # Dancer School
1 405 Cecelia Mineo Clann Na Cara
2 197 Timothy Hudson Rince Na Tiarna
3 457 Ashley O'Leary Rince Na Tiarna
4 757 Madilyn Babb McDonald School
5 828 Megan Cameron Drumcliffe

137 Boys & Girls Advanced Beginner Slip Jig Under 11

Place # Dancer School
1 703 Maeve Weimer Rince Na Tiarna
2 520 Cayla Raye Boland
3 757 Madilyn Babb McDonald School
4 457 Ashley O'Leary Rince Na Tiarna

139 Boys & Girls Advanced Beginner Treble Jig Under 11

Place # Dancer School
1 703 Maeve Weimer Rince Na Tiarna
2 261 Johannah Krull Rince Na Tiarna
2 166 Jude Hare Rochester Academy
2 782 Sophia Benzin Rince Na Tiarna
3 778 Margaret Bell Rince Na Tiarna
4 950 Kassandra Dwyer McDonald School

140 Boys & Girls Advanced Beginner Hornpipe Under 11

Place # Dancer School
1 517 Lauren Raimy Rince Na Tiarna
2 230 Connor Kennedy Rince Na Tiarna
3 683 Colin Vrabel Leneghan - OH
3 778 Margaret Bell Rince Na Tiarna
4 520 Cayla Raye Boland
5 166 Jude Hare Rochester Academy

145 Boys & Girls Advanced Beginner Single (Hop) Jig Under 12 / 2 yr

Place # Dancer School
1 230 Connor Kennedy Rince Na Tiarna
2 166 Jude Hare Rochester Academy
3 463 Caitlin ONeill Rince Na Tiarna
4 474 Rhiannon Paterson Rince Na Tiarna

148 Boys & Girls Advanced Beginner St Patricks Day Under 12 / 2 yr

Place # Dancer School
1 754 Lindsay Armanini Rince Na Tiarna
2 517 Lauren Raimy Rince Na Tiarna
3 973 Ally Ferguson Finnegan

149 Boys & Girls Advanced Beginner Reel Under 13 / 2 yr

Place # Dancer School
1 655 Devon Tower Clann Na Cara
2 398 Katelyn Mesch Rince Na Tiarna
3 790 Colby Blake Clann Na Cara
3 280 Erin Leahy Rince Na Tiarna
3 474 Rhiannon Paterson Rince Na Tiarna

150 Boys & Girls Advanced Beginner Light Jig Under 13 / 2 yr

Place # Dancer School
1 474 Rhiannon Paterson Rince Na Tiarna
2 280 Erin Leahy Rince Na Tiarna
3 409 alexis mobilia Rince Na Tiarna
3 410 Allyson Mohrman Rochester Academy
3 790 Colby Blake Clann Na Cara
3 189 Grace Hodkin Clann Na Cara

151 Boys & Girls Advanced Beginner Slip Jig Under 13 / 2 yr

Place # Dancer School
1 973 Ally Ferguson Finnegan
2 474 Rhiannon Paterson Rince Na Tiarna
3 398 Katelyn Mesch Rince Na Tiarna
4 409 alexis mobilia Rince Na Tiarna

152 Boys & Girls Advanced Beginner Single (Hop) Jig Under 13

Place # Dancer School
1 398 Katelyn Mesch Rince Na Tiarna
2 280 Erin Leahy Rince Na Tiarna

153 Boys & Girls Advanced Beginner Treble Jig Under 13 / 2 yr

Place # Dancer School
1 973 Ally Ferguson Finnegan
2 365 Katie McGann Rochester Academy
3 474 Rhiannon Paterson Rince Na Tiarna
4 434 Corinne Nagy Rince Na Tiarna
4 280 Erin Leahy Rince Na Tiarna

154 Boys & Girls Advanced Beginner Hornpipe Under 13 / 2 yr

Place # Dancer School
1 790 Colby Blake Clann Na Cara
2 805 Maria Branche McMahon
3 973 Ally Ferguson Finnegan
4 474 Rhiannon Paterson Rince Na Tiarna
5 189 Grace Hodkin Clann Na Cara

168 Boys & Girls Advanced Beginner Hornpipe 13 & Over

Place # Dancer School
1 923 Moira Dieteman Rince Na Tiarna

207 Boys & Girls Novice Reel Under 08 All

Place # Dancer School
1 421 Jillian Morgan Butler-Fearon-Oconnor
2 759 Elliana Ballagh Roisin Academy
3 292 Brenna Lillis Rince Na Sonas
4 221 Natalie Kearney Rince Na Sonas
5 279 Sophia Lawrence Rince Na Sonas

208 Boys & Girls Novice Light Jig Under 08

Place # Dancer School
1 432 Makenna Myler Bell
2 421 Jillian Morgan Butler-Fearon-Oconnor
3 584 Finn Shaffer Bell
3 279 Sophia Lawrence Rince Na Sonas

209 Boys & Girls Novice Slip Jig Under 08 All

Place # Dancer School
1 279 Sophia Lawrence Rince Na Sonas
2 421 Jillian Morgan Butler-Fearon-Oconnor
3 697 Madison Watson Rochester Academy

211S Boys & Girls Novice Treble Jig Slow Under 08

Place # Dancer School
1 759 Elliana Ballagh Roisin Academy
2 977 Bianca Ficorilli Clann Na Cara
3 919 Stella DiCesare McCarthy
4 584 Finn Shaffer Bell
5 421 Jillian Morgan Butler-Fearon-Oconnor
5 697 Madison Watson Rochester Academy

212F Boys & Girls Novice Hornpipe Fast Under 08 All

Place # Dancer School
1 898 Caitlin DaPonte Doyle Corrigan Academy
1 584 Finn Shaffer Bell
2 292 Brenna Lillis Rince Na Sonas
3 221 Natalie Kearney Rince Na Sonas

213 Boys & Girls Novice Traditional Set Under 08

Place # Dancer School
1 221 Natalie Kearney Rince Na Sonas
2 421 Jillian Morgan Butler-Fearon-Oconnor
3 584 Finn Shaffer Bell
3 847 Moira Chambers Brady-Campbell
3 279 Sophia Lawrence Rince Na Sonas
4 292 Brenna Lillis Rince Na Sonas
4 370 Catherine McGinn McDonald School

214A Boys & Girls Novice Reel Under 09

Place # Dancer School
1 198 Lauren Huff Rochester Academy
2 391 Gavin Mediratta Goggin-Carroll
2 105 Roan Finn McMahon
3 932 Elionor M. Donahue Clann Na Cara
3 834 Ireland Carangelo Goodwin Academy
3 941 Keaghan Duffy Rince Na Tiarna
4 837 Juliana Carter Rince Na Sonas

214B Boys & Girls Novice Reel Under 09

Place # Dancer School
1 283 Kiernan Lembke Clann Na Cara
2 631 marisa stewart Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
3 957 Nathan Ehnes Corrigan
4 589 Morgan Shaw Taylor Academy
5 178 Brennen Herbert Leneghan - OH
5 196 Erin Hudson Rince Na Tiarna

215 Boys & Girls Novice Light Jig Under 09

Place # Dancer School
1 632 shawna stewart Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 283 Kiernan Lembke Clann Na Cara
2 631 marisa stewart Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
3 762 Colin Barrett Bell
3 168 Ella Harrington Rince Na Tiarna
3 182 Jocelyn Herrle Boland
3 590 Natalie Shelley Francis Academy
3 105 Roan Finn McMahon

216 Boys & Girls Novice Slip Jig Under 09

Place # Dancer School
1 631 marisa stewart Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 834 Ireland Carangelo Goodwin Academy
3 198 Lauren Huff Rochester Academy
4 839 Lucia Cartonia Rince Na Tiarna
4 589 Morgan Shaw Taylor Academy
5 525 Hannah Reichard Francis Academy
5 837 Juliana Carter Rince Na Sonas
5 305 Kayleigh Lowenguth Rochester Academy
5 648 Leanna Talma Jamieson
5 443 Mary Kate Norris Brady-Campbell
5 543 Reagan Rimmer Goodwin Academy
5 105 Roan Finn McMahon

217 Boys & Girls Novice Single (Hop) Jig Under 09 / 2 yr

Place # Dancer School
1 312 Molly Lynch Rince Na Tiarna
2 941 Keaghan Duffy Rince Na Tiarna
3 837 Juliana Carter Rince Na Sonas

218F Boys & Girls Novice Treble Jig Fast Under 09 / 2 yr

Place # Dancer School
1 631 marisa stewart Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 198 Lauren Huff Rochester Academy
2 543 Reagan Rimmer Goodwin Academy
2 632 shawna stewart Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
3 872 Grace Conlan Rochester Academy
3 451 Liliana O'Connor Rochester Academy

218S Boys & Girls Novice Treble Jig Slow Under 09

Place # Dancer School
1 957 Nathan Ehnes Corrigan
2 837 Juliana Carter Rince Na Sonas
3 391 Gavin Mediratta Goggin-Carroll
4 590 Natalie Shelley Francis Academy
5 762 Colin Barrett Bell
5 162 Ella Hall Dunleavy - NY

219F Boys & Girls Novice Hornpipe Fast Under 09

Place # Dancer School
1 632 shawna stewart Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 631 marisa stewart Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
3 837 Juliana Carter Rince Na Sonas
3 179 Michaela Herbert Leneghan - OH
4 948 Jordan Dwyer McMahon
5 968 Addyson Fedele Rince Na Sonas
5 590 Natalie Shelley Francis Academy

