Central New York Feis 2015

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Central New York Feis 2015 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Bob Gabor CNY Feis 2015 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on Apr 25, 2015.
Overall ReCap: There were 390 Champions registered for the feis and 336 danced. 179 were awarded (53.3%)
Champion regular events ended shortly after 3:20 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC & OC Events
I congratulate Megan and her Feis Committee, and the wonderful group of parents and friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Beth Scoville & Rebecca Chavis for champ tabulation assistance throughout the day.
My thanks to the Committee for asking me back.
.
10:24 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Und 8 & Und 9
Judged by Kerry Broderick, NY, John O'Keefe, CT & Isabella Fogarty, IRL
12 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 58% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1152 Rhyan Nolan (Young School - NY)
2 < 240 > … #671 Olannah Fikes (Doherty Petri)
3 < 182 > … #407 Aselin Bates (Short)
4 < 176 > … #411 Logan Battaglia (Francis Academy)
5 < 162 > … #483 Mary Kate Lynn Callanan (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
6 < 161 > … #583 Charlotte DaPonte (Corrigan)
7 < 156 > … #753 Alexa Greenwood (Rince Na Sonas)
.
9:34 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Kathleen O'Keefe, NY, Anthony Murnane, IRL & Eileen McDonough Morr, NY
17 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #351 Isabelle Zeiger (Broesler)
2 < 219 > … #869 Enda Sean keane (Graham)
3 < 198 > … #1154 Jasmine Noone (Butler-Fearon-Oconnor)
4 < 175 > … #839 MICHAELA HOPE ISAACSON (Short)
5 < 165 > … #748 Kathleen Grant (Butler-Fearon-Oconnor)
6 < 159 > … #1241 Olivia Raff (Hooley)
7 < 156.5 > … #844 Reagan Jeanveau (Butler-Fearon-Oconnor)
8 < 145 > … #1126 Hayley Murchland (Corrigan)
.
10:53 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Kathleen O'Keefe, NY, Anthony Murnane, IRL & Eileen McDonough Morr, NY
21 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #817 Fiona Houghton (Boland)
2 < 182 > … #598 Colleen DesRosiers (Clann Na Cara)
3 < 174.5 > … #372 Madelyn Anderson (McGinley)
4 < 172.5 > … #336 Vanessa Woolery (McDonald School)
5 < 164 > … #1212 Julia Peters (Carle)
6 < 161 > … #536 Molly Collins (Butler-Fearon-Oconnor)
7 < 156 > … #1130 Meghan Murphy (Rochez)
8 < 150 > … #129 Isabella Sampo (Roisin Academy)
9 < 147 > … #1172 Kierstyn O'Sullivan (Goggin-Carroll)
10 < 141.5 > … #655 Kyleigh Fancy (Goggin-Carroll)
.
10:07 AM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Maggie Ritnour, NY, Joe Seletski, NY & Kathleen Flaherty, MA
24 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #492 Bella Carper (Hooley)
2 < 240 > … #274 Joshua Vasquez (Inishfree)
3 < 173 > … #198 Emily Spellman (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
4 < 162 > … #1170 Megan O'Shea (Francis Academy)
5 < 161 > … #529 Ainsley Clinton (An Clar)
6 < 148 > … #1043 Ciara McIntyre (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
7 < 140 > … #1008 Meghan McAlpine (Corrigan)
8 < 135 > … #722 Daniel Gernatt (Rince Na Tiarna)
9 < 134 > … #339 Emily Wright (Goulding)
10 < 131 > … #951 Madeline Lickfeld (Rince Na Tiarna)
11 < 130 > … #1037 Emily McGough (Rince Na Tiarna)
.
