Dongan Feis 2012

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Dongan Feis 2012 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Albany Dongan Feis 2012 As Tabulated by Jim M of FeisWeb.Com on Sat Jul 21
Overall ReCap: There were 324 Champions registered for the feis and 270 danced. 148 were awarded (54.8%).
Champion regular events ended shortly after 4:41 PM when last regular events were tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Special round awards were presented for OC events (the top-five competitors only).
I congratulate the Dongan Feis Committtee and Christine Boland, host TCRG and the wonderful group of friendly, knowledgable parent volunteers involved with this success.
My special thanks to John Sawyer as well as Matt Dooley for their tabulating assistance throughout the day.
My thanks to the Committee for having me join them again.
.
9:31 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Und 8 & Und 9
Judged by Cathy Revis, NY, Jimmy Early, NY & Isabella Fogarty, IR
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #903 Zali Williams (Ardmore)
2 < 235 > … #420 Sophia Hatch (Johnston)
3 < 194.5 > … #682 Megan O'Shea (Francis Academy)
.
9:44 AM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Cathy Revis, NY, Jimmy Early, NY & Isabella Fogarty, IR
12 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #487 Emily Kornick (DeNogla)
2 < 235 > … #395 Ian Guilmet (Bremer)
3 < 205 > … #197 Aydan Chavis (Francis Academy)
4 < 185 > … #383 Mckenna Goltry (Carle)
.
9:59 AM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Lisa McAllister, MA, Kerry Anne Broderick, NY & Irene Horgan, CT
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #871 Amy Viens (Griffith)
2 < 235 > … #658 Aislinn O'Brien (McDade-Cara)
3 < 208 > … #785 Anna Segar (O'Neill-James)
4 < 158 > … #120 Emma Barry (Donny Golden)
5 < 156 > … #717 Savannah Principe (Short)
6 < 151 > … #893 Grace Anne Werner (Petri School)
7 T < 149 > … #582 Maggie McKeever (Boland)
7 T < 149 > … #324 Cal Felice (Inishfree)
8 < 146 > … #106 Sage Almstead (MDL Academy)
.
10:24 AM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Lisa McAllister, MA, Kerry Anne Broderick, NY & Irene Horgan, CT
15 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 58% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #392 Sophie Grey (Young School - NY)
2 < 215 > … #400 Brogan Hagan (Petri School)
3 T < 185 > … #544 Madelyn Markewich (MDL Academy)
3 T < 185 > … #536 Melissa Mahoney (Marie Moore)
4 < 159 > … #585 Meghan McKeown (Inishfree)
5 T < 152 > … #583 Ellen McKenna (Heavey-Quinn)
5 T < 152 > … #910 Emily Wolfe (McDade-Cara)
.
11:32 AM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Lisa McAllister, MA, Kerry Anne Broderick, NY & Irene Horgan, CT
31 Registered, 29 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #783 Kiera Scott (Kelly-Oster)
2 < 212 > … #875 Patrick Wagner (Druid Academy)
3 < 191 > … #526 Mckenzie Lynn (Boland)
4 < 172 > … #464 Kelly Katigbak (Short)
5 < 161 > … #312 Sierra Falcone (Johnston)
6 < 158.5 > … #727 Shannon Quinlan (Rince Na Tiarna)
7 < 135.5 > … #273 Mary Dixon (Rince Na Tiarna)
8 < 134 > … #435 Megan Honey (O'Rourke)
9 < 132 > … #767 Payton Sawyer (Boland)
10 < 121 > … #516 Meghan Loftus (Drumcliffe)
11 < 114.5 > … #911 Anna Woodard (Griffith)
12 < 113 > … #868 Keri Vecchiariello (Gilleoghan)
13 T < 111.5 > … #749 Cameron Rohan (Griffith)
13 T < 111.5 > … #818 Madison Stercula (Rince Na Tiarna)
14 T < 111 > … #139 Erin Boland (Druid Academy)
14 T < 111 > … #287 Aodhan Dougherty (Smith-Houlihan)
.
12:53 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Lisa McAllister, MA, Kerry Anne Broderick, NY & Jimmy Early, NY
36 Registered, 32 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 194 > … #616 Amanda Morgante (Kelly-Oster)
2 < 187 > … #763 Silvana Salomone (Johnston)
3 < 186 > … #182 Shannon Cantlon (Rochez)
4 < 185 > … #708 Emma Pitnick (Johnston)
5 < 181 > … #739 Jillian Riccio (Kelly-Oster)
6 < 174 > … #390 Julia Gregoire (Griffith)
7 < 162 > … #923 Meredith Zembiec (Johnston)
8 < 150.33 > … #804 Erin Smith (Petri School)
9 < 140 > … #661 Mikayla O'Brien (Petri School)
10 < 139.33 > … #199 Emma Chilelli (Petri School)
11 < 134 > … #795 Meghan Sheil (Inishfree)
12 < 128.33 > … #224 Maura Connorton (Young School - NY)
13 < 121 > … #344 Kayla Francis (An Clar)
14 < 118.5 > … #872 Abigail Volk (O'Hare)
15 < 115.5 > … #820 Nora Stevens (Boland)
16 < 111.5 > … #723 Sabre Pusey (Boyle)
.
