Harvest Time 2009

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Harvest Time Feis 2009 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sun Oct 25
Overall ReCap: There were 391 PC & OC Champions registered for the feis and 352 danced. 188 were awarded ( 53.4%).
Champion regular events ended shortly after 7:05 PM when last regular event was tabulated. There 2 rounds for PC and 2 rounds OC.
I congratulate Mary Heavey-Quinn and the entire committee on their feis successes.
As always, nicely run! Thanks for asking me back! Great folks from the GBIDT assoc, huh? I'm always amazed how these TC's get together to help out.
.
.
3:26 PM
Event #500 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Eddie Irwin, MA, Maureen O'Leary, MA & Ann Devine, CT
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 235 > … #557 Maeve White ( Brady )
1 T < 235 > … #761 Ciara Blomberg ( Goulding )
2 < 185 > … #134 Nora Rose Ahern ( Gray Gillan Owens )
3 < 184 > … #528 Alannah O'Connor ( Woods )
4 < 162 > … #271 Ceire Rocco ( Bremer )
5 < 150 > … #740 Julia Griffin ( Forbes )
6 T < 148 > … #354 Danny Levine ( Brady )
6 T < 148 > … #632 Ciara Foley ( Forbes )
.
3:35 PM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Maureen Harley, FL, Siobhan Moore, NY & Patricia K. Lenihan, CT
25 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #802 Olivia Hanselman ( Inishfree )
2 < 235 > … #126 Hannah Claxton ( Bremer )
3 < 196 > … #882 Claire Benoit ( Short )
4 < 188 > … #102 Ellen McKenna ( Heavey Quinn )
5 < 171 > … #809 Caroline Kroon ( Dunleavy Shaffer )
6 < 164.5 > … #262 Riley Cronin ( O'Rourke )
7 < 154.5 > … #131 Kayla Turpin ( Spirited Soles )
8 < 142 > … #860 Jolie Preece ( Bremer )
9 < 127 > … #438 Jennifer Gargan ( Brady )
10 < 124 > … #238 Siena Caddle ( Bremer )
.
12:38 PM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Maureen Harley, FL, LuAnn O'Rourke-Boyd, NY & John O'Keefe, CT
17 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #1046 Kerry Lehane ( Nevin )
2 < 235 > … #864 Abby Stack ( Johnston )
3 < 195 > … #208 Margaret Cote ( Bracken )
4 < 166 > … #842 Siobhan Salani ( Dunleavy Shaffer )
5 < 160 > … #214 Payton Sawyer ( Boland )
6 < 157 > … #779 Kendal Woodcock ( Harney )
7 < 153 > … #138 Cameron Rohan ( Griffith )
8 < 147 > … #178 Erin Kennedy ( Murray )
.
12:46 PM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & Sheila Cloherty Laskey, MA
22 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #365 Cassidy Brown ( Griffith )
2 < 231 > … #474 Tess Teodoro ( Johnston )
3 < 182 > … #808 Samantha Leary ( Dunleavy Shaffer )
4 < 181 > … #862 Shelby Stack ( Johnston )
5 < 159 > … #697 Carly Sullivan ( Woods )
6 < 155.5 > … #929 Rachel Griffith ( Gray Gillan Owens )
7 < 153 > … #162 Michelle Lemelin ( Stillson )
8 < 142 > … #629 Emma O'Donnell ( Brady )
9 < 138 > … #482 Brigid Bane ( Harney )
10 < 132.5 > … #187 Katie Harrington ( Heavey Quinn )
.
10:14 AM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Eddie Irwin, MA, Maureen O'Leary, MA & Patricia K. Lenihan, CT
26 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #602 Colleen O'Rourke ( Griffith )
2 < 188 > … #1096 Julia Murphy ( Gray Gillan Owens )
3 < 182 > … #210 Katelyn Luck ( Lynn )
4 < 174 > … #363 Anastacia Wahl ( O'Shea Chaplin )
5 < 166 > … #184 Emma Henricks ( Murray )
6 < 150.5 > … #282 Colleen Morrell ( Shamrock )
7 < 148 > … #167 Brittany Freeman ( O'Dwyer )
8 < 147.5 > … #558 Eileen McAleer ( Smith Houlihan )
9 < 146.5 > … #136 Salome Sweeney ( Bremer )
10 < 133 > … #571 Gillian Kenney ( Murray )
11 < 132 > … #848 Kylie Maida ( Keohane )
12 < 129 > … #959 Amanda Rozzi ( Nevin )
13 < 121.5 > … #469 Claire Gilliland ( Dunleavy Shaffer )
.
6:33 PM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Ann Devine, CT, Eddie Irwin, MA & Maureen O'Leary, MA
33 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 244 > … #756 Carly Barber ( Stillson )
2 < 221 > … #427 Daniel Charrier ( Dunleavy Shaffer )
3 < 179 > … #105 Anna Maloney ( Griffith )
4 < 169.5 > … #297 Cathryn Callaghan ( