Feis na Cara 2013

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Feis na Cara 2013 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Feis na Cara 2013 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on Sun Jan 13
Overall ReCap: There were 435 Champions registered for the feis and 351 danced. 189 were awarded (53.8%).Champion regular events ended shortly after 4:55 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for OC events.
I congratulate the Feis Committtee, the wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Paul & Georgina Hurley for champ tabulation assistance throughout the day.
My thanks to the Committee for having me join you again!
.
11:23 AM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Breda O'Brien, NC, Joanie T. Cass, NY & Ann Johnston, NY
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 270 > … #988 Kate Nugent (Lynn)
2 < 250 > … #414 Jamie Ehnow (Coyle)
3 T < 190 > … #380 Emma Donahoe (Teelin)
3 T < 190 > … #531 Anna Grady (McGrath)
.
11:59 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Breda O'Brien, NC, Joanie T. Cass, NY & Ann Johnston, NY
11 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #323 Caroline Crossed (McDade-Cara)
2 < 225 > … #953 Claire Murad (Boyle)
3 < 181 > … #330 Emma Cullinan (Scoil Rince Saoirse)
4 T < 172 > … #603 Ava Holden (O'Grady-Quinlan)
4 T < 172 > … #1188 Brianna Shovlin (McDade-Cara)
5 < 154.5 > … #908 Riley Meckley (Inishfree)
.
10:40 AM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Mary Honan, IRE, Mary Bryan, ON & Eleanor Kelly, ON
27 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235.33 > … #296 Anna Contini (Ardmore)
2 < 196.5 > … #1275 Jessica Van Blerk (Peter Smith)
3 < 195.33 > … #363 Julia Denys (Lynn)
4 < 181 > … #765 Liza Levin (Coyle)
5 < 169 > … #384 Kayleigh Donnelly (Teelin)
6 < 149.33 > … #150 Norah Bice (McDade-Cara)
7 < 144.5 > … #121 Jake Anstock (Coyle)
8 < 143 > … #484 Milla Frieman (McDade-Cara)
9 < 140 > … #789 Ellie Lynch (Cummins)
10 < 136 > … #773 Kendall Loftis (Hunt)
11 T < 126 > … #196 Kylie Brogan (McDade-Cara)
11 T < 126 > … #987 Clare Nugent (Lynn)
12 < 125 > … #328 Aoife Cullen (O'Grady-Quinlan)
13 < 108.5 > … #673 Kiersten Kelly (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
.
12:20 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Breda O'Brien, NC, Joanie T. Cass, NY & Ann Johnston, NY
24 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #552 Orla Hagan (Lynn)
2 < 219 > … #386 Sara Doorly (Cummins)
3 < 176.5 > … #101 Amy Ackaway (Curran)
4 < 175 > … #308 Sean Cousland (O'Grady-Quinlan)
5 < 172 > … #1022 Fiona O'Rorke (Bell)
6 < 165 > … #142 Sophie Becker (McAleer)
7 < 163 > … #176 Kieva Brady (McDade-Cara)
8 < 156 > … #318 Melina Cramer (Hunt)
9 < 148 > … #679 Ryan Kelly (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
10 < 131 > … #514 Sean Gibbons (Boyle)
11 < 124.5 > … #1206 Paige Smethurst (McDade-Cara)
.
11:37 AM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Mary Honan, IRE, Mary Bryan, ON & Eleanor Kelly, ON
33 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 218 > … #546 Kelly Griffin (Davis)
2 < 197.5 > … #1229 Emily Steege (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
3 < 184.5 > … #135 Bailey Bartel (Teelin)
4 < 183 > … #606 Reese Hollister (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
5 < 175.5 > … #1101 Mary Kate Rider (Shea-Jennings)
6 < 175 > … #338 Hailey Curtis (Johnston)
7 < 168 > … #670 Deirdre Kelly (O'Grady-Quinlan)
8 < 158 > … #275 Brian Cole (Broesler)
9 < 139 > … #470 Chloe Foglia (Druid Academy)
10 < 136.5 > … #990 Aislinn O'Brien (McDade-Cara)
11 < 136 > … #1310 Grace Werner (Petri School)
.
12:59 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Mary Honan, IRE, Mary Bryan, ON & Eleanor Kelly, ON
40 Registered, 34 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 18 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 211 > … #541 Hugh Grennan (Peter Smith)
2 < 183.5 > … #1088 Erin Reda (Lynn)
3 < 180 > … #922 MaryKate Miller (McDade-Cara)
4 < 169 > … #944 Mackenzie Margaret Mosco (Burke-Conroy)
5 < 166 > … #760 Ciara, Marie Lennon (Donny Golden)
6 < 165 > … #635 Tara Ippolito (Donny Golden)
7 < 152 > … #516 Keara Gilligan (McDade-Cara)
8 < 148 > … #802 Bridget Manley (Boyle)
9 < 146 > … #876 Laura McGroary (McDade-Cara)
10 < 129.5 > … #843 Therese McCoy (McElligott)
11 < 125.5 > … #620 Sarah Hughes (McDade-Cara)
12 < 122.5 > … #1325 Emily Wolfe (McDade-Cara)
13 < 120 > … #329 Cian Cullen (O'Grady-Quinlan)
14 < 116.5 > … #1142 Olivia Sahaydak (O'Grady-Quinlan)
15 < 107.5 > … #850 Maggie McDarby (Hurley)
16 < 105.5 > … #897 MaryKate McMahon (Hagen)
17 < 103 > … #716 Megan Kouridakis (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
18 < 101.5 > … #324 Sophia Crossed (McDade-Cara)
.
2:39 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Jill Domick, NY, Mary Bryan, ON & Eleanor Kelly, ON
25 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 225 > … #263 Katie Clauson (Lynn)
1 T < 225 > … #601 Megan Hobar (O'Grady-Quinlan)
2 < 182 > … #438 Kathryn Elizabeth Feehan (Petri School)
3 < 178 > … #1120 Claire Romanczyk (Peter Smith)
4 < 170 > … #122 Hailey Atiyeh (O'Grady-Quinlan)
5 < 165 > … #814 Mary Martin (O'Grady-Quinlan)
6 < 156 > … #467 Shannon Flynn (McDade-Cara)
7 < 153 > … #1170 Kiera Scott (Kelly-Oster)
8 < 144 > … #711 Jenna Kopeykin (Coyle)
.
3:51 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Breda O'Brien, NC, Sean Reagan, NY & Orla Kelly, ON
41 Registered, 29 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 233 > … #170 Justin Born (O'Grady-Quinlan)
2 < 194.2 > … #594 Monica Higgins (Coyle)
3 < 188 > … #283 Nicole Colussi (O'Grady-Quinlan)
4 < 176.5 > … #589 Clare Hernon (Shea-Jennings)
5 < 167 > … #701 Nick Klinkenbergh (Culkin)
6 < 160 > … #232 Mary Cain (Culkin)
7 < 154.2 > … #474 Kathryn Foster (Peter Smith)
8 < 153 > … #803 Mary Manley (Boyle)
9 < 150.5 > … #808 Victoria Marinzel (Hunt)
10 < 136.2 > … #549 Megan Gunning (Shea-Jennings)
11 < 131 > … #387 Erin Doran (Peter Smith)
12 < 127.2 > … #225 Seamus Burke (Teelin)
13 < 113.5 > … #392 Mary Catherine Drew (Peter Smith)
14 < 112.2 > … #863 Emma McFee (Carle)
15 < 110.5 > … #1055 Sofia Piela (O'Grady-Quinlan)
.
3:33 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by LuAnn O'Rourke-Boyd, NY, Mary Bryan, ON & Eleanor Kelly, ON
28 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #524 Conlan Goodman (Rince Na Sonas)
2 < 210 > … #1177 Emma Lisa Senecal (An Cor Rud)
3 T < 195 > … #461 Allison Flood (Devrin Academy)
3 T < 195 > … #1240 Bonnie Sutherland (O'Hare)
4 < 184 > … #298 Grace Cook (DeNogla)
5 < 155 > … #402 Lainey Duncan (McAleer)
6 < 141 > … #501 Fiona Garguilo (Hagen)
7 < 140 > … #715 Erin Kouridakis (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
8 < 131 > … #120 Megan Anger (Cummins)
9 < 129 > … #901 Megan McPaul (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
.