2:34 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Lisa McAllister, MA, Kerry Anne Broderick, NY & Jimmy Early, NY
42 Registered, 35 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 18 Finishers ( 51% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 227.5 > … #345 Molly Francis (An Clar)
2 < 221 > … #450 Brigitte Jacoby (Griffith)
3 < 193 > … #201 Brian Clancy (Broesler)
4 < 176.5 > … #414 Brooke Harig (Johnston)
5 < 146 > … #174 Emma Callanan (Goulding)
6 < 145 > … #754 Rebecca Ruotolo (Inishfree)
7 < 143.5 > … #203 Rebecca Clayson (Rince Na Tiarna)
8 < 143 > … #691 Adler Papiernik (Rince Na Tiarna)
9 < 141 > … #687 Kelly Palamar (Young School - NY)
10 < 138 > … #142 Catherine Boozang-Hill (Inishfree)
11 < 137 > … #457 Meghan Johnson (Young School - NY)
12 < 129.5 > … #561 Katrina McCollum (Rince Na Tiarna)
13 < 117.5 > … #302 X. Patrick Dzielski (Clann Na Cara)
14 < 113.5 > … #409 Claire Hammerschmidt (MDL Academy)
15 < 112 > … #649 Madeline Nilan (Teelin)
16 < 110 > … #693 Kevin Paquette (Short)
17 < 103 > … #255 Bridgett DeBlasiis (An Clar)
18 < 102 > … #614 Kathleen Moran-Pauluk (Moran)
.
3:28 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Lisa McAllister, MA, Kerry Anne Broderick, NY & John Cunniffe, MA
30 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #852 Courtney Trew (Fay-Healy)
2 < 220 > … #897 Sarah Wicks (Kerry)
3 < 175 > … #806 Laura Smith (Early-McLoughlin)
4 < 172.5 > … #788 Morgan Senter (An Cor Rud)
5 < 160 > … #747 Amanda Rochez (Rochez)
6 T < 153 > … #381 Claire Going (O'Grady-Quinlan)
6 T < 153 > … #688 Mary Panzetta (Rince Na Sonas)
7 < 142.5 > … #886 Isabel Wasserzug (Culkin)
8 < 141.5 > … #715 Rachel Prikazsky (MDL Academy)
9 < 137 > … #360 Erin Gannon (Clann Na Cara)
10 < 132.5 > … #556 Stefanie McArdle (Griffith)
11 < 128.5 > … #634 Tara Murphy (Clann Na Cara)
12 < 124 > … #141 Erin Bond (O'Rourke)
.
4:14 PM
Event #409 Preliminary Men & Ladies Under 18
Judged by Cathy Revis, NY, Kerry Anne Broderick, NY & John Cunniffe, MA
22 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 245 > … #136 Casey Biederman (An Clar)
2 < 183 > … #892 Sara Welch (O'Rourke)
3 < 177 > … #109 Elise Armstrong (O'Shea-Chaplin)
4 < 175 > … #819 Deirdre Stevens (Boland)
5 < 160.5 > … #290 Sean Downing (McFadden)
6 < 159.5 > … #576 Hannah McGrath (O'Sullivan)
7 < 157 > … #880 Emily Walsh (Bremer)
8 < 151 > … #645 Jocelyn Neveu (An Clar)
9 < 139 > … #748 Caitlin Rochez (Rochez)
10 < 135 > … #256 Lydia Deinhart (Clann Na Cara)
11 < 129.5 > … #173 Christian Cairone (Horgan)
.
4:41 PM
Event #410 Preliminary Men and Ladies 18 & Over
Judged by Cathy Revis, NY, Kerry Anne Broderick, NY & John Cunniffe, MA
13 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #423 Meghan Healy (Clifden)
2 < 190 > … #697 Monica Passarelli (Moran)
3 < 180 > … #686 Samantha Painter (Clann Na Cara)
4 < 175 > … #459 Andréanne Juneau (Short)
5 < 174 > … #512 Kathryn Linthicum (An Daire Academy)
6 < 160 > … #692 Lindsey Pappas (Horgan)
.
10:05 AM
Event #501 Open Champion Girls Under 9
Judged by Cathy Revis, NY, Jimmy Early, NY & Isabella Fogarty, IR
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #808 Molly Kate-Brooks Smock (Drumcliffe)
.
