Feis at the Falls 2013

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format




Feis at the Falls 2013 As Tabulated by FeisWeb.Com on 4
Overall ReCap: There were 274 Champions registered for the feis and 242 danced. 136 were awarded (56.2%)
Champion regular events ended shortly after 4:24PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for OC events.
.
.
.
.
9:40 AM
Event #410 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Terry Gillian, CT, Michael Kenny, ENG & Billy Maple, VA
11 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #324 Niki Edmonds (Woodgate-Shamrock - ON)
2 < 210 > … #672 Cassandra Murchland (Corrigan)
3 < 203 > … #289 Elle Deschenes (Scariff-Hardiman)
4 < 196 > … #698 Grace Noonan (Corrigan)
5 < 174 > … #699 Jasmine Noone (Butler-Fearon-Oconnor)
6 < 155 > … #377 Madelyne Gasper (McElligott)
.
10:37 AM
Event #411 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Terry Gillian, CT, Laura Master, CA & Billy Maple, VA
19 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 218 > … #669 Rosalia Motta (Leneghan)
2 < 216 > … #733 Meaghan Parsons (Dunleavy Shaffer - MA)
3 < 207.5 > … #890 Macayla Stephenson (Butler-Fearon-Oconnor)
4 < 200 > … #448 Carly Hoy (Young School - NY)
5 < 190 > … #758 Emma Pittens (Woodgate-Shamrock - ON)
6 < 172.5 > … #702 Kyella O'Connor (Rince Na Tiarna)
7 < 141 > … #842 Morgan Scott (Tir Na Greine)
.
11:39 AM
Event #412 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Terry Gillian, CT, Laura Master, CA & Billy Maple, VA
18 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #810 Lauren Rooney (Woodgate-Shamrock - ON)
2 < 221 > … #693 Kaleene Nichols (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
3 < 200 > … #435 Emma Hewitson (Woodgate-Shamrock - ON)
4 < 178 > … #226 Alexandra Cleveland (Drumcliffe)
5 < 175.5 > … #211 Katie Cavanagh (Woodgate-Shamrock - ON)
6 < 175 > … #940 Bridget Vlasschaert (Doyle)
7 < 148.5 > … #290 Bayleigh DesRosiers (Clann Na Cara)
8 < 136 > … #957 Grace Werner (Petri School)
.
12:21 PM
Event #413 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Terry Gillian, CT, Laura Master, CA & Billy Maple, VA
20 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #537 Mackenzie LeBrun (Doyle)
2 < 223 > … #753 Kierra Phillips (Doyle)
3 < 216 > … #814 Ciara Ruane (Teelin)
4 < 203 > … #244 Maeve Connorton (Young School - NY)
5 < 172 > … #139 Grace Benjaminsen (Corrigan)
6 < 166 > … #617 Maeve McFall (Rince Na Tiarna)
7 < 144.5 > … #406 Annmarie Gruttadauro (Young School - NY)
8 < 140.5 > … #953 Bri Wellenzohn (Rochez)
9 < 126.5 > … #281 Kate Delaney (Woodgate-Shamrock - ON)
10 < 119.5 > … #539 Mary Leneghan (Leneghan)
.
11:23 AM
Event #414 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Rose Kenny, ENG, Philip Owens, CT & Michael Kenny, ENG
19 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 244 > … #298 Victoria Dewar (Woodgate-Shamrock - ON)
2 < 205 > … #493 Brigid Kennedy (Clann Na Cara)
3 < 185 > … #424 Jillian Harvey (Woodgate-Shamrock - ON)
4 < 181 > … #958 Emily White (Fay-Healy)
5 < 175 > … #891 Madison Stercula (Rince Na Tiarna)
6 < 159 > … #636 Spencer McMurray (Gilchrist-Canavan)
7 < 157 > … #504 Michaela Kirec (Crossbane)
8 < 154 > … #162 Grace Bowman (Butler-Fearon-Oconnor)
9 < 153 > … #303 Mary Dixon (Rince Na Tiarna)
.
2:21 PM
Event #415 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Rose Kenny, ENG, Philip Owens, CT & Michael Kenny, ENG
25 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #246 Maura Connorton (Young School - NY)
2 < 220 > … #204 Shannon Cantlon (Rochez)
3 < 188 > … #742 Victoria Pearce (Butler-Fearon-Oconnor)
4 < 182.5 > … #570 Sarah Lynch (Drumcliffe)
5 < 168 > … #801 Hayley Rochester (Miller)
6 < 163 > … #272 Reilly Daniels (O'Hare)
7 < 150.5 > … #941 Hayley Vlasschaert (Doyle)
8 < 148 > … #855 Sarah Shorey (Taylor)
9 < 139 > … #176 Alycia Buller (Woodgate-Shamrock - ON)
10 < 138 > … #533 Michael Lavelle (Leneghan)
11 < 130.5 > … #800 Caeley Robinson (Rince Na Tiarna)
.