4:55 PM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Breda O'Brien, NC, Sean Reagan, NY & Orla Kelly, ON
31 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1258 Joshua Tobing (Teelin)
2 < 195 > … #537 Rita Grant (McDade-Cara)
3 < 190 > … #767 Michaela Lincoln (Young School - NY)
4 < 174 > … #937 Tony Moran (Muggivan)
5 < 162 > … #991 Meaghan O'Brien (DeNogla)
6 < 160 > … #1100 Nicholas Richardson (Marie Moore)
7 < 150 > … #1211 Laura Smith (Early-McLoughlin)
8 < 148 > … #954 Maggie Murnane (Donny Golden)
9 < 142.5 > … #787 Ciara Lynch (Donny Golden)
10 < 133 > … #404 Tara Dunphy (Coyle)
11 < 119 > … #1256 Jaclyn Timoney (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
12 < 116.5 > … #959 Tara Murphy (Clann Na Cara)
13 < 105 > … #169 Reilly Bonner (Devrin Academy)
14 < 103 > … #1195 Avery Simmons (An Cor Rud)
.
4:06 PM
Event #410 Preliminary Men & Ladies 17 & Over (Event name now fixed - sorry)
Judged by LuAnn O'Rourke-Boyd, NY, Mary Bryan, ON & Eleanor Kelly, ON
33 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 215 > … #558 Shannon Hammel (Bell)
2 < 203 > … #761 Alexandra Leone (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
3 < 197 > … #842 Samantha Mccoy (Early-McLoughlin)
4 < 195.5 > … #766 Rowan Lewczak (Gallagher)
5 < 184 > … #378 Colleen Dolan (McDade-Cara)
6 < 175 > … #1319 Emily Williams (O'Grady-Quinlan)
7 < 151 > … #712 Mariah Kopeykin (Coyle)
8 < 146 > … #1259 Meredith Tolley (Caitrin)
9 < 134 > … #444 Emily Ferry (Teelin)
10 T < 132 > … #960 Tessa Murphy (Devrin Academy)
10 T < 132 > … #602 Laura Hoelzer (Teelin)
11 < 129 > … #1186 Connor Sheridan (Patricia Murphy)
.
11:44 AM
Event #502 Open Champion Girls Under 10
Judged by Mandy Hennigan O'Loughlin, ENG, Sean Flynn, NY & Maura Gray, CT
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #435 Meghan Rose Farrell (Hunt)
2 < 240 > … #804 Aine Marie Mannion (Petri School)
3 < 202.5 > … #1321 Zali Williams (Ardmore)
.
12:04 PM
Event #503 Open Champion Girls Under 11
Judged by Mandy Hennigan O'Loughlin, ENG, Sean Flynn, NY & Maura Gray, CT
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #658 Erin Karlok (Peter Smith)
2 < 235 > … #779 Simone Loysen (Culkin)
3 < 195 > … #175 Abigail Bradley (Bell)
4 < 191 > … #710 T Kontonis (Petri School)
.
12:37 PM
Event #504 Open Champion Girls Under 12
Judged by Mandy Hennigan O'Loughlin, ENG, Sean Flynn, NY & Maura Gray, CT
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1284 Andie Vida (Davis)
2 < 206 > … #297 Kate Contini (Ardmore)
3 < 205 > … #744 Ciara Lawlor (Marie Moore)
4 < 180 > … #460 Rachel Flicker (O'Grady-Quinlan)
.
1:16 PM
Event #505 Open Champion Girls Under 13
Judged by Mandy Hennigan O'Loughlin, ENG, Sean Flynn, NY & Maura Gray, CT
13 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1301 Caitlin Ward (Donny Golden)
2 < 203 > … #149 Kerri Betz (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
3 < 190 > … #852 Regan McDermott (Glor na Daire)
4 < 179 > … #771 Emily Lizins (McDade-Cara)
5 < 169 > … #1317 Chloe Williams (Ardmore)
6 < 167 > … #659 Shannon Karlok (Peter Smith)
7 < 153 > … #573 Caroline Hawk (O'Grady-Quinlan)
.
3:20 PM
Event #506 Open Champion Girls Under 14
Judged by Mandy Hennigan O'Loughlin, ENG, Sean Flynn, NY & Mary Honan, IRE
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #699 Haylee Kirk (McDade-Cara)
2 < 225 > … #979 Jean-Marie Neave (Donny Golden)
3 < 221 > … #956 Caroline Murphy (Lynn)
4 < 169 > … #648 Skylar Jenks (Young School - NY)
5 < 168 > … #441 Raegan Fekert (Donny Golden)
6 < 167.5 > … #241 Aisling Cantillon (Donny Golden)
7 < 156 > … #899 Kayla McMennamin (Coyle)
8 < 146 > … #619 Rachel Hughes (McDade-Cara)
.
