Coyle Feis 2006

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Coyle Feis 2006 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sun Nov 12
.
10:39 AM
Event #500 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Donny Golden, NY & Maureen Armstrong, FL
19 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #677 Owen Luebbers ( Broesler )
2 < 235 > … #924 Conor Reagan ( Inishfree )
3 < 191 > … #370 Farran Dougherty ( McDade )
4 < 186 > … #360 Riley Maeve Dolan ( McDade )
5 < 168.33 > … #841 CarlieJane Nasseh ( Ardmore )
6 < 147 > … #368 Cara Dougherty ( Campbell - PA )
7 < 142.83 > … #319 Erin Davis ( O'Grady-Quinlan )
8 < 137.5 > … #1081 Breanne Toolan ( O'Grady-Quinlan )
9 < 134.83 > … #1083 Emme Toombs ( Broesler )
.
12:24 PM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Mary Lou Schade, NY, James McCutcheon, SCOT & Angela McDonagh, IRE
31 Registered, 30 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #775 Liam McMAhon ( Inishfree )
2 < 231 > … #296 Julia Crean ( DeNogla )
3 < 186 > … #445 Anna May Fitch ( Shea-Jennings )
4 < 185 > … #458 Kerrie Flynn ( Cara )
5 < 181 > … #535 Patrick Hegarty ( Cara )
6 < 147 > … #432 Kyle Felice ( Inishfree )
7 < 146 > … #414 Caitlin Mary Ennis ( Acosta/Golden )
8 < 126.5 > … #961 Kathleen Roszyk ( McDade )
9 T < 126 > … #198 Ciara Burke ( Coyle )
9 T < 126 > … #424 Ellen Farrelly ( Donny Golden )
9 T < 126 > … #935 Matthew Richardson ( McCoy )
10 < 122.5 > … #1055 Colleen Sweeney ( Shea-Jennings )
11 < 116 > … #642 Erin Larkin ( Cara )
12 < 114.5 > … #574 Maura Ingraham ( Carle )
13 < 112 > … #670 Aislinn Loesel ( Campbell - PA )
.
1:21 PM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Mary Lou Schade, NY, James McCutcheon, SCOT & Angela McDonagh, IRE
28 Registered, 25 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #858 Kelsey O'Connor ( Marie Moore )
2 < 210 > … #418 Emily Evrard ( Ryan )
3 < 183 > … #537 Jenna Helmes ( Marie Moore )
4 < 169 > … #520 Kristin S. Hanson ( Inishfree )
5 < 167 > … #817 Audrey Morgan ( Coyle )
6 < 155 > … #901 Olivia Pina ( McDade )
7 < 150 > … #1110 Margot Walsh ( Culkin )
8 T < 132.5 > … #327 Isabella DeJesus ( O'Grady-Quinlan )
8 T < 132.5 > … #706 Kristina Markey ( DeNogla )
9 < 131.5 > … #311 Paige Dalcourt ( DeNogla )
10 < 128.5 > … #1143 Juliana Wynkoop ( McDade )
11 < 126 > … #528 Emily Harriott ( Kelly )
12 < 125.5 > … #882 Ciara O'Sullivan ( Cara )
.
1:50 PM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Donny Golden, NY & Maureen Armstrong, FL
23 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #725 Sara McArthur ( Marie Moore )
2 < 230 > … #709 Kathleen Marron ( DeNogla )
3 < 179.5 > … #754 Ciara McGovern ( DeNogla )
4 < 175.5 > … #192 Brianna Bruner ( Lynn )
5 < 168 > … #374 Kelly Downes ( Johnston )
6 < 146 > … #842 Emilie Nasseh ( Ardmore )
7 < 143 > … #756 Kyleigh McGovern ( McDade )
8 < 142 > … #1128 Amanda Williams ( Marie Moore )
9 < 138 > … #719 Erin Kelly Mc Mahon ( McDade )
10 < 137 > … #837 Roisin Murray ( Maple )
.
4:21 PM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Philip Owens, NJ & Tara Dey, ENG
35 Registered, 32 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #400 Sarah Dwinnell ( Maple )
2 < 233.5 > … #242 Katherine Cassidy ( Lynn )
3 < 147 > … #115 Cecilia Arechiga ( O'Grady-Quinlan )
4 < 143.5 > … #992 Elizabeth Schiller ( Marie Moore )
5 < 141 > … #919 Aerin Raguso ( McGrath )
6 < 140.5 > … #748 Erin McElwee ( DeNogla )
7 < 137 > … #539 Julianna Hennessy ( Ardmore )
8 < 134.5 > … #884 Alana Ounan ( Schade )
9 < 134.33 > … #177 Caitlin Brennan ( Marie Moore )
10 < 131.5 > … #149 Erin Birdsall ( O'Grady-Quinlan )
11 < 128.5 > … #1146 Eliana Yeaney ( Maple )
12 < 125.83 > … #909 Megan Quarino ( Cummins )
13 < 111.83 > … #939 Victoria Richardson ( McCoy )
14 < 110.33 > … #257 Caitlin Cloonan ( Coyle )
15 < 107 > … #169 Fiona Bradley ( McDade )
16 < 105.5 > … #448 Nicole FitzPatrick ( Maple )
.
3:25 PM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Mary Lou Schade, NY, James McCutcheon, SCOT & Angela McDonagh, IRE
29 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 246 > … #298 Elizabeth Cross ( Marie Moore )
2 < 213 > … #763 Kerri McGuire ( Coyle )
3 < 210 > … #861 Shannon O'Gorman ( Ryan )
4 < 205 > … #1157 Kelsea Chironna ( Pender-Keady )
5 < 165.5 > … #1077 Melly Timmreck ( Lynn )
6 < 144 > … #840 Elizabeth Muska ( DeNogla )
7 < 143.5 > … #1074 Megan Thompson ( McDade )
8 < 140.5 > … #638 Meaghan Lane ( Inishfree )
9 < 137.5 > … #714 Marie Mason ( Johnston )
10 < 134 > … #158 Katie Bortz ( O'Grady-Quinlan )
11 < 128 > … #1050 Alaina Stockhausen ( Campbell - PA )
12 < 121.5 > … #1052 Lisa Strengari ( McAleer )
13 < 116.5 > … #549 Kelly Higgins ( Marie Moore )
.
4:14 PM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Philip Owens, NJ & Tara Dey, ENG
30 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #377 Daniel Drew ( Peter Smith )
2 < 235 > … #419 Rebecca Evrard ( Ryan )
3 < 189 > … #684 Ashley MacDonald ( McDade )
4 < 176 > … #403 H. Claire Edelson ( McDade )
5 < 175.5 > … #835 Fiona Murray ( Maple )
6 < 165 > … #654 Molly Leach ( Culkin )
7 < 131.5 > … #908 Corey Purcell ( O'Grady-Quinlan )
8 < 130.5 > … #926 Abigail Reff ( Caitrin )
9 < 127.5 > … #864 Megan O'Keefe ( Maple )
10 < 126 > … #160 Arielle Bowen ( Shea-Jennings )
11 < 123.5 > … #599 Austen Keim ( O'Grady-Quinlan )
12 < 122 > … #1129 Caroline Williams ( Marie Moore )
13 < 121.5 > … #125 McKenzie Baldorossi ( Ryan )
14 < 116 > … #500 Sammi Greenberg ( Cara )
.
12:48 PM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Donny Golden, NY & Maureen Armstrong, FL
25 Registered, 23 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #879 Samantha Orlando ( Marie Moore )
2 < 233 > … #461 Daenine Foti ( Ardmore )
3 < 178 > … #1149 Olivia Zderic ( McAleer )
4 < 176.5 > … #667 Sarah Listigovers ( McDade )
5 < 161 > … #531 Kara Joyce Haslbeck ( McGrath )
6 < 157 > … #1008 Katie Shamus ( Lynn )
7 < 153 > … #701 Andreas Maple ( Maple )
8 < 149 > … #958 Melissa Rooney ( Culkin )
9 < 144 > … #1119 Amanda Weaver ( O'Grady-Quinlan )
10 < 125.5 > … #421 Emma Farrell ( Coyle )
11 < 123 > … #148 Brigitte Bircher ( Coyle )
12 < 119 > … #397 Brittany Dustman ( Ryan )
.
4:43 PM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Philip Owens, NJ & Tara Dey, ENG
26 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #265 Katherine Connell ( McDade )
2 < 222 > … #594 Rachel Karasik ( Culkin )
3 < 191.5 > … #615 Allison Kleinschmidt ( McAleer )
4 < 180.5 > … #426 Keara Farrelly ( McDade )
5 < 165 > … #715 Nikki Mason ( Culkin )
6 < 147 > … #451 Maura Flatley ( An Cor Rud )
7 < 137 > … #931 Kelci Reiss ( O'Grady-Quinlan )
8 < 133 > … #506 Carolyn Haggerty ( Kelly )
9 < 132.33 > … #1026 Meghan Mary Simmons ( Marie Moore )
10 < 132 > … #943 Joseph Riley ( Peter Smith )
11 < 121.33 > … #127 Colin Barkell ( Maple )
12 T < 121 > … #178 Jen Brennan ( McHugh )
12 T < 121 > … #888 Kathleen Paulson ( McAleer )
.
5:13 PM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Maureen Armstrong, FL & Tara Dey, ENG
14 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #640 Maura Langley ( McAleer )
2 < 235 > … #390 Megan Dunham ( Cara )
3 < 196 > … #480 Christine Garnier ( McAleer )
4 < 188 > … #661 Valerie Lewonka ( O'Grady-Quinlan )
5 < 159 > … #345 Laura Diaz ( O'Neill-James )
.
12:39 PM
Event #510 Preliminary Men & Ladies 17 & Over
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Donny Golden, NY & Maureen Armstrong, FL
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #256 Laura Clinton ( McDade )
2 < 225 > … #150 Karisa Blake ( Coyle )
3 < 195 > … #509 Caitlin Halligan ( Coyle )
.
10:48 AM
Event #600 Open Championship Girls Under 9
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Donny Golden, NY & Maureen Armstrong, FL
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1012 Aine Claire Sheehan ( Cara )
2 < 225 > … #415 Kyra Erel ( Marie Moore )
3 < 185 > … #405 Bridget Egan ( McDade )
.
12:29 PM
Event #601 Open Championship Girls Under 10
Judged by Mary Lou Schade, NY, James McCutcheon, SCOT & Angela McDonagh, IRE
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #469 Catriona Furlong ( Verlin )
2 < 216 > … #107 Leanne Alshefski ( Campbell - PA )
3 < 200 > … #433 Sarah Victoria Ferguson ( Marie Moore )
.
11:18 AM
Event #602 Open Championship Girls Under 11
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Donny Golden, NY & Maureen Armstrong, FL
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #232 Izabella Carmona ( Marie Moore )
2 < 233 > … #928 Clare Reilly ( Ryan )
3 < 227.5 > … #408 Sinead Egan ( McDade )
.
11:15 AM
Event #603 Open Championship Girls Under 12
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Donny Golden, NY & Maureen Armstrong, FL
10 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #976 Claire Ryan ( O'Keefe - NY )
2 < 250 > … #1111 Mary Walsh ( Inishfree )
3 < 185 > … #576 Madeline Jacob ( Marie Moore )
4 < 181 > … #139 Briana Benenati ( McAleer )
.
2:51 PM
Event #604 Open Championship Girls Under 13
Judged by Mary Lou Schade, NY, James McCutcheon, SCOT & Angela McDonagh, IRE
17 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1022 Jillian Sikora ( Ryan )
2 < 213 > … #474 Lindsey Gahman ( Gallagher )
3 < 200 > … #797 Erin Miller ( Campbell - PA )
4 < 180 > … #339 Addison DesRosiers ( Brady )
5 < 172 > … #847 Erika Nielsen ( Broesler )
6 < 164.5 > … #825 Amanda Mraz ( Marie Moore )
7 < 150 > … #230 Elizabeth Cannone ( Marie Moore )
.
4:30 PM
Event #605 Open Championship Girls Under 14
Judged by Patty Morrissey, NY, James McCutcheon, SCOT & Angela McDonagh, IRE
18 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #653 Patrice Lawless ( Boland )
2 < 215 > … #745 Corinne McCullough ( Culkin )
3 < 179 > … #1155 Tara Ruddy ( DeNogla )
4 < 174 > … #853 Kathleen O'Boyle ( Shea-Jennings )
5 < 154.5 > … #109 Briana Anderson ( O'Grady-Quinlan )
6 < 152 > … #1124 Shelby Weston ( Schade )
7 < 145.5 > … #885 Bridget Parkes ( Ryan )
8 < 145 > … #755 Kelly Anne McGovern ( Culkin )
.
