Finger Lakes Feis 2008

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Finger Lakes Feis 2008 As Tabulated by Carrie, FeisWeb.Com on Sat Nov 1
Overall ReCap:There were 161 PC & OC Champions registered for the feis and 139 danced. 79 were awarded (56.8%).
Champion regular events ended shortly after 3:31 PM when last regular event was tabulated. There 2 rounds for PC and 2 rounds for OC.

.
10:06 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #525 MaryElisabeth Rustowicz ( McCarthy )
2 < 225 > … #261 Brigid Flynn ( O'Sullivan )
3 < 188 > … #534 Payton Sawyer ( Boland )
.
10:20 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #115 Colleen Augello ( Johnston )
2 < 205 > … #260 Rebecca Flanagan ( Johnston )
3 < 202 > … #177 Nyles Church ( Reaney )
4 < 197.5 > … #567 Shelby Stack ( Johnston )
5 < 163 > … #595 Molly Vadala ( Johnston )
6 < 160.5 > … #178 Molly Ciarla ( Johnston )
.
11:00 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
10 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #257 Halle FitzGerald ( McCarthy )
2 < 209 > … #152 Caitlyn Burke ( Clann Na Cara )
3 < 196 > … #237 Hannah Dugan ( Young School )
4 < 191 > … #282 Isabella Haber ( Johnston )
.
11:39 AM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Cathy Spencer-Revis
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #166 Bailey Carter ( Boland )
2 < 240 > … #185 Marin Collins ( O'Sullivan )
3 < 200 > … #143 Carly Bova ( Johnston )
4 < 174 > … #390 Emily Mahana ( Ashford )
.
1:12 PM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #386 Alexis MacCallum ( Reaney )
2 < 225 > … #441 Rachel Munnett ( Johnston )
3 < 213 > … #267 Christina Gates ( Clann Na Cara )
4 < 175 > … #236 Kelly M. Downes ( Johnston )
5 < 174 > … #545 Elizabeth Selkis ( Boland )
6 < 165 > … #417 Maire-Kate McGlynn ( Drumcliffe )
7 < 151.5 > … #565 Clare St. Leger ( Johnston )
.
2:16 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 221 > … #393 Clare Malone ( Boland )
2 < 220 > … #547 Danielle Sheehan ( Johnston )
3 < 205 > … #232 Ellen Dooley ( Boland )
4 < 191 > … #451 Meghan Nowak ( Woodgate-Shamrock )
5 < 177 > … #234 Meghan Dougherty ( Boland )
6 < 172.5 > … #309 Mary Margaret Hughes ( Johnston )
7 < 150.5 > … #571 Deirdre Stevens ( Boland )
.
3:24 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by AnneMarie Leonard, AnneMarie O'Donnell & Brenda Crossen-Finn
22 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 200 > … #490 Rachel Prutsman ( McMahon )
2 < 189 > … #268 Ally Gilmour ( Reaney )
3 < 179 > … #274 Alexandria Graham ( Drumcliffe )
4 < 170 > … #568 Katherine Stahlkopf ( Goggin-Carroll )
5 < 169 > … #119 Leah Baker ( Boland )
6 < 166 > … #135 Keleigh Bicknell ( Carle )
7 < 163 > … #110 Taylor Andrushko ( Woodgate-Shamrock )
8 < 154 > … #142 Emily Bond ( Woodgate-Shamrock )
9 < 153.5 > … #126 Brittany Bates ( Goggin-Carroll )
10 < 141.5 > … #391 Samantha Mailhot ( Short )
11 < 141 > … #378 Sarah Loud ( Clann Na Cara )
.
3:31 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by AnneMarie Leonard, AnneMarie O'Donnell & Brenda Crossen-Finn
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #219 Hanna David ( Broesler )
2 < 225 > … #628 Leah Zembiec ( Johnston )
3 < 213 > … #276 Shannon Graves ( McCarthy )
4 < 202.5 > … #460 Kaitlyn OHara ( Woodgate-Shamrock )
5 < 183.5 > … #248 Theresa Egloff ( Butler-Sheehan )
.
2:52 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 237.5 > … #574 Meredith Stone ( McCarthy )
2 < 235 > … #206 Rachel Cuffney ( Young School )
3 < 230 > … #301 Leah Hodder ( Young School )
4 < 191 > … #435 Erin Morgan ( Boland )
.
2:59 PM
Event #519 Preliminary Men and Ladies 17 & Over
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
9 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #105 Lauren Altman ( O'Sullivan )
2 < 235 > … #302 Sadie Holmes ( Woodgate-Shamrock )
3 < 192.5 > … #517 Andrea Romansky ( Young School )
4 < 178 > … #338 Shea Kelly ( Carle )
.
10:09 AM
Event #611 Open Championship Girls Under 11
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #151 Erin Buckley ( Boland )
.
10:33 AM
Event #613 Open Championship Girls Under 13
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #584 Ryan Eileen Thie ( O'Sullivan )
2 < 237.5 > … #608 Kelly Elizabeth Walsh ( Boland )
3 < 215 > … #101 Brianna Adams ( O'Keefe - NY )
4 < 185 > … #147 Elizabeth Brosnan ( Johnston )
.
11:19 AM
Event #615 Open Championship Girls Under 15
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #492 Emma Putman ( Campbell - NY )
2 < 215 > … #314 Sarah Jabour ( Boland )
3 < 206 > … #463 Morgan O'Leary ( Young School )
4 < 195 > … #359 Mary Katherine Kulp ( Clann Na Cara )
5 < 180 > … #366 Katie Lasda ( Johnston )
.
12:08 AM
Event #617 Open Championship Girls Under 17
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
9 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #368 Patrice Lawless ( Boland )
2 < 250 > … #589 Abigail Trageser ( Johnston )
3 < 195 > … #553 Mallory Siwirski ( Woodgate-Shamrock )
.
1:40 PM
Event #619 Open Championship Girls Under 19
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #624 Natasha Woytiuk ( Short )
2 < 250 > … #137 Amanda Billington ( Butler-Fearon-Oconnor )
3 < 200 > … #312 Alyssia Hussein ( Woodgate-Shamrock )
4 < 187.5 > … #405 Kelsey Martin ( Clann Na Cara )
.
2:33 PM
Event #620 Open Championship Ladies 19 and Over
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #381 Courtney Lussier ( Boland )
2 < 215 > … #514 Colleen Robinson ( Woodgate-Shamrock )
3 < 189.5 > … #114 Amy Arnoldo ( Clann Na Cara )
4 < 186 > … #171 Tara Chambers ( Broesler )
.
1:31 PM
Event #713 Open Championship Boys Under 13
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #191 Gannon Connors ( Drumcliffe )
.
1:26 PM
Event #715 Open Championship Boys Under 15
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Cathy Spencer-Revis
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #189 Liam Connolly ( Drumcliffe )
.
1:23 PM
Event #718 Open Championship Men 17 & Over
Judged by Rita O'Shea, Cathy Spencer-Revis & Ron Plummer
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #604 Charles Walck ( Johnston )