Cape Cod Feis 2010

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Cape Cod Feis 2010 As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sat May 8 and Sun May 9
Two-Day Ceili & PC/OC ended approx 4:00 PM On Saturday & 3:00 PM on Sunday
There were 277 PC/OC dancers registered: 246 danced & 129 awarded (52.4%)
There were 75 Ceili teams registered: 70 danced & 40 were awarded (57.1%)
I congratulate the GBIDTA, their committee and all their volunteers on both days.
TIMES SHOWN ARE ON SUNDAY 5/9 UNLESS NOTED '(SATURDAY)' (5/8)
.
9:41 AM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Und 8 AND Und 9
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #181 Sadie Bucknam ( Murray )
2 < 215 > … #795 Courtney Sollis ( Harney )
3 < 182.5 > … #729 Molly Simmons ( Goulding )
4 < 176.5 > … #941 Julia Griffin ( Forbes )
5 < 175.5 > … #865 Ceara Kelly ( O'Shea Chaplin )
.
9:55 AM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Siobhan Moore, NY, Russell Beaton, MD & Maureen Doyle, IL
17 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #808 Catherine Clarke ( Goulding )
2 < 225 > … #519 Braeden Mahoney ( Harney )
3 < 223.5 > … #850 Clara Dionis ( Harney )
4 < 168.5 > … #360 Brooke Adamson ( Brady )
5 < 157.5 > … #461 Deirdre Kelly ( Brady )
6 < 150 > … #1052 Jolie Preece ( Bremer )
7 < 146.5 > … #448 Jamie Folwell ( Harney )
.
10:39 AM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Sheila Stevens, CT, Eddie Irwin, MA & Sheila Butler Duffy, FL
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #509 Erin Kennedy ( Murray )
2 < 225 > … #785 Bridget Durgin ( Forbes )
3 < 210 > … #806 Grace McCaffery ( Forbes )
4 < 175.5 > … #452 Christina Taylor ( O'Rourke )
5 < 170 > … #854 Nathaniel Parkman ( Harney )
6 < 160.5 > … #647 Dylan Maida ( Hansen Keohane )
.
11:35 AM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Siobhan Moore, NY, Russell Beaton, MD & Maureen Doyle, IL
13 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #518 Miranda Mahoney ( Harney )
2 < 226.5 > … #676 Katie Harrington ( Heavey Quinn )
3 T < 200 > … #234 Michelle Lemelin ( Stillson )
3 T < 200 > … #656 Ella Campfield ( Murray )
4 < 158 > … #866 Mary Erickson ( Harney )
5 < 155 > … #1046 Dominique Hughes ( Heavey Quinn )
.
10:55 AM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
28 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 227.5 > … #326 Mairead Barry ( Shamrock )
2 < 215 > … #195 Emma Henricks ( Murray )
3 < 200 > … #739 Madison Tilton ( Spirited Soles )
4 < 176 > … #206 Emily Durfree ( Harney )
5 < 145 > … #396 Caroline McNamara ( Brady )
6 < 144 > … #198 Aubrey Harris ( Murray )
7 < 143 > … #408 Hannah Silva ( Woods )
8 < 142 > … #301 Michaila MacDonald ( Smith Houlihan )
9 < 139 > … #287 Eileen McAleer ( Smith Houlihan )
10 < 135 > … #541 Janelle Casano ( Proto Casano )
11 < 134.33 > … #860 Monica Shanahan ( Harney )
12 < 133 > … #816 Gillian Kenney ( Murray )
13 < 129 > … #648 Kylie Maida ( Hansen Keohane )
.
11:26 AM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Sheila Stevens, CT, Eddie Irwin, MA & Sheila Butler Duffy, FL
17 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #420 Ceili Riccio ( Bracken )
2 < 227.5 > … #938 Caitlin Connelly ( Smith Houlihan )
3 < 187 > … #283 Melissa Gavin ( Bremer )
4 < 176 > … #683 Margaret Moffett ( O'Shea Chaplin )
5 < 172.5 > … #1041 Hannah Burke ( Bremer )
6 < 165 > … #352 Emma McDonnell ( Forbes )
7 < 155 > … #451 Isabel Eisenhaure ( Murray )
8 < 143.5 > … #255 Brigid Horan ( Spirited Soles )
9 < 135 > … #712 Jessica Bacon ( Harney )
.
