Four Provinces Feis 2007

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Four Provinces 2007 Feis As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sun Apr 29
.
10:55 AM
Event #500 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Isabella Fogarty , Russell Beaton & Philip Owen
9 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #837 RILEY DOLAN ( McDade )
2 < 250 > … #864 FARRAN DOUGHERTY ( McDade )
3 < 181 > … #963 ERIN DAVIS ( O'Grady Quinlan )
4 < 178 > … #546 CHLOE WILLIAMS ( Ardmore Academy )
.
11:06 AM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Isabella Fogarty , Russell Beaton & Philip Owen
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #977 BROOKE SOMMONS ( O'Grady Quinlan )
2 < 228 > … #272 EMME TOOMBS ( Broesler )
3 < 218 > … #873 FIONA FAY ( McDade )
4 < 187 > … #181 TESS BARRETT ( Smith )
5 < 163.5 > … #975 CARA DOUGHERTY ( Campbell, PA )
.
12:12 PM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Isabella Fogarty , Russell Beaton & Philip Owen
22 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #997 KERRIE FLYNN ( Cara )
2 < 215 > … #274 CAITLIN ENNIS ( Acosta )
3 < 195 > … #993 ELLEN FARRELLY ( Golden )
4 < 164.5 > … #1026 KENEALLY PHELAN ( McGrath )
5 < 156 > … #248 TAYLOR WINSLOW ( Campbell, PA )
6 < 150 > … #964 CATHERINE WEST ( Cara )
7 < 148 > … #1002 HANNAH GAWLIK ( O'Grady Quinlan )
8 < 145 > … #246 KATHLEEN ROSZYK ( McDade )
9 < 135 > … #423 EMILY BRENNECKE ( McDade )
10 < 133.5 > … #848 ERIN LARKIN ( Cara )
11 < 132 > … #419 MAKAYLA BERKO ( Ardmore Academy )
.
2:50 PM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Isabella Fogarty , Russell Beaton & Philip Owen
23 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 215 > … #435 KALEIGH BARR ( Ardmore Academy )
2 < 211.5 > … #849 OLIVIA PINA ( McDade )
3 < 207 > … #446 JENNA HELMES ( Moore )
4 < 200 > … #918 LACHLAN NIDDS ( Ryan )
5 < 185 > … #921 JESSICA VENT ( O'Grady Quinlan )
6 < 171 > … #264 EMILY HARRIOTT ( Denogla )
7 < 133.5 > … #289 MARGOT WALSH ( Culkin )
8 < 132 > … #987 AUDREY MORGAN ( Coyle )
9 < 129 > … #935 PAIGE DALCOURT ( Smith )
10 < 128.5 > … #886 CASEY HOWARD ( Maple )
11 < 124 > … #943 MARYKATE HALL ( Broesler )
12 < 121 > … #270 GABRIELLE TOOMBS ( Broesler )
.
1:57 PM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Isabella Fogarty , Russell Beaton & Linda Sanfilippo
24 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1020 MEGAN LAUER ( Broesler )
2 < 231 > … #295 ANNA SAGE PALMER ( Smith )
3 < 181 > … #1024 EMILIE NASSEH ( Ardmore Academy )
4 T < 178 > … #503 KELLY DOWNES ( Johnston )
4 T < 178 > … #992 CIARA MCGOVERN ( Petri School )
5 < 156.5 > … #170 ROISIN MURRAY ( Maple )
6 < 156 > … #230 BRIANNA BRUNER ( Lynn )
7 < 153 > … #224 NORA MCCANN ( Broesler )
8 < 138.5 > … #888 CAITLIN WARE ( Gallagher )
9 < 121 > … #281 KYLEIGH MCGOVERN ( McDade )
10 < 117 > … #129 KATHLEEN DEVANEY ( Cara )
11 < 115.5 > … #244 MEAGHAN ROSZYK ( McDade )
.
