CSIDC-Gray Foundation 2015

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

CSIDC-Gray Foundation 2015 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Gray Foundation Feis 2015 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on Mar 7, 2015
Overall ReCap: There were 397 Champions registered for the feis and 292 danced. 159 were awarded (54.5%)
Champion regular events ended shortly after 4:56 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC & OC Events
I congratulate Iris & Maura Gray, their Feis Committee, and the wonderful group of parents and friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Michelle Broggy for champ tabulation assistance throughout the day.
My thanks to the Committee for asking me back.
.
2:43 PM
Event #700 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Myra Watters, FL, Maggie Revis Basenberg, AL & Mary Lou Schade, NY
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #750 Lauren Cullinan (Scoil Rince Saoirse)
2 < 240 > … #308 Kassidy McGee (Scoil Rince Saoirse)
3 < 218 > … #548 Chloe Stowe (Hansen-Keohane)
4 < 178 > … #720 Tierney Coen (Scoil Rince Saoirse)
.
2:29 PM
Event #701 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Myra Watters, FL, Maggie Revis Basenberg, AL & Mary Lou Schade, NY
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #250 Emilee Lowry (Broesler)
2 < 210 > … #834 Olannah Fikes (Doherty Petri)
3 < 200 > … #306 Audrey McElhatton (O'Rourke)
4 < 190 > … #107 Alexa Greenwood (Rince Na Sonas)
5 < 168 > … #305 Isabella McDonnell (Forbes)
6 < 156 > … #896 Reagan George (Sullivan-Stewart)
.
2:56 PM
Event #702 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Myra Watters, FL, Maggie Revis Basenberg, AL & Mary Lou Schade, NY
13 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #613 Isabelle Zeiger (Broesler)
2 < 189.5 > … #165 Riley Iasiello (O'Rourke)
3 < 186 > … #440 Langley Phillips (Farrell)
4 < 178 > … #463 Olivia Raff (Hooley)
5 < 177 > … #571 Sophia Turpin (Santacroce)
.
1:42 PM
Event #703 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Maureen Greene-O'Leary, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Mary Kate Lachut, NY
22 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #473 Rachael Reynolds (Dunleavy Shaffer - MA)
2 < 231 > … #146 Erin Hieb (Verlin)
3 < 193 > … #105 Gillian Gray Milewski (Gray)
4 < 188 > … #162 Molly Humphrey (McInerney)
5 < 169.5 > … #877 Mairead Gallagher (Dunleavy Shaffer - MA)
6 < 153 > … #607 Anna Wyndham (McInerney)
7 < 152.5 > … #383 Piper Normand (Shamrock)
.
3:24 PM
Event #704 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Maureen Greene-O'Leary, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Mary Kate Lachut, NY
29 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 220 > … #562 Olivia Tingley-Kelley (Broesler)
2 < 218 > … #703 Ciara Chan (Heavey-Quinn)
3 < 212 > … #767 Sadie Davis (Dunleavy Shaffer - MA)
4 < 176 > … #715 Ainsley Clinton (An Clar)
5 < 174 > … #600 Maeve Wiser (McInerney)
6 < 155 > … #189 Isabelle Kellezi (O'Rourke)
7 < 150.5 > … #187 Aislinn Kelley (Forbes)
8 < 144 > … #119 Kailey Hall (Murray)
9 < 140.5 > … #166 Alexa Iassogna (Lenihan - CT)
10 < 130 > … #150 Sigrid Hiser (McInerney)
.
2:21 PM
Event #705 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Maureen Greene-O'Leary, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Mary Kate Lachut, NY
29 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #836 Claire Finnegan (Broesler)
2 < 192 > … #633 Alexa Barrett (Pender-Keady)
3 < 182 > … #566 Cassandra Tomczak (Harney)
4 < 167.5 > … #502 Kassandra Savoie (Short)
5 < 165 > … #131 McKayla Hartman (Murray)
6 < 155 > … #657 Anna Bonaiuto (Griffith)
7 < 150 > … #294 Brianna McCarron (Smith-Houlihan)
8 < 142.5 > … #380 Margaret Nolan (Lenihan - CT)
9 < 142 > … #611 Molly Yourell (Gray)
10 < 136 > … #244 Allison LeStrange (Young School - NY)
11 < 134 > … #347 Carleigh Motycka (Griffith)
.
11:30 AM
Event #706 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Myra Watters, FL, Maggie Revis Basenberg, AL & Mary Lou Schade, NY
35 Registered, 31 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #824 Mairead Fee (Broesler)
2 < 231 > … #351 Caitlyn Murphy (Broesler)
3 < 230 > … #765 Chloe Davis (Dunleavy Shaffer - MA)
4 < 155.5 > … #103 Maggie Gralinski (Gallagher)
5 < 145 > … #887 Sara Gaudieri (Young School - NY)
6 < 142.5 > … #685 Kyra Caffrey (Broesler)
7 < 140 > … #378 Lucinda Nevils (Inishfree)
8 < 137.5 > … #552 Molly Sullivan (Johnston)
9 < 131 > … #443 Danielle Poole (O'Grady-Quinlan)
10 < 128 > … #718 Meaghan Clougherty (Murray)
11 < 122 > … #208 Caroline King (Gallagher)
12 < 115.5 > … #731 Erin Connolly (McElligott)
13 < 112 > … #691 Liliana Capparelli (Doherty Petri)
14 < 109 > … #869 Kelly Frost (McDonald School)
15 < 108.5 > … #410 Ashley Ohstrom (McDonald School)
16 < 107.5 > … #193 Grace Kelly (Johnston)
.