219S Boys & Girls Novice Hornpipe Slow Under 09 / 2 yr

Place # Dancer School
1 589 Morgan Shaw Taylor Academy
2 919 Stella DiCesare McCarthy
3 543 Reagan Rimmer Goodwin Academy
4 370 Catherine McGinn McDonald School
4 391 Gavin Mediratta Goggin-Carroll

220 Boys & Girls Novice Traditional Set Under 09

Place # Dancer School
1 631 marisa stewart Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 589 Morgan Shaw Taylor Academy
3 957 Nathan Ehnes Corrigan
4 590 Natalie Shelley Francis Academy
5 178 Brennen Herbert Leneghan - OH

221A Boys & Girls Novice Reel Under 10

Place # Dancer School
1 824 McKayla Burke McDonald School
2 845 Ezra Chamberland Price Yvonne Kelly Dance Academy
2 477 Maria Pawelczyk McCarthy
2 557 Marykate Rudnicki Goodwin Academy
2 569 Rebecca Sander McCarthy
3 779 Ashley Bellavia McMahon
3 636 Jocelyn Struebel Clann Na Cara
3 731 Molly Zepp Brady-Campbell

221B Boys & Girls Novice Reel Under 10

Place # Dancer School
1 220 Bridget Kaufman Rince Na Tiarna
2 448 Avery O'Carroll Clann Na Cara
2 944 Emily Dunn Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
3 275 Elizabeth Lascari Dunleavy - NY
3 216 Kylee Kamm Dunleavy - NY
3 649 Veronica Talma Jamieson
4 615 Riley Smith Rince Na Tiarna
5 880 Teagan Costello Clann Na Cara

222 Boys & Girls Novice Light Jig Under 10

Place # Dancer School
1 824 McKayla Burke McDonald School
2 211 Madelyn Jerge Rince Na Tiarna
3 845 Ezra Chamberland Price Yvonne Kelly Dance Academy
4 944 Emily Dunn Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
5 736 Bella Ackley Clann Na Cara
5 220 Bridget Kaufman Rince Na Tiarna
5 396 Cassidy Merriman Ardan-Rochez
5 598 Emma Skurski McCarthy
5 807 Fallon Bright Burke-Conroy
5 856 Gloria Ciccarella Rince Na Tiarna
5 865 Lauren Cockayne Goggin-Carroll
5 569 Rebecca Sander McCarthy
5 615 Riley Smith Rince Na Tiarna

223A Boys & Girls Novice Slip Jig Under 10

Place # Dancer School
1 824 McKayla Burke McDonald School
2 719 Eliana Wise Boland
2 497 Nora Piotrowicz Rince Na Tiarna
3 779 Ashley Bellavia McMahon
3 736 Bella Ackley Clann Na Cara
3 136 Breanne Gilham Clann Na Cara
3 636 Jocelyn Struebel Clann Na Cara
4 856 Gloria Ciccarella Rince Na Tiarna

223B Boys & Girls Novice Slip Jig Under 10

Place # Dancer School
1 944 Emily Dunn Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 490 Cadence Phillips McMahon
3 880 Teagan Costello Clann Na Cara
4 586 Helen Shaffer Bell
4 211 Madelyn Jerge Rince Na Tiarna
5 448 Avery O'Carroll Clann Na Cara

224 Boys & Girls Novice Single (Hop) Jig Under 10

Place # Dancer School
1 845 Ezra Chamberland Price Yvonne Kelly Dance Academy
2 220 Bridget Kaufman Rince Na Tiarna
3 497 Nora Piotrowicz Rince Na Tiarna

225F Boys & Girls Novice Treble Jig Fast Under 10

Place # Dancer School
1 944 Emily Dunn Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 490 Cadence Phillips McMahon
3 845 Ezra Chamberland Price Yvonne Kelly Dance Academy

225S Boys & Girls Novice Treble Jig Slow Under 10

Place # Dancer School
1 435 Linnea Neureuther Rince Na Tiarna
2 865 Lauren Cockayne Goggin-Carroll
3 736 Bella Ackley Clann Na Cara
3 477 Maria Pawelczyk McCarthy
4 396 Cassidy Merriman Ardan-Rochez
4 719 Eliana Wise Boland
4 311 Ella Lynch Rince Na Tiarna
4 598 Emma Skurski McCarthy
4 856 Gloria Ciccarella Rince Na Tiarna
4 743 Holly Adamski Johnston
4 636 Jocelyn Struebel Clann Na Cara
4 216 Kylee Kamm Dunleavy - NY
4 880 Teagan Costello Clann Na Cara

226F Boys & Girls Novice Hornpipe Fast Under 10

Place # Dancer School
1 944 Emily Dunn Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 845 Ezra Chamberland Price Yvonne Kelly Dance Academy
3 664 Kyleigh Ulrich McCarthy
3 865 Lauren Cockayne Goggin-Carroll
4 490 Cadence Phillips McMahon

226S Boys & Girls Novice Hornpipe Slow Under 10

Place # Dancer School
1 719 Eliana Wise Boland
2 736 Bella Ackley Clann Na Cara
2 615 Riley Smith Rince Na Tiarna
3 220 Bridget Kaufman Rince Na Tiarna
3 598 Emma Skurski McCarthy
4 211 Madelyn Jerge Rince Na Tiarna
5 225 Erika Kellar Rince Na Tiarna
5 106 Erin Finnerty Millennium - OH
5 497 Nora Piotrowicz Rince Na Tiarna
5 569 Rebecca Sander McCarthy

227 Boys & Girls Novice Traditional Set Under 10

Place # Dancer School
1 944 Emily Dunn Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 490 Cadence Phillips McMahon
3 719 Eliana Wise Boland
3 845 Ezra Chamberland Price Yvonne Kelly Dance Academy
4 295 Carter Linden Bell
5 779 Ashley Bellavia McMahon
5 311 Ella Lynch Rince Na Tiarna

228A Boys & Girls Novice Reel Under 11

Place # Dancer School
1 537 Sarah Rice Taylor
2 142 Elizabeth Godsoe Rince Na Tiarna
3 675 mara vickers Goggin-Carroll
4 971 Julia Fellows Clann Na Cara
5 135 Delaney Gilbraith Dunleavy - NY
5 517 Lauren Raimy Rince Na Tiarna
5 754 Lindsay Armanini Rince Na Tiarna
5 309 Mackenzie Lyman Rince Na Sonas

228B Boys & Girls Novice Reel Under 11

Place # Dancer School
1 282 Kaden LeChase Rochester Academy
2 356 Claire McDonald Rince Na Tiarna
3 277 Claire Lauer Crossbane
3 350 Tara McCabe Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
4 780 Clara Bennett Carle
5 417 Abbey Moose Rochester Academy
5 563 Emily Ruth Clann Na Cara
5 191 Maeve Hooker Rince Na Sonas

229 Boys & Girls Novice Light Jig Under 11

Place # Dancer School
1 537 Sarah Rice Taylor
2 729 Anna Zambito Clann Na Cara
3 517 Lauren Raimy Rince Na Tiarna
3 191 Maeve Hooker Rince Na Sonas
4 678 Katherine Vittone Bell
4 754 Lindsay Armanini Rince Na Tiarna
4 350 Tara McCabe Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
5 749 Brier Amerlinck Clann Na Cara
5 563 Emily Ruth Clann Na Cara
5 937 Keagan Downes Rince Na Sonas

230A Boys & Girls Novice Slip Jig Under 11

Place # Dancer School
1 537 Sarah Rice Taylor
2 145 Lily Gotthelf Clann Na Cara
3 729 Anna Zambito Clann Na Cara
3 142 Elizabeth Godsoe Rince Na Tiarna
4 675 mara vickers Goggin-Carroll
4 454 Meagan O'Gara Rochester Academy
5 867 Ava Colacelli DeMenezes
5 754 Lindsay Armanini Rince Na Tiarna
5 119 Olivia Fuller Rince Na Tiarna

230B Boys & Girls Novice Slip Jig Under 11

Place # Dancer School
1 350 Tara McCabe Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 417 Abbey Moose Rochester Academy
2 538 Hannah Richardson DeMenezes
3 282 Kaden LeChase Rochester Academy
3 517 Lauren Raimy Rince Na Tiarna
4 826 Maggie Buttignol Bell
5 249 Jessica Klein McCarthy
5 961 Meredith Ernst Rince Na Tiarna

232S Boys & Girls Novice Treble Jig Slow Under 11

Place # Dancer School
1 249 Jessica Klein McCarthy
2 869 Eowyn Colley Rince Na Tiarna
2 754 Lindsay Armanini Rince Na Tiarna
3 246 Siobhan Kivlehan Drumcliffe
4 892 Alexis Curtis Rochester Academy
4 678 Katherine Vittone Bell
4 191 Maeve Hooker Rince Na Sonas
5 277 Claire Lauer Crossbane
5 356 Claire McDonald Rince Na Tiarna
5 142 Elizabeth Godsoe Rince Na Tiarna
5 282 Kaden LeChase Rochester Academy

233F Boys & Girls Novice Hornpipe Fast Under 11

Place # Dancer School
1 191 Maeve Hooker Rince Na Sonas
2 937 Keagan Downes Rince Na Sonas
3 309 Mackenzie Lyman Rince Na Sonas
4 135 Delaney Gilbraith Dunleavy - NY

