Finger Lakes Feis 2014

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Finger Lakes Feis 2014 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Finger Lakes Feis 2014 As Tabulated by FeisWeb.Com on Nov 1, 2014
Overall ReCap: There were 245 Champions registered for the feis and 198 danced. 103 were awarded (52.0%)
Champion regular events ended shortly after 3:23 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC & OC Events
.
.
.
10:11 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Eileen McDonagh-Morr, NY, John O'Keefe, CT & Ann Marie Leonard, ON
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #278 Leah Bishop (Young School - NY)
2 < 215 > … #226 Isabelle Zeiger (Broesler)
3 < 177 > … #133 Julia Schrader (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
4 < 168 > … #708 Michelle Quinn (McElligott)
5 < 167 > … #603 Katie McGarvey (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
6 T < 152 > … #365 Margaret Dalgety (Johnston)
6 T < 152 > … #450 Alexa Greenwood (Rince Na Sonas)
.
10:54 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10 - Corrected
Judged by Eileen McDonagh-Morr, NY, John O'Keefe, CT & Ann Marie Leonard, ON
12 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #665 Jillian O'Malley (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
2 < 210 > … #624 Shaelynn Meyer (Rochez)
3 < 182 > … #649 Meghan Murphy (Rochez)
4 < 180 > … #119 Isabella Sampo (Roisin Academy)
5 < 174 > … #684 Colleen Patrie (Francis Academy)
6 < 15 6> ... #488 Fiona Houghton (Boland)
.
11:04 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Eileen McDonagh-Morr, NY, John O'Keefe, CT & Ann Marie Leonard, ON
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #155 Emily Spellman (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
2 T < 195 > … #325 Lindsey Chalmers (Rochez)
2 T < 195 > … #586 Maeve Marra (Boland)
3 < 186 > … #181 Kaitlyn Unitas (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
4 < 167.5 > … #368 Carter Darling (Woodgate-Shamrock - ON)
.
11:46 AM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Eileen McDonagh-Morr, NY, John O'Keefe, CT & Ann Marie Leonard, ON
26 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #320 Michaela Casey (Johnston)
2 < 205 > … #330 emile choiniere-shields (Short)
3 < 195.2 > … #195 Jayden Walker (Young School - NY)
4 < 195 > … #287 Maggie Broomfield (Young School - NY)
5 < 166 > … #298 Abigail Burns (McDonald School)
6 < 159 > … #443 Mckenna Goltry (Carle)
7 < 146.5 > … #541 Hannah Lape (Rince Na Sonas)
8 < 144.2 > … #271 Emma Bensen (Carle)
9 < 141.5 > … #137 Kelsey Sheerin (Johnston)
10 < 133.2 > … #115 Maeve Ryan (Roisin Academy)
11 < 132 > … #608 Maggie McGuire (Johnston)
.
12:07 PM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Eileen McDonagh-Morr, NY, John O'Keefe, CT & Ann Marie Leonard, ON
21 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #531 Caelin Kuder (Woodgate-Shamrock - ON)
2 < 204.5 > … #614 Shannon McKinney (Murphy Irish Arts)
3 < 192 > … #422 Kelly Frost (McDonald School)
4 < 190 > … #430 Ryan Gannon (Clann Na Cara)
5 < 182 > … #514 Grace Kelly (Johnston)
6 < 155 > … #243 Nina Angeloni (Gallagher)
7 < 144.5 > … #128 Kathleen Schillinger (Bell)
8 < 143 > … #162 Meghan Stella (McMahon)
9 < 138.5 > … #167 Molly Sullivan (Johnston)
.
1:39 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Eileen McDonagh-Morr, NY, John O'Keefe, CT & Ann Marie Leonard, ON
22 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #288 Moira Broomfield (Young School - NY)
2 < 215 > … #674 Emily Oswald (Young School - NY)
3 < 193 > … #424 Colleen Anne Fullam (Francis Academy)
4 < 191 > … #672 Caroline Opalenick (Roisin Academy)
5 < 159 > … #718 Colin Reardon (Johnston)
6 < 149.5 > … #183 Noel Urquhart (Clann Na Cara)
7 < 143 > … #579 Clare Maczka (Clann Na Cara)
8 < 134 > … #176 Shannon Tolomei (Carle)
9 < 132 > … #716 Caleigh Reagan (McMahon)
10 < 129 > … #511 Blaine Keevern (Boland)
.
2:36 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Eileen McDonagh-Morr, NY, John O'Keefe, CT & Ann Marie Leonard, ON
21 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #525 Lauren Kolassa (Boland)
2 < 218 > … #502 Katherine Johnston (Boland)
3 < 213 > … #593 Erika Mayette (Roisin Academy)
4 < 159 > … #285 Maggie Brennan (Roisin Academy)
5 < 154 > … #383 Mary Dixon (Rince Na Tiarna)
6 < 152 > … #300 Emma Burns (McDonald School)
7 < 150 > … #245 Erica Archer (Rochez)
8 < 146 > … #445 Rowan Goodman (Rince Na Sonas)
9 < 144 > … #102 Mackenzie Rogers (McCarthy)
.