4:41 PM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Isabella Fogarty , Russell Beaton & Tara Dey
35 Registered, 31 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 243 > … #984 ALYSSA BENSON ( Moore )
2 < 220 > … #1043 ELIZABETH SCHILLER ( Moore )
3 < 196 > … #162 KATHERINE CASSIDY ( Lynn )
4 < 172.5 > … #1011 OLIVIA STERLING ( Broesler )
5 < 166.5 > … #505 ALYSSA NOLAN FIORENTINO ( Early McLoughlin )
6 < 144 > … #1052 BRIGID ROSENDALE ( O'Grady Quinlan )
7 < 135.5 > … #1034 LIBBY MOESE ( Davis )
8 < 134.5 > … #449 NATALIE DEANGELO ( Denogla )
9 < 132.5 > … #926 BILLY HEGARTY ( Cara )
10 < 127 > … #907 ERIN HOWARD ( Maple )
11 < 124.5 > … #1258 KATIE SZENTA ( Leneghan )
12 < 120.5 > … #1039 COLLEEN STRAZDAS ( Smith )
13 < 116.5 > … #875 LINDSEY HILL ( Do Cairde )
14 < 115.5 > … #958 NICOLE FITZPATRICK ( Maple )
15 T < 114.5 > … #195 ERIN BIRDSALL ( O'Grady Quinlan )
15 T < 114.5 > … #143 ELIANA YEANEY ( Maple )
.
6:20 PM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Isabella Fogarty , Russell Beaton & Tara Dey
31 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #481 BRITTANY SCHNEIDER ( Campbell, NY )
2 < 235 > … #1277 Marie Mason ( Johnston )
3 < 175 > … #493 KATIE BORTZ ( O'Grady Quinlan )
4 < 165.5 > … #145 HANNAH VIRGA ( Rince na N'Eireann )
5 < 155.5 > … #467 ARDEN FEHLINGER ( Broesler )
6 < 143.5 > … #432 KERRI MCGUIRE ( Coyle )
7 < 142.5 > … #876 LISA STRENGARI ( McAleer )
8 < 140.5 > … #1036 KAITLYN PELLICANE ( Smith )
9 T < 140 > … #1029 CAITLYN FERRARA ( Davis )
9 T < 140 > … #297 ALAINA STOCKHAUSEN ( Campbell, PA )
10 < 139 > … #222 ELLEN MCCANN ( Broesler )
11 T < 119 > … #522 LIZ MUSKA ( Denogla )
11 T < 119 > … #937 KATELYN JONES ( Rhythm of Ireland )
12 < 109 > … #857 JESSICA CHAVANNE ( McDade )
.
5:04 PM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Philip Owen , Linda Sanfilippo & Jimmy Early
33 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #858 MAGGIE DONOVAN ( Maple )
2 < 225 > … #443 ARIELLE BOWEN ( Shea Jennings )
3 < 160.5 > … #232 ASHLEY MACDONALD ( McDade )
4 T < 157.5 > … #407 CELINA HAWKINS ( Healy )
4 T < 157.5 > … #124 STEPHANIE DUNHAM ( Cara )
5 < 146.5 > … #173 FIONA MURRAY ( Maple )
6 < 144 > … #895 CAITLIN MAE CAVANAUGH ( An Cor Rud )
7 T < 133 > … #877 ABIGAIL REFF ( Caitrin )
7 T < 133 > … #859 MARY KATE ELWARD ( McDade )
8 < 127 > … #909 SAMMI GREENBERG ( Cara )
9 < 122.5 > … #986 VICTORIA CUMBIE ( Rince na N'Eireann )
10 T < 119.5 > … #974 KATIE WHITMAN ( Broesler )
10 T < 119.5 > … #1004 KRISTEN RICHERS ( Cara )
11 < 118 > … #1012 HANNAH DOERR ( Smith )
.