2:57 PM
Event #416 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Rose Kenny, ENG, Philip Owens, CT & Michael Kenny, ENG
18 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #588 Veronica Mariano (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
2 < 235 > … #776 Katie Quinlan (Rince Na Tiarna)
3 < 199 > … #223 Rebecca Clayson (Rince Na Tiarna)
4 < 186 > … #701 Clare O'Brien (Goggin-Carroll)
5 < 166.5 > … #498 Fiona Kier (Young School - NY)
6 < 162 > … #101 Carly Abbott (Rince Na Tiarna)
7 < 154 > … #266 Heather Curtis (Woodgate-Shamrock - ON)
8 < 145 > … #766 Kimberly Pukay (Rince Na Tiarna)
.
4:13 PM
Event #417 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Patsy McLaughlin, NJ, Russell Beaton, MD & Jimmy Early, NY
18 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #532 Mary Therese Lavelle (Leneghan)
2 < 220 > … #886 Kayleigh A. Stack (Clann Na Cara)
3 < 199 > … #594 Hannah May (Rince Na Tiarna)
4 < 191 > … #797 Brittany Richardson (McMahon)
5 < 155 > … #803 Amanda Rochez (Rochez)
6 < 147.33 > … #505 Devan Kistner (Clann Na Cara)
7 < 145 > … #645 Kayla Mehle (Burke)
8 < 141.5 > … #708 Caroline O'Neil (Bell)
9 < 140.83 > … #253 Madison Courtney (Rince Na Tiarna)
.
2:43 PM
Event #418 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Terry Gillian, CT, Laura Master, CA & Billy Maple, VA
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 71% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #443 Erin Hogan (Murphy Irish Arts)
2 < 231 > … #473 Kara Kaniecki (Bell)
3 < 194.5 > … #804 Caitlin Rochez (Rochez)
4 T < 180 > … #979 Hannah Woodbridge (Faherty DeMenezes)
4 T < 180 > … #292 Shannon DesRosiers (Clann Na Cara)
.
4:24 PM
Event #419 Preliminary Men & Ladies 18 & Over
Judged by Kathleen O'Keefe, NY, Russell Beaton, MD & Jimmy Early, NY
9 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #402 Sarah Griffin (Fay-Healy)
2 < 240 > … #503 Paige Kippley (McCarthy)
3 < 190 > … #134 Shannon Bederski (Taylor)
4 < 184 > … #269 Samantha Dailey (Roisin Academy)
.
9:42 AM
Event #510 Open Champion Girls Under 10
Judged by Rose Kenny, ENG, Philip Owens, CT & Laura Master, CA
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #780 Kennedy Quinn (Bell)
2 < 225 > … #973 Cecilia Wojcik (Corrigan)
3 < 190 > … #879 Molly Kate-Brooks Smock (Boland)
4 < 185 > … #447 Olivia Howlett (McGinley)
.
10:01 AM
Event #511 Open Champion Girls Under 11
Judged by Rose Kenny, ENG, Philip Owens, CT & Laura Master, CA
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #407 Jamie Gudyka (Young School - NY)
2 < 250 > … #481 Jaylene Kehoe (Butler-Fearon-Oconnor)
3 < 190 > … #621 Emma-Jane McGeever (Butler-Fearon-Oconnor)
4 < 181 > … #658 Rachel Mintz (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
.
10:08 AM
Event #512 Open Champion Girls Under 12
Judged by Terry Gillian, CT, Michael Kenny, ENG & Billy Maple, VA
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #360 Grace Frederick (Rince Na Tiarna)
2 < 235 > … #695 Hilary Nixon (Woodgate-Shamrock - ON)
3 < 205 > … #392 Abigail Graham-Luke (Young School - NY)
4 < 200 > … #822 Anna Rybczynski (Rince Na Tiarna)
.
11:02 AM
Event #513 Open Champion Girls Under 13
Judged by Rose Kenny, ENG, Philip Owens, CT & Michael Kenny, ENG
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #616 Emily McEwen (Rince Na Tiarna)
2 < 215 > … #401 Sophie Grey (Young School - NY)
3 < 205 > … #754 Lillian Pich (Woodgate-Shamrock - ON)
4 < 180 > … #705 Sydney O'hara (Butler-Fearon-Oconnor)
.