10:15 AM
Event #503 Open Champion Girls Under 11
Judged by Cathy Revis, NY, Jimmy Early, NY & Isabella Fogarty, IR
4 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #504 Ciara Lawlor (Marie Moore)
2 < 250 > … #140 Bridie Ann Bommentre (Broesler)
.
11:05 AM
Event #504 Open Champion Girls Under 12
Judged by Cathy Revis, NY, Jimmy Early, NY & Isabella Fogarty, IR
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #465 Savanna Keefe (Harney)
2 < 210 > … #901 Chloe Williams (Ardmore)
3 < 209 > … #413 Olivia Hanselman (Inishfree)
.
11:14 AM
Event #505 Open Champion Girls Under 13
Judged by Cathy Revis, NY, Jimmy Early, NY & Isabella Fogarty, IR
12 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #912 Kendall Grace Woodcock (Harney)
2 < 200 > … #870 Natalie Vestergom (Petri School)
3 < 196 > … #481 Ashley Kinzinger (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
4 < 182 > … #678 Kerry Anne O'Neill (An Clar)
5 < 165 > … #895 Mary White (Rince Na Tiarna)
.
12:07 PM
Event #506 Open Champion Girls Under 14
Judged by Cathy Revis, NY, Michael Meehan, IR & Irene Horgan, CT
6 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #668 Maura Oei (Griffith)
2 < 225 > … #876 Siobhan Wagner (Druid Academy)
3 < 195 > … #384 Abby Gothers (Griffith)
.
1:37 PM
Event #507 Open Champion Girls Under 15
Judged by Cathy Revis, NY, Michael Meehan, IR & Irene Horgan, CT
10 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #479 Meaghan Kilmartin (Short)
2 < 235 > … #828 Ciara Sullivan (Verlin)
3 < 184.5 > … #298 Emily Durfee (Harney)
.
1:46 PM
Event #508 Open Champion Girls Under 16
Judged by Cathy Revis, NY, Michael Meehan, IR & Irene Horgan, CT
9 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #165 Renee Burns (Young School - NY)
2 < 250 > … #229 Amanda Corcione (O'Rourke)
3 < 180 > … #294 Meghan Duffy (Heavey-Quinn)
4 < 178 > … #336 Caileen Foley (McInerney)
.
3:19 PM
Event #509 Open Champion Girls Under 17
Judged by Cathy Revis, NY, Michael Meehan, IR & Irene Horgan, CT
16 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 62% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 270 > … #265 Merry Jo Devine (Johnston)
2 < 240 > … #533 Orla Mahon (Short)
3 < 191 > … #592 Sarah Grace McNally (Short)
4 < 168 > … #850 Allyson Tracey (Lynn)
5 < 158.5 > … #873 Sara Volo (Boland)
6 < 156.5 > … #261 Karaleigh Desmond (Cunniffe)
7 < 156 > … #368 Sarah Gebhard (An Clar)
8 < 144 > … #766 Bailey Sawyer (Boland)
.
2:14 PM
Event #510 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Cathy Revis, NY, Michael Meehan, IR & Irene Horgan, CT
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #449 Sarah Jabour (Boland)
2 < 206 > … #491 Brittany Krause (Drumcliffe)
3 < 190 > … #288 Meghan Dougherty (Boland)
4 < 187 > … #168 Mary Byrne (O'Shea-Chaplin)
.
4:31 PM
Event #511 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Lisa McAllister, MA, Michael Meehan, IR & Irene Horgan, CT
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 237.5 > … #575 Lori McGovern (Kerry)
2 < 235 > … #323 Arden Fehlinger (Broesler)
3 < 231 > … #626 Madeline Muench (Murray)
4 < 169.5 > … #659 Eileen O'Brien (McInerney)
5 < 166.5 > … #721 Rachel Prutsman (McMahon)
6 < 163.5 > … #718 Michelle Principi (O'Dwyer)
7 < 157 > … #416 Samantha Harris (McFadden)
.
10:10 AM
Event #514 Open Champion Boys Under 10
Judged by Cathy Revis, NY, Jimmy Early, NY & Isabella Fogarty, IR
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #694 Jacob Parkman (Harney)
.
12:18 PM
Event #516 Open Champion Boys Under 14
Judged by Cathy Revis, NY, Michael Meehan, IR & Irene Horgan, CT
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #695 Nathaniel Parkman (Harney)
2 < 250 > … #110 Parker Armstrong (O'Shea-Chaplin)
3 < 205 > … #867 Colin Vecchiariello (Gilleoghan)
.
4:21 PM
Event #519 Open Championship Men 18 & Over
Judged by Lisa McAllister, MA, Michael Meehan, IR & Irene Horgan, CT
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #885 Zachary Warshaw (WA Academy, Perth, Australia)