11:13 AM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Colleen Schroeder, PA, Michael Meehan, IRL & Rose Kenny, MA
42 Registered, 38 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 19 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #502 Michaela Casey (Johnston)
2 < 210.33 > … #472 Abigail Burns (McDonald School)
3 < 198 > … #389 Madison Banting (Butler-Fearon-Oconnor)
4 < 175 > … #149 Kaleigh Schofield (Verlin)
5 < 172.33 > … #1180 Megan Orr (McGinley)
6 < 152.5 > … #740 Mckenna Goltry (Carle)
7 < 146 > … #551 Mairin Connorton (Young School - NY)
8 < 144 > … #846 Kendall Jenkins (Johnston)
9 < 139.5 > … #163 Kelsey Sheerin (Johnston)
10 < 138 > … #565 Ashlyn Cowie (Druid Academy)
11 < 135.33 > … #592 Merideth Degler (Gallagher)
12 < 129 > … #570 Paige Cross (McGinley)
13 < 115 > … #315 Jenna Wilkinson (McCarthy)
14 < 112.5 > … #801 Rachel Hennessy (Goggin-Carroll)
15 < 108 > … #527 Lauren Clifford (Roisin Academy)
16 < 103.5 > … #946 Allison LeStrange (Young School - NY)
17 < 97 > … #776 Emily Hambly (Goggin-Carroll)
18 < 93 > … #123 Maeve Ryan (Roisin Academy)
19 < 91.5 > … #1245 Charlotte Rea (Woodgate-Shamrock - ON)
.
11:43 AM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Maggie Ritnour, NY, Joe Seletski, NY & Kathleen Flaherty, MA
43 Registered, 38 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 19 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 226.5 > … #539 Amy Conboy (Gallagher)
2 < 197 > … #367 Taylor Addison (Corrigan)
3 < 194 > … #877 Grace Kelly (Johnston)
4 < 151 > … #157 Mya Shanahan (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
5 < 147 > … #531 Meaghan Clougherty (Murray)
6 < 145 > … #468 Molly Burd (Rince Na Tiarna)
7 < 142 > … #891 Caroline King (Gallagher)
8 < 132.5 > … #950 Alyssa Lickfeld (Rince Na Tiarna)
9 < 131.5 > … #747 Maggie Gralinski (Gallagher)
10 T < 124.5 > … #1145 Bridget Neeson (McCarthy)
10 T < 124.5 > … #215 Meghan Stella (McMahon)
11 < 116.5 > … #995 Emma Marquis (Graham)
12 < 114.5 > … #375 Nina Angeloni (Gallagher)
13 < 110.5 > … #109 Laura Rossiter (Short)
14 < 110 > … #713 Sara Gaudieri (Young School - NY)
15 < 109.5 > … #224 Molly Sullivan (Johnston)
16 < 100.5 > … #710 Liadan Gallagher (Dunleavy Shaffer - MA)
17 T < 99 > … #190 Emma Snyder (McDonald School)
17 T < 99 > … #910 Brianna Krula (Graham)
.
2:51 PM
Event #515 Preliminary Boys & Girls Under 15
Judged by Colleen Schroeder, PA, Michael Meehan, IRL & Rose Kenny, MA
31 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #146 Hannah Schmidt (Clann Na Cara)
2 < 196 > … #702 Colleen Anne Fullam (Francis Academy)
3 < 182.5 > … #765 Lily Gudoski (Shea-Jennings)
4 < 170.5 > … #763 Annmarie Gruttadauro (Young School - NY)
5 < 168 > … #1223 Kelly Pratt (Brady-Campbell)
6 < 154 > … #874 Blaine Keevern (Boland)
7 < 147 > … #829 Megan Hurley (Boland)
8 < 140.5 > … #434 Emilie Berube (Short)
9 < 138.5 > … #207 Laury-Eve St-Cyr (Short)
10 < 126.5 > … #1226 Amanda Preston-Walker (Gilchrist-Canavan)
11 < 121 > … #314 Helen Wilkie (Rince Na Tiarna)
12 < 118 > … #980 Clare Maczka (Clann Na Cara)
13 < 113.5 > … #436 Vittoria Biscotti (Fay-Healy)
.
3:20 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Kathleen O'Keefe, NY, Anthony Murnane, IRL & Eileen McDonough Morr, NY
24 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 220 > … #567 Rachel Crompton (McDonald School)
2 < 200 > … #596 Marleah Dentes (McDonald School)
3 < 196.5 > … #574 Abby Cunningham (Boland)
4 < 189.5 > … #290 Jessica Walsh (Rince Na Tiarna)
5 < 180 > … #789 Jillian Harvey (Woodgate-Shamrock - ON)
6 < 170 > … #907 Emma Kroll (Broesler)
7 < 158.5 > … #454 Maggie Brennan (Roisin Academy)
8 < 137 > … #474 Emma Burns (McDonald School)
9 < 136 > … #663 Hannah Ferris (Woodgate-Shamrock - ON)
10 < 135.5 > … #523 Gillian Clark (Johnston)
.