12:31 PM
Event #514 Open Champion Girls Under 14
Judged by Rose Kenny, ENG, Philip Owens, CT & Michael Kenny, ENG
17 Registered, 14 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #902 Julia Sullivan (Doyle)
2 < 203 > … #577 Paige Mackintosh (Goggin-Carroll)
3 < 200 > … #802 Tara Rochester (Miller)
4 < 176.5 > … #968 Mara Wilson (Burke)
5 < 160.5 > … #967 Brianna Wilson (McGinley)
6 T < 153 > … #585 Kaylee Manning (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
6 T < 153 > … #502 Ashley Kinzinger (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
.
1:07 PM
Event #515 Open Champion Girls Under 15
Judged by Rose Kenny, ENG, Philip Owens, CT & Michael Kenny, ENG
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #747 Hayley Pereira (Rince Na Tiarna)
2 < 215 > … #903 Mia Sullivan (Rochez)
3 < 205 > … #278 Eileen Deighan (Petri School)
4 < 180 > … #622 Nicole McGeever (Butler-Fearon-Oconnor)
.
1:37 PM
Event #516 Open Champion Girls Under 16
Judged by Terry Gillian, CT, Laura Master, CA & Billy Maple, VA
23 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #273 Fiona Dargan (Rince Na Tiarna)
2 < 225 > … #635 Leiden McMurray (Gilchrist-Canavan)
3 < 183.5 > … #788 Triona Reaney-Brown (Reaney)
4 < 171.5 > … #311 Aemile Donoghue (Rince Na Tiarna)
5 < 159 > … #464 Meghan Johnson (Young School - NY)
6 < 150 > … #467 Shannon Johnson - Anderson (Johnson)
7 < 146 > … #342 Halle FitzGerald (McCarthy)
8 < 136.5 > … #202 Laura Campeau (Butler-Fearon-Oconnor)
9 < 132 > … #732 Caroline Parsons (Dunleavy Shaffer - MA)
10 T < 131.5 > … #605 Katrina McCollum (Rince Na Tiarna)
10 T < 131.5 > … #578 Aveen Mahon (Short)
.
3:26 PM
Event #517 Open Champion Girls Under 17
Judged by Rose Kenny, ENG, Philip Owens, CT & Michael Kenny, ENG
9 Registered, 6 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #185 Renee Burns (Young School - NY)
2 < 225 > … #811 Jane Rosmarin (Richens-Timm)
3 < 195 > … #106 Brianna Adams (McMahon)
.
2:35 PM
Event #518 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Terry Gillian, CT, Laura Master, CA & Billy Maple, VA
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #567 Erin Lynch (Rince Na Tiarna)
2 < 225 > … #174 Niamh Bryson (Woodgate-Shamrock - ON)
3 < 186 > … #579 Orla Mahon (Short)
.
3:53 PM
Event #519 Open Champion Ladies 18 & Over
Judged by Terry Gillian, CT, Laura Master, CA & Billy Maple, VA
21 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #274 Kevinah Dargan (Rince Na Tiarna)
2 < 210 > … #350 Madeleine S. Follis (Gilchrist-Canavan)
3 < 185 > … #884 Sarah Spitznogle (Rochez)
4 < 179 > … #517 Brittany Krause (Drumcliffe)
5 < 172 > … #905 Natalie Super (Burke)
6 < 158 > … #878 Hayley Smock (Boland)
7 < 153 > … #861 Mallory Siwirski (Clann Na Cara)
8 < 144 > … #441 Casey Hoctor (Johnston)
9 < 130 > … #522 Miranda Kuepfer (Faherty DeMenezes)
10 < 129 > … #607 Molly McCreary (MacConmara)
.
9:49 AM
Event #611 Open Champion Boys Under 11
Judged by Rose Kenny, ENG, Philip Owens, CT & Laura Master, CA
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #730 Jacob Parkman (Harney)
2 < 225 > … #569 Nicholas Lynch (Drumcliffe)
.
1:08 PM
Event #615 Open Champion Boys Under 15
Judged by Rose Kenny, ENG, Philip Owens, CT & Michael Kenny, ENG
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #960 Thomas White (Rince Na Tiarna)
.
1:39 PM
Event #617 Open Champion Boys Under 17
Judged by Terry Gillian, CT, Laura Master, CA & Billy Maple, VA
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #726 Adler Papiernik (Rince Na Tiarna)
.
2:29 PM
Event #618 Open Championship Men 17 & Over
Judged by Terry Gillian, CT, Laura Master, CA & Billy Maple, VA
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #242 Gannon Connors (Clann Na Cara)