1:03 PM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Siobhan Moore, NY, Russell Beaton, MD & Maureen Doyle, IL
24 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 213 > … #415 Caitlin Dinn ( Clifden )
2 < 207 > … #545 Erin Keough ( O'Shea Chaplin )
3 < 203 > … #123 Kara Long ( Spirited Soles )
4 < 184 > … #592 Rose Thackeray ( Forbes )
5 T < 166 > … #379 Hannah Russ ( Nevin )
5 T < 166 > … #468 Megan MacIsaac ( Clifden )
6 < 161.5 > … #779 Hannah Ashe ( O'Shea Chaplin )
7 < 156 > … #197 Karaleigh Desmond ( Cunniffe )
8 < 134 > … #442 ohini Gajaraj ( Nevin )
9 < 133 > … #433 Shannon O'Rourke ( Griffith )
10 < 123 > … #1063 Bailey Smith Dewey ( Corda Mor Irish )
11 < 120 > … #142 Erin Kish ( Heavey Quinn )
.
10:13 AM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Sheila Stevens, CT, Eddie Irwin, MA & Sheila Butler Duffy, FL
18 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #1078 Colleen Chaney ( Murray )
2 < 231 > … #626 Deirdre Sidlauskas ( Brady )
3 < 206 > … #884 Ceili McLaughlin ( O'Dwyer )
4 < 185 > … #549 Alana Grealish ( O'Dwyer )
5 < 175 > … #1049 Shayna Reed ( Sullivan )
6 < 146 > … #989 Meaghan Tangney ( McInerney )
7 < 142 > … #210 Stephen O'Toole ( Haley )
8 < 141.5 > … #492 Steffi Rothweiler ( Stillson )
9 T < 134 > … #171 Kelsey Pearse ( Gray Gillan Owens )
9 T < 134 > … #183 Natasha Meehan ( Nevin )
.
3:39 PM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17 (SATURDAY)
Judged by Judy McCafferty, AR, Sheila Butler Duffy, FL & Carlene Stillson, ME
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #474 Mari Corcoran ( Clifden )
2 < 230 > … #202 Caitlin Hyslip ( Haley )
3 < 191 > … #588 Sinead Conroy ( Clifden )
.
3:49 PM
Event #510 Preliminary Boys and Girls 17 & Over (SATURDAY)
Judged by Judy McCafferty, AR, Sheila Butler Duffy, FL & Carlene Stillson, ME
14 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #553 Colleen McGauley ( O'Dwyer )
2 < 250 > … #767 Chelsea Allen ( Proto Casano )
3 < 183 > … #107 Ashley Curran ( Haley )
4 < 177 > … #569 Ashley Vannasse ( Heavey Quinn )
5 < 168 > … #847 Jenna Furey ( Greene )
6 < 166 > … #493 Nicole Coughlin ( O'Dwyer )
7 < 150 > … #349 Caitlin Kirrane ( Hansen Keohane )
.
11:47 AM
Event #601 Open Championship Girls Und 9 AND Und 10
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
13 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #1068 Julianna Bremer ( Bremer )
2 < 250 > … #1067 Nicoletta Bremer ( Bremer )
3 < 191 > … #1036 Ciara Young ( Harney )
4 < 180 > … #207 Olivia Hanselman ( Inishfree )
5 < 166 > … #191 Michaelann White ( Harney )
6 < 160 > … #1023 Caitlyn Maurer ( Smith Peter )
.
11:11 AM
Event #602 Open Championship Girls Under 12
Judged by Siobhan Moore, NY, Russell Beaton, MD & Maureen Doyle, IL
25 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #602 Emma Schiller ( Harney )
2 < 194 > … #617 Emily Lynch ( Lenihan )
3 < 191 > … #1006 Saoirse Healy ( Harney )
4 < 190 > … #982 Paidin Wilson ( Forbes )
5 < 175 > … #1048 Bridget Healy ( Forbes )
6 < 174 > … #831 Clare MacRitchie ( Murray )
7 < 172 > … #517 Leah Cook ( Nevin )
8 < 148.5 > … #836 Margaret Hanley ( Forbes )
9 T < 129 > … #798 Marissa Gallotto ( Forbes )
9 T < 129 > … #568 Caroline Goulding ( Goulding )
.
12:51 PM
Event #603 Open Championship Girls Under 14
Judged by Sheila Stevens, CT, Eddie Irwin, MA & Sheila Butler Duffy, FL
21 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #546 Siobhan O'Neill ( Bremer )
2 < 180 > … #805 Amelia McCaffery ( Forbes )
3 < 174 > … #491 Jillian Rothweiler ( Stillson )
4 < 167 > … #589 Kennedy Hannon ( Brady )
5 < 164 > … #470 Jennifer O'Malley ( O'Dwyer )
6 < 155 > … #1022 Grace Mellor ( Harney )
7 < 153 > … #669 Courtney Crawford ( Harney )
8 < 141 > … #434 Colleen O'Rourke ( Griffith )
.
12:10 PM
Event #604 Open Championship Girls Under 16
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #651 Mary Byrne ( O'Shea Chaplin )
2 < 225 > … #633 Abbey Nazzaro ( Forbes )
3 < 183 > … #603 Grace Schiller ( Harney )
4 < 170 > … #887 Kayla Free ( Forbes )
5 < 158.5 > … #968 Elizabeth Murphy ( McInerney )
6 < 158 > … #799 Ana Gallotto ( Forbes )
7 < 157.5 > … #1047 Maura Healy ( Forbes )
8 < 143.5 > … #542 Olivia Casano ( Proto Casano )
.
12:59 PM
Event #605 Open Championship Girls Under 18 (SATURDAY)
Judged by Sheila Butler Duffy, FL, John O'Keefe, CT & Eddie Irwin, MA
23 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1057 Siobhan Dunn ( Forbes )
2 < 240 > … #239 Jillian Galofaro ( O'Dwyer )
3 < 200 > … #504 Kara Dion ( Nevin )
4 < 163 > … #240 Kathleen O'Hara ( O'Dwyer )
5 < 159 > … #1018 Kelsey Sullivan ( Woods )
6 < 148 > … #350 Michelle Principi ( O'Dwyer )
7 < 142 > … #373 Meaghan Merrill ( McInerney )
8 T < 140 > … #747 Meghan Hardiman ( Clifden )
8 T < 140 > … #1025 Grace Conway ( Heavey Quinn )
.
3:17 PM
Event #606 Open Championship Ladies 18 & Over (SATURDAY)
Judged by Judy McCafferty, AR, Sheila Butler Duffy, FL & Carlene Stillson, ME
13 Registered, 13 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 58% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #1084 Leanne Laparte ( Nevin )
2 T < 200 > … #211 Meghan O'Toole ( Haley )
2 T < 200 > … #863 Kimberly Carney ( Murray )
3 < 188 > … #486 Colleen Ryan ( Haley )
4 < 187 > … #445 Colleen Kanaley ( Haley )
5 < 162 > … #172 Brittany Beacham ( Coogan )
6 < 159 > … #441 Liz O'Keefe ( Heavey Quinn )
.
1:24 PM
Event #612 Open Championship Boys Under 12
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1026 Christy Jensen ( O'Maoileidigh )
.
1:29 PM
Event #615 Open Championship Men 16 & Over
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #763 Sean Sanders ( Inishfree )
2 < 225 > … #967 Shane Murphy ( McInerney )
.
