Four Provinces Feis 2014

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Four Provinces Feis 2014 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Four Provinces Feis 2014 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on Apr 27, 2014
Overall ReCap: There were 413 Champions registered for the feis and 330 danced. 176 were awarded (53.3%)
Champion regular events ended shortly after 3:15 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for Both PC and OC events.
I congratulate Marie and her Feis Committtee, the wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Bridget O'Connell for champ tabulation assistance throughout the day.
My thanks to the Committee for having me join them again.
.
9:50 AM
Event #500 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Sheila Bremer, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Sean Flynn, NY
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #516 Reilly Savage (McGrath)
2 < 216 > … #215 Ciara Leddy (Scoil Rince Saoirse)
3 < 205 > … #513 Carlin Sabo (Broesler)
.
10:16 AM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Sheila Bremer, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Sean Flynn, NY
13 Registered, 13 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 58% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #873 Niamh Coleman (Scoil Rince Saoirse)
2 < 221 > … #419 Ava O'Sullivan (McGough Academy)
3 < 197.5 > … #214 Ava Leddy (Scoil Rince Saoirse)
4 < 191 > … #926 Shannon Daly (McDade-Cara)
5 < 187.5 > … #756 Caoilainn Bischoff (Lynn)
6 < 174 > … #418 Conor O'Siadhail (Culkin)
7 < 145 > … #537 Kyra Sexton (Hunt)
.
10:43 AM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Sheila Bremer, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Sean Flynn, NY
18 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #1115 Grace Hanson (Scoil Rince Ni Dubhthaigh)
2 < 250 > … #657 Liam Walsh (Marie Moore)
3 < 181 > … #1026 Halle Fitzgerald (Bell)
4 < 175 > … #770 Paige Boyce (Lynn)
5 < 166 > … #820 Madeleine Cabral (Boyle)
6 < 158 > … #933 Kylie Davis (Teelin)
7 < 150.5 > … #148 Evelyn Kennedy (McDade-Cara)
8 T < 140 > … #502 Brynn Romberger (Coyle)
8 T < 140 > … #914 Meghan Crowley (Curran)
.
1:14 PM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Eileen McDonough Morr, NY, Linda Sanfilippo, NY & Maggie Revis Basenberg, AL
42 Registered, 34 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 18 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #1152 Julia Hricay (O'Rourke)
2 < 207 > … #1106 Avery Haines (Muggivan)
3 < 198 > … #716 Jake Anstock (Coyle)
4 < 170 > … #940 Kate Degnan (Devrin Academy of Irish Dance)
5 < 147 > … #526 Dylan Schloss (Muggivan)
6 < 143 > … #646 Mia Venezia (Hurley)
7 < 142 > … #915 Aoife Cullen (O'Grady-Quinlan)
8 < 137 > … #705 Sasha Allen (Teelin)
9 < 130.5 > … #1071 Madelyne Gasper (McElligott)
10 < 127.5 > … #947 Shannon Dempsey (Culkin)
11 < 125 > … #235 Ellie Lynch (Cummins)
12 < 124 > … #106 Lauren Hurt (Scoil Rince Ni Dubhthaigh)
13 < 121 > … #415 Erin O'Rahilly (DeNogla)
14 < 114 > … #1081 Haidyn Gilmore (Ardmore)
15 < 110.5 > … #231 Amber Luby (O'Grady-Quinlan)
16 < 108 > … #139 Kiersten Kelly (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
17 T < 104.5 > … #453 Sophie Pickard (Boyle)
17 T < 104.5 > … #395 Molly Nide (Devrin Academy)
.