2:44 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Eileen McDonagh-Morr, NY, John O'Keefe, CT & Ann Marie Leonard, ON
17 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 226.5 > … #113 Brittany Rudd (McCarthy)
2 < 225 > … #530 Bailey Krupa (McCarthy)
3 < 219 > … #535 Breanna Laber (Boland)
4 < 186 > … #168 Christina Sutton (McCarthy)
5 < 178 > … #468 Sarah Hamilton (Johnston)
.
2:58 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Eileen McDonagh-Morr, NY, John O'Keefe, CT & Ann Marie Leonard, ON
10 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #724 Hope Renner (O'Grady-Quinlan)
2 < 240 > … #469 Claire Hammerschmidt (Roisin Academy)
3 < 212 > … #453 Casey Gregory (McCormick)
.
3:10 PM
Event #518 Preliminary Men and Ladies 17 & Over
Judged by Eileen McDonagh-Morr, NY, John O'Keefe, CT & Ann Marie Leonard, ON
14 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #733 Amanda Rochez (Rochez)
2 < 220 > … #403 TJ Fedirko (O'Grady-Quinlan)
3 < 216.5 > … #179 Rachel Troy (Rince Na Sonas)
4 < 187.5 > … #415 Emily Flynn (Carle)
5 < 163 > … #146 Rachael Smith (Young School - NY)
.
10:27 AM
Event #611 Open Champion Girls Under 11
Judged by Maggie Revis-Basengerg, AL, Ron Plummer, ON & Cathy Spencer-Revis, NY
3 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #476 Sophia Hatch (Johnston)
.
11:16 AM
Event #613 Open Champion Girls Under 13
Judged by Maggie Revis-Basengerg, AL, Ron Plummer, ON & Cathy Spencer-Revis, NY
16 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #382 Mary Grace Dimock (Drumcliffe)
2 < 216 > … #489 Carly Hoy (Young School - NY)
3 < 191 > … #610 Aine McIntyre (Johnston)
4 < 181 > … #642 Rosalia Motta (Leneghan - OH)
5 < 171 > … #611 Maggie McKeever (Boland)
6 < 162 > … #364 Hailey Curtis (Johnston)
.
1:00 PM
Event #615 Open Champion Girls Under 15
Judged by Maggie Revis-Basengerg, AL, Ron Plummer, ON & Cathy Spencer-Revis, NY
17 Registered, 14 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #456 Sophie Grey (Young School - NY)
2 < 235 > … #498 Skylar Jenks (Young School - NY)
3 < 215 > … #393 Margaret Dunning (Drumcliffe)
4 < 168 > … #532 Mary Kumpon (Clann Na Cara)
5 < 167 > … #507 Kara Kallfelz (Johnston)
6 < 151.5 > … #485 Cody Hoctor (Johnston)
7 < 148 > … #120 Sierra Sander (McDonald School)
.
2:20 PM
Event #617 Open Champion Girls Under 17
Judged by Maggie Revis-Basengerg, AL, John O'Keefe, CT & Cathy Spencer-Revis, NY
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #516 Meaghan Kilmartin (Short)
2 < 216.5 > … #118 Silvana Salomone (Johnston)
3 < 188.5 > … #140 Meghan Silvia (Johnston)
4 < 176 > … #414 Rebecca Flanagan (Johnston)
5 < 156 > … #163 Nora Stevens (Boland)
6 < 148 > … #697 Sofia Piela (O'Grady-Quinlan)
7 < 146 > … #602 Emma McFee (Carle)
.
3:23 PM
Event #618 Open Champion Ladies 17 & Over
Judged by Maggie Revis-Basengerg, AL, Ron Plummer, ON & Cathy Spencer-Revis, NY
19 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #315 Bailey B. Carter (Boland)
2 < 196 > … #569 Erin Lynch (Rince Na Tiarna)
3 < 191 > … #800 Rosie White (Rince Na Tiarna)
4 < 169 > … #216 Emily Woolgar (O'Donnell)
5 < 163 > … #158 Sarah Spitznogle (Rochez)
6 < 159 > … #550 Abigail Lefebvre (O'Grady-Quinlan)
7 < 154 > … #147 Hayley Smock (Boland)
8 < 153 > … #703 Emma Putman (Boland)
.
10:22 AM
Event #711 Open Champion Boys Under 11
Judged by Maggie Revis-Basengerg, AL, Ron Plummer, ON & Cathy Spencer-Revis, NY
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #570 Nicholas Lynch (Drumcliffe)
2 < 250 > … #673 Owen Opalenick (Roisin Academy)
.
11:31 AM
Event #713 Open Champion Boys Under 13
Judged by Maggie Revis-Basengerg, AL, Ron Plummer, ON & Cathy Spencer-Revis, NY
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #595 Jack McAuliff (Roisin Academy)
2 < 225 > … #353 Sean Cousland (O'Grady-Quinlan)
.
2:27 PM
Event #717 Open Champion Boys Under 17
Judged by Maggie Revis-Basengerg, AL, Ron Plummer, ON & Cathy Spencer-Revis, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #395 X. Patrick Dzielski (Clann Na Cara)