5:39 PM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Maureen Hamilton , Cathy Spencer & Helaine Sander
30 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 213.5 > … #1030 AMBER WALTER ( O'Neill James )
2 < 198.5 > … #931 MELISSA ROONEY ( Culkin )
3 < 191 > … #192 KATIE SHAMUS ( Lynn )
4 < 181 > … #285 BRIDGET MCCARRON ( Campbell, PA )
5 < 179.5 > … #487 SARAH LISTIGOVERS ( McDade )
6 < 177 > … #1025 ERIN O'LEARY ( Smith )
7 < 174.5 > … #1049 ERIN MONAGHAN ( Denogla )
8 < 127.5 > … #1035 KELLY CONNELLY ( Cara )
9 T < 124.5 > … #476 KAITLIN ALEANDER ( Smith )
9 T < 124.5 > … #896 KARA HASLBECK ( McGrath )
10 T < 122.5 > … #878 MEGAN WHITE ( Culkin )
10 T < 122.5 > … #178 EMMA FARRELL ( Coyle )
.
5:48 PM
Event #509.1 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Maureen Hamilton , Cathy Spencer & Helaine Sander
30 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #860 ALLISON KLEINSCHMIDT ( McAleer )
2 < 223 > … #960 EMILY BRANTLEY ( Maple )
3 < 202 > … #473 COLIN BARKELL ( Maple )
4 < 185 > … #969 NIKKI MASON ( Culkin )
5 < 156.5 > … #414 CAROLYN HAGGERTY ( Denogla )
6 < 154.5 > … #879 JEN BRENNAN ( McHugh )
7 < 152 > … #945 MAURA FLATLEY ( An Cor Rud )
8 < 146 > … #854 KEARA FARRELLY ( McDade )
9 < 144 > … #256 RACHEL KARASIK ( Culkin )
10 < 142 > … #291 KRISTINA TRAYNOR ( Denogla )
11 < 134.5 > … #973 KELCI REISS ( O'Grady Quinlan )
12 < 129 > … #889 KATHERINE CONNELL ( McDade )
.
6:11 PM
Event #509.2 Preliminary Men & Ladies 17 & Over
Judged by Philip Owen , Linda Sanfilippo & Jimmy Early
17 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #508 VALERIE LEWONKA ( O'Grady Quinlan )
2 < 213.5 > … #125 MEGAN DUNHAM ( Cara )
3 < 191 > … #1003 BRIDGET ESCOLAS ( O'Leary-Manning )
4 < 183 > … #957 CAITLIN HALLIGAN ( Coyle )
5 < 165 > … #258 KERRY CONNOLLY ( Bell )
6 < 163 > … #996 CAITLIN CONNELLY ( Cara )
.
11:13 AM
Event #600 Open Championship Girls Under 9
Judged by Linda Sanfilippo , Tara Dey & Jimmy Early
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #863 KAITLYN DAUGHERTY ( Smith )
2 < 250 > … #834 AINE SHEEHAN ( Cara )
3 < 190 > … #394 KYRA EREL ( Moore )
.
11:19 AM
Event #601 Open Championship Girls Under 10
Judged by Linda Sanfilippo , Tara Dey & Jimmy Early
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #302 NICOLE WHALEN ( Smith )
2 < 250 > … #381 ANNA MAY FITCH ( Shea Jennings )
3 < 195 > … #374 BRIDGET EGAN ( McDade )
.
11:28 AM
Event #602 Open Championship Girls Under 12
Judged by Linda Sanfilippo , Tara Dey & Jimmy Early
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #838 SARAH OLDAM ( Smith )
2 < 210 > … #398 MORGAN ZUCCHINO ( Gallagher )
3 < 204.5 > … #316 INDIA GEDDIS ( Broesler )
4 < 191 > … #362 KELLI RAE KOSINSKI ( Ardmore Academy )
5 < 190 > … #869 SIOBHAN DOUGHERTY ( McDade )
.
12:25 PM
Event #603 Open Championship Girls Under 14
Judged by Linda Sanfilippo , Tara Dey & Jimmy Early
19 Registered, 15 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #380 FIONA EGAN ( McDade )
2 < 210 > … #339 BRIANA BENENATI ( McAleer )
3 < 193 > … #368 ALESANDRA DOUGHTY ( McDade )
4 < 191 > … #350 BRIANNA TREACY ( Davis )
5 < 179.5 > … #923 MAURA MCCLOSKEY ( Broesler )
6 < 174.5 > … #884 ALYSSA GURLEY ( Broesler )
7 < 156 > … #345 MADELINE JACOB ( Moore )
8 < 135 > … #391 JENNA GOLDMAN ( Moore )
.
