Cape Cod Feis 2013

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Cape Cod Feis 2013 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on 4
Overall ReCap: There were 319 Champions registered for the feis and 252 danced. 143 solos were awarded (56.8%)
Champion regular events ended shortly after 4:15 PM SUNDAY when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC and OC events.
I congratulate the GBIDTA and their Feis Committtee, the wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Kathleen Flarerty, ADCRG and other TCs for champ tabulation assistance throughout the day.
My thanks to the Committee for having me join them again.
.
Sunday 10:00 AM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Noelle Curran, NY, Siobhan Moore, NY & Vivienne Bergin, NY
13 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #105 Lauren Adams (Hansen-Keohane)
2 < 235 > … #1044 Cecelia Medico (Woods)
3 < 179 > … #429 Molly Geoghegan (Harney)
4 T < 175 > … #377 Cian Flaherty (Keane O'Brien)
4 T < 175 > … #359 Lauren Farrell (Dunleavy Shaffer)
.
Sunday 9:49 AM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Noelle Curran, NY, Siobhan Moore, NY & Vivienne Bergin, NY
14 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #1002 nora ward (Smith-Houlihan)
2 < 231 > … #957 Caroline Taylor (Goulding)
3 < 225 > … #381 Grace Flores (Scoil Rince Naomh Attracta)
4 < 186 > … #593 Caroline Kroeger (Keane O'Brien)
5 < 161.5 > … #525 Alexa Iassogna (Lenihan)
6 < 145 > … #289 Lila Curran (O'Dwyer)
7 < 144 > … #410 Nora Gallagher (Clifden)
.
Sunday 11:32 AM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Mike Bergin, NY, Karyn Oster, NY & Maureen Hamilton, NJ
21 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #374 Naomi Fitzgerald (Harney)
2 < 222 > … #835 Bridget Parsons (Dunleavy Shaffer)
3 < 213 > … #735 Tory Meringer (O'Shea-Chaplin)
4 < 175.5 > … #929 Brigit Smith (O'Shea-Chaplin)
5 < 162.83 > … #459 Ian Guilmet (Bremer)
6 < 158.5 > … #925 Isabel Siu-Zmuidzinas (O'Shea-Chaplin)
7 < 149.5 > … #876 Ian Reilly (Bracken)
8 < 142 > … #471 Rose Harnan (Woods)
9 < 140 > … #837 Meaghan Parsons (Dunleavy Shaffer)
.
Sunday 12:03 PM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Mike Bergin, NY, Karyn Oster, NY & Maureen Hamilton, NJ
21 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 216 > … #712 Aine McMahon (Greene-O'Leary)
2 < 204 > … #738 Samantha Mihalko (Gray)
3 < 203 > … #178 Emma Bucey (Forbes)
4 < 191 > … #646 Caitlin MacVarish (Heavey-Quinn)
5 < 172.5 > … #826 Molly O'Toole (Woods)
6 < 159 > … #225 Maeve Cleary (Dunleavy Shaffer)
7 < 158.5 > … #217 Caoimhe Chan (Heavey-Quinn)
8 < 154.5 > … #785 Lucinda Nevils (Inishfree)
9 < 134 > … #736 Aggie Michel (Woods)
10 < 128.5 > … #422 Norah Garvey (McInerney)
.
Sunday 11:52 AM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Noelle Curran, NY, Siobhan Moore, NY & Vivienne Bergin, NY
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #1005 fiona weir (Clifden)
2 < 222.5 > … #818 Mary O'Sullivan (Dunleavy Shaffer)
3 < 193.5 > … #872 Erin Reda (Lynn)
4 < 187 > … #316 John Donohoe (Clifden)
5 < 157 > … #708 Ellen McKenna (Heavey-Quinn)
6 < 155.5 > … #596 Caroline Kroon (Dunleavy Shaffer)
7 T < 148.5 > … #288 Julia Curran (O'Dwyer)
7 T < 148.5 > … #1045 Madelyn Medico (Woods)
.
Sunday 1:30 PM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Noelle Curran, NY, Siobhan Moore, NY & Vivienne Bergin, NY
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #532 Fiona Jordan (Smith-Houlihan)
2 < 205 > … #124 Dana Barovich (Greene-O'Leary)
3 < 193 > … #358 Emma Fallon (Sullivan School)
4 < 184 > … #803 Jillian OKeefe (Heavey-Quinn)
5 < 159 > … #768 Cassidy Murphy (Nevin)
6 < 157 > … #323 Kathryn Doran (Forbes)
7 < 155 > … #453 Bridget Griffin (Heavey-Quinn)
8 < 148 > … #216 Meghan Chamoun (Hansen-Keohane)
9 < 136 > … #502 Lindsey Hoffman (Shamrock)
.