2:37 PM
Event #707 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Myra Watters, FL, Maggie Revis Basenberg, AL & Mary Lou Schade, NY
25 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 223 > … #726 Emma Condon (Murray)
2 < 222 > … #872 Colleen Anne Fullam (Francis Academy)
3 < 186 > … #338 Finula Milici (Sheeaun Academy)
4 < 181.5 > … #844 Erin Fitzgerald (Broesler)
5 < 178 > … #325 MaryKate McMahon (Hagen-Kavanagh)
6 < 163.33 > … #577 Meghan Vander Woude (Murray)
7 < 155.33 > … #488 Amelia Rozear (Lenihan - CT)
8 < 152 > … #186 Blaine Keevern (Boland)
9 < 148 > … #110 Annmarie Gruttadauro (Young School - NY)
10 < 136 > … #452 Liam Presser (Boland)
.
10:35 AM
Event #708 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Myra Watters, FL, Maggie Revis Basenberg, AL & Mary Lou Schade, NY
14 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #218 Emma Kroll (Broesler)
2 < 228 > … #323 Erin McMahon (Hagen-Kavanagh)
3 < 225 > … #283 Erika Mayette (Roisin Academy)
4 < 183.5 > … #771 Marleah Dentes (McDonald School)
5 < 165 > … #231 Kelly Lavin (Doherty Petri)
6 T < 159 > … #852 Gianna Rose Fleming (Curran)
6 T < 159 > … #712 Madelyn Cleary (Dunleavy Shaffer - MA)
.
9:41 AM
Event #709 Preliminary Men & Ladies 16 & Over
Judged by Myra Watters, FL, Maggie Revis Basenberg, AL & Mary Lou Schade, NY
34 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #786 Allie Donahue (McInerney)
2 < 220 > … #579 Stephanie Varga (Murray)
3 < 215 > … #628 Molly Atzbach (Golden Harp)
4 < 184 > … #515 Erin Shields (McInerney)
5 < 165 > … #654 Erin Bolan (DeNogla)
6 < 157.5 > … #122 Sarah Hamilton (Johnston)
7 < 157 > … #788 Melissa Donohoe (Brady-Kenny-O’Brien)
8 < 143.5 > … #598 Kaitlyn Wilson (Sullivan)
9 < 140.5 > … #230 Katie Lavin (Doherty Petri)
10 < 138.5 > … #393 Maeve O'Brien (Brady-Kenny-O’Brien)
11 < 126 > … #411 Gregg Ong (Kelly-Oster)
12 < 120 > … #260 Colleen Magowan (Johnston)
13 T < 118 > … #736 Caroline Conroy (Harney)
13 T < 118 > … #469 Hope Renner (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
.
11:34 AM
Event #800 Open Champion Girls Under 9
Judged by Maureen Greene-O'Leary, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Mary Kate Lachut, NY
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #746 Ciara Cromie (Schade)
.
11:43 AM
Event #801 Open Champion Girls Under 10
Judged by Maureen Greene-O'Leary, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Mary Kate Lachut, NY
13 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 67% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #394 Brigid O'Connor (Murray)
2 < 210 > … #894 Molly Geoghegan (Harney)
3 < 200 > … #296 Grace McClay (O'Rourke)
4 < 178 > … #245 Sierra Lignos (Murray)
5 T < 168 > … #261 Katelyn Maguire (Scoil Rince Naomh Attracta)
5 T < 168 > … #301 Charlotte McDaniel (Murray)
.
11:18 AM
Event #802 Open Champion Girls Under 11
Judged by Maureen Greene-O'Leary, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Mary Kate Lachut, NY
9 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #745 Ailish Cromie (Schade)
2 < 210 > … #519 Kaitlin Skinner (Harney)
3 < 195 > … #800 Piper Doyle (Sheeaun Academy)
.
10:26 AM
Event #803 Open Champion Girls Under 12
Judged by Maureen Greene-O'Leary, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Mary Kate Lachut, NY
15 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #285 Arianna Mazur (Murray)
2 < 250 > … #819 Meghan Rose Farrell (Broesler)
3 < 180 > … #570 Rachel Tuccinardi (Lynn)
4 < 174 > … #134 Sophia Hatch (Johnston)
5 < 169 > … #217 Maggie Krein (Murray)
6 < 161 > … #772 Julia Denys (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
.