233S Boys & Girls Novice Hornpipe Slow Under 11

Place # Dancer School
1 675 mara vickers Goggin-Carroll
2 961 Meredith Ernst Rince Na Tiarna
3 356 Claire McDonald Rince Na Tiarna
3 780 Clara Bennett Carle
3 563 Emily Ruth Clann Na Cara
3 261 Johannah Krull Rince Na Tiarna
3 282 Kaden LeChase Rochester Academy
3 412 Liath Mollenhauer Teelin
3 145 Lily Gotthelf Clann Na Cara
3 246 Siobhan Kivlehan Drumcliffe

234 Boys & Girls Novice Traditional Set Under 11

Place # Dancer School
1 937 Keagan Downes Rince Na Sonas
2 538 Hannah Richardson DeMenezes
2 675 mara vickers Goggin-Carroll
3 765 Colleen Barry Francis Academy
3 869 Eowyn Colley Rince Na Tiarna
3 961 Meredith Ernst Rince Na Tiarna
3 537 Sarah Rice Taylor

235 Boys & Girls Novice Reel Under 12

Place # Dancer School
1 102 Keegan Ficorilli Clann Na Cara
2 708 Emily Weston Dunleavy - NY
2 641 Mary Sullivan Roisin Academy
3 813 Chase Brunton DeMenezes
3 485 leilah perez Clann Na Cara
4 644 Meadow Supples Rince Na Tiarna
4 255 Nora Konrad Murphy Irish Arts
5 156 Ciara Griffin Rochester Academy
5 164 Jesse Hamann Clann Na Cara
5 805 Maria Branche McMahon
5 617 Summer Smith Roisin Academy

236 Boys & Girls Novice Light Jig Under 12

Place # Dancer School
1 164 Jesse Hamann Clann Na Cara
2 801 Savannah Bornheim Rochester Academy
3 573 Emily Scherer Rince Na Tiarna
4 628 Brianna Starr Clann Na Cara
4 644 Meadow Supples Rince Na Tiarna
5 617 Summer Smith Roisin Academy

237 Boys & Girls Novice Slip Jig Under 12

Place # Dancer School
1 164 Jesse Hamann Clann Na Cara
2 573 Emily Scherer Rince Na Tiarna
2 641 Mary Sullivan Roisin Academy
3 434 Corinne Nagy Rince Na Tiarna
3 801 Savannah Bornheim Rochester Academy
3 617 Summer Smith Roisin Academy
4 770 Courtney Beals Rince Na Tiarna
4 138 Grace Gillespie Dunleavy - NY
4 403 Julia Milham Francis Academy
5 813 Chase Brunton DeMenezes
5 805 Maria Branche McMahon

238 Boys & Girls Novice Single (Hop) Jig Under 12 / 2 yr

Place # Dancer School
1 754 Lindsay Armanini Rince Na Tiarna
2 573 Emily Scherer Rince Na Tiarna
2 778 Margaret Bell Rince Na Tiarna
3 142 Elizabeth Godsoe Rince Na Tiarna
3 517 Lauren Raimy Rince Na Tiarna

239F Boys & Girls Novice Treble Jig Fast Under 12 / 2 yr

Place # Dancer School
1 350 Tara McCabe Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 138 Grace Gillespie Dunleavy - NY
3 135 Delaney Gilbraith Dunleavy - NY
3 537 Sarah Rice Taylor

239S Boys & Girls Novice Treble Jig Slow Under 12

Place # Dancer School
1 408 Riley Mitchell Clann Na Cara
2 121 Brigid Gannon Clann Na Cara
2 335 Natalie Martin Rochester Academy
3 534 Mallory Reynolds Rince Na Tiarna
3 617 Summer Smith Roisin Academy
4 770 Courtney Beals Rince Na Tiarna
4 627 Lucia Sprague McMahon
4 644 Meadow Supples Rince Na Tiarna
5 813 Chase Brunton DeMenezes
5 326 Colleen March Boland
5 257 Ella Kramer Clann Na Cara
5 485 leilah perez Clann Na Cara
5 605 Meghan Slusarski Murphy Irish Arts

240F Boys & Girls Novice Hornpipe Fast Under 12

Place # Dancer School
1 627 Lucia Sprague McMahon
2 138 Grace Gillespie Dunleavy - NY
2 226 Jackson Kelly Rince Na Tiarna
3 438 Gavin Nist Burke-Conroy

240S Boys & Girls Novice Hornpipe Slow Under 12

Place # Dancer School
1 164 Jesse Hamann Clann Na Cara
2 568 Bridget Sander McCarthy
2 256 Madison Koryl McCarthy
3 633 Allie Stoddard Rince Na Tiarna
3 335 Natalie Martin Rochester Academy
4 255 Nora Konrad Murphy Irish Arts
4 801 Savannah Bornheim Rochester Academy
5 226 Jackson Kelly Rince Na Tiarna
5 485 leilah perez Clann Na Cara
5 534 Mallory Reynolds Rince Na Tiarna
5 601 Sydney Slazak Clann Na Cara

241 Boys & Girls Novice Traditional Set Under 12

Place # Dancer School
1 627 Lucia Sprague McMahon
2 635 Kayla Stone McMahon
3 925 Aeryn Digby Butler-Sheehan
3 770 Courtney Beals Rince Na Tiarna

242 Boys & Girls Novice Reel Under 13

Place # Dancer School
1 349 Erin McCabe Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 487 Emma Perry Clann Na Cara
3 861 Emma Cline McMahon
4 385 Grace McNamara Rince Na Tiarna
4 773 Olivia Beamer Clann Na Cara
5 951 John Dywan Clann Na Cara

244 Boys & Girls Novice Slip Jig Under 13

Place # Dancer School
1 385 Grace McNamara Rince Na Tiarna
2 349 Erin McCabe Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
3 420 Ciara Morgan Wilson-Bryson-Dennis
4 512 Grace Quagliana Clann Na Cara

246S Boys & Girls Novice Treble Jig Slow Under 13

Place # Dancer School
1 137 Kaelyn Gilham Clann Na Cara
2 696 Sarah Warren Drumcliffe
3 861 Emma Cline McMahon
3 512 Grace Quagliana Clann Na Cara

247S Boys & Girls Novice Hornpipe Slow Under 13

Place # Dancer School
1 464 Megan Orrange Clann Na Cara
2 696 Sarah Warren Drumcliffe
3 952 Jordan Dywan Clann Na Cara
4 580 Cassandra Sevigny Wilson-Bryson-Dennis

249 Boys & Girls Novice Reel Under 14

Place # Dancer School
1 853 Beatrice Choroser Clann Na Cara
2 972 Kaitlyn Fellows Clann Na Cara
2 741 Nadia Adams Goodwin Academy
3 394 Ava Mennes Murphy Irish Arts
3 437 Ethan Nist Burke-Conroy
4 797 Marni Bongiovanni Rince Na Tiarna
5 863 Dara Coady Crossbane

250 Boys & Girls Novice Light Jig Under 14 / 2 yr

Place # Dancer School
1 349 Erin McCabe Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 123 Ashlyn Garthwaite MacConmara
2 853 Beatrice Choroser Clann Na Cara
3 437 Ethan Nist Burke-Conroy
3 773 Olivia Beamer Clann Na Cara

251 Boys & Girls Novice Slip Jig Under 14

Place # Dancer School
1 741 Nadia Adams Goodwin Academy
2 680 Claire Vlachos Clann Na Cara
3 797 Marni Bongiovanni Rince Na Tiarna
4 853 Beatrice Choroser Clann Na Cara
5 863 Dara Coady Crossbane

253F Boys & Girls Novice Treble Jig Fast Under 14 / 2 yr

Place # Dancer School
1 349 Erin McCabe Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 104 Lena Fine Goodwin Academy

253S Boys & Girls Novice Treble Jig Slow Under 14

Place # Dancer School
1 797 Marni Bongiovanni Rince Na Tiarna
2 394 Ava Mennes Murphy Irish Arts
3 853 Beatrice Choroser Clann Na Cara
4 923 Moira Dieteman Rince Na Tiarna
5 528 Claire Rennia Johnston

254F Boys & Girls Novice Hornpipe Fast Under 14 / 2 yr

Place # Dancer School
1 349 Erin McCabe Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 951 John Dywan Clann Na Cara
3 123 Ashlyn Garthwaite MacConmara

254S Boys & Girls Novice Hornpipe Slow Under 14

Place # Dancer School
1 742 Sarah Adams McMahon
2 680 Claire Vlachos Clann Na Cara
3 893 Abigail Dailey McCarthy
4 802 Sierra Bornheim Rochester Academy

255 Boys & Girls Novice Traditional Set Under 14 / 2 yr

Place # Dancer School
1 349 Erin McCabe Ni Fhearraigh-O Ceallaigh
2 951 John Dywan Clann Na Cara
3 104 Lena Fine Goodwin Academy

256 Boys & Girls Novice Reel 14 & Over

Place # Dancer School
1 252 Madeleine Kokorudz Reilly
2 471 Laura Pamenter Reilly
3 604 Caitlin Slusarski Murphy Irish Arts
3 679 Carly Vlachos Clann Na Cara
3 502 Gwynneth Poole Clann Na Cara
3 388 Morgan Mctighe Rochester Academy