Sunday 12:50 PM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Noelle Curran, NY, Siobhan Moore, NY & Vivienne Bergin, NY
22 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #486 Rebecca Heath (Haley)
2 < 220 > … #853 Collette Poisson (Murray)
3 < 204.5 > … #577 Hannah Kennedy (Cunniffe)
4 < 186 > … #473 Katie Harrington (Heavey-Quinn)
5 < 180 > … #644 Marina MacKinnon (Haley)
6 < 164 > … #1020 Kaitlyn Wilson (Sullivan School)
7 < 154 > … #987 Kate Wahle (Nevin)
8 < 135.5 > … #546 Elise Keane (Haley)
9 < 131 > … #704 Larisa McGovern (Goulding)
10 < 128.5 > … #388 Julia Forte (Goulding)
.
Sunday 11:02 AM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Noelle Curran, NY, Siobhan Moore, NY & Vivienne Bergin, NY
22 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #1026 Alexa Wisnieski (Golden Harp)
2 < 194 > … #936 Katherine Souza (Heavey-Quinn)
3 < 192.5 > … #184 Fiona Busser (Heavey-Quinn)
4 < 192 > … #396 Brittany Freeman (O'Dwyer)
5 < 182.5 > … #196 Emma Callanan (Goulding)
6 < 182 > … #641 Michaila MacDonald (Dunleavy Shaffer)
7 < 157 > … #699 Kathleen McGauley (O'Dwyer)
8 < 148 > … #895 Kierstyn Rust-Belforti (Cunniffe)
9 < 144 > … #729 Alexandra Melendez (Haley)
.
Saturday 4:00 PM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Vivienne Bergin, NY, Sheila Dupuis, CT & Mike Bergin, NY
14 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #823 Michaela OToole (Haley)
2 < 204.5 > … #784 Maggie Nee (Dunleavy Shaffer)
3 < 200 > … #654 Michaela Maida (Hansen-Keohane)
4 < 186 > … #630 Amanda Lloyd (Dunleavy Shaffer)
5 < 183.5 > … #952 Molly Sullivan (Clifden)
6 < 179.5 > … #809 Christine O'Mahony (Hansen-Keohane)
7 < 152 > … #122 Alexandra Barber (Dunleavy Shaffer)
.
Saturday 5:56 PM
Event #510 Preliminary Men & Ladies 17 & Over
Judged by Sheila Cloherty, MA, Maureen Hamilton, NJ & Eddie Irwin, MA
24 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #626 Mary Lehane (Nevin)
2 < 208 > … #524 Caitlin Hyslip (Haley)
3 < 207 > … #356 Patricia Eva (Clifden)
4 < 203 > … #438 Victoria Goddard (Proto Casano)
5 < 163 > … #296 Jessica Davis (Spirited Soles)
6 < 152.5 > … #177 Steph Buccieri (Haley)
7 < 148.5 > … #885 Mary-Kate Roffey (Hansen-Keohane)
8 T < 148 > … #167 Niamh Brennan (Forbes)
8 T < 148 > … #967 Allison Thomas (Proto Casano)
.
Sunday 10:25 AM
Event #600 Open Champion Girls Under 9
Judged by Mike Bergin, NY, Karyn Oster, NY & Maureen Hamilton, NJ
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #734 Kiley Meringer (O'Shea-Chaplin)
2 < 215 > … #567 Fiona Kelly (Forbes)
3 < 205 > … #357 Molly Fagan (Goulding)
.
Sunday 10:32 AM
Event #601 Open Champion Girls Under 10
Judged by Mike Bergin, NY, Karyn Oster, NY & Maureen Hamilton, NJ
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #930 Caroline Smith (Smith-Houlihan)
2 < 250 > … #671 Arianna Mazur (Murray)
3 < 200 > … #953 Riley Sullivan (Woods)
.
Sunday 9:55 AM
Event #602 Open Champion Girls Under 11
Judged by Mike Bergin, NY, Karyn Oster, NY & Maureen Hamilton, NJ
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1000 Josephine Ward (Nevin)
2 < 250 > … #405 Bridget Gallagher (Nevin)
3 < 195 > … #553 Meagan Keefe (Harney)
.
Sunday 4:13 PM
Event #603 Open Champion Girls Under 12
Judged by Sheila Dupuis, CT, Eddie Irwin, MA & Sheila Cloherty, MA
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #135 Bailey Bartel (Teelin)
2 < 210 > … #345 Maggie Eaton (Murray)
3 T < 191 > … #707 Emily McIntyre (Ardmore)
3 T < 191 > … #179 Sadie Bucknam (Murray)
4 < 188 > … #260 Kate Contini (Ardmore)
5 < 181 > … #371 Grace Finnegan (O'Shea-Chaplin)
.