1:56 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Kerry Broderick, NY, John O'Keefe, CT & Isabella Fogarty, IRL
19 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #778 Sarah Hamilton (Johnston)
2 < 199 > … #1142 Cassidy Nappo (Rince Na Tiarna)
3 < 177 > … #374 Jahminah Andrews (Fay-Healy)
4 < 175 > … #788 Maggie Hartigan (An Cor Rud)
5 < 171 > … #982 Colleen Magowan (Johnston)
6 < 170 > … #115 Brittany Rudd (McCarthy)
7 < 156 > … #1158 Mikayla O'Brien (Doherty Petri)
8 < 155 > … #118 Emma Runge (Teelin)
.
2:59 PM
Event #518 Preliminary Men & Ladies 17 and Over
Judged by Maggie Ritnour, NY, Joe Seletski, NY & Kathleen Flaherty, MA
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #1256 Hope Renner (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
2 < 206 > … #1151 Ashley Nolan (Young School - NY)
3 < 203 > … #254 Rachel Troy (Rince Na Sonas)
4 T < 168 > … #396 Julia Barnwell (Short)
4 T < 168 > … #843 Brianna Janiszewski (Young School - NY)
5 < 166 > … #837 Maura Ingraham (Johnston)
6 < 159 > … #1191 Monica Passarelli (Moran)
.
12:38 PM
Event #610 Open Champion Girls Und 9 & Und 10
Judged by Kathleen O'Keefe, NY, Anthony Murnane, IRL & Eileen McDonough Morr, NY
7 Registered, 7 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #1019 Grace McClay (O'Rourke)
2 < 225 > … #1035 Annabelle McGinnity (Young School - NY)
3 < 196 > … #437 Leah Bishop (Young School - NY)
4 < 193 > … #412 Fiona Batton (Pender-Keady)
.
10:41 AM
Event #611 Open Champion Girls Under 11
Judged by Kerry Broderick, NY, John O'Keefe, CT & Isabella Fogarty, IRL
5 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1167 Jillian O'Malley (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
2 < 225 > … #413 Margaret Batton (Pender-Keady)
.
12:45 PM
Event #612 Open Champion Girls Under 12
Judged by Maggie Ritnour, NY, Joe Seletski, NY & Kathleen Flaherty, MA
9 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #864 Aislinn Kane Elek (Brady-Campbell)
2 < 216 > … #331 Cecilia Wojcik (Corrigan)
3 < 210 > … #791 Sophia Hatch (Johnston)
4 < 193 > … #187 Molly Kate-Brooks Smock (Boland)
.
10:35 AM
Event #613 Open Champion Girls Under 13
Judged by Kerry Broderick, NY, John O'Keefe, CT & Isabella Fogarty, IRL
13 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #766 Jamie Gudyka (Young School - NY)
2 < 215 > … #1120 Rosalia Motta (Leneghan - OH)
3 < 205 > … #1042 Aine McIntyre (Johnston)
4 T < 166 > … #905 Gloria Kramer (Rince Na Sonas)
4 T < 166 > … #811 Sarah Hogan (Johnston)
.
12:03 PM
Event #614 Open Champion Girls Under 14
Judged by Colleen Schroeder, PA, Michael Meehan, IRL & Rose Kenny, MA
15 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #746 Abigail Graham-Luke (Young School - NY)
2 < 221 > … #487 Sarah Campeau (Butler-Fearon-Oconnor)
3 < 185 > … #1046 Maggie Ann McKeever (Boland)
4 < 178 > … #138 Jillian Scanlon (Verlin)
5 < 167.5 > … #414 Danielle Batz (Clann Na Cara)
6 < 156 > … #1260 Fiona Reynolds (Fay-Healy)
7 < 151 > … #507 Katie Cavanagh (Woodgate-Shamrock - ON)
8 < 149 > … #1147 Kaleene Nichols (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
.
