Harvest Time 2008

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Harvest Time Feis `08 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sun Oct 26
Overall ReCap:There were 320 PC & OC Champions registered for the feis and 264 danced. 145 were awarded (54.9%).
Champion regular events ended shortly after 5:58 PM when last regular event was tabulated. There 2 rounds for PC and 2 rounds for OC.
I congratulate all the GBIDTA family and the entire Heavey-Quinn Committee, especially Mary H-Q. Thanks for asking me back - - Fun people to work with!
.
10:26 AM
Event #500 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #285 Kelley Zona ( McInerney )
2 < 240 > … #126 Kayla Turpin ( Spirited Soles )
3 < 196 > … #808 Abigail Clanton ( AnRince Mor )
.
1:58 PM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #385 Clare MacRitchie ( Murray )
2 < 225 > … #114 Madeline Ronzoni ( Dunleavy Shaffer )
3 < 201.5 > … #195 Payton Sawyer ( Boland )
4 < 176 > … #552 Julia Brady ( Brady )
5 < 172 > … #774 Catherine O'Connor ( Smith-Houlihan )
6 < 157 > … #650 Katie Mullane ( McInerney )
.
5:34 PM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Eddie Irwin, MA, Sheila Clorerty Laskey, MA & William Maple, VA
14 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #258 Maeve Gillis ( O'Shea Chaplin )
2 < 227.5 > … #383 Sarah Flanders ( Stillson )
3 < 225 > … #156 Leah Cook ( Nevin )
4 < 197.5 > … #697 Brigid Bane ( Goulding )
.
9:30 AM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Maureen Greene O'Leary, MA, Eddie Irwin, MA & Maureen Hamilton Nelson, NJ
18 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #390 Haley Johnson ( Haley )
2 < 240 > … #129 Katelyn Luck ( Lynn Academy )
3 < 184 > … #281 Isabella McCann ( Haley )
4 T < 172 > … #173 Clare Ahern ( Gray-Gillan-Owens )
4 T < 172 > … #558 Mairead Williams ( Haley )
5 < 153 > … #134 Brittany Freeman ( O'Dwyer )
6 T < 150 > … #627 Kylie Maida ( Hansen-Keohane )
6 T < 150 > … #287 Elizabeth Gallary ( McInerney )
.
11:43 AM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Sheila Clorerty Laskey, MA, Noreen Melvin, MA & William Maple, VA
21 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 58% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #331 Jacqueline Sharry ( McInerney )
2 < 230 > … #794 Melissa McManus ( Smith-Houlihan )
3 < 192 > … #302 Monica Reno ( Stillson )
4 < 170 > … #519 Cathryn Callaghan ( Spirited Soles )
5 < 163 > … #269 Molly Bloom ( Harney )
6 < 147.5 > … #851 Margaret Moffett ( O'Shea Chaplin )
7 < 146.5 > … #145 Caileen Foley ( McInerney )
8 < 139 > … #426 Julia White ( Spirited Soles )
9 < 135.5 > … #724 Daniel Charrier ( Dunleavy Shaffer )
10 T < 134 > … #337 Siobhan McConnell ( O'Shea Chaplin )
10 T < 134 > … #801 Carly Barber ( Stillson )
.
3:10 PM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by William Maple, VA, Eddie Irwin, MA & Sheila Clorerty Laskey, MA
29 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #319 Jessica Fetterman ( Campbell )
2 < 196 > … #358 Karaleigh Desmond ( Cunniffe )
3 < 178 > … #677 Kendal Griffler ( Early McLoughlin )
4 < 175.5 > … #251 Annie Holland ( O'Shea Chaplin )
5 < 162 > … #499 Kaitlyn Kuvalanka ( Spirited Soles )
6 < 152 > … #304 Maggie Gourville ( O'Shea Chaplin )
7 < 150 > … #983 Bridget Stillson ( Stillson )
8 < 149 > … #222 Caitlin Dinn ( Clifden )
9 < 138 > … #435 Samantha Mastrogiacomo ( Nevin )
10 < 132.5 > … #138 Molly Fitzpatrick ( Stillson )
11 < 130.5 > … #706 Olivia Casano ( Proto-Casano )
12 < 125.5 > … #194 Bailey Sawyer ( Boland )
.
5:58 PM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Maureen Greene O'Leary, MA, Noreen Melvin, MA & Siobhan Moore, NY
26 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #102 Meghan Dougherty ( Boland )
2 < 225 > … #595 Shauna Lewis ( Spirited Soles )
3 < 164 > … #434 Shayna Reed ( Clare Sullivan )
4 < 160 > … #299 Kelsey Sheehan ( O'Shea Chaplin )
5 < 158 > … #207 Meghan Owens ( Haley )
6 < 157 > … #396 Kathlynn Condon ( Nevin )
7 < 146 > … #206 Maura Doyle ( Bracken )
8 T < 140 > … #347 Steffi Rothweiler ( Stillson )
8 T < 140 > … #638 Catie Walsh ( Nevin )
9 < 139 > … #402 Ceara Sweetser ( Murray )
10 < 131 > … #183 Taylor Johnson ( McInerney )
11 < 130.5 > … #253 Kelly Collins ( Smith-Houlihan )
.
2:57 PM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Maureen Hamilton Nelson, NJ, Maureen Greene O'Leary, MA & Siobhan Moore, NY
22 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #754 Tara Lenehan ( Spirited Soles )
2 < 250 > … #761 Carolyn Griffin ( Smith-Houlihan )
3 < 183 > … #179 Shane Murphy ( McInerney )
4 < 169 > … #100 Michelle Principi ( O'Dwyer )
5 < 153 > … #482 Kelly O'Hare ( Griffith )
6 < 148 > … #914 Holly Brady ( Griffith )
7 < 147 > … #648 Taylor Laffey ( O'Shea Chaplin )
8 < 146 > … #475 Leah Baker ( Boland )
9 < 144 > … #216 Colleen McBride ( Goulding )
10 < 140 > … #897 Mari Corcoran ( Clifden )
.
11:58 AM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Maureen Hamilton Nelson, NJ, Kristin Butke-Zagorski, TN & Maureen Greene O'Leary, MA
22 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 223.5 > … #945 Fiona Murray ( Harney )
2 < 212 > … #209 Lauren Cahaly ( McInerney )
3 < 193 > … #663 Leah Ryan ( O'Keefe )
4 < 182 > … #292 Melanie Doucet ( O'Shea Chaplin )
5 < 178 > … #483 Tori Garcia ( Nevin )
6 < 172 > … #641 Tess McLean ( O'Dwyer )
7 T < 160 > … #233 Madeline Muench ( Murray )
7 T < 160 > … #640 Karen Lundy ( O'Dwyer )
8 < 136.5 > … #955 Grace Conway ( Heavey Quinn )
.
9:34 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Sheila Clorerty Laskey, MA, William Maple, VA & Kristin Butke-Zagorski, TN
14 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #250 Caroline Eva ( Smith-Houlihan )
2 < 228 > … #485 Michelle Giglio ( Bracken )
3 < 205 > … #796 Rachel Hanrahan ( Spirited Soles )
4 < 168 > … #203 Kristen Cole ( Bracken )
5 < 167 > … #996 Erin Morgan ( Boland )
6 < 163 > … #521 Ashlyn Rockwell ( McGonagle )
.
11:12 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls 17 & Over
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
16 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #380 Kimberly Frost ( O'Shea Chaplin )
2 < 220 > … #608 Elizabeth O'Keefe ( Heavey Quinn )
3 < 196 > … #104 Emma Plumley ( Bracken )
4 < 181 > … #767 Shannon Meehan ( Nevin )
5 < 177.5 > … #733 Gerlisa Garrett ( McDermott )
6 < 162 > … #787 Colleen Ryan ( Haley )
7 < 151 > … #590 Samantha Stanford ( Stanford )
8 < 139 > … #265 Molly McDevitt ( Nevin )
.
2:34 PM
Event #600 Open Championship Girls Under 10
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #378 Caroline Goulding ( Goulding )
2 < 240 > … #981 Kaela Gray Milewski ( Gray-Gillan-Owens )
3 < 200 > … #277 Ally Meringer ( O'Shea Chaplin )
.
3:39 PM
Event #601 Open Championship Girls Under 11
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
5 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #368 Harper Mills ( O'Shea Chaplin )
2 < 250 > … #682 Hannah Campbell ( Goulding )
3 < 195 > … #894 Delia Woods Doherty ( Woods )
.