3:54 PM
Event #604 Open Championship Girls Under 16
Judged by Philip Owen , Tara Dey & Jimmy Early
24 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 212.5 > … #903 LAURA JAKUBOWSKI ( Inishfree )
2 < 209.5 > … #359 BRIANA ANDERSON ( O'Grady Quinlan )
3 < 208 > … #388 STEPHANIE MILLER ( Campbell, PA )
4 < 197 > … #385 CASSIDY LUEBBERS ( Broesler )
5 < 155 > … #342 SHELBY WESTON ( Schade )
6 < 150 > … #325 ALISON SILVERMAN ( Campbell, PA )
7 < 148 > … #334 KATHLEEN MCKEON ( Broesler )
8 < 147 > … #344 KELSEY SCHUHLE ( Campbell, NY )
9 < 141.5 > … #338 REBECCA MARKLIN ( Culkin )
10 < 134 > … #328 CRISTINA PESCI ( McAleer )
11 < 129.5 > … #313 MEGAN O'KEEFE ( Maple )
.
3:36 PM
Event #605 Open Championship Girls Under 18
Judged by Philip Owen , Linda Sanfilippo & Jimmy Early
22 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #382 JOSIE CALLAHAN ( Broesler )
2 < 230 > … #397 LAURA VIANDS ( An Cor Rud )
3 < 219.5 > … #331 OLIVIA HOUCK ( Broesler )
4 < 191 > … #936 SAMANTHA MERRITT ( Denogla )
5 < 161.5 > … #843 SINEAD CAHILL ( Coyle )
6 < 150 > … #336 EMILY CLAIRE AHERN ( An Cor Rud )
7 < 140 > … #378 KAITLIN SMITH ( Cara )
8 < 138.5 > … #341 KATIE MCNELIS ( Denogla )
.
4:10 PM
Event #606 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Philip Owen , Linda Sanfilippo & Jimmy Early
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #981 TERESA HESENER ( O'Grady Quinlan )
2 < 225 > … #356 JESSICA MORAN ( Denogla )
3 < 195 > … #337 KELLY WITHERSPOON ( Maple )
4 < 180 > … #347 JEANNIE O'PELLA ( Lynn )
.
11:34 AM
Event #607 Open Championship Boys Under 9
Judged by Linda Sanfilippo , Tara Dey & Jimmy Early
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #301 OWEN LUEBERS ( Broesler )
.
11:37 AM
Event #608 Open Championship Boys Under 11
Judged by Linda Sanfilippo , Tara Dey & Jimmy Early
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #306 PATRICK HEGARTY ( Cara )
.
11:40 AM
Event #609 Open Championship Boys Under 13
Judged by Linda Sanfilippo , Tara Dey & Jimmy Early
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #312 IAN LUEBBERS ( Broesler )
2 < 215 > … #309 JOHN FERNS ( Denogla )
3 < 205 > … #844 KEVIN MOESE ( Davis )
.
12:02 PM
Event #610 Open Championship Boys Under 15
Judged by Linda Sanfilippo , Tara Dey & Jimmy Early
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #318 CONNOR LIPE ( Denogla )
2 < 250 > … #321 NICHOLAS PAULSON ( McAleer )
3 < 190 > … #315 RYAN FERRIE ( Shea Jennings )
4 < 185 > … #324 ALEXANDER REICHL ( McDade )
.
3:12 PM
Event #611 Open Championship Boys Under 17
Judged by Philip Owen , Tara Dey & Jimmy Early
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #465 ANDREAS MAPLE ( Maple )
.
3:22 PM
Event #612 Open Championship Men 17 & Over
Judged by Philip Owen , Linda Sanfilippo & Jimmy Early
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #330 PATRICK ROSENDALE ( O'Grady Quinlan )