Feis at the Falls 2014

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Feis at the Falls 2014 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Feis at the Falls 2014 As Tabulated by FeisWeb.Com on 8/9/2014
Overall ReCap: There were 274 Champions registered for the feis and 232 danced. 128 were awarded (55.2%)
Champion regular events ended shortly after 4:36 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC..
Round medals were awarded for Champ
.
.
.
9:31 AM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Stephen Scariff, FL, Stephen McAteer, KWT & Laura Masters, CA
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #554 Sarah Creaturo (Finnegan)
2 < 250 > … #934 Ailismae Millar (Scoil Rince Saoirse)
.
9:40 AM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Stephen Scariff, FL, Stephen McAteer, KWT & Laura Masters, CA
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #463 Leah Bishop (Young School - NY)
2 < 240 > … #321 Claire Stickland (Doyle)
3 < 200 > … #745 Enda Sean keane (Graham)
4 < 185 > … #756 Mackenzie Kelly (McGough Academy)
.
10:47 AM
Event #410 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Stephen Scariff, FL, Stephen McAteer, KWT & Laura Masters, CA
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #455 Jacquelyn Bensur (Burke)
2 < 197 > … #609 Mary Dziubek (Bell)
3 < 193 > … #830 Kyla Lord (Woodgate-Shamrock - ON)
4 < 181 > … #132 Jillian O'Malley (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
5 < 172 > … #847 Thomas MacKay (Goggin-Carroll)
6 < 158 > … #915 Aoife McLaughlin (Burke)
.
11:28 AM
Event #411 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judge three name correction.
Judged by Stephen Scariff, FL, Stephen McAteer, KWT & Laura Masters, CA
11 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #296 Ainsley Smith (Fay-Healy)
2 < 221 > … #757 Madison Kelly (McGough Academy)
3 < 195 > … #766 Lauren Kielar (Rince Na Tiarna)
4 < 182 > … #315 Emily Spellman (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
5 < 178 > … #566 ella davis (Burke)
6 < 171 > … #588 Isabella DiFoggio (Rince O' Chroi)
.
12:12 PM
Event #412 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Stephen Scariff, FL, Stephen McAteer, KWT & Laura Masters, CA
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #718 Sarah Hogan (Johnston)
2 < 218 > … #457 Nicole Berezin (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
3 < 215 > … #491 Marie Burgett (Burke)
4 < 178 > … #541 Mairin Connorton (Young School - NY)
5 < 176 > … #559 Emma Cummiskey (Millennium)
6 < 152 > … #416 Annabelle Abbott (Murphy Irish Arts)
7 < 145 > … #124 Kyella O'Connor (Rince Na Tiarna)
.
1:21 PM
Event #413 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Stephen Scariff, FL, Stephen McAteer, KWT & Laura Masters, CA
25 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #703 Emma Hewitson (Woodgate-Shamrock - ON)
2 < 215 > … #371 Bridget Vlasschaert (Doyle)
3 < 197.5 > … #367 Lauren Vieira (Goggin-Carroll)
4 < 194.5 > … #538 Caoimhe Conlon (Woodgate-Shamrock - ON)
5 < 161 > … #261 Caroline Sekola (Burke)
6 < 147 > … #318 Meghan Stella (McMahon)
7 < 145.5 > … #957 Fiona Murphy (Rince Na Tiarna)
8 < 137 > … #341 Carly Tabone (Murphy Irish Arts)
9 < 132 > … #866 Emma Marquis (Graham)
10 < 131 > … #137 Ashley Ohstrom (McDonald School)
11 < 125.5 > … #592 Sidney Dobbin (Faherty DeMenezes)
.
11:18 AM
Event #414 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Mike Kenny, ENG, Breda O'Brien, MA & Byron Tuttle, OH
23 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #901 Maeve McFall (Rince Na Tiarna)
2 < 225 > … #453 Grace Benjaminsen (Corrigan)
3 < 180 > … #935 Sarah Miller (Burke)
4 < 171.5 > … #180 Amanda Preston-Walker (Gilchrist-Canavan)
5 < 169.5 > … #141 Emily Oswald (Young School - NY)
6 < 168.5 > … #674 Annmarie Gruttadauro (Young School - NY)
7 < 162 > … #573 Kate Delaney (Woodgate-Shamrock - ON)
8 < 150 > … #484 Kaylie Buck (Goggin-Carroll)
9 < 138 > … #282 Brianna Siwirski (Clann Na Cara)
10 < 129 > … #384 Bri Wellenzohn (Rince Na Tiarna)
11 < 124.5 > … #507 Victoria Chalifour (Short)
.