11:49 AM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Sheila Bremer, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Sean Flynn, NY
31 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 246 > … #322 Lydia McManus (Bell)
2 < 209 > … #660 Sara Walsh (Marie Moore)
3 < 204.5 > … #844 Ailee Cash (Bell)
4 < 166 > … #1057 Roisin Gaffney (Peter Smith)
5 < 164 > … #408 Claire O'Halloran (Scoil Rince Ni Dubhthaigh)
6 < 152 > … #870 Eva Coleman (Teelin)
7 < 146.5 > … #1128 Jordyn Haynes (Bell)
8 < 143 > … #857 Joseph Clauson (Lynn)
9 < 133.5 > … #201 Michaela Larson (Culkin)
10 < 132 > … #130 Leia Kadelak (DeNogla)
11 < 127.5 > … #717 Elizabeth Anthony (O'Grady-Quinlan)
12 < 125 > … #426 Caroline Onderko (Lynn)
13 < 123 > … #293 Emily McFadden (Scoil Rince Ni Dubhthaigh)
14 < 113.5 > … #652 Maeve Walker (Muggivan)
.
2:15 PM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Breda O'Brien, NC, Jimmy Early, NY & Patsy Early-McLoughlin, NJ
38 Registered, 31 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #615 Brynne Szabo (O'Grady-Quinlan)
2 < 219 > … #383 Alexa Natale (O'Grady-Quinlan)
3 < 176 > … #796 Audrey Brown (McGrath)
4 < 172 > … #593 Emily Steege (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
5 < 152.5 > … #269 Roisin Mccabe (DeNogla)
6 < 146 > … #1007 Bridget Esposito (Lynn)
7 < 142.33 > … #803 Olivia Bugg (Hurley)
8 < 130 > … #189 Annie LaFaver (O'Grady-Quinlan)
9 < 128 > … #1075 Erin Getcliffe (Shea-Jennings)
10 < 126.83 > … #412 Kathleen O'Malley (Boyle)
11 < 126 > … #801 Erica Bruzek (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
12 < 119 > … #339 Emily Miller (Boyle)
13 < 114 > … #589 Emma Stapor (Boyle)
14 < 113.5 > … #868 Brian Cole (Broesler)
15 < 111 > … #362 Kathryn Mulvihill (Broesler)
16 < 108.5 > … #1004 Katherine Ennis (Teelin)
.
12:42 PM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Sheila Bremer, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Sean Flynn, NY
41 Registered, 33 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 17 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 206 > … #310 Emma McJury (Lynn)
2 < 180 > … #683 Emily Wolfe (McDade-Cara)
3 < 178 > … #525 Amanda Schloss (Muggivan)
4 < 170.5 > … #303 Laura McGroary (McDade-Cara)
5 < 170 > … #277 Maggie McCord (Muggivan)
6 < 168 > … #909 Sophia Crossed (McDade-Cara)
7 < 165 > … #115 Carter Ishler (Hooley)
8 < 154 > … #211 Jessica Leaning (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
9 < 141.5 > … #1159 Sarah Hughes (McDade-Cara)
10 < 140 > … #901 Lea Creaven (McGough Academy)
11 < 132 > … #1080 Keara Gilligan (McDade-Cara)
12 < 121 > … #824 Shannon Callaghan (O'Grady-Quinlan)
13 T < 115.5 > … #226 Olivia Lisowski (McDade-Cara)
13 T < 115.5 > … #818 Katie Byrnes (O'Malley)
13 T < 115.5 > … #1032 Mikaela Bray Flanagan (Hunt)
14 T < 110.5 > … #649 Kylie Volksdorf (McDade-Cara)
14 T < 110.5 > … #1135 Claudia Herrick (Muggivan)
.
2:31 PM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Maureen Bakke, MD, Isabella Fogarty, IRE & Myra Watters, FL
32 Registered, 29 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #122 Jillian Jenkins (Boyle)
2 < 225 > … #622 Danica Teodoro (Bell)
3 < 195.5 > … #752 Amelia Betzer (Teelin)
4 < 181 > … #429 Lauren Ott (Maple)
5 < 180 > … #971 Kayla Dongieux (Aoibhneas an Rince)
6 < 174.5 > … #843 Eryn Casey (O'Grady-Quinlan)
7 < 137.5 > … #257 Molly Martell (Hurley)
8 < 136 > … #1040 Megan Foley (McDade-Cara)
9 < 134.5 > … #583 Sarah Spall (Teelin)
10 < 131.5 > … #493 Delaney Robbins (Gallagher)
11 < 119 > … #880 Lindsey Conely (Teelin)
12 T < 117.5 > … #285 Maggie McCutcheon (DeNogla)
12 T < 117.5 > … #845 Emma Cash (Bell)
13 < 114.5 > … #494 Alexa Roberge (Hunt)
14 < 114 > … #771 Shaina Boyce (McDade-Cara)
.
3:15 PM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Maureen Bakke, MD, Isabella Fogarty, IRE & Myra Watters, FL
31 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #694 Abby Wynkoop (O'Grady-Quinlan)
2 < 212 > … #1056 Gillian Gaffney (Peter Smith)
3 < 198.5 > … #1103 Megan Gunning (Shea-Jennings)
4 < 180.5 > … #903 Stephanie Crispell (Teelin)
5 < 161.5 > … #736 Ashley Beard (O'Grady-Quinlan)
6 < 159 > … #401 Mikayla O'Brien (Doherty Petri)
7 < 145 > … #975 Jessica Doorly (Cummins)
8 < 141.5 > … #823 Kerry Callaghan (O'Grady-Quinlan)
9 < 141 > … #920 Veronica Cunningham (Shea-Jennings)
10 < 140 > … #1021 Katy Fink (Peter Smith)
11 < 124 > … #1134 Clare Hernon (Shea-Jennings)
12 < 122 > … #721 Brittany Babbington (Hunt)
.
12:11 PM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Maureen Bakke, MD, Isabella Fogarty, IRE & Myra Watters, FL
19 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 215 > … #1060 Ciara Gallagher (Inishfree)
2 < 212 > … #951 Madelyn Devlin (Broesler)
3 < 209 > … #799 Sarah Brown (Gallagher)
4 < 196 > … #1051 Anna French (O'Grady-Quinlan)
5 < 187.33 > … #114 Brianna Irwin (Doherty Petri)
6 < 165 > … #974 Kara Donovan (Teelin)
7 < 157.33 > … #888 Emma Cooley (Coyle)
.
3:00 PM
Event #510 Preliminary Men & Ladies 17 & Over
Judged by Breda O'Brien, NC, Jimmy Early, NY & Patsy Early-McLoughlin, NJ
27 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #990 Victoria Dunlap (McGrath)
2 < 233 > … #805 Anneliese Bull (Muggivan)
3 T < 178 > … #991 Tara Dunphy (Coyle)
3 T < 178 > … #629 Jaclyn Timoney (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
4 < 170 > … #954 Amara Dieter (Aherne Sheehan)
5 < 169.5 > … #710 Alex Altobelli (Aoibhneas an Rince)
6 < 136.5 > … #631 Heaven Tompkins (Muggivan)
7 < 136 > … #230 Meredith Tolley (McDade-Cara)
8 < 134.5 > … #825 Christine Callahan (McDade-Cara)
9 < 126.5 > … #877 Lauren Comeaux (Teelin)
.
11:22 AM
Event #600 Open Champion Girls Under 9
Judged by Maureen Bakke, MD, Isabella Fogarty, IRE & Myra Watters, FL
5 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #757 Fiona Bischoff (Lynn)
2 < 225 > … #330 Kate Metheny (Hunt)
.
11:28 AM
Event #601 Open Champion Girls Under 10
Judged by Maureen Bakke, MD, Isabella Fogarty, IRE & Myra Watters, FL
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #908 Caroline Crossed (McDade-Cara)
2 < 215 > … #572 Keira Smith (O'Grady-Quinlan)
3 < 205 > … #363 Claire Murad (Boyle)
.