4:56 PM
Event #804 Open Champion Girls Under 13
Judged by Noreen Melvin, MA, Tim O'Hare, MI & Mary Bryan, ON
15 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #242 Olivia Lenk (Murray)
2 < 240 > … #659 Abigail Bradley (Bell)
3 < 215 > … #918 Emily Grace (Kelly-Oster)
4 < 180 > … #266 Audrey Malila (Murray)
5 < 171 > … #615 Amy Ackaway (Marie Moore)
6 < 159 > … #314 Aine McIntyre (Johnston)
.
3:14 PM
Event #805 Open Champion Girls Under 14
Judged by Noreen Melvin, MA, Tim O'Hare, MI & Mary Bryan, ON
21 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1001 Ciara Bloomberg (Goulding)
2 < 208 > … #673 Sadie Bucknam (Murray)
3 < 191 > … #516 Molly Simmons (Goulding)
4 T < 162 > … #318 Zenaida McKinney (Scoil Rince Naomh Attracta)
4 T < 162 > … #192 Ceara Kelly (Murray)
5 < 159 > … #908 Brynn Golden (Dunleavy Shaffer - MA)
.
9:13 AM
Event #806 Open Champion Girls Under 15
Judged by Maureen Greene-O'Leary, MA, Cathy Spencer Revis, NY & Mary Kate Lachut, NY
15 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #451 Jolie Preece (Murray)
2 < 219.5 > … #913 Claire Goode (Broesler)
3 < 200 > … #859 Shannon Fogarty (Harney)
4 < 188 > … #747 Riley Cronin (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
.
4:08 PM
Event #807 Open Champion Girls Under 16
Judged by Noreen Melvin, MA, Tim O'Hare, MI & Mary Bryan, ON
25 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 248.5 > … #541 Miya Stefanick (Broesler)
2 < 220 > … #599 Paidin Wilson (Forbes)
3 < 193 > … #367 Clare Murray MacRitchie (Murray)
4 < 188 > … #603 KendallGrace Woodcock (Dunleavy Shaffer - MA)
5 < 170 > … #364 Mackenzie Murray (Curran)
6 < 158.5 > … #705 Gianna Cheeseman (Broesler)
7 < 152 > … #170 Skylar Jenks (Young School - NY)
8 < 145 > … #327 Kierica McPherson (Pender-Keady)
9 < 132.5 > … #317 Cassie McKiernan (Gray)
10 < 126 > … #292 Grace Mccaffery (Forbes)
.
11:07 AM
Event #808 Open Champion Girls Under 17
Judged by Noreen Melvin, MA, Tim O'Hare, MI & Mary Bryan, ON
17 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #106 Kaela Gray Milewski (Gray)
2 < 225 > … #631 Kate Babcock (Murray)
3 < 183 > … #688 Ella Campfield (Murray)
4 < 172 > … #253 Caitlin Lynch (McInerney)
5 < 168 > … #737 Leah Cook (Nevin)
6 < 159 > … #123 Margaret Hanley (Dunleavy Shaffer - MA)
.
12:13 PM
Event #809 Open Champion Girls Under 18
Judged by Noreen Melvin, MA, Tim O'Hare, MI & Mary Bryan, ON
14 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #273 Jennifer Mancini (Murray)
2 < 212 > … #174 Haley Johnson (Dunleavy Shaffer - MA)
3 < 210 > … #427 Hailey Payea (Broesler)
4 < 188 > … #201 Gillian Kenney (Murray)
5 < 175 > … #797 Mairead Dougherty (Dunleavy Shaffer - MA)
.
10:11 AM
Event #810 Open Champion Ladies 18 and Over
Judged by Noreen Melvin, MA, Tim O'Hare, MI & Mary Bryan, ON
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #474 Ceili Riccio (Murray)
2 < 225 > … #801 Erin Duffy (Lenihan - CT)
3 < 221 > … #545 Emily Stewart (Scoil Rince Naomh Attracta)
4 < 179 > … #408 Siobhan O'Neill (Murray)
5 < 163 > … #879 Ana Gallotto (Forbes)
6 < 154 > … #638 Lauren Beadle (Pender-Keady)
7 < 150 > … #403 Julia O'Leary (An Rince Mor)
.
3:02 PM
Event #814 Open Champion Boys Under 14
Judged by Noreen Melvin, MA, Tim O'Hare, MI & Mary Bryan, ON
5 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #581 Jayden Walker (Young School - NY)
2 < 240 > … #468 Ian Reilly (Bracken)
3 < 215 > … #459 Jack Puluka (Lynn)
.
3:59 PM
Event #815 Open Champion Boys Under 16
Judged by Noreen Melvin, MA, Tim O'Hare, MI & Mary Bryan, ON
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #465 Eamon Reagan (Inishfree)
2 < 250 > … #796 Aodhan Dougherty (Dunleavy Shaffer - MA)
.
10:20 AM
Event #816 Open Champion Men 16 & Over
Judged by Noreen Melvin, MA, Tim O'Hare, MI & Mary Bryan, ON
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #798 Matthew Dougherty (Inishfree)
2 < 250 > … #661 Martin Bradshaw (Heavey-Quinn)
3 < 195 > … #464 Conor Reagan (Inishfree)
4 < 180 > … #168 Gavin Immer (Lenihan - CT)