2:02 PM
Event #415 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Mike Kenny, ENG, Breda O'Brien, MA & Byron Tuttle, OH
25 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #375 Jessica Walsh (Rince Na Tiarna)
2 < 215 > … #694 Jillian Harvey (Woodgate-Shamrock - ON)
3 < 191 > … #223 Lily Rogers (Regan Rankin)
4 < 181 > … #537 Marissa Comerate (Rince Na Tiarna)
5 < 166 > … #497 Shannon Byrne (Burke)
6 < 159 > … #775 Cassidy Klaybor (Rochez)
7 < 142 > … #373 Meaghan Vrabel (Leneghan)
8 < 141.5 > … #517 Gillian Clark (Johnston)
9 < 139.5 > … #780 Lauren Kolassa (Boland)
10 < 136 > … #135 Cassandra O'Neill Cowan (Gilchrist-Canavan)
11 < 134.5 > … #612 Julia Edmiston (Goggin-Carroll)
12 < 120 > … #475 Anna Bridge (Murphy Irish Arts)
.
3:02 PM
Event #416 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Stephen Scariff, FL, Stephen McAteer, KWT & Laura Masters, CA
23 Registered, 23 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 234 > … #217 Hayley Rochester (Miller)
2 < 207 > … #336 Christina Sutton (McCarthy)
3 < 200 > … #795 Breanna Laber (Boland)
4 < 178 > … #619 Amanda Ferguson (Bell)
5 < 165 > … #197 Brynn Ramsay (Rince O' Chroi)
6 < 152 > … #106 Kathleen Nablo (Rince Na Tiarna)
7 < 150.5 > … #134 Meredith O'Neil (Bell)
8 < 141.5 > … #637 Ashling Francis (Ardan Academy)
9 < 139.5 > … #360 Madeline Vail (Clann Na Cara)
10 < 137.83 > … #216 Caeley Robinson (Rince Na Tiarna)
11 < 136.5 > … #789 Bailey Krupa (McCarthy)
.
3:45 PM
Event #417 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Mike Kenny, ENG, Breda O'Brien, MA & Byron Tuttle, OH
11 Registered, 8 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #185 Kimberly Pukay (Rince Na Tiarna)
2 < 205 > … #225 Madeline Rogers (Regan Rankin)
3 T < 181 > … #417 Carly Abbott (Rince Na Tiarna)
3 T < 181 > … #720 Margaret Horn (Brady-Campbell)
.
3:16 PM
Event #418 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Debbie Lynch-Webber,NY, Myra Watters, FL & Michael Belvich, IL
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #133 Caroline O'Neil (Bell)
2 < 225 > … #219 Amanda Rochez (Rochez)
3 < 213 > … #303 Rachael Smith (Young School - NY)
4 < 198 > … #281 Avery Simmons (An Cor Rud)
.
3:23 PM
Event #419 Preliminary Men & Ladies 18 & Over
Judged by Debbie Lynch-Webber,NY, Myra Watters, FL & Michael Belvich, IL
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #447 Shannon Bederski (Taylor)
2 < 216 > … #347 Meredith Tolley (McDade-Cara)
3 < 193 > … #406 Hannah Woodbridge (Faherty DeMenezes)
4 < 190 > … #807 Madeline Lanshe (MacConmara)
5 < 170.5 > … #594 Aine Donnelly (Gilchrist-Canavan)
6 < 165 > … #774 Paige Kippley (McCarthy)
.
9:58 AM
Event #511 Open Champion Girls Under 11
Judged by Mike Kenny, ENG, Breda O'Brien, MA & Byron Tuttle, OH
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #723 Olivia Howlett (McGinley)
2 < 206 > … #306 Molly Kate-Brooks Smock (Boland)
3 < 203 > … #403 Cecilia Wojcik (Corrigan)
4 < 190 > … #954 Cassandra Murchland (Corrigan)
.
10:57 AM
Event #512 Open Champion Girls Under 12
Judged by Stephen Scariff, FL, Stephen McAteer, KWT & Laura Masters, CA
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #470 Abigail Bradley (Bell)
2 < 240 > … #950 Rosalia Motta (Leneghan)
3 < 193 > … #136 Fiona O'Rorke (Bell)
.
10:50 AM
Event #513 Open Champion Girls Under 13
Judged by Mike Kenny, ENG, Breda O'Brien, MA & Byron Tuttle, OH
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #860 Emily Marino (Rince Na Tiarna)
2 < 210 > … #115 Hilary Nixon (Woodgate-Shamrock - ON)
3 < 205 > … #639 Grace Frederick (Rince Na Tiarna)
.