Sunday 11:21 AM
Event #604 Open Champion Girls Under 13
Judged by Sheila Dupuis, CT, Eddie Irwin, MA & Sheila Cloherty, MA
21 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #165 Nicoletta Bremer (Bremer)
2 < 205 > … #1018 Maeve Williams (Brady)
3 < 203 > … #1012 Erin White (Dunleavy Shaffer)
4 < 200 > … #164 Julianna Bremer (Bremer)
5 < 159 > … #383 Shannon Fogarty (Harney)
6 < 151 > … #1013 Michaelann White (Harney)
7 < 143 > … #716 Fiona McNamara (Dunleavy Shaffer)
8 T < 133 > … #892 AnnaNicole Romaine (Dunleavy Shaffer)
8 T < 133 > … #470 Olivia Hanselman (Inishfree)
.
Sunday 1:15 PM
Event #605 Open Champion Girls Under 14
Judged by Mike Bergin, NY, Karyn Oster, NY & Maureen Hamilton, NJ
21 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #1022 Paidin Wilson (Forbes)
2 < 193 > … #605 Grace Landry (Heavey-Quinn)
3 < 184 > … #343 Bridget Durgin (Clifden)
4 < 181 > … #779 Clare Murray MacRitchie (Murray)
5 < 179.5 > … #1028 Juliana Wolfe (O'Shea-Chaplin)
6 < 168.5 > … #134 Shaela Barry (Shamrock)
7 < 159 > … #413 Marissa Gallotto (Forbes)
.
Sunday 1:59 PM
Event #606 Open Champion Girls Under 15
Judged by Sheila Dupuis, CT, Eddie Irwin, MA & Sheila Cloherty, MA
14 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #262 Leah Cook (Nevin)
2 < 221 > … #733 Ally Meringer (O'Shea-Chaplin)
3 < 215 > … #354 Mary Catherine Erickson (Harney)
4 < 203 > … #619 Samantha Leary (Dunleavy Shaffer)
5 < 172 > … #875 Alexus Reid (Spirited Soles)
.
Sunday 12:26 PM
Event #607 Open Champion Girls Under 16
Judged by Sheila Dupuis, CT, Eddie Irwin, MA & Sheila Cloherty, MA
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #271 Allison Crawford (Harney)
2 < 220 > … #739 Harper Mills (O'Shea-Chaplin)
3 < 179.5 > … #836 Caroline Parsons (Dunleavy Shaffer)
4 < 176.5 > … #433 Claire Gilliland (Dunleavy Shaffer)
5 < 174 > … #744 Shannon Molloy (Heavey-Quinn)
6 < 171 > … #578 Gillian Kenney (Murray)
.
Sunday 12:59 PM
Event #608 Open Champion Ladies Under 17
Judged by Sheila Dupuis, CT, Eddie Irwin, MA & Sheila Cloherty, MA
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #272 Courtney Crawford (Harney)
2 < 210 > … #679 Amelia Mccaffery (Forbes)
3 < 188 > … #336 Meghan Duffy (Heavey-Quinn)
4 < 186 > … #880 Ceili Riccio (Murray)
5 < 163 > … #189 Christine Cahill (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
.
Saturday 2:53 PM
Event #609 Open Champion Girls Under 18
Judged by Sheila Cloherty, MA, Maureen Hamilton, NJ & Eddie Irwin, MA
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #211 Olivia Casano (Proto Casano)
2 < 235 > … #412 Ana Gallotto (Forbes)
3 T < 196 > … #911 Helen Schmidt (Gray)
3 T < 196 > … #721 Caolinn McSwiggan (Harney)
.
Saturday 2:29 PM
Event #610 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Sheila Cloherty, MA, Maureen Hamilton, NJ & Eddie Irwin, MA
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #489 Tabitha Heger (Clifden)
2 < 240 > … #860 Michelle Principi (O'Dwyer)
3 < 230 > … #443 Kristen Grant (Clifden)
.
Sunday 11:09 AM
Event #614 Open Champion Boys Und 12 & Und 14
Judged by Sheila Dupuis, CT, Eddie Irwin, MA & Sheila Cloherty, MA
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #834 Nathaniel Parkman (Harney)
2 < 250 > … #833 Jacob Parkman (Harney)
.
Saturday 3:27 PM
Event #616 Open Championship Men 16 & Over
Judged by Sheila Cloherty, MA, Maureen Hamilton, NJ & Eddie Irwin, MA
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #162 Martin Bradshaw (Heavey-Quinn)
2 < 225 > … #965 Mark Therriault (Dunleavy Shaffer)
3 < 190 > … #193 Christian Cairone (Horgan)
4 < 185 > … #290 Thomas Curran (Nevin)
.