2:54 PM
Event #16+G4 16 & Over Girls 4-Hand
Judged by Sheila Stevens, CT, Sheila Butler Duffy, FL & Eddie Irwin, MA
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #6 C team ( O'Dwyer )
2 < 235 > … #3 A team ( Heavey Quinn )
3 < 208 > … #4 A team ( O'Dwyer )
.
1:59 PM
Event #U09G4 Under 9 Girls 4-Hand
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #14 B team ( Heavey Quinn )
2 < 250 > … #12 A team ( Hansen Keohane )
3 < 205 > … #13 A team ( Heavey Quinn )
.
2:18 PM
Event #U09G8 Under 9 Girls 8-Hand
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #16 A team ( Heavey Quinn )
2 < 225 > … #15 A team ( Forbes )
.
1:34 PM
Event #U09M4 Under 9 Mixed 4-Hand
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #17 A team ( Hansen Keohane )
.
2:33 PM
Event #U09M8 Under 9 Mixed 8-Hand
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #18 A team ( Nevin )
.
2:26 PM
Event #U11G4 Under 11 Girls 4-Hand
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
12 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #19 A team ( Forbes )
2 < 240 > … #26 A team ( Nevin )
3 < 181.5 > … #75 A team ( Goulding )
4 < 174 > … #23 B team ( Heavey Quinn )
5 < 163 > … #21 A team ( Hansen Keohane )
6 < 155 > … #20 B team ( Forbes )
.
2:41 PM
Event #U11G8 Under 11 Girls 8-Hand
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 237.5 > … #29 A team ( Forbes )
2 < 231 > … #30 B team ( Forbes )
3 < 225 > … #33 A team ( O'Dwyer )
.
3:01 PM
Event #U11M8 Under 11 Mixed 8-Hand
Judged by Judy McCafferty, AR, John O'Keefe, CT & Carlene Stillson, ME
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #34 A team ( Hansen Keohane )
.
4:13 PM
Event #U13g4 Under 13 Girls 4-Hand (SATURDAY)
Judged by Siobhan Moore, NY, Russell Beaton, MD & Maureen Doyle, IL
12 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #71 A team ( O'Dwyer )
2 < 230 > … #42 D team ( Heavey Quinn )
3 < 222 > … #44 B team ( Nevin )
4 < 191 > … #41 C team ( Heavey Quinn )
5 < 177 > … #40 B team ( Heavey Quinn )
6 < 163 > … #36 A team ( Forbes )
.
3:59 PM
Event #U13G8 Under 13 Girls 8-Hand (SATURDAY)
Judged by John O'Keefe, CT, Russell Beaton, MD & Eddie Irwin, MA
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #46 A team ( Heavey Quinn )
2 < 250 > … #48 A team ( Nevin )
3 < 195 > … #45 A team ( Hansen Keohane )
.
4:05 PM
Event #U13M4 Under 13 Mixed 4-Hand (SATURDAY)
Judged by Siobhan Moore, NY, Russell Beaton, MD & Maureen Doyle, IL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #49 A team ( Clifden )
.
2:02 PM
Event #U16G4 Under 16 Girls 4-Hand
Judged by Siobhan Moore, NY, Russell Beaton, MD & Maureen Doyle, IL
12 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 241 > … #61 B team ( Nevin )
2 < 228 > … #52 B team ( Forbes )
3 < 210 > … #57 A team ( Heavey Quinn )
4 < 179.5 > … #58 B team ( Heavey Quinn )
5 < 174 > … #56 B team ( Hansen Keohane )
6 < 155 > … #55 A team ( Hansen Keohane )
.
2:09 PM
Event #U16G8 Under 16 Girls 8-Hand
Judged by Sheila Stevens, CT, Russell Beaton, MD & Eddie Irwin, MA
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #62 A team ( Forbes )
2 < 250 > … #67 A team ( Nevin )
3 < 195 > … #65 A team ( Heavey Quinn )
.
2:14 PM
Event #U16M4 Under 16 Mixed 4-Hand
Judged by Siobhan Moore, NY, Russell Beaton, MD & Maureen Doyle, IL
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #69 A team ( Heavey Quinn )