11:43 AM
Event #514 Open Champion Girls Under 14
Judged by Mike Kenny, ENG, Breda O'Brien, MA & Byron Tuttle, OH
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #900 Emily McEwen (Rince Na Tiarna)
2 < 250 > … #259 Keady Schwyn (Scariff Hardiman school of irish dance)
3 < 195 > … #862 Julia Marino (Rince Na Tiarna)
4 T < 169 > … #540 Maeve Connorton (Young School - NY)
4 T < 169 > … #171 Kierra Phillips (Doyle)
4 T < 169 > … #244 Sierra Sander (McDonald School)
5 < 150 > … #864 Madelyn Markewich (McDonald School)
.
1:30 PM
Event #515 Open Champion Girls Under 15
Judged by Mike Kenny, ENG, Breda O'Brien, MA & Byron Tuttle, OH
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #327 Julia Sullivan (Doyle)
2 < 215 > … #389 Mary White (Rince Na Tiarna)
3 < 195 > … #218 Tara Rochester (Miller)
4 < 177 > … #505 Alexandria Cavanagh (Woodgate-Shamrock - ON)
5 < 166 > … #946 Rachel Leigh Morris (Corrigan)
.
2:15 PM
Event #516 Open Champion Girls Under 16
Judged by Stephen Scariff, FL, Stephen McAteer, KWT & Laura Masters, CA
15 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #925 Brynna McVittie (Goggin-Carroll)
2 < 250 > … #162 Hayley Pereira (Rince Na Tiarna)
3 < 178 > … #328 Mia Sullivan (Rince Na Tiarna)
4 < 177 > … #885 Kerry McCann (Goggin-Carroll)
5 < 172.5 > … #372 Hayley Vlasschaert (Doyle)
6 < 161.5 > … #486 Claire Bunston (Butler-Fearon-Oconnor)
.
3:35 PM
Event #517 Open Champion Girls Under 17
Judged by Mike Kenny, ENG, Breda O'Brien, MA & Byron Tuttle, OH
16 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #564 Fiona Dargan (Rince Na Tiarna)
2 < 250 > … #918 Leiden McMurray (Gilchrist-Canavan)
3 < 181 > … #126 Meadhbh O'Connor (Rince Na Tiarna)
4 < 178 > … #736 Meghan Johnson (Young School - NY)
5 < 165 > … #596 Aemile Donoghue (Rince Na Tiarna)
6 < 161 > … #768 Fiona Kier (Young School - NY)
7 < 150 > … #889 Katrina McCollum (Rince Na Tiarna)
.
3:40 PM
Event #518 Open Champion Girls Under 18
Judged by Colleen Schroeder, MA, Sean Flynn, NY & Laura Masters, CA
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #492 Renee Burns (Young School - NY)
2 < 225 > … #423 Brianna Adams (McMahon)
3 < 195 > … #317 Kayleigh A. Stack (Clann Na Cara)
4 < 180 > … #938 Hollie Mocsiran (Murphy Irish Arts)
.
12:35 PM
Event #519 Open Champion Ladies 18 & Over
Judged by Laura Masters, CA, Colleen Schroeder, MA & Byron Tuttle, OH
10 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #565 Kevinah Dargan (Rince Na Tiarna)
2 < 225 > … #632 Madeleine S. Follis (Gilchrist-Canavan)
3 < 187.5 > … #325 Emma Sullivan (Doyle)
4 < 183.5 > … #354 Cassie Uhler (Leneghan)
.
11:01 AM
Event #612 Open Champion Boys Under 12
Judged by Stephen Scariff, FL, Stephen McAteer, KWT & Laura Masters, CA
3 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #798 Connor LaBo (Flanagan O'Hare)
.
11:32 AM
Event #614 Open Champion Boys Under 14
Judged by Mike Kenny, ENG, Breda O'Brien, MA & Byron Tuttle, OH
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #876 Robert McAleese (Butler-Fearon-Oconnor)
.
1:22 PM
Event #616 Open Champion Boys Under 16
Judged by Mike Kenny, ENG, Breda O'Brien, MA & Byron Tuttle, OH
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #919 Spencer McMurray (Gilchrist-Canavan)
.
3:27 PM
Event #618 Open Champion Boys Under 18
Judged by Mike Kenny, ENG, Breda O'Brien, MA & Byron Tuttle, OH
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #607 X. Patrick Dzielski (Clann Na Cara)
2 < 225 > … #149 Adler Papiernik (Rince Na Tiarna)