Sunday 3:22 PM
Event #405A Four Hand Under 9
Judged by Noelle Curran, NY, Siobhan Moore, NY & Vivienne Bergin, NY
3 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #10.05 Hansen Keohane (5th Team Up)
2 < 240 > … #10.02 Nevin (2nd Team Up)
3 < 205 > … #10.04 Forbes (4th Team Up)
4 < 178 > … #10.01 Hansen Keohane (1st Team Up)
5 < 170 > … #10.03 Hansen Keohane (3rd Team Up)
.
Sunday 3:15 PM
Event #406A Four Hand Under 11
Judged by Mike Bergin, NY, Karyn Oster, NY & Maureen Hamilton, NJ
8 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #9.02 Nevin (2nd Team Up)
2 < 222.5 > … #9.05 Heavey Quinn (5th Team Up)
3 < 194.5 > … #9.01 Hansen Keohane (1st Team Up)
4 < 179 > … #9.04 Nevin (4th Team Up)
5 < 167 > … #9.1 Forbes (10th Team Up)
.
Saturday 4:32 PM
Event #407A Four Hand Under 13
Judged by Vivienne Bergin, NY, Sheila Dupuis, CT & Siobhan Moore, NY
6 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1.04 Heavey Quinn (4th Team Up)
2 < 210 > … #1.01 Haley (1st Team Up)
3 < 191.5 > … #1.02 Nevin (2nd Team Up)
4 < 181 > … #1.06 Haley (6th Team Up)
.
Saturday 4:46 PM
Event #407B Four Hand Under 13 MIXED CEILI
Judged by Vivienne Bergin, NY, Sheila Dupuis, CT & Siobhan Moore, NY
1 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #2.03 Nevin (3rd Team Up)
2 < 225 > … #2.01 Nevin (1st Team Up)
3 < 195 > … #2.02 Heavey Quinn (2nd Team Up)
.
Saturday 5:04 PM
Event #408A Four Hand Under 16
Judged by Mike Bergin, NY, Karyn Oster, NY & Noelle Curran, NY
7 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #3.02 Nevin (2nd Team Up)
2 < 235 > … #3.04 Heavey Quinn (4th Team Up)
3 < 227.5 > … #3.08 Heavey Quinn (8th Team Up)
4 < 180 > … #3.03 Forbes (3rd Team Up)
5 < 157.5 > … #3.07 Haley (7th Team Up)
6 < 154.83 > … #3.09 Heavey Quinn (9th Team Up)
.
Sunday 3:26 PM
Event #409A Four Hand 16 & Over
Judged by Noelle Curran, NY, Siobhan Moore, NY & Vivienne Bergin, NY
3 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 237.5 > … #11.02 Heavey Quinn (2nd Team Up)
2 < 222.5 > … #11.01 Hansen Keohane (1st Team Up)
3 < 218.5 > … #11.05 Heavey Quinn (5th Team Up)
4 < 202.5 > … #11.03 Forbes (3rd Team Up)
.
Sunday 3:03 PM
Event #411A Eight Hand Under 11
Judged by Mike Bergin, NY, Karyn Oster, NY & Maureen Hamilton, NJ
4 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #8.02 Nevin (2nd Team Up)
2 < 240 > … #8.04 Heavey Quinn (4th Team Up)
3 < 215 > … #8.05 Forbes (5th Team Up)
.
Saturday 5:20 PM
Event #412A Eight Hand Under 13
Judged by Mike Bergin, NY, Noelle Curran, NY & Karyn Oster, NY
2 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #5.01 Heavey Quinn (1st Team Up)
2 < 215 > … #5.02 Forbes (2nd Team Up)
3 < 200 > … #5.04 Hansen Keohane (4th Team Up)
4 < 185 > … #5.03 Haley (3rd Team Up)
.
Saturday 5:11 PM
Event #412B Eight Hand Under 13 MIXED CEILI
Judged by Mike Bergin, NY, Noelle Curran, NY & Karyn Oster, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #4.01 Nevin (1st Team Up)
.
Saturday 5:55 PM
Event #413A Eight Hand Under 16
Judged by Vivienne Bergin, NY, Sheila Dupuis, CT & Siobhan Moore, NY
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #6.03 Heavey Quinn (3rd Team Up)
2 < 215 > … #6.04 Heavey Quinn (4th Team Up)
3 < 205 > … #6.01 Haley (1st Team Up)
4 < 180 > … #6.02 Forbes (2nd Team Up)
.
Sunday 3:02 PM
Event #414A Eight Hand 16 & Over
Judged by Noelle Curran, NY, Siobhan Moore, NY & Vivienne Bergin, NY
2 Registered, 3 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #7.01 Forbes (1st Team Up)
2 < 250 > … #7.02 Heavey Quinn (2nd Team Up)
3 < 195 > … #7.03 Hansen Keohane (3rd Team Up)