Finger Lakes Feis 2011

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Finger Lakes Feis 2011 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Finger Lakes Feis 2011 As Tabulated by FeisWeb.Com on Sat Nov 5
Overall ReCap: There were 234 Preliminary Champions registered for the feis and 210 danced. 114 were awarded (54.3%).
Champion regular events ended shortly after 5:51 PM when last regular events were tabulated. There were 2 rounds PC and 2 rounds for OC.



.
10:21 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
9 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #482 Maggie Krein (Carle)
2 < 230 > … #677 Emma Pittens (Woodgate-Shamrock - ON)
3 < 215 > … #620 Rosalia Motta (Leneghan)
4 < 169 > … #681 Keara Polovick (Johnston)
5 < 166 > … #628 Gabriel Murray (Francis Academy - NY)
.
11:07 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
14 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #364 Abigail Graham-Luke (Young School - NY)
2 < 203 > … #637 Hilary Nixon (Woodgate-Shamrock - ON)
3 < 190 > … #561 Jack McAuliff (McDonald-Ashford)
4 < 178 > … #410 Caitlin Hogg (Glenn Simpson's Druid Academy)
5 < 171.5 > … #277 Jessica Dekker (Reaney)
6 < 155 > … #105 Sage Almstead (McDonald-Ashford)
7 < 150 > … #485 Charlette Kukowski (Leneghan)
.
11:59 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #840 Emilie Waters (Leneghan)
2 T < 198.5 > … #371 Sophie Grey (Young School - NY)
2 T < 198.5 > … #786 Kimberly Stossel (Gallagher)
3 < 197 > … #548 Madelyn Markewich (McDonald-Ashford)
4 < 172 > … #581 Grace McGinnity (Young School - NY)
5 < 166 > … #680 Diana Polovick (Johnston)
.
12:21 PM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
18 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #438 Skylar Jenks (Young School - NY)
2 < 210 > … #313 Sierra Falcone (Johnston)
3 < 196 > … #518 Meghan Loftus (Drumcliffe)
4 < 156 > … #735 Payton Sawyer (Boland)
5 < 147 > … #341 Caitlin Gallagher (Broesler)
6 < 146 > … #443 Katherine Johnston (Boland)
7 < 142.5 > … #394 Kathleen Harrigan (McDonald-Ashford)
8 < 142 > … #483 Sarah Krein (Carle)
.
1:55 PM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
22 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #731 Silvana Salomone (Johnston)
2 < 194.5 > … #306 Regina Dziergas (Johnston)
3 < 182.33 > … #502 Michael Lavelle (Leneghan)
4 < 170.5 > … #186 Shannon Cantlon (Rochez)
5 < 163.5 > … #871 Meredith Zembiec (Johnston)
6 < 161 > … #676 Emma Pitnick (Johnston)
7 < 148.33 > … #817 Molly Vadala (Johnston)
8 < 144.5 > … #781 Nora Stevens (Boland)
9 < 142.5 > … #732 Maeve Sargeant (Francis Academy - NY)
10 < 140.5 > … #527 Sarah Lynch (Drumcliffe)
11 < 135.5 > … #344 Grace Galvin (Rochez)
.
3:28 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
21 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 212 > … #661 Monica Panzer (Clann Na Cara)
2 < 210 > … #638 Rachel Nixon (Woodgate-Shamrock - ON)
3 < 208 > … #249 Julia Cousins (Goggin-Carroll)
4 < 190 > … #659 Kelly Palamar (Young School - NY)
5 < 169.5 > … #547 Veronica Mariano (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy - NY)
6 < 160 > … #442 Meghan Johnson (Young School - NY)
7 < 153 > … #362 Conlan Goodman (Rince Na Sonas)
8 < 141 > … #725 Maggie Rustowicz (McCarthy)
9 < 137 > … #144 Katherine Birch (Harney)
.
3:58 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Rose Kelly Virgo, IL, Cathy Spencer-Revis, NY & Sheila Crawford, OH
19 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #653 Julia O'Sullivan (O'Sullivan)
2 < 238 > … #683 Rachel Prikazsky (McDonald-Ashford)
3 < 181 > … #750 Claire Sheen (Rince Na Sonas)
4 < 172 > … #153 Carly Bova (Johnston)
5 < 167.5 > … #662 Mary Panzetta (Rince Na Sonas)
6 < 165 > … #345 Erin Gannon (O'Sullivan)
7 < 157 > … #706 Brittany Richardson (Francis Academy - NY)
8 < 146.5 > … #626 Tara Lauren Murphy (Clann Na Cara)
9 < 138.5 > … #595 Allyson McMaster (Gallagher)
.
4:12 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Rose Kelly Virgo, IL, Cathy Spencer-Revis, NY & Sheila Crawford, OH
14 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #196 Madison Carter (Boland)
2 < 250 > … #143 Casey Biederman (An Clar - NJ)
3 < 185.5 > … #734 Bailey Sawyer (Boland)
4 < 162.5 > … #613 Courtney Moloney (Woodgate-Shamrock - ON)
5 < 156 > … #275 Lydia Deinhart (O'Sullivan)
6 < 155 > … #185 McKenzie Cantlon (Rochez)
.
5:07 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Rose Kelly Virgo, IL, Cathy Spencer-Revis, NY & Sheila Crawford, OH
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #716 Cailin Rooke (Woodgate-Shamrock - ON)
2 < 206 > … #829 Cara Waldraff (O'Sullivan)
3 < 175 > … #606 Erica Miller (Young School - NY)
4 < 170 > … #467 Paige Kippley (McCarthy)
5 < 165 > … #300 Siobhan Dunn (Johnston)
6 < 160 > … #743 Anna Schimpf (Boland)
7 < 152.5 > … #780 Deirdre Stevens (Boland)
8 < 152 > … #487 Samantha Kukowski (Leneghan)
.
5:10 PM
Event #518 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Rose Kelly Virgo, IL, Cathy Spencer-Revis, NY & Sheila Crawford, OH
5 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #521 Sarah Loud (Clann Na Cara)
2 < 225 > … #658 Samantha Painter (Clann Na Cara)
.
5:18 PM
Event #519 Preliminary Men and Ladies 18 & Over
Judged by Rose Kelly Virgo, IL, Cathy Spencer-Revis, NY & Sheila Crawford, OH
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #845 Elizabeth Weglarz (Faherty DeMenezes)
2 < 235 > … #378 Katie Gulycz (Short)
3 < 198 > … #374 Sarah Griffin (Moran)
4 < 173 > … #724 Katie Rustowicz (McCarthy)
5 < 164 > … #609 Samantha Miller (Young School - NY)
.
10:56 AM
Event #609 Open Championship Girls Under 9
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #588 Aine McIntyre (Johnston)
2 < 250 > … #764 Molly Kate-Brooks Smock (Drumcliffe)
3 < 190 > … #171 Heather Buller (Woodgate-Shamrock - ON)
4 < 185 > … #163 Lily Anne Bruer (McElligott)
.
11:46 AM
Event #611 Open Championship Girls Under 11
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #328 Ainsley Flemington (Goggin-Carroll)
2 < 210 > … #329 Heather Fletcher (Goggin-Carroll)
3 < 200 > … #730 Anna Rybczynski (O'Sullivan)
.
2:38 PM
Event #613 Open Championship Girls Under 13
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #670 Hayley Pereira (Goggin-Carroll)
2 < 205 > … #380 Meghan Hachey (Butler-Fearon-Oconnor)
3 < 191 > … #264 Kaitlyn Curtis (Johnston)
4 < 185 > … #775 Meghann Stark (Reaney)
5 < 162 > … #331 Sydney Foley-Klyczek (Kristin Butke)
6 < 154.33 > … #687 Meghan Quinn (Goggin-Carroll)
7 < 144 > … #327 Rebecca Flanagan (Johnston)
.
4:32 PM
Event #615 Open Championship Girls Under 15
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #195 Bailey B. Carter (Boland)
2 < 214 > … #360 MacKenzie Goggin-Wade (Goggin-Carroll)
3 < 212 > … #697 Triona Reaney-Brown (Reaney)
4 < 188 > … #101 Brianna Adams (Francis Academy - NY)
5 < 169.5 > … #321 Halle FitzGerald (McCarthy)
.
4:53 PM
Event #617 Open Championship Girls Under 17