5:31 PM
Event #606 Open Championship Girls Under 15
Judged by Nancy Devine Reny, MA, James McCutcheon, SCOT & Angela McDonagh, IRE
24 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #771 Kathleen McKeon ( Broesler )
2 < 231 > … #930 Moira Reilly ( Ryan )
3 < 176 > … #123 Megan Baffa ( Broesler )
4 < 170 > … #577 Laura Jakubowksi ( Inishfree )
5 < 166.5 > … #801 Stephanie Miller ( Campbell - PA )
6 < 165 > … #675 Cassidy Luebbers ( Broesler )
7 < 160 > … #998 Kelsey Schuhle ( Campbell - NY )
8 < 143 > … #814 Meghan Moran ( Cara )
9 < 141 > … #1025 Alison Silverman ( Campbell - PA )
10 < 131 > … #366 Brenna Dougherty ( McDade )
.
11:31 AM
Event #607 Open Championship Girls Under 16
Judged by Mary Lou Schade, NY, James McCutcheon, SCOT & Angela McDonagh, IRE
21 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #793 Samantha Merritt ( Kelly )
2 < 200 > … #301 Bridget Cunningham ( Early-McLoughlin )
3 < 197 > … #836 Morgan Murray ( Inishfree )
4 < 183.5 > … #929 Erin Reilly ( Ryan )
5 < 173 > … #159 Claire Borzner ( Marie Moore )
6 < 155 > … #809 Cassidy Moran ( O'Grady-Quinlan )
7 < 151 > … #119 Elizabeth Arrington ( Ryan )
8 T < 144 > … #285 Analisa Cotter ( Verlin )
8 T < 144 > … #548 Katie Higgins ( Clarkson )
.
10:24 AM
Event #608 Open Championship Girls Under 17
Judged by Mary Lou Schade, NY, James McCutcheon, SCOT & Angela McDonagh, IRE
14 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #674 Meghan Lucey ( Pender-Keady )
2 < 200 > … #826 Chloe Mullarkey ( Donny Golden )
3 < 185 > … #883 Erin Ott ( Marie Moore )
4 < 184 > … #346 Megan DiBiase ( DeNogla )
5 < 181 > … #870 Nora O'Malley ( Maple )
6 < 159 > … #993 Mary Kathryn Schiller ( Marie Moore )
7 < 153 > … #1031 Kaitlin Smith ( Cara )
.
5:55 PM
Event #609 Open Championship Ladies Under 18
Judged by Nancy Devine Reny, MA, James McCutcheon, SCOT & Angela McDonagh, IRE
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1137 Kelly Witherspoon ( Maple )
2 < 215 > … #1106 Colleen Wagner ( O'Grady-Quinlan )
3 < 205 > … #603 Sheila Kelly ( DeNogla )
4 < 180 > … #872 Jeannie OPella ( Lynn )
.
5:55 PM
Event #610 Open Championship Ladies 18 & Over
3 Registered, NONE SHOWED
.
5:58 PM
Event #612 Open Championship Boys Under 11
Judged by Nancy Devine Reny, MA, James McCutcheon, SCOT & Angela McDonagh, IRE
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #676 Ian Luebbers ( Broesler )
2 < 225 > … #747 Michael McDonald ( Lynn )
.
6:01 PM
Event #613 Open Championship Boys Under 13
Judged by Nancy Devine Reny, MA, James McCutcheon, SCOT & Angela McDonagh, IRE
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #436 John Ferns ( DeNogla )
2 < 225 > … #216 Joe Cahill ( Ryan )
3 < 195 > … #437 Ryan Ferrie ( Shea-Jennings )
.
5:18 PM
Event #614 Open Championship Boys Under 15
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Maureen Armstrong, FL & Tara Dey, ENG
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #981 Peter Ryan ( O'Keefe - NY )
2 < 225 > … #927 Alexander Reichl ( McDade )
3 < 188 > … #522 Sean Michael Hanson ( Inishfree )
.
5:20 PM
Event #615 Open Championship Boys Under 17
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Maureen Armstrong, FL & Tara Dey, ENG
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #510 Eoin Halpin ( DeNogla )
2 < 225 > … #521 Scott C. Hanson ( Inishfree )
.
5:22 PM
Event #616 Open Championship Men 17 & Over
Judged by Noreen McCutcheon, SCOT, Maureen Armstrong, FL & Tara Dey, ENG
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #942 Brendan Riley ( Peter Smith )