9:53 AM
Event #507 Open Champion Girls Under 15
Judged by Mandy Hennigan O'Loughlin, ENG, Sean Flynn, NY & Maura Gray, CT
9 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1182 Aine Claire Sheehan (McDade-Cara)
2 < 228 > … #1097 Ciara Rhodes (Verlin)
3 < 191 > … #976 CarlieJane Nasseh (Ardmore)
4 < 181 > … #132 Tess Barrett (Peter Smith)
.
4:14 PM
Event #508 Open Champion Girls Under 16
Judged by Mandy Hennigan O'Loughlin, ENG, Sean Flynn, NY & Mary Honan, IRE
15 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #440 Delanie Fekert (Donny Golden)
2 < 225 > … #448 Anna May Fitch (Shea-Jennings)
3 < 218 > … #1311 Nicole Whalen (Peter Smith)
4 < 181 > … #219 Ciara Burke (Coyle)
5 < 172 > … #261 Virginia Clark (Donny Golden)
6 < 154 > … #1135 Rebecca Ruotolo (Inishfree)
.
4:35 PM
Event #509 Open Champion Ladies Under 17
Judged by Mandy Hennigan O'Loughlin, ENG, Sean Flynn, NY & Mary Honan, IRE
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #756 Abigail Lefebvre (O'Grady-Quinlan)
2 < 215 > … #605 Michaela Hollister (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
3 < 185 > … #651 Claire Johnston (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
4 < 176.5 > … #928 Margaret Moffett (O'Shea-Chaplin)
5 < 173.5 > … #720 Anne Kramer (O'Hare)
.
10:09 AM
Event #510 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Mary Honan, IRE, Mary Bryan, ON & Eleanor Kelly, ON
12 Registered, 8 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #870 Ciara McGovern (DeNogla)
2 < 215 > … #977 Emilie Nasseh (Ardmore)
3 < 200 > … #406 Samantha Durbin (Culkin)
4 < 185 > … #254 Hayley Cerimido (Peter Smith)
.
11:15 AM
Event #511 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Breda O'Brien, NC, Joanie T. Cass, NY & Ann Johnston, NY
23 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #781 Cassidy Luebbers (Broesler)
2 < 220 > … #393 Teresa Mary Drew (Peter Smith)
3 < 218 > … #1341 Tory Zehnder (Broesler)
4 < 199 > … #1089 Abigail Reff (Caitrin)
5 < 172 > … #1167 Kelsey Schuhle (Scoil Ui Ruairc)
6 < 157 > … #1183 Brianna Sheehan (O'Shea-Chaplin)
7 < 156 > … #1149 Brittany Scattergood (McDade-Cara)
8 < 153 > … #929 Meagan Moffett (O'Shea-Chaplin)
9 < 143 > … #181 Caitlin Brennan (Marie Moore)
10 < 129 > … #1079 Ariel Raguso (McGrath)
.
2:17 PM
Event #513 Open Champion Boys Under 11
Judged by Breda O'Brien, NC, Sean Reagan, NY & Orla Kelly, ON
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1248 Ronan Swope (Coyle)
.
2:20 PM
Event #514 Open Champion Boys Under 13
Judged by Breda O'Brien, NC, Sean Reagan, NY & Orla Kelly, ON
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #785 William Lusty (Peter Smith)
2 < 240 > … #906 Declan Meagher (Marie Moore)
3 < 230 > … #1221 Noel Spillane (Donny Golden)
.
2:22 PM
Event #515 Open Champion Boys Under 15
Judged by Breda O'Brien, NC, Sean Reagan, NY & Orla Kelly, ON
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #782 Owen Luebbers (Broesler)
2 < 225 > … #685 Liam Kenny (Coyle)
.
2:24 PM
Event #516 Open Champion Boys Under 17
Judged by Breda O'Brien, NC, Sean Reagan, NY & Orla Kelly, ON
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1029 Alex Papados (Culkin)
.
10:18 AM
Event #517 Open Championship Men 17 & Over
Judged by Breda O'Brien, NC, Joanie T. Cass, NY & Ann Johnston, NY
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1040 Nicholas Paulson (Broesler)
2 < 225 > … #391 Daniel Drew (Peter Smith)
3 < 195 > … #220 Conor Burke (Hurley)