257 Boys & Girls Novice Light Jig 14 & Over

Place # Dancer School
1 502 Gwynneth Poole Clann Na Cara
2 486 Iona Perrine Teelin
3 471 Laura Pamenter Reilly
3 252 Madeleine Kokorudz Reilly

258 Boys & Girls Novice Slip Jig 14 & Over

Place # Dancer School
1 486 Iona Perrine Teelin
2 252 Madeleine Kokorudz Reilly
3 502 Gwynneth Poole Clann Na Cara
3 471 Laura Pamenter Reilly

259 Boys & Girls Novice Single (Hop) Jig 13 & Over

Place # Dancer School
1 923 Moira Dieteman Rince Na Tiarna
2 359 Maeve McDougall Rince Na Tiarna

260S Boys & Girls Novice Treble Jig Slow 14 & Over

Place # Dancer School
1 502 Gwynneth Poole Clann Na Cara
2 465 Paul Orrange Clann Na Cara
3 303 Lauren LoTempio McCarthy
4 195 Leah Hoy Ardan-Rochez

261S Boys & Girls Novice Hornpipe Slow 14 & Over

Place # Dancer School
1 465 Paul Orrange Clann Na Cara
2 679 Carly Vlachos Clann Na Cara
3 227 Parker Kelly Rince Na Tiarna

300 Boys & Girls Prizewinner Reel Under 08 All

Place # Dancer School
1 482 Ellie Pecor McMahon
2 370 Catherine McGinn McDonald School
2 384 Keira McMillan Rochester Academy
3 898 Caitlin DaPonte Doyle Corrigan Academy
3 432 Makenna Myler Bell
3 603 Mary Slipko Clann Na Cara
3 270 Payton Lamott Roisin Academy

301 Boys & Girls Prizewinner Slip Jig Under 08 All

Place # Dancer School
1 432 Makenna Myler Bell
2 847 Moira Chambers Brady-Campbell
3 264 Adele Kushner Wilson-Bryson-Dennis
3 898 Caitlin DaPonte Doyle Corrigan Academy
3 919 Stella DiCesare McCarthy
4 370 Catherine McGinn McDonald School
4 270 Payton Lamott Roisin Academy
5 316 Ava Lyon Goodwin Academy

302S Boys & Girls Prizewinner Treble Jig Slow Under 08 All

Place # Dancer School
1 270 Payton Lamott Roisin Academy
2 316 Ava Lyon Goodwin Academy
2 482 Ellie Pecor McMahon
2 384 Keira McMillan Rochester Academy
3 264 Adele Kushner Wilson-Bryson-Dennis
3 370 Catherine McGinn McDonald School
3 603 Mary Slipko Clann Na Cara

303S Boys & Girls Prizewinner Hornpipe Slow Under 08 All

Place # Dancer School
1 432 Makenna Myler Bell
2 603 Mary Slipko Clann Na Cara
3 725 Victoria Wood Wilson-Bryson-Dennis

304 Boys & Girls Prizewinner Traditional Set Under 08 All

Place # Dancer School
1 482 Ellie Pecor McMahon
2 725 Victoria Wood Wilson-Bryson-Dennis
3 429 Owen Murtaugh Brady-Campbell
4 264 Adele Kushner Wilson-Bryson-Dennis
4 384 Keira McMillan Rochester Academy

305 Boys & Girls Prizewinner Reel Under 09

Place # Dancer School
1 472 Brynn Parker Butler-Fearon-Oconnor
2 273 Lauryn Lape Rince Na Sonas
2 443 Mary Kate Norris Brady-Campbell
3 762 Colin Barrett Bell
3 611 Julia Smith Wilson-Bryson-Dennis

306 Boys & Girls Prizewinner Slip Jig Under 09

Place # Dancer School
1 570 Francesca Santoro Francis Academy
2 273 Lauryn Lape Rince Na Sonas
3 611 Julia Smith Wilson-Bryson-Dennis
4 472 Brynn Parker Butler-Fearon-Oconnor

307S Boys & Girls Prizewinner Treble Jig Slow Under 09

Place # Dancer School
1 273 Lauryn Lape Rince Na Sonas
2 570 Francesca Santoro Francis Academy
3 634 Ava Stoddard Rince Na Tiarna

308F Boys & Girls Prizewinner Hornpipe Fast Under 09 All

Place # Dancer School
1 273 Lauryn Lape Rince Na Sonas
2 297 Shay Linden Bell
3 482 Ellie Pecor McMahon

308S Boys & Girls Prizewinner Hornpipe Slow Under 09

Place # Dancer School
1 611 Julia Smith Wilson-Bryson-Dennis
2 570 Francesca Santoro Francis Academy
3 535 Ella Rice Goodwin Academy

309 Boys & Girls Prizewinner Traditional Set Under 09

Place # Dancer School
1 273 Lauryn Lape Rince Na Sonas
2 611 Julia Smith Wilson-Bryson-Dennis
3 570 Francesca Santoro Francis Academy
4 525 Hannah Reichard Francis Academy

310 Boys & Girls Prizewinner Reel Under 10

Place # Dancer School
1 761 Olivia Barbarossa-Robinson Clann Na Cara
2 716 Elliana Winstanley McCarthy
2 849 Kylee Chapin Clann Na Cara
2 157 Sierra Griffin Boland
3 307 Aubrey Luce Rince Na Tiarna
3 586 Helen Shaffer Bell
3 895 Madelyn Danesh Goodwin Academy
4 865 Lauren Cockayne Goggin-Carroll

311 Boys & Girls Prizewinner Slip Jig Under 10

Place # Dancer School
1 435 Linnea Neureuther Rince Na Tiarna
2 598 Emma Skurski McCarthy
2 865 Lauren Cockayne Goggin-Carroll
2 239 Mairin Kilroy Brady-Campbell
3 427 Mary Catherine Murtaugh Brady-Campbell
3 761 Olivia Barbarossa-Robinson Clann Na Cara

312S Boys & Girls Prizewinner Treble Jig Slow Under 10

Place # Dancer School
1 761 Olivia Barbarossa-Robinson Clann Na Cara
2 849 Kylee Chapin Clann Na Cara
3 157 Sierra Griffin Boland
4 295 Carter Linden Bell
5 318 Allie MacDerment Rince Na Sonas
5 718 Claire Wirt Dunleavy - NY
5 672 Isabella Vesneske Short
5 824 McKayla Burke McDonald School

313S Boys & Girls Prizewinner Hornpipe Slow Under 10

Place # Dancer School
1 849 Kylee Chapin Clann Na Cara
2 761 Olivia Barbarossa-Robinson Clann Na Cara
3 295 Carter Linden Bell
4 895 Madelyn Danesh Goodwin Academy
5 735 Sabrina Abramowitz Rince Na Tiarna
5 157 Sierra Griffin Boland

314 Boys & Girls Prizewinner Traditional Set Under 10

Place # Dancer School
1 895 Madelyn Danesh Goodwin Academy
2 735 Sabrina Abramowitz Rince Na Tiarna
3 318 Allie MacDerment Rince Na Sonas

315 Boys & Girls Prizewinner Reel Under 11

Place # Dancer School
1 891 Catherine Curran Burke
2 412 Liath Mollenhauer Teelin
3 795 Ashley Bolesh Johnston
4 338 Kenna Mastine Johnston
5 436 Elizabeth Nist Burke-Conroy
5 946 Jacqueline Duteau Rince Na Sonas
5 254 Jane Konieczny Rince Na Tiarna
5 678 Katherine Vittone Bell
5 935 Morgan Donovan Dunleavy - NY
5 352 Phoebe McColville Yvonne Kelly Dance Academy

316 Boys & Girls Prizewinner Slip Jig Under 11

Place # Dancer School
1 891 Catherine Curran Burke
2 920 Iyla Dickerson Clann Na Cara
3 155 Margaret Grejda Goodwin Academy
4 662 Amelia Tyo Rochester Academy
5 277 Claire Lauer Crossbane
5 356 Claire McDonald Rince Na Tiarna
5 971 Julia Fellows Clann Na Cara
5 338 Kenna Mastine Johnston

317S Boys & Girls Prizewinner Treble Jig Slow Under 11

Place # Dancer School
1 780 Clara Bennett Carle
2 920 Iyla Dickerson Clann Na Cara
2 155 Margaret Grejda Goodwin Academy
2 352 Phoebe McColville Yvonne Kelly Dance Academy
3 662 Amelia Tyo Rochester Academy
3 891 Catherine Curran Burke
3 436 Elizabeth Nist Burke-Conroy
3 946 Jacqueline Duteau Rince Na Sonas
3 338 Kenna Mastine Johnston

318S Boys & Girls Prizewinner Hornpipe Slow Under 11

Place # Dancer School
1 920 Iyla Dickerson Clann Na Cara
2 765 Colleen Barry Francis Academy
3 662 Amelia Tyo Rochester Academy
3 436 Elizabeth Nist Burke-Conroy
3 338 Kenna Mastine Johnston
3 155 Margaret Grejda Goodwin Academy
3 532 Mary Kate Rewakowski Francis Academy
4 678 Katherine Vittone Bell

319 Boys & Girls Prizewinner Traditional Set Under 11

Place # Dancer School
1 338 Kenna Mastine Johnston
2 662 Amelia Tyo Rochester Academy
2 946 Jacqueline Duteau Rince Na Sonas
3 277 Claire Lauer Crossbane

