Haley & Nevin Feis 2014

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Haley & Nevin Feis 2014 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Holly (Haley & Nevin) Feis 2014 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on Dec 7, 2014
Overall ReCap: There were 239 Champions registered for the feis and 210 danced. 119 were awarded (56.7%)
Champion regular events ended shortly after 5:27 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC & OC Events
I congratulate the Maureen Haley & Maura Nevin, their Feis Committee, and the wonderful group of parents and friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Marie Buccieri for champ tabulation assistance throughout the day.
My thanks to the Committee for asking me back.
.
4:01 PM
Event #500 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #498 Daniel Sullivan (Greene-O'Leary)
2 < 240 > … #605 Morgan Benard (Dunleavy Shaffer)
3 < 200 > … #583 Molly Aubertine (Forbes)
.
3:56 PM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
13 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 251.5 > … #974 Fiona Hernon (Harney)
2 < 240 > … #425 Maddie Ryan (Smith-Houlihan)
3 < 206 > … #163 Grace McClay (O'Rourke)
4 < 166 > … #563 Eme Wyndham (McInerney)
5 < 164.5 > … #471 Reese Smith (B-K-O’B)
6 < 156 > … #268 Georgia Murray (Nevin)
7 < 150 > … #446 Julia Schrader (M-G-O'S)
.
5:27 PM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Maureen Greene-O'Leary, MA, John O'Keefe, CT & Maura Gray, CT
16 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #389 Rachael Reynolds (Dunleavy Shaffer)
2 < 180 > … #1011 Pearl Kavanagh Mallick (O'Dwyer)
3 < 177 > … #189 Neeve McGeoghean (Goulding)
4 < 171 > … #525 Isabelle Waldron (Dunleavy Shaffer)
5 < 169 > … #477 Caitlin Speyer (Harney)
6 T < 148 > … #851 Emma Ferrara (Harney)
6 T < 148 > … #351 Nora Pierce (O'Shea-Chaplin)
7 < 146 > … #891 Mairead Gallagher (Dunleavy Shaffer)
.
5:08 PM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Karyn Oster, NY, Sheila Stevens, CT & Noreen Melvin, MA
21 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 200.5 > … #892 Deirdre Galvin (Dunleavy Shaffer)
2 T < 193 > … #613 Ava Bisbee (Haley)
2 T < 193 > … #995 Aidan Hurff (O'Shea-Chaplin)
3 < 184 > … #168 Emily McClure (McInerney)
4 < 169 > … #1023 Aislinn Kelley (Forbes)
5 < 166 > … #742 Brynna Courneen (Harney)
6 < 151.5 > … #792 Caitlin Dooher (Hansen-Keohane)
7 < 150.5 > … #990 Christina Horne (O'Shea-Chaplin)
8 < 149 > … #686 Ciara Chan (Heavey-Quinn)
9 < 139.5 > … #208 Shauna Meehan (Naomh Attracta)
.
10:39 AM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Eileen McDonough Morr, NY, Karyn Oster, NY & Maureen Greene-O'Leary, MA
27 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #405 Katherine Rogers (Dunleavy Shaffer)
2 < 190 > … #936 Rebecca Gustafson (Dunleavy Shaffer)
3 < 174 > … #894 Shona Paige Garabedian (Keane-O'Brien)
4 < 172.5 > … #278 Elizabeth Nee (Murray)
5 < 165 > … #953 McKayla Hartman (Murray)
6 < 156 > … #241 Carleigh Motycka (Griffith)
7 < 154 > … #452 Aislinn Servaes (Harney)
8 < 152 > … #315 John Oei (Griffith)
9 < 151 > … #759 Ailie Daley (Griffith)
10 < 145 > … #508 Cassandra Tomczak (Harney)
11 < 140 > … #513 Carolyn Tuite (Hansen-Keohane)
12 < 123 > … #910 Brianna Gerold (Scoil Rince Saoirse)
.
9:55 AM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Eileen McDonough Morr, NY, Karyn Oster, NY & Maureen Greene-O'Leary, MA
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #560 Benjamin Wordell (Nevin)
2 < 203 > … #584 Lauren Austin (Sullivan-Stewart)
3 < 200 > … #694 Meaghan Clougherty (Murray)
4 < 168 > … #273 Grace Mussari (Dunleavy Shaffer)
5 < 166 > … #917 Grace Gilmore (Dunleavy Shaffer)
6 < 162 > … #1029 Claire Kennedy (Nevin)
7 < 150 > … #1028 Isabella Kelly (Murray)
8 < 149 > … #541 Eli Weldon (O'Shea-Chaplin)
9 < 141 > … #227 Haley Molloy (Haley)
.
10:59 AM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Maura Gray, CT, John O'Keefe, CT & Irene Horgan, CT
26 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 222 > … #1064 Caitlin Law (Harney)
2 < 207.5 > … #488 Vincent Stifano (Griffith)
3 < 201.5 > … #708 Emma Condon (Murray)
4 < 181 > … #518 Meghan Vander Woude (Murray)
5 < 177.5 > … #836 Olivia Faulkner (Murray)
6 < 159 > … #1010 Elise Kaplan (Inishfree)
7 < 150 > … #610 Emilie Berube (Short)
8 < 144.5 > … #600 Sarah Barry (Forbes)
9 < 140.5 > … #651 Molly Cahill (Heavey-Quinn)
10 < 139 > … #249 Madeline Mulkern (Murray)
11 < 130.5 > … #881 Kiernan Foster (Shamrock)
.
