Cape Cod Feis 2012

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results: Grade results were tabulated by the Feis committee. Please direct all inquiries about grade results/marks reports to the Feis.

Cape Cod Feis 2012 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sun May 13
Overall ReCap: There were 279 Solo Champions registered for the feis and 249 danced. 132 were awarded (53.0%).
Champion regular events around 3:30 PM Sunday when last regular events were tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC. Round Medals awarded for PCs & OC's
I congratulate the Greater Boston Teachers Group, the wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to the Committee having me to join them again.
(All times are from Sunday unless noted Saturday)
.
9:44 AM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Und 9 AND Und 9
Judged by Peggy Woods, MA, Irene Hennelly, IE & Mike Bergin, NY
9 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #609 Meghan Lehane (Nevin)
2 < 222.5 > … #561 Fiona Kelly (Forbes)
3 < 221 > … #562 Heather Kelly (Forbes)
4 < 200 > … #1040 Eowyn Young (Harney)
.
10:14 AM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Viviene Bergin, NY, Maureen Greene O'Leary, MA & Kerry Broderick, NY
9 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #614 Olivia Lenk (Murray)
2 < 240 > … #1015 Josephine Ward (Nevin)
3 < 205 > … #408 Bridget Gallagher (Nevin)
4 < 170.5 > … #380 Naomi Fitzgerald (Harney)
.
8:10 AM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11 (Corrected)
Judged by John O'Keefe, CT, Caitlin Allen, NY & Mike Bergin, NY
10 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1T < 257.5 > … #435 Brynn Golden (Dunleavy Shaffer)
1T < 257.5 > … #700 Zenaida McKinney (Naomh Attracta)
3 < 230 > … #130 Bailey Bartel (Teelin)
4 < 173 > … #813 Declan O'Sullivan (Smith-Houlihan)
5 < 162 > … #775 Lucinda Nevils (Inishfree)
.
11:30 AM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by John O'Keefe, CT, Caitlin Allen, NY & Mike Bergin, NY
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 222.5 > … #492 Alannah Heffernan (O'Dwyer)
2 < 208 > … #316 John Donohoe (Clifden)
3 < 203 > … #332 Kelly Drogan (Harney)
4 < 200 > … #891 AnnaNicole Romaine (Dunleavy Shaffer)
5 < 186.5 > … #1203 Caitlin Jackson (Woods)
6 < 161.5 > … #1020 Fiona Weir (Clifden)
7 < 158 > … #696 Ellen McKenna (Heavey-Quinn)
8 < 150 > … #600 Caitlin Law (Haley)
.
1:29 PM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Eddie Irwin, MA, Peggy Woods, MA & Irene Hennelly, IE
20 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #533 Jocelyn Jernegan (Dunleavy Shaffer)
2 < 210 > … #951 Nicole Stolarski (Murray)
3 < 191 > … #388 Bridget Flynn (Forbes)
4 < 178 > … #649 Clare Malloy (Hunt)
5 < 150 > … #541 Jacklyn Junta (Carney)
6 < 147 > … #657 Reagan Masson (Gray)
7 < 144 > … #351 Emmeline Endresen (Dunleavy Shaffer)
8 < 142.5 > … #535 Emily Johnson (Spirited Soles)
9 < 138.5 > … #798 Jillian OKeefe (Heavey-Quinn)
10 < 137 > … #110 Sarah Anderson (Harney)
.
2:18 PM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Eddie Irwin, MA, Peggy Woods, MA & Irene Hennelly, IE
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #488 Rebecca Heath (Haley)
2 < 221 > … #448 Caroline Greeley (O'Dwyer)
3 < 203 > … #394 Julia Forte (Goulding)
4 < 195 > … #149 Bridget Bogan (Nevin)
5 < 183 > … #995 Ella Vicedomine (Murray)
6 < 172 > … #851 Collette Poisson (Murray)
7 < 146 > … #991 Stephanie Varga (Murray)
8 < 141 > … #1001 Kate Wahle (Nevin)
.