320A Boys & Girls Prizewinner Reel Under 12

Place # Dancer School
1 628 Brianna Starr Clann Na Cara
2 568 Bridget Sander McCarthy
2 857 Brigid Clark Burke-Conroy
2 256 Madison Koryl McCarthy
2 113 Maya Fredette Johnston
3 793 Abigael Bleier Rochester Academy
3 175 Mckenna Heck Goggin-Carroll
3 415 Olivia Montgomery Goggin-Carroll

320B Boys & Girls Prizewinner Reel Under 12

Place # Dancer School
1 692 Gabby Wall McDonald School
2 226 Jackson Kelly Rince Na Tiarna
3 121 Brigid Gannon Clann Na Cara
4 151 Kylie Green Goodwin Academy
4 605 Meghan Slusarski Murphy Irish Arts
5 539 Sawyer Richardson McMahon

321 Boys & Girls Prizewinner Slip Jig Under 12

Place # Dancer School
1 408 Riley Mitchell Clann Na Cara
2 256 Madison Koryl McCarthy
2 113 Maya Fredette Johnston
3 692 Gabby Wall McDonald School
3 361 Katie McEnery Millennium - OH
4 495 Isabella Pileggi-Nudo Butler-Fearon-Oconnor
4 702 Molly Wearne Ardan-Rochez
5 857 Brigid Clark Burke-Conroy
5 156 Ciara Griffin Rochester Academy
5 886 Mackenzie Cripps Butler-Fearon-Oconnor
5 175 Mckenna Heck Goggin-Carroll
5 506 Saskia Power Goggin-Carroll
5 539 Sawyer Richardson McMahon

322S Boys & Girls Prizewinner Treble Jig Slow Under 12

Place # Dancer School
1 361 Katie McEnery Millennium - OH
2 553 Libby Rubenstein Burke-Conroy
2 163 Olivia Halpin McMahon
3 692 Gabby Wall McDonald School
3 175 Mckenna Heck Goggin-Carroll
3 506 Saskia Power Goggin-Carroll
4 156 Ciara Griffin Rochester Academy
4 403 Julia Milham Francis Academy
5 568 Bridget Sander McCarthy
5 857 Brigid Clark Burke-Conroy
5 415 Olivia Montgomery Goggin-Carroll
5 539 Sawyer Richardson McMahon

323S Boys & Girls Prizewinner Hornpipe Slow Under 12

Place # Dancer School
1 817 Allison Burd Rince Na Tiarna
2 113 Maya Fredette Johnston
3 692 Gabby Wall McDonald School
4 175 Mckenna Heck Goggin-Carroll
5 857 Brigid Clark Burke-Conroy
5 140 Danielle Glor Rince Na Tiarna
5 361 Katie McEnery Millennium - OH
5 886 Mackenzie Cripps Butler-Fearon-Oconnor
5 114 Molly Frick Shovlin
5 163 Olivia Halpin McMahon
5 415 Olivia Montgomery Goggin-Carroll
5 539 Sawyer Richardson McMahon

324 Boys & Girls Prizewinner Traditional Set Under 12

Place # Dancer School
1 495 Isabella Pileggi-Nudo Butler-Fearon-Oconnor
2 175 Mckenna Heck Goggin-Carroll
2 506 Saskia Power Goggin-Carroll
3 403 Julia Milham Francis Academy
3 163 Olivia Halpin McMahon
4 886 Mackenzie Cripps Butler-Fearon-Oconnor
4 415 Olivia Montgomery Goggin-Carroll

325 Boys & Girls Prizewinner Reel Under 13

Place # Dancer School
1 952 Jordan Dywan Clann Na Cara
2 739 Clare Adams Rochester Academy
2 572 Victoria Schaller Clann Na Cara
3 580 Cassandra Sevigny Wilson-Bryson-Dennis
3 478 Miranda Payne Graham
3 707 Rheanna Welsh Rince Na Tiarna
4 722 Chloe Wojtanik Rince Na Tiarna
4 792 Maura Bleech Clann Na Cara

326 Boys & Girls Prizewinner Slip Jig Under 13

Place # Dancer School
1 487 Emma Perry Clann Na Cara
2 722 Chloe Wojtanik Rince Na Tiarna
2 739 Clare Adams Rochester Academy
2 775 Emily Beedle Boland
2 478 Miranda Payne Graham
2 572 Victoria Schaller Clann Na Cara
3 383 Caitlin McMahon McDonald School
3 673 Jocelynne Vesneske Short
3 323 Morgan Mahoney McCarthy
3 366 Zoe McGarry Aroon Academy

327S Boys & Girls Prizewinner Treble Jig Slow Under 13

Place # Dancer School
1 775 Emily Beedle Boland
2 383 Caitlin McMahon McDonald School
2 722 Chloe Wojtanik Rince Na Tiarna
2 739 Clare Adams Rochester Academy
2 673 Jocelynne Vesneske Short
2 952 Jordan Dywan Clann Na Cara
2 792 Maura Bleech Clann Na Cara
2 323 Morgan Mahoney McCarthy
3 707 Rheanna Welsh Rince Na Tiarna

328S Boys & Girls Prizewinner Hornpipe Slow Under 13

Place # Dancer School
1 296 Kalista Linden Bell
2 739 Clare Adams Rochester Academy
2 478 Miranda Payne Graham
2 866 Nicole Coffman Clann Na Cara
3 722 Chloe Wojtanik Rince Na Tiarna
3 707 Rheanna Welsh Rince Na Tiarna
4 769 Elizabeth Beach DeMenezes
4 861 Emma Cline McMahon

329 Boys & Girls Prizewinner Traditional Set Under 13

Place # Dancer School
1 323 Morgan Mahoney McCarthy
2 705 Caitlin Welch Jamieson
3 366 Zoe McGarry Aroon Academy

330 Boys & Girls Prizewinner Reel Under 14

Place # Dancer School
1 215 Kaitlyn Joyner Rince Na Tiarna
2 110 Madison Fox Rince Na Tiarna
2 742 Sarah Adams McMahon
3 468 Gregory Oswald Rochester Academy
3 758 Katie Bales McDonald School
3 852 Molly Chiarella McCarthy
4 694 Jack Walters Francis Academy
4 879 Nina Cooper Rince Na Sonas
4 802 Sierra Bornheim Rochester Academy

331 Boys & Girls Prizewinner Slip Jig Under 14

Place # Dancer School
1 110 Madison Fox Rince Na Tiarna
2 215 Kaitlyn Joyner Rince Na Tiarna
2 623 Mary Francis Snyder Rince Na Tiarna
3 974 Ava Ferreira Rince Na Tiarna
3 394 Ava Mennes Murphy Irish Arts
3 873 Lily Conlan Rochester Academy
3 536 Naomi Rice Rince Na Sonas
3 742 Sarah Adams McMahon
4 758 Katie Bales McDonald School
5 360 McKenzie McElroy Clann Na Cara

332S Boys & Girls Prizewinner Treble Jig Slow Under 14

Place # Dancer School
1 694 Jack Walters Francis Academy
2 110 Madison Fox Rince Na Tiarna
3 623 Mary Francis Snyder Rince Na Tiarna
4 661 Brelyn Tyler Roisin Academy
5 855 Alexandra Christie Finnegan
5 974 Ava Ferreira Rince Na Tiarna
5 680 Claire Vlachos Clann Na Cara
5 798 Georgia Bontempo Clann Na Cara
5 152 Mackenzie Green Goodwin Academy
5 852 Molly Chiarella McCarthy
5 742 Sarah Adams McMahon

333S Boys & Girls Prizewinner Hornpipe Slow Under 14

Place # Dancer School
1 110 Madison Fox Rince Na Tiarna
2 694 Jack Walters Francis Academy
3 764 Ryleigh Barrett Bell
4 873 Lily Conlan Rochester Academy
5 394 Ava Mennes Murphy Irish Arts
5 896 Bonnie Daniels O'Hare
5 468 Gregory Oswald Rochester Academy
5 215 Kaitlyn Joyner Rince Na Tiarna
5 505 Kayla Power Goggin-Carroll
5 360 McKenzie McElroy Clann Na Cara
5 852 Molly Chiarella McCarthy

334 Boys & Girls Prizewinner Traditional Set Under 14

Place # Dancer School
1 505 Kayla Power Goggin-Carroll
2 855 Alexandra Christie Finnegan
3 536 Naomi Rice Rince Na Sonas
4 741 Nadia Adams Goodwin Academy
5 623 Mary Francis Snyder Rince Na Tiarna

335 Boys & Girls Prizewinner Reel Under 15

Place # Dancer School
1 619 Ana Snyder Butler-Sheehan
2 513 Sarah Quinlan Rince Na Tiarna
3 733 Kathleen Ziemba Leneghan - OH
4 526 Megan Reilly Goodwin Academy
5 298 Allison Lisciandro Rochester Academy

336 Boys & Girls Prizewinner Slip Jig Under 15

Place # Dancer School
1 513 Sarah Quinlan Rince Na Tiarna
2 772 Elizabeth Beamer Clann Na Cara
3 526 Megan Reilly Goodwin Academy
4 332 Talor Marren Young School - NY
5 516 Caroline Radke McCarthy

337S Boys & Girls Prizewinner Treble Jig Slow Under 15

Place # Dancer School
1 513 Sarah Quinlan Rince Na Tiarna
2 332 Talor Marren Young School - NY
3 734 Reagan Zuber Clann Na Cara
4 298 Allison Lisciandro Rochester Academy
4 516 Caroline Radke McCarthy
4 227 Parker Kelly Rince Na Tiarna
5 733 Kathleen Ziemba Leneghan - OH
5 526 Megan Reilly Goodwin Academy

338S Boys & Girls Prizewinner Hornpipe Slow Under 15

Place # Dancer School
1 513 Sarah Quinlan Rince Na Tiarna
2 526 Megan Reilly Goodwin Academy
3 332 Talor Marren Young School - NY
4 733 Kathleen Ziemba Leneghan - OH
5 160 Anna Hagner Rince Na Tiarna
5 809 Jasmine Brockway Johnston
5 734 Reagan Zuber Clann Na Cara

339 Boys & Girls Prizewinner Traditional Set Under 15

Place # Dancer School
1 160 Anna Hagner Rince Na Tiarna
1 526 Megan Reilly Goodwin Academy
2 388 Morgan Mctighe Rochester Academy
3 516 Caroline Radke McCarthy

340 Boys & Girls Prizewinner Reel 15 & Over

Place # Dancer School
1 206 Sydney Janusey Bell
2 548 Catherine Rollins Rochester Academy
3 351 Shannon McCarthy Clann Na Cara
4 306 Kelsey Lubecki Clann Na Cara
5 747 Brooke Alder Butler-Sheehan
5 732 Sarah Ziarniak Clann Na Cara
5 134 Shannon Gestwick McCarthy

341 Boys & Girls Prizewinner Slip Jig 15 & Over

Place # Dancer School
1 747 Brooke Alder Butler-Sheehan
2 548 Catherine Rollins Rochester Academy
3 509 Maria Priore MacConmara
3 351 Shannon McCarthy Clann Na Cara
4 604 Caitlin Slusarski Murphy Irish Arts
4 206 Sydney Janusey Bell
5 785 Britta Berry Butler-Sheehan
5 192 Trea Hooker Rince Na Sonas

342S Boys & Girls Prizewinner Treble Jig Slow 15 & Over

Place # Dancer School
1 785 Britta Berry Butler-Sheehan
2 732 Sarah Ziarniak Clann Na Cara
2 351 Shannon McCarthy Clann Na Cara
3 353 Brigid McCormack Rince Na Tiarna
3 604 Caitlin Slusarski Murphy Irish Arts
3 134 Shannon Gestwick McCarthy
3 469 Stephanie Oswald Rochester Academy

343S Boys & Girls Prizewinner Hornpipe Slow 15 & Over

Place # Dancer School
1 548 Catherine Rollins Rochester Academy
2 112 Grace Franklin Burke-Conroy
2 518 Taylor Raine McCarthy
3 747 Brooke Alder Butler-Sheehan
3 604 Caitlin Slusarski Murphy Irish Arts
3 306 Kelsey Lubecki Clann Na Cara
3 509 Maria Priore MacConmara
3 134 Shannon Gestwick McCarthy
4 785 Britta Berry Butler-Sheehan

344 Boys & Girls Prizewinner Traditional Set 15 & Over

Place # Dancer School
1 134 Shannon Gestwick McCarthy
2 785 Britta Berry Butler-Sheehan
2 548 Catherine Rollins Rochester Academy
3 469 Stephanie Oswald Rochester Academy
3 518 Taylor Raine McCarthy

450 Boys & Girls Prelim Special Traditional Set Under 09 All

Place # Dancer School
1 709 Aoife Wey Butler-Fearon-Oconnor
2 483 Madison Pennington Rince Na Tiarna
3 228 Evalyn Kelly-Taylor Yvonne Kelly Dance Academy

451 Boys & Girls Prelim Special Contemporary Set Under 10

Place # Dancer School
1 271 Cassandra Belle Lang Boland
2 290 Maeve Lickfeld Rince Na Tiarna
3 382 Jaime McLeod Ni Fhearraigh-O Ceallaigh

452 Boys & Girls Prelim Special Contemporary Set Under 12 / 2 yr

Place # Dancer School
1 392 Kyra Mediratta Butler-Fearon-Oconnor
2 796 Sophia Bonacci Boland
3 496 Ava Pinckney Francis Academy

453 Boys & Girls Prelim Special Contemporary Set Under 14 / 2 yr

Place # Dancer School
1 511 Erin Putnam Rince Na Sonas
2 272 Hannah Lape Rince Na Sonas
3 756 Emma Aucoin Johnson
4 446 Caitlin O'Brien Rince Na Tiarna
5 141 Shannon Glor Rince Na Tiarna

454 Boys & Girls Prelim Special Contemporary Set Under 16 / 2 yr

Place # Dancer School
1 842 Sonja Cestnik Goggin-Carroll
2 224 Jordan Keating Graham
3 125 Sara Gaudieri Rochester Academy

455 Boys & Girls Prelim Special Contemporary Set 16 & Over

Place # Dancer School
1 170 Jillian Harvey Scoil Rince Le Cheile
2 945 Madison Dunn McCarthy
3 336 Clancy Mason DeMenezes
4 184 Madelyn Heyden McCarthy

850 Men & Ladies Adult Beginner Reel Adult

Place # Dancer School
1 440 Katie Nixon Clann Na Cara
2 343 Thai-Rei May Rochester Academy

851 Men & Ladies Adult Beginner Light Jig Adult

Place # Dancer School
1 629 Shannon Smith Clann Na Cara
2 325 Cathy Manteghi Clann Na Cara
3 343 Thai-Rei May Rochester Academy

852 Men & Ladies Adult Beginner Slip Jig Adult

Place # Dancer School
1 343 Thai-Rei May Rochester Academy

854 Men & Ladies Adult Beginner Hornpipe Adult

Place # Dancer School
1 440 Katie Nixon Clann Na Cara

860 Men & Ladies Adult Advanced Reel Adult

Place # Dancer School
1 377 Ellen McKenzie Clann Na Cara
2 629 Shannon Smith Clann Na Cara
3 219 Camille Kaniecki Clann Na Cara

862 Men & Ladies Adult Advanced Slip Jig Adult

Place # Dancer School
1 219 Camille Kaniecki Clann Na Cara
2 940 Kate Driscoll Young School - NY
3 325 Cathy Manteghi Clann Na Cara

863 Men & Ladies Adult Advanced Treble Jig Adult

Place # Dancer School
1 219 Camille Kaniecki Clann Na Cara
2 325 Cathy Manteghi Clann Na Cara
3 940 Kate Driscoll Young School - NY
3 629 Shannon Smith Clann Na Cara

864 Men & Ladies Adult Advanced Hornpipe Adult

Place # Dancer School
1 219 Camille Kaniecki Clann Na Cara
2 377 Ellen McKenzie Clann Na Cara
3 325 Cathy Manteghi Clann Na Cara
3 940 Kate Driscoll Young School - NY

865 Men & Ladies Adult Advanced Traditional Set Adult

Place # Dancer School
1 219 Camille Kaniecki Clann Na Cara
2 629 Shannon Smith Clann Na Cara
3 377 Ellen McKenzie Clann Na Cara

720 Boys & Girls Figure Non-Prizewinner 3 Hand Reel Under 12 All

Place # Dancer School
1 196 Erin Hudson Rince Na Tiarna

702 Boys & Girls Figure 2 Hand Reel Under 07 All

Place # Dancer School
1 933 Meagan Rose Donahue Clann Na Cara
2 248 Brigid Kleeh Clann Na Cara

703 Boys & Girls Figure 3 Hand Reel Under 09 All

Place # Dancer School
1 453 Kayla O'Donnell Rince Na Tiarna
2 560 Aislin Russell Rince Na Tiarna

704 Boys & Girls Figure 4 Hand Jig Under 09 All

Place # Dancer School
1 607 Alexandra Smith Rince Na Tiarna
2 942 Elexa Duggan Rince Na Tiarna

705 Boys & Girls Figure 4 Hand Reel Under 11 All

Place # Dancer School
1 307 Aubrey Luce Rince Na Tiarna
2 608 Arianna Smith Rince Na Tiarna
3 220 Bridget Kaufman Rince Na Tiarna

706 Boys & Girls Figure 2 Hand Reel Under 11 All

Place # Dancer School
1 198 Lauren Huff Rochester Academy
2 754 Lindsay Armanini Rince Na Tiarna
3 355 Delia McDermott Rince Na Tiarna
4 557 Marykate Rudnicki Goodwin Academy

707 Boys & Girls Figure 4 Hand Reel Under 13 All

Place # Dancer School
1 817 Allison Burd Rince Na Tiarna

708 Boys & Girls Figure 2 Hand Reel Under 13 All

Place # Dancer School
1 914 Grace Dempsey Rince Na Tiarna
2 817 Allison Burd Rince Na Tiarna
3 952 Jordan Dywan Clann Na Cara

709 Boys & Girls Figure 3 Hand Reel Under 15 All

Place # Dancer School
1 398 Katelyn Mesch Rince Na Tiarna

710 Boys & Girls Figure 4 Hand Jig Under 15 All

Place # Dancer School
1 288 Alyssa Lickfeld Rince Na Tiarna
2 643 Jamie Supples Rince Na Tiarna