10:59 AM
Event #602 Open Champion Girls Under 12
Judged by Maureen Bakke, MD, Isabella Fogarty, IRE & Myra Watters, FL
20 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #290 Mairin Mcdonnell (Cummins)
2 < 240 > … #950 Grace Devlin (Broesler)
3 < 190 > … #1055 Amanda Gaffney (Broesler)
4 < 169.5 > … #222 Liza Levin (Coyle)
5 < 158.5 > … #1104 Orla Hagan (Lynn)
6 < 151 > … #540 Tara Sheehan (McDade-Cara)
7 < 149 > … #753 Norah Bice (McDade-Cara)
8 < 145 > … #134 Mollie Keech (McDade-Cara)
.
12:49 PM
Event #603 Open Champion Girls Under 14
Judged by Breda O'Brien, NC, Jimmy Early, NY & Patsy Early-McLoughlin, NJ
19 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #751 Kerri Betz (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
2 < 210 > … #336 Ashlin Miller (Shea-Jennings)
3 < 205 > … #612 Regan Sweeney (McDade-Cara)
4 < 174 > … #296 Megan McGill (O'Grady-Quinlan)
5 < 160 > … #400 Aislinn O'Brien (McDade-Cara)
.
11:17 AM
Event #604 Open Champion Girls Under 16
Judged by Breda O'Brien, NC, Jimmy Early, NY & Patsy Early-McLoughlin, NJ
27 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #728 Tess Barrett (Peter Smith)
2 < 225 > … #372 Mackenzie Murray (Curran)
3 T < 185 > … #164 Haylee Kirk (Broesler)
3 T < 185 > … #323 Kayla McMennamin (Coyle)
4 < 160 > … #876 Nicole Colussi (O'Grady-Quinlan)
5 < 155 > … #337 Briana Miller (Shea-Jennings)
6 < 143 > … #841 Erin Carunchio (Peter Smith)
7 < 137.5 > … #101 Clare Hulseman (Curran School of Irish Dance)
8 < 133 > … #858 Katie Clauson (Lynn)
9 < 132.5 > … #814 Nora Burke (O'Grady-Quinlan)
.
12:00 PM
Event #605 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Eileen McDonough Morr, NY, Linda Sanfilippo, NY & Maggie Revis Basenberg, AL
23 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #809 Ciara Burke (Coyle)
2 < 225 > … #116 Faith Ishler (Hooley)
3 < 172 > … #1036 Allison Flood (Devrin Academy)
4 < 163 > … #966 Erin Kelly Donaghy (McDade-Cara)
5 < 157 > … #766 Reilly Bonner (Devrin Academy)
6 < 151 > … #1160 Anna Hulseman (Curran School of Irish Dance)
7 < 148 > … #404 Kelsey O'Connor (Marie Moore)
8 < 145 > … #866 Jacquelyn Cobb (Curran)
9 < 143 > … #778 Emilie Braun (Coyle)
10 < 134 > … #749 Maeve Berry (Bell)
.
10:27 AM
Event #606 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Eileen McDonough Morr, NY, Linda Sanfilippo, NY & Maggie Revis Basenberg, AL
13 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #804 Elizabeth Buhager (Coyle)
2 < 215 > … #443 Brennen Peters (Boyle)
3 < 196 > … #661 Amber Walter-Trzcinski (O'Neill-James)
4 < 166 > … #1019 Emily Ferry (Teelin)
5 T < 163 > … #365 Emily Murphy (Culkin)
5 T < 163 > … #451 Caitlin Phillips (Teelin)
.
1:26 PM
Event #609 Open Champion Boys Under 13
Judged by Breda O'Brien, NC, Jimmy Early, NY & Patsy Early-McLoughlin, NJ
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #614 Ronan Swope (Coyle)
.
1:30 PM
Event #610 Open Champion Boys Under 15
Judged by Breda O'Brien, NC, Jimmy Early, NY & Patsy Early-McLoughlin, NJ
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #775 Joey Brad (Lynn)
.
1:37 PM
Event #611 Open Champion Boys Under 17
Judged by Breda O'Brien, NC, Jimmy Early, NY & Patsy Early-McLoughlin, NJ
4 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #767 Justin Born (O'Grady-Quinlan)
2 < 225 > … #200 Matthew Larson (Culkin)