9:40 AM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Sheila Stevens, CT, John O'Keefe, CT & Irene Horgan, CT
22 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #1025 Bailey Kelly (Murray)
2 < 210.5 > … #592 Dana Barovich (Greene-O'Leary)
3 < 194.5 > … #281 Lindsey Noniewicz (Gray)
4 < 183.5 > … #798 Aodhan Dougherty (Dunleavy Shaffer)
5 < 183 > … #479 Deanna St. Germain (Griffith)
6 < 159.5 > … #932 Bridget Griffin (Heavey-Quinn)
7 < 148 > … #257 Cassidy Murphy (Nevin)
8 < 139 > … #946 Emilie Hardel (Stillson)
9 < 133.5 > … #1009 Jacklyn Junta (Carney)
10 < 128 > … #992 Kaitlyn Howley (Dunleavy Shaffer)
11 < 124.5 > … #221 Ellie Mitchell (Greene)
.
11:08 AM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
16 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #716 Caitlin Conneely (Goulding)
2 < 205 > … #519 Stephanie Varga (Murray)
3 < 194.5 > … #582 molly atzbach (Golden Harp)
4 < 185 > … #688 Jennifer Choate (McGonagle)
5 < 163 > … #816 Tracy Edwards (Goulding)
6 < 160.5 > … #1002 Teagan Ingalls (Carney)
.
11:18 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #213 Alexandra Melendez (Haley)
2 < 225 > … #769 Alyson DeRosa (O'Shea-Chaplin)
3 < 216 > … #645 Fiona Busser (Heavey-Quinn)
4 < 190 > … #1251 Belforte Kurston Rust (Cunniffe)
5 < 171 > … #287 Maeve O'Brien (B-K-O’B)
.
2:46 PM
Event #510 Preliminary Men & Ladies 17 & Over
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
9 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #695 Caroline Cobb (Proto Casano)
2 < 225 > … #501 Michaela Sullivan (Greene-O'Leary)
3 < 183 > … #756 Tess Cushing (Sullivan-Stewart)
4 < 171 > … #308 Kaitlin O'Sullivan (Dunleavy Shaffer)
5 < 170 > … #336 Lindsey Pappas (Horgan)
.
4:36 PM
Event #600 Open Champion Boys & Girls Under 9
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #860 Isabella Fiore (O'Shea-Chaplin)
2 < 250 > … #120 Katelyn Maguire (Naomh Attracta)
.
4:41 PM
Event #601 Open Champion Boys & Girls Under 10
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #180 Rachel McDonald (Dunleavy Shaffer)
2 < 240 > … #482 Lila Stanton (Heavey-Quinn)
3 < 215 > … #903 Madison Gaughran (Harney)
.
4:49 PM
Event #602 Open Champion Boys & Girls Under 11
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #472 Ryleigh Smith (B-K-O’B)
2 < 225 > … #532 Madeleine Walsh (Stillson)
3 < 190 > … #265 Shannen Murphy (B-K-O’B)
4 < 185 > … #1077 Meghan Lehane (Nevin)
.
4:57 PM
Event #603 Open Champion Boys & Girls Under 12
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #129 Audrey Malila (Murray)
2 < 250 > … #1047 Gloria Kramer (Rince Na Sonas)
3 < 200 > … #383 Ian Reilly (Bracken)
4 < 185 > … #386 Lindsay Resca (Harney)
.
12:02 PM
Event #604 Open Champion Boys & Girls Under 13
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #412 Fiona Rosko (Haley)
2 < 240 > … #378 Jayne Rathbone (Harney)
3 < 188 > … #718 Emma Conneely (Goulding)
.
12:12 PM
Event #605 Open Champion Boys & Girls Under 14
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #551 Michaelann White (Harney)
2 < 225 > … #580 Lauryn Anthony (Goulding)
3 < 190 > … #785 John Donohoe (B-K-O’B)
4 < 185 > … #770 Colleen DeRosa (O'Shea-Chaplin)
.
3:31 PM
Event #606 Open Champion Boys & Girls Under 15
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
7 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #559 KendallGrace Woodcock (Dunleavy Shaffer)
2 < 215 > … #318 Jillian OKeefe (Heavey-Quinn)
3 < 205 > … #491 Nicole Stolarski (Murray)
.
10:22 AM
Event #607 Open Champion Boys & Girls Under 16
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
9 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #484 Megan Stella (McInerney)
2 < 240 > … #915 Maeve Gillis (O'Shea-Chaplin)
3 < 215 > … #117 Marina MacKinnon (Dunleavy Shaffer)
4 < 177 > … #110 Taylor Lynch (Coogan)
.
9:19 AM
Event #609 Open Champion Men & Ladies 17 & Over
Judged by Siobhan Moore, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Kerry Kelly Oster, NY
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #710 Kathlynn Condon (Nevin)
2 < 235 > … #342 Kelsey Pearse (Gray)
3 < 216 > … #772 Karaleigh Desmond (Cunniffe)
4 < 205 > … #327 Meghan OToole (Haley)
5 < 167.5 > … #326 Mary-Kate OToole (Haley)