711 Boys & Girls Figure 2 Hand Reel 15 & Over

Place # Dancer School
1 581 Elizabeth Seward Rince Na Tiarna

800 Boys & Girls PreBeginner Kinder Fun Under 07 All

Place # Dancer School
1 180 Allison Herman Rince Na Tiarna
1 542 Claire Riedy Clann Na Cara
1 458 Erin O'Leary Rince Na Tiarna
1 609 Gabriella Smith Wilson-Bryson-Dennis
1 877 Katie Conrad Clann Na Cara
1 943 Kienen Duggan Rince Na Tiarna
1 878 Liam Conrad Clann Na Cara
1 687 Lillian Wadhams Clann Na Cara
1 823 Mackenzie Burke McDonald School
1 625 Sadie Spencer Clann Na Cara

801 Boys & Girls First Feis Reel Under 07 All

Place # Dancer School
1 131 Addison Gerhardt Boland
2 905 Lochlan Davis Rince Na Tiarna
2 107 Luke Finnerty Rince Na Tiarna
2 724 Ruby Wood Wilson-Bryson-Dennis
3 933 Meagan Rose Donahue Clann Na Cara

802 Boys & Girls First Feis Light Jig Under 07 All

Place # Dancer School
1 905 Lochlan Davis Rince Na Tiarna
2 131 Addison Gerhardt Boland
3 724 Ruby Wood Wilson-Bryson-Dennis
4 107 Luke Finnerty Rince Na Tiarna

830 Boys & Girls All Levels Treble Reel Under 14 All

Place # Dancer School
1 611 Julia Smith Wilson-Bryson-Dennis
2 511 Erin Putnam Rince Na Sonas
3 769 Elizabeth Beach DeMenezes
4 483 Madison Pennington Rince Na Tiarna
5 855 Alexandra Christie Finnegan
5 865 Lauren Cockayne Goggin-Carroll

831 Boys & Girls All Levels Treble Reel 14 & Over

Place # Dancer School
1 192 Trea Hooker Rince Na Sonas

900 Boys, Girls, Men, & Ladies Baking Soda Bread All Ages

Place # Dancer School
1 130 Audrey Gerde Rince Na Tiarna
2 357 Alex McDougall Rince Na Tiarna
3 770 Courtney Beals Rince Na Tiarna
4 701 Gabrielle Waugaman Rince Na Tiarna

902 Boys, Girls, Men, & Ladies Baking Fancy Cakes All Ages

Place # Dancer School
1 357 Alex McDougall Rince Na Tiarna

905 Boys & Girls Art (See Syllabus) Irish Theme Under 12 All

Place # Dancer School
1 166 Jude Hare Rochester Academy
2 238 Maeve Kilroy Non-Dance Competitions
3 865 Lauren Cockayne Goggin-Carroll

906 Boys & Girls Art (See Syllabus) Irish Theme Under 16 / 4 yr

Place # Dancer School
1 194 Carly Hoy Rochester Academy

907 Boys & Girls Art (See Syllabus) Irish Theme 16 & Over

Place # Dancer School
1 325 Cathy Manteghi Clann Na Cara
2 469 Stephanie Oswald Rochester Academy
3 358 Jennifer McDougall Rince Na Tiarna

918 Boys & Girls Open Solo Music Irish Vocal Under 14 / 3 yr

Place # Dancer School
1 770 Courtney Beals Rince Na Tiarna

919 Boys & Girls Open Solo Music English Vocal Under 14 / 3 yr

Place # Dancer School
1 226 Jackson Kelly Rince Na Tiarna
2 770 Courtney Beals Rince Na Tiarna

921 Boys & Girls Open Solo Music English Vocal 14 & Over

Place # Dancer School
1 227 Parker Kelly Rince Na Tiarna

950 Boys & Girls Beginner Music Flute Under 11 All

Place # Dancer School
1 318 Allie MacDerment Rince Na Sonas

952 Boys & Girls Beginner Music Fiddle Under 11 All

Place # Dancer School
1 483 Madison Pennington Rince Na Tiarna
2 624 Kara Sova McDonald School

953 Boys & Girls Beginner Music Accordian Under 11 All

Place # Dancer School
1 238 Maeve Kilroy Non-Dance Competitions

958 Boys & Girls Beginner Music Fiddle Under 14 / 3 yr

Place # Dancer School
1 534 Mallory Reynolds Rince Na Tiarna

969 Boys & Girls Open Solo Music Tin Whistle Under 11 All

Place # Dancer School
1 649 Veronica Talma Jamieson

970 Boys & Girls Open Solo Music Fiddle Under 11 All

Place # Dancer School
1 524 Meara Regan Rince Na Tiarna

976 Boys & Girls Open Solo Music Fiddle Under 14 / 3 yr

Place # Dancer School
1 234 Margaret Kepler Burke-Conroy
2 864 Brianna Cobbey Burke-Conroy
3 713 Kiera Grace Wilkinson Bell

982 Boys & Girls Open Solo Music Fiddle 14 & Over

Place # Dancer School
1 576 Hannah Schmidt Clann Na Cara

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Buffalo Feis 2016 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on June 4, 2016
Overall ReCap: There were 289 Champions registered for the feis and 255 danced. 140 were awarded (54.9%)
Champion regular events ended shortly after 3:04 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC and OC Events
I congratulate Mary Heneghan and her Committee, and the wonderful group of parents and friendly, knowledgable volunteers involved with this success.