10:27 AM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Peggy Woods, MA, Irene Hennelly, IE & Mike Bergin, NY
22 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #689 Kathleen McGauley (O'Dwyer)
2 < 212 > … #333 Anna Dube (Stillson)
3 < 206 > … #144 Katherine Birch (Harney)
4 < 154.5 > … #401 Brittany Freeman (O'Dwyer)
5 < 153 > … #1030 Alexa Wisnieski (Golden Harp)
6 < 152.5 > … #644 Kylie Maida (Hansen-Keohane)
7 < 148 > … #189 Emma Callanan (Goulding)
8 < 138.5 > … #374 Madisyn Finn (O'Shea-Chaplin)
9 < 136 > … #778 Madeline Nilan (Teelin)
10 T < 135 > … #175 Fiona Busser (Heavey-Quinn)
10 T < 135 > … #315 caroline Donnelly (Forbes)
.
12:22 PM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by John O'Keefe, CT, Caitlin Allen, NY & Mike Bergin, NY
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 218 > … #622 Amanda Lloyd (Dunleavy Shaffer)
2 < 210 > … #721 Morgan Mello (Nevin)
3 < 206 > … #936 Megan Smith (Gilleoghan)
4 < 200 > … #287 Thomas Curran (Nevin)
5 < 170 > … #870 Alecia Reed (Heavey-Quinn)
6 < 168 > … #645 Michaela Maida (Hansen-Keohane)
7 < 152 > … #289 Tess Cushing (Sullivan-Stewart)
8 < 146.5 > … #943 Kathryn Spitler (Nevin)
.
2:41 PM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Maureen Greene O'Leary, MA, John O'Keefe, CT & Caitlin Allen, NY
10 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #585 Erin Kish (Heavey-Quinn)
2 < 222.5 > … #143 Amy Bessey (Proto Casano)
3 < 200 > … #820 Mary-Kate OToole (Haley)
4 < 176.5 > … #454 Colleen Griffin (Heavey-Quinn)
5 < 171.5 > … #434 Victoria Goddard (Proto Casano)
.
9:22 AM
Event #510 Preliminary Men and Ladies 17 & Over
Judged by Viviene Bergin, NY, Mike Bergin, NY & Kerry Broderick, NY
19 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 227.5 > … #421 Gerlisa Garrett (Short)
2 < 212.5 > … #555 Madison Kelley (Greene O'Leary)
3 < 196.5 > … #716 Natasha Meehan (Nevin)
4 < 174 > … #525 Caitlin Hyslip (Haley)
5 < 173 > … #701 Ceili McLaughlin (O'Dwyer)
6 < 163 > … #793 Beth O'Hanley (Dunleavy Shaffer)
7 < 149 > … #486 Meghan Healy (Clifden)
8 < 145.5 > … #611 Shannon Leiner (Goulding)
9 < 139 > … #805 Tara O'Neill (Gilleoghan)
10 < 138.5 > … #186 Christian Cairone (Horgan)
.
10:00 AM
Event #601 Open Champion Girls Und 9 AND Und 10
Judged by Eddie Irwin, MA, Caitlin Allen, NY & John O'Keefe, CT
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #551 Meagan Keefe (Harney)
2 < 240 > … #661 Arianna Mazur (Murray)
3 < 205 > … #965 Riley Sullivan (Woods)
.
10:37 AM
Event #602 Open Champion Girls Under 11
Judged by Viviene Bergin, NY, Maureen Greene O'Leary, MA & Kerry Broderick, NY
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #990 Emily Varga (Murray)
2 < 250 > … #390 Ciara Foley (Forbes)
3 < 190 > … #973 Alexandra Terres (Broesler)
4 < 185 > … #695 Emily McIntyre (Ardmore)
.
11:01 AM
Event #603 Open Champion Boys & Girls Under 12
Judged by Eddie Irwin, MA, Caitlin Allen, NY & Irene Hennelly, IE
21 Registered, 19 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #158 Julianna Bremer (Bremer)
2 < 225 > … #159 Nicoletta Bremer (Bremer)
3 < 188 > … #1033 Shanon Woods (Woods)
4 < 167 > … #1038 Ciara Young (Harney)
5 < 159 > … #1023 Griffin Wilkins (Harney)
6 < 157.5 > … #1022 Michaelann White (Harney)
7 < 150 > … #856 Jolie Preece (Bremer)
8 < 147 > … #475 Olivia Hanselman (Inishfree)
9 T < 140 > … #845 Emma Peterson (Harney)
9 T < 140 > … #553 Savanna Keefe (Harney)
.
12:11 PM
Event #604 Open Champion Girls Under 13
Judged by Eddie Irwin, MA, Peggy Woods, MA & Irene Hennelly, IE
14 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1029 Paidin Wilson (Forbes)
2 < 228 > … #768 Clare Murray MacRitchie (Murray)
3 < 190 > … #595 Grace Landry (Heavey-Quinn)
4 < 185 > … #1031 Kendall Grace Woodcock (Harney)
5 < 178 > … #416 Marissa Gallotto (Forbes)
6 < 156 > … #580 Aine Maighread King (Brady)
7 < 151 > … #669 Grace Mccaffery (Forbes)
.
11:43 AM
Event #605 Open Champion Girls Under 14
Judged by Viviene Bergin, NY, Maureen Greene O'Leary, MA & Kerry Broderick, NY
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #117 Kate Babcock (Murray)
2 < 230 > … #674 Colleen McCarthy (Harney)
3 < 210 > … #445 Kaela Gray Milewski (Gray)
4 < 175 > … #487 Saoirse Healy (Harney)
5 < 166 > … #872 Alexus Reid (Spirited Soles)
6 < 163 > … #255 Leah Cook (Nevin)
7 < 150 > … #603 Samantha Leary (Dunleavy Shaffer)
8 < 147 > … #355 Mary Catherine Erickson (Harney)
.
3:19 PM
Event #606 Open Champion Boys & Girls Under 15
Judged by Viviene Bergin, NY, Maureen Greene O'Leary, MA & Kerry Broderick, NY
13 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #356 Meghan Evans (Harney)
2 < 250 > … #724 Harper Mills (O'Shea-Chaplin)
3 < 185 > … #473 Clara Hannigan (Murray)
4 < 167 > … #426 Claire Gilliland (Dunleavy Shaffer)
5 < 159 > … #924 Monica Shanahan (Harney)
6 < 156 > … #736 Shannon Molloy (Heavey-Quinn)
.
2:12 PM
Event #607 Open Champion Boys & Girls Under 16
Judged by Viviene Bergin, NY, Maureen Greene O'Leary, MA & Kerry Broderick, NY
14 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #156 Martin Bradshaw (Heavey-Quinn)
2 < 212.5 > … #804 Siobhan ONeill (Bremer)
3 < 191 > … #266 Courtney R. Crawford (Harney)
4 < 181 > … #849 Meghan Phelan (Bremer)
5 < 168.5 > … #668 Amelia Mccaffery (Forbes)
6 < 162 > … #377 Mary Kate Firisin (Lenihan)
.
1:05 PM
Event #608 Open Champion Girls Under 17
Judged by Viviene Bergin, NY, Maureen Greene O'Leary, MA & Kerry Broderick, NY
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #202 Alison Carr (Bremer)
2 < 216 > … #232 Kathlynn Condon (Nevin)
3 < 195 > … #828 Sydney Paine (Dunleavy Shaffer)
4 < 193 > … #415 Ana Gallotto (Forbes)
5 < 177 > … #440 Maggie Gourville (O'Shea-Chaplin)
6 < 154 > … #632 Megan MacIsaac (Clifden)
7 < 145 > … #297 Karaleigh Desmond (Cunniffe)
.
2:20 PM Saturday
Event #609 Open Champion Girls Under 18
Judged by Peggy Woods, MA, Eddie Irwin, MA & Irene Hennelly, IE
9 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #617 Hannah Lewis (Murray)
2 < 240 > … #834 Kelsey Pearse (Gray)
3 < 215 > … #211 Colleen Chaney (Murray)
.
2:10 PM Saturday
Event #610 Open Championship Ladies 18 & Over (Corrected)
Judged by Eddie Irwin, MA, Peggy Woods, MA & Irene Hennelly, IE
11 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #417 Jillian Galofaro (O'Dwyer)
2 < 250 > … #302 Kara Dion (Nevin)
3 < 190 > … #794 Kathleen O'Hara (O'Dwyer)
4 < 185 > … #637 Colleen Macsuga (Harney)
.
2:22 PM Saturday
Event #616 Open Championship Men 16 & Over
Judged by Peggy Woods, MA, Eddie Irwin, MA & Irene Hennelly, IE
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #976 Mark Therriault (Dunleavy Shaffer)