2:30 PM
Event #615 Open Champion Girls Under 15
Judged by Maggie Ritnour, NY, Joe Seletski, NY & Kathleen Flaherty, MA
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1072 Caitlyn Micuda (Goggin-Carroll)
2 < 206 > … #130 Sierra Sander (McDonald School)
3 < 186 > … #230 Megan Sweeney (Young School - NY)
4 < 172 > … #915 Mary Kumpon (Johnston)
5 < 161 > … #1023 Maeve McFall (Rince Na Tiarna)
6 < 154 > … #550 Maeve Connorton (Young School - NY)
7 < 149 > … #1036 Grace McGinnity (Young School - NY)
.
1:00 PM
Event #616 Open Champion Girls Under 16
Judged by Kathleen O'Keefe, NY, Anthony Murnane, IRL & Eileen McDonough Morr, NY
22 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1134 Clare Murray MacRitchie (Murray)
2 < 235 > … #579 Kaitlyn Curtis (Johnston)
3 < 200 > … #684 Sophia Flynn (Corrigan)
4 < 178 > … #847 Skylar Jenks (Young School - NY)
5 < 164 > … #861 Kara Kallfelz (Johnston)
6 < 151 > … #506 Alexandria Cavanagh (Woodgate-Shamrock - ON)
7 < 146 > … #1104 Rachel Leigh Morris (Corrigan)
8 < 145 > … #136 Payton Sawyer (Boland)
9 < 143 > … #309 Mary White (Rince Na Tiarna)
.
1:17 PM
Event #617 Open Champion Girls Under 17
Judged by Kerry Broderick, NY, John O'Keefe, CT & Isabella Fogarty, IRL
16 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #165 Jenna Shepley (McGinley)
2 < 230 > … #720 Brianna Genthe (Heritage IDC)
3 < 193 > … #214 Megan Stella (McInerney)
4 < 191 > … #654 Simone Faloona (McGinley)
5 < 176 > … #681 Rebecca Flanagan (Johnston)
6 < 156 > … #1026 Emma McFee (Carle)
.
1:43 PM
Event #618 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Colleen Schroeder, PA, Michael Meehan, IRL & Rose Kenny, MA
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #466 Alexa Bujouves (Corrigan)
2 < 228 > … #885 Meaghan Kilmartin (Short)
3 < 200 > … #110 Katie Roszyk (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
4 < 171 > … #564 Julia Cousins (Goggin-Carroll)
5 < 168 > … #677 Halle FitzGerald (McCarthy)
6 < 159 > … #238 Chloe Terrell (McDonald School)
7 < 150 > … #884 Fiona Kier (Young School - NY)
.
2:08 PM
Event #620 Open Champion Ladies Under 20
Judged by Kathleen O'Keefe, NY, Anthony Murnane, IRL & Eileen McDonough Morr, NY
9 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #568 Kelsey Crone (Short)
2 < 235 > … #476 Renee Burns (Young School - NY)
3 < 230 > … #983 Emily Mahana (Roisin Academy)
4 < 185 > … #261 Cassie Uhler (Leneghan - OH)
.
2:14 PM
Event #621 Open Champion Ladies 20 & Over
Judged by Kathleen O'Keefe, NY, Anthony Murnane, IRL & Eileen McDonough Morr, NY
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #406 Melissa Louise Barton (Bell)
2 < 215 > … #906 Brittany Krause (Drumcliffe)
3 < 205 > … #1012 Gabrielle McBain (Short)
.
12:30 PM
Event #713 Open Champion Boys Under 13
Judged by Kerry Broderick, NY, John O'Keefe, CT & Isabella Fogarty, IRL
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #865 Nolan Kane Elek (Brady-Campbell)
2 < 240 > … #287 Jayden Walker (Young School - NY)
3 < 205 > … #970 Nicholas Lynch (Drumcliffe)
.
12:11 PM
Event #715 Open Champion Boys Under 15
Judged by Kerry Broderick, NY, John O'Keefe, CT & Isabella Fogarty, IRL
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #749 Patrick Grant (Butler-Fearon-Oconnor)
2 < 225 > … #1007 Robert McAleese (Butler-Fearon-Oconnor)
.
12:24 PM
Event #718 Open Champion Men 15 & Over
Judged by Kerry Broderick, NY, John O'Keefe, CT & Isabella Fogarty, IRL
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #818 James Houghton (Short)
2 < 225 > … #1222 Alexander Pratt (Brady-Campbell)
3 < 195 > … #640 X. Patrick Dzielski (Clann Na Cara)