Note to dancers in this event: The scores listed in your marks report under Anne-Marie O'Donnell were Eileen McDonough-Moor's. The scores listed under Eileen McDonough-Moor were Anne-Marie O'Donnell's. The placements and comments for the competition were correct.

Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #773 Sarah Spitznogle (Rochez)
2 < 250 > … #728 Claire Ryan (Francis Academy - NY)
3 < 193 > … #799 Katie Szente (Leneghan)
4 < 171 > … #430 Sarah Jabour (Boland)
5 < 160.5 > … #700 Kristin Redmond (Johnston)
6 < 153.5 > … #696 Darragh Reaney-Brown (Reaney)
7 < 146 > … #478 Taylor Kozlowski (Leneghan)
8 < 145.5 > … #834 Kelly Elizabeth Walsh (Boland)

.
5:33 PM
Event #619 Open Championship Girls Under 19
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Jim Early ,
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #763 Hayley Smock (Drumcliffe)
2 < 220 > … #759 Mallory Siwirski (Clann Na Cara)
3 < 210 > … #685 Emma Putman (Boland)
4 < 186 > … #870 Leah Zembiec (Johnston)
.
5:51 PM
Event #620 Open Championship Ladies 19 & Over
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Jim Early ,
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #524 Courtney Lussier (Boland)
2 < 205 > … #432 Katie Jamieson (Drumcliffe)
3 < 200 > … #597 Elspeth McMurray (Short)
.
4:38 PM
Event #713 Open Championship Boys Under 13
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #211 Nyles Church (Reaney)
.
5:36 PM
Event #718 Open Championship Men 15 & Over
Judged by Anne-Marie O'Donnell, ON, Ron Plummer, ON & Eileen McDonagh-Morr, NY
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #232 Gannon Connors (Clann Na Cara)
2 < 225 > … #828 Charles Walck (Johnston)
3 < 195 > … #304 Michael Dunning (Drumcliffe)