My thanks to the Committee for asking us back.
.
10:07 AM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Rose Kenny, MA, Jimmy Friel, NJ & Mary Bryan, ON
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #483 Madison Pennington (Rince Na Tiarna)
2 < 240 > … #228 Evalyn Kelly-Taylor (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
3 < 200 > … #709 Aoife Wey (Butler-Fearon-Oconnor)
.
10:11 AM
Event #410 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Rose Kenny, MA, Jimmy Friel, NJ & Mary Bryan, ON
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #596 Alexandra Elizabeth Sinyanskiy (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
2 < 215 > … #271 Cassandra Belle Lang (Boland)
3 < 212.5 > … #290 Maeve Lickfeld (Rince Na Tiarna)
4 < 193.5 > … #382 Jaime McLeod (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
.
9:51 AM
Event #411 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Breda O'Brien, MA, Philip Owens, FL & Sean Flynn, NY
15 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #726 Riley Worth (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 225 > … #496 Ava Pinckney (Francis Academy)
3 < 196 > … #201 Madeleine Hughes (Doyle)
4 < 181 > … #327 Zoe Marcus (Dunleavy - NY)
5 < 173 > … #832 Kieran Capozzi (Roisin Academy)
6 < 158 > … #714 Theo Douglas Wilkinson (Bell)
7 < 156 > … #796 Sophia Bonacci (Boland)
8 < 143 > … #367 Katie McGarvey (Goodwin Academy)
.
10:03 AM
Event #412 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Breda O'Brien, MA, Philip Owens, FL & Sean Flynn, NY
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 213 > … #871 Molly Collins (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 210.5 > … #401 Shaelynn Meyer (Clann Na Cara)
3 < 195 > … #274 Sydney LaSalle (Young School - NY)
4 < 193 > … #960 Victoria English (Francis Academy)
5 < 181 > … #915 Colleen DesRosiers (Clann Na Cara)
6 < 167 > … #392 Kyra Mediratta (Goggin-Carroll)
7 < 155 > … #425 Meghan Murphy (Ardan-Rochez)
8 < 152 > … #234 Margaret Kepler (Burke-Conroy)
.
10:29 AM
Event #413 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Breda O'Brien, MA, Philip Owens, FL & Sean Flynn, NY
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #132 Daniel Gernatt (Rince Na Tiarna)
2 < 215 > … #751 Megan Anderson (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
3 < 191 > … #587 Abigail Sharkis (Millennium)
4 < 184 > … #493 Kathryn Piech (Murphy Irish Arts)
5 < 158 > … #250 Meaghan Klim (Young School - NY)
6 < 153 > … #640 Fiona Sullivan (Johnston)
7 < 150.5 > … #299 Allison Lizotte (Kinlough)
.
11:09 AM
Event #414 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Breda O'Brien, MA, Philip Owens, FL & Sean Flynn, NY
24 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 195.5 > … #301 Sydney Loewy (Bell)
2 < 185 > … #784 Riley Bermingham (Clann Na Cara)
3 < 182.5 > … #511 Erin Putnam (Rince Na Sonas)
4 < 170 > … #466 Meghan Osekowski (Burke-Conroy)
5 < 167.75 > … #241 Robin Kim (Graham)
6 < 160.5 > … #272 Hannah Lape (Rince Na Sonas)
7 < 155.5 > … #881 Caroline Courtney (Rince Na Tiarna)
8 < 146 > … #912 Marisa Del Vecchio (Bell)
9 < 143.5 > … #774 Mallory Beard (Rince Na Sonas)
10 < 139.75 > … #712 Jenna Wilkinson (McCarthy)
11 < 138 > … #963 Ciara Evans (Bell)
12 < 132.25 > … #850 Isabel Chapman (Johnson)
.
12:05 PM
Event #415 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Breda O'Brien, MA, Philip Owens, FL & Sean Flynn, NY
25 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #613 Maggie Smith (O'Hare)
2 < 207 > … #907 Olivia Deasy (Burke-Conroy)
3 < 206 > … #578 Caroline Sekola (Burke)
4 < 200 > … #224 Jordan Keating (Graham)
5 < 175 > … #612 Lydia Smith (Carle)
6 < 154.5 > … #842 Sonja Cestnik (Goggin-Carroll)
7 < 150 > … #125 Sara Gaudieri (Young School - NY)
8 < 137.5 > … #260 Brianna Krula (Graham)
9 < 132 > … #317 Maya Lyon-Brown (Corrigan)
10 < 130 > … #621 Emma Snyder (McDonald School)
11 < 123.5 > … #523 Sinead Reeves (Corrigan)
12 < 119.5 > … #667 Catheine Urquhart (Clann Na Cara)
.
1:16 PM
Event #416 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Breda O'Brien, MA, Philip Owens, FL & Sean Flynn, NY
14 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #887 Hayley Crooks (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
2 < 225 > … #654 Shannon Tolomei (Francis Academy)
3 < 195 > … #404 Danielle Mills (Boland)
4 < 193 > … #321 Clare Maczka (Clann Na Cara)
5 < 174 > … #120 Marguerite Gallagher (Clann Na Cara)
6 < 161 > … #737 Alexia Acton (Boland)
7 < 146 > … #167 Ashley Harold (Faherty DeMenezes)
.
1:31 PM
Event #417 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Breda O'Brien, MA, Philip Owens, FL & Sean Flynn, NY
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #693 Jessica Walsh (Rince Na Tiarna)
2 < 209 > … #691 Hannah Walker (Rince Na Tiarna)
3 < 193 > … #170 Jillian Harvey (Woodgate-Shamrock - ON)
4 < 181 > … #753 Erica Archer (Rochez)
5 < 163 > … #184 Madelyn Heyden (McCarthy)
6 < 159 > … #418 Vivianne Mootoo (Gilchrist-Canavan)
7 < 153 > … #945 Madison Dunn (McCarthy)
.
2:07 PM
Event #418 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Rose Kenny, MA, Jimmy Friel, NJ & Mary Bryan, ON
7 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #740 Grace Adams (Young School - NY)
2 < 215 > … #690 Miranda Waite (Graham)
3 < 200 > … #336 Clancy Mason (Faherty DeMenezes)
4 < 185 > … #928 Abbey Dobbin (Faherty DeMenezes)
.
2:00 PM
Event #419 Preliminary Men & Ladies 18 and Over
Judged by Breda O'Brien, MA, Philip Owens, FL & Sean Flynn, NY
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #916 Shannon DesRosiers (Clann Na Cara)
2 < 215 > … #791 Catlyn Blanchard (Goodwin Academy)
3 < 200 > … #126 Geneva Gausman (Bell)
4 < 181 > … #659 Rachel Troy (Rince Na Sonas)
5 < 173 > … #395 Caitlin Mercer (Faherty DeMenezes)
.
9:20 AM
Event #509 Open Champion Girls Under 9
Judged by Terry Gillan, FL, Kerry Broderick, NY & Michael Belvitch, IL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #899 Charlotte DaPonte (Corrigan)
.
9:32 AM
Event #510 Open Champion Girls Under 10
Judged by Terry Gillan, FL, Kerry Broderick, NY & Michael Belvitch, IL
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #766 Logan Battaglia (Francis Academy)
2 < 250 > … #153 Alexa Greenwood (Rince Na Sonas)
3 < 205 > … #442 Rhyan Nolan (Young School - NY)
.
10:22 AM
Event #511 Open Champion Girls Under 11
Judged by Rose Kenny, MA, Jimmy Friel, NJ & Mary Bryan, ON
5 Registered, 5 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 75% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #148 Kathleen Grant (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 205 > … #109 Emma Fox (Brady-Campbell)
3 < 200 > … #788 Leah Bishop (Young School - NY)
.
10:16 AM
Event #512 Open Champion Girls Under 12
Judged by Terry Gillan, FL, Kerry Broderick, NY & Michael Belvitch, IL
10 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #430 Erica Muscat (Goggin-Carroll)
2 < 220 > … #460 Jillian O'Malley (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
3 < 215 > … #864 Brianna Cobbey (Burke-Conroy)
.
12:11 PM
Event #513 Open Champion Girls Under 13
Judged by Terry Gillan, FL, Kerry Broderick, NY & Michael Belvitch, IL
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #514 Kennedy Quinn (Bell)
2 < 240 > … #172 Sophia Hatch (Johnston)
3 < 205 > … #618 Molly Kate-Brooks Smock (Boland)
4 < 180 > … #217 aislinn kane (Brady-Campbell)
5 < 162 > … #665 Kaitlyn Unitas (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
.
11:36 AM
Event #514 Open Champion Girls Under 14
Judged by Rose Kenny, MA, Jimmy Friel, NJ & Mary Bryan, ON
19 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #218 Taylor Kane (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 225 > … #407 Rachel Mintz (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
3 < 174 > … #783 Nicole Berezin (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
4 < 166.5 > … #375 Aine McIntyre (Francis Academy)
5 < 164 > … #233 Kiera Kenny (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
6 < 161.5 > … #810 Maggie Broomfield (Young School - NY)
7 < 155.5 > … #194 Carly Hoy (Young School - NY)
8 < 144 > … #413 Clare Molony (Butler-Fearon-Oconnor)
.
12:20 PM
Event #515 Open Champion Girls Under 15
Judged by Terry Gillan, FL, Kerry Broderick, NY & Michael Belvitch, IL
15 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #830 Sarah Campeau (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 235 > … #860 Sheila Clark (Burke-Conroy)
3 < 200 > … #240 Krista Kim (Bell)
4 < 190 > … #439 Hilary Nixon (Woodgate-Shamrock - ON)
5 < 162 > … #767 Danielle Batz (Clann Na Cara)
6 < 157.5 > … #681 Bridget Vlasschaert (Doyle)
.
1:46 PM
Event #516 Open Champion Girls Under 16
Judged by Rose Kenny, MA, Jimmy Friel, NJ & Mary Bryan, ON
19 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #492 Lillian Pich (Woodgate-Shamrock - ON)
2 < 240 > … #533 Erin-Louise Reynolds (Woodgate-Shamrock - ON)
3 < 227.5 > … #402 Caitlyn Micuda (Goggin-Carroll)
4 < 167.5 > … #362 Maeve McFall (Rince Na Tiarna)
5 < 149 > … #329 Julia Marino (Rince Na Tiarna)
6 < 144 > … #811 Moira Broomfield (Young School - NY)
7 < 143.5 > … #281 Mackenzie LeBrun (Doyle)
8 < 141 > … #456 Sydney O'hara (Butler-Fearon-Oconnor)
9 < 140 > … #174 Meghan Haughey (Butler-Fearon-Oconnor)
.
1:54 PM
Event #517 Open Champion Girls Under 17
Judged by Terry Gillan, FL, Kerry Broderick, NY & Michael Belvitch, IL
12 Registered, 10 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #243 Ashley Kinzinger (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
2 < 228 > … #841 Alexandria Cavanagh (Woodgate-Shamrock - ON)
3 T < 200 > … #315 Mckenzie Lynn (Boland)
3 T < 200 > … #302 Meghan Loftus (Rince Na Tiarna)
4 < 165 > … #575 Brooke Schirmer (Boland)
.
2:39 PM
Event #518 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Terry Gillan, FL, Kerry Broderick, NY & Jimmy Early, NY
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #389 Brynna McVittie (Goggin-Carroll)
2 < 250 > … #577 Bridget Schwartz (Butler-Fearon-Oconnor)
3 < 205 > … #285 Maggie Leon (Butler-Fearon-Oconnor)
4 < 173 > … #484 Hayley Pereira (Rince Na Tiarna)
5 < 169 > … #682 Hayley Vlasschaert (Doyle)
6 < 156 > … #314 Sarah Lynch (Drumcliffe)
7 < 144 > … #554 Brittany Rudd (McCarthy)
.
3:04 PM
Event #519 Open Champion Ladies 18 & Over
Judged by Rose Kenny, MA, Jimmy Friel, NJ & Mary Bryan, ON
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #836 Bailey B. Carter (Boland)
2 < 225 > … #626 Sarah Spitznogle (Clann Na Cara)
3 < 180 > … #212 Shannon Johnson - Anderson (Johnson)
4 < 169 > … #882 Julia Cousins (Goggin-Carroll)
5 < 157 > … #711 Paige Whyte Fagundes (Graham)
6 < 150 > … #424 Jennifer Murphy (Graham)
7 < 147 > … #552 Katie Roszyk (Broesler)
8 < 146 > … #214 MEAGHAN JONES (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
9 < 139.5 > … #480 Kelsey Pearse (Keane-O'Brien)
.
10:41 AM
Event #616 Open Champion Boys Under 16
Judged by Terry Gillan, FL, Kerry Broderick, NY & Michael Belvitch, IL
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #149 Patrick Grant (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 225 > … #345 Robert McAleese (Butler-Fearon-Oconnor)
.
10:43 AM
Event #619 Open Champion Men 18 & Over
Judged by Terry Gillan, FL, Kerry Broderick, NY & Michael Belvitch, IL
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #507 Alexander Pratt (Brady-Campbell)
2 < 250 > … #953 X. Patrick Dzielski (Clann Na Cara)