Golden Horseshoe Feis 2007

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Golden Horseshoe Feis 2007 As Tabulated by Colleen, FeisWeb.Com on Sat Sep 22th.
Overall ReCap:There were 231 PC & OC Champions registered while 179 actually danced. 86 were awarded (43%).
Champion regular events ended shortly after 4:13 PM when last regular event was tabulated. There were 3 rounds for OC; 2 rounds for PC.


10:39 AM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Colleen Kelly , Eddie Murphy & Bernadette Dillon-Gavin
15 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 40% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #469 Kylie Paliani ( Corrigan )
2 < 205 > … #178 Hannah Clouse ( Shamrock - ON )
3 < 191 > … #211 Olivia Devlin ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
4 < 171 > … #553 Daniella Spina ( McGinley )
5 < 168 > … #261 Isabel Gamus ( Goggin-Carroll )
6 < 154.5 > … #502 Triona Reaney-Brown ( Reaney )
.
10:53 AM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Colleen Kelly , Eddie Murphy & Bernadette Dillon-Gavin
15 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 40% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #198 Taryn Cunningham ( Shamrock - ON )
2 < 205 > … #106 Siobhan Alexander ( Gilchrist )
3 < 203 > … #429 Charly Moore ( Shamrock - ON )
4 < 195 > … #230 Braedyn Ellis ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
.
12:09 PM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Colleen Kelly , Eddie Murphy & Bernadette Dillon-Gavin
18 Registered, 15 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 43% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #453 Ashley Nikolov ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
2 < 200 > … #460 Aine O'Neill ( Goggin-Carroll )
3 < 193 > … #187 Laura Connally ( Butler-Fearon-Oconnor )
4 < 185 > … #367 Kiera Lewis ( Butler-Fearon-Oconnor )
5 < 184 > … #124 Sharon Ball ( McGinley )
6 < 162 > … #377 Amanda MacDonald ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
..
12:54 PM
Event #504A Preliminary Boys and Girls Under 14 Group A
Judged by Colleen Kelly , Eddie Murphy & Bernadette Dillon-Gavin
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 44% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #474 Sarah Paterson ( Gilchrist )
2 < 210 > … #286 Shannon Hall ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
3 < 205 > … #163 Kate Caughey ( Reaney )
4 < 164 > … #241 Emily Fejtek Fejtek ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
5 < 162 > … #233 Megan Ellison ( Goggin-Carroll )
6 < 158 > … #299 Kelly Hennessy ( Shamrock - ON )
7 < 156.5 > … #366 Claire Leisner ( O'Keefe - NY )
8 < 156 > … #248 Olivia Fisher ( Plummer )
.
2:14 PM
Event #504B Preliminary Boys and Girls Under 14 Group B
Judged by Colleen Kelly , Eddie Murphy & Bernadette Dillon-Gavin
21 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #481 Mallory Peters ( O'Hare )
2 < 240 > … #536 Katrina Shepley ( McGinley )
3 < 187 > … #131 Kirsten Beckley ( Reaney )
4 < 180 > … #137 Trisha Belleville ( Faherty )
5 < 159 > … #444 Philippa Naysmith ( Butler-Fearon-Oconnor )
6 < 157 > … #105 Danielle Alexander ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
7 < 146 > … #318 Kathleen Huff ( Butler-Fearon-Oconnor )
8 < 138.5 > … #269 Ally Gilmour ( Reaney )
9 < 138 > … #114 Stephanie Arsenault ( Reaney )

3:18 PM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Colleen Kelly , Stephen McAteer & Bernadette Dillon-Gavin
33 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 43% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 254.5 > … #543 Shaunessy Sinnett ( Corrigan )
2 < 250 > … #191 Alexandra Costello ( Greenfire )
3 < 200 > … #548 Brianna Snyder ( Clann Na Cara )
4 < 169 > … #391 Sarah Marcus ( Rochez )
5 < 150 > … #291 Christine Hardy ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
6 < 145 > … #144 David Branton ( Goggin-Carroll )
7 < 134.5 > … #231 Cleary Ellis ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
8 < 132 > … #509 Maureen Riddell ( Goggin-Carroll )
9 < 125 > … #205 Jaimee Davidson ( Goggin-Carroll )
10 < 123 > … #340 Brittany Kendrick ( Goggin-Carroll )
11 < 121 > … #338 Amanda Keith ( Butler-Fearon-Oconnor )
12 < 120 > … #545 Jessica Smith ( Reaney )
.
4:13 PM
Event #506 Preliminary Men and Ladies 16 & Over
Judged by Colleen Kelly , Kate Wosczyna & Bernadette Dillon-Gavin
26 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 43% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #508 Moira Richards ( Gilchrist )
2 < 228 > … #345 Jennifer Kielbiski ( Shamrock - ON )
3 < 215 > … #254 Louise Frost ( Butler-Fearon-Oconnor )
4 T < 171 > … #603 Paige Whyte-Fagundes ( Graham )
4 T < 171 > … #349 Sarah Klopp ( Leneghan )
5 < 156 > … #388 Megan Maloney ( Clann Na Cara )
6 < 149 > … #356 Anne Lally ( Masterson )
7 < 135 > … #166 Tara Chevrier ( Butler-Fearon-Oconnor )
8 < 132 > … #484 Kyla Phillips ( Finnegan )
9 < 127.5 > … #567 Catherine Swanson ( O'Donnell )
.
10:32 AM
Event #601 Open Championship Boys and Girls Under 11
Judged by John O'Keefe , John Brooks & Ann Richens
11 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 45% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #473 Laura Pastor ( Butler-Fearon-Oconnor )
2 < 215 > … #270 Valerie Gladiator ( Reaney )
3 < 196.5 > … #193 Shannon Coulter ( Doyle )
4 < 172 > … #260 Claire Gallibois ( Greenfire )
5 < 167 > … #515 Maggie Rodrigues ( McGinley )
.
11:52 AM
Event #603 Open Championship Boys and Girls Under 14
Judged by John O'Keefe , John Brooks & Ann Richens
25 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 40% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #118 Andrew Babyn ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
2 < 240 > … #259 Melissa Gabel ( McGinley )
3 < 196 > … #162 Tavia Caplan ( Butler-Fearon-Oconnor )
4 < 183 > … #164 Rachel Cawker ( Doyle )
5 < 161 > … #547 Hayley Patricia Smock ( Drumcliffe )
6 T < 148.5 > … #354 Brittany Krause ( Drumcliffe )
6 T < 148.5 > … #149 Megan Brown ( Butler-Fearon-Oconnor )
7 < 146 > … #324 Joanne Jamestee ( Goggin-Carroll )
.
1:16 PM
Event #604 Open Championship Boys and Girls Under 16
Judged by John O'Keefe , John Brooks & Ann Richens
21 Registered, 19 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 44% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #122 Lorcan Balfe ( Butler-Fearon-Oconnor )
2 < 215 > … #204 Ashley Davidson ( Butler-Fearon-Oconnor )
3 < 191 > … #325 Sarah Jamestee ( Goggin-Carroll )
4 < 178 > … #167 Amy Chitilian ( Butler-Fearon-Oconnor )
5 < 165 > … #348 Haley Kirk ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
6 < 161 > … #445 Olivia Nazarewich ( Goggin-Carroll )
7 < 155 > … #284 Rachel Greene ( Reaney )
8 < 146 > … #290 Allison Hardy ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
.
2:51 PM
Event #605 Open Championship Boys and Girls Under 18
Judged by John O'Keefe , John Brooks & Ann Richens
17 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 46% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #346 Elizabeth King ( Shamrock - ON )
2 < 212 > … #242 Claire Feltrin ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
3 < 200 > … #143 Ashling Boyd ( Butler-Fearon-Oconnor )
4 < 172 > … #280 Scott Graham ( Graham )
5 < 166 > … #168 Erin Chown ( Goggin-Carroll )
6 < 164 > … #614 Allison Zaruk ( Shamrock - ON )
.
3:46 PM
Event #606 Open Championship Men and Ladies 18 & Over
Judged by John O'Keefe , John Brooks & Ann Richens
10 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #619 Emily Penner ( Butler-Fearon-Oconnor )
2 < 250 > … #119 Emily Babyn ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
3 < 190 > … #455 Emily Noseworthy ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
4 < 183 > … #537 Nora Sherry ( Reaney )