4:51 PM
Event #602 Open Championship Girls Under 12
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
9 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #174 Breanna Ahern ( Gray-Gillan-Owens )
2 < 240 > … #436 Kennedy Hannon ( Brady )
3 < 200 > … #232 Jennifer O'Malley ( O'Dwyer )
.
9:57 AM
Event #603 Open Championship Girls Under 13
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
11 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 248.5 > … #147 Hailey Parry ( Pender Keady )
2 < 220 > … #753 Brianna Lenehan ( Spirited Soles )
3 < 206 > … #946 Roisin Murray ( Harney )
4 < 181 > … #146 Kelly Walsh ( Boland )
.
12:23 PM
Event #604 Open Championship Girls Under 14
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
16 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #855 Shannon Jones ( Griffith )
2 < 240 > … #423 Kaila Grenier ( McDermott )
3 < 193 > … #495 Kimberly Dargin ( Woods )
4 < 179 > … #257 Mary Byrne ( O'Shea Chaplin )
5 < 161 > … #310 Caitlin Haggan ( Smith-Houlihan )
6 < 156 > … #263 Erin MacDonald ( McDermott )
7 < 151 > … #425 Zoe LaClair ( O'Shea Chaplin )
.
3:49 PM
Event #605 Open Championship Girls Under 15
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
13 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #619 Alexandra Jenkins ( Smith-Houlihan )
2 < 205 > … #125 Colleen Macsuga ( Shamrock )
3 < 191 > … #118 Kelsey Latham ( Griffith )
4 < 185 > … #261 Simone Rodriguez ( Campbell )
5 < 177 > … #842 Aubrie Vannasse ( Heavey Quinn )
.
4:39 PM
Event #608 Open Championship Boys Under 12
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #181 Thomas Murphy ( McInerney )
.
1:50 PM
Event #610 Open Championship Boys Under 16
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #187 Conor O'Brien ( O'Shea Chaplin )
2 < 250 > … #270 Kevin McCormack ( O'Shea Chaplin )
3 < 190 > … #652 Liam Connolly ( Drumcliffe )
4 < 185 > … #543 Shane Fitzgerald ( Greene O'Leary )
.
2:28 PM
Event #611 Open Championship Girls & Boys Under 9
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #722 Anya King ( Smith-Houlihan )
2 < 250 > … #642 Patrick Mello ( Harney )
3 < 195 > … #139 Emma Fitzpatrick ( Stillson )
.
3:33 PM
Event #612 Open Championship Men 16 & Over
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #789 Shane Heffernan ( O'Dwyer )
2 < 250 > … #242 Joe Harrison ( Shamrock )
.
9:47 AM
Event #613 Open Championship Girls Under 16
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
14 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #254 Kerry Fleming ( O'Shea Chaplin )
2 < 250 > … #607 Kim Dixon ( Heavey Quinn )
3 < 193 > … #852 Meagan Moffett ( O'Shea Chaplin )
4 < 171 > … #699 Jillian Galofaro ( O'Dwyer )
5 < 166 > … #223 Kristen Grant ( Clifden )
6 < 159 > … #750 Jaclyn McCartney ( Goulding )
7 < 144 > … #900 Kelly Lordan ( Goulding )
.
12:35 PM
Event #614 Open Championship Girls Under 17
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #188 Claire O'Brien ( O'Shea Chaplin )
2 < 200 > … #438 Meghan Corcoran ( O'Shea Chaplin )
3 < 183 > … #131 Courtney Jay ( Shamrock )
4 < 168 > … #854 Kristina O'Connor ( Griffith )
5 < 167 > … #225 Caitlin D'Mello ( Spirited Soles )
6 < 166.5 > … #275 Leanne LaPaparle ( Nevin )
7 < 158 > … #153 Christina Kelly ( Smith-Houlihan )
.
4:28 PM
Event #615 Open Championship Ladies 17 & Over
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Ann Johnston-O'Sullivan, NY & Sheila Butler-Duffy, FL
16 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #189 Alana O'Brien ( O'Shea Chaplin )
2 < 220 > … #171 Molly Dickerman ( Murray )
3 < 205 > … #676 Bridget Cunningham ( Gray-Gillan-Owens )
4 < 196 > … #850 Siena Hickey ( Harney )
5 < 172 > … #661 Erin Duffy ( Golden Harp )
6 < 169.5 > … #123 Dylan Broderick ( Short )
7 < 141.5 > … #779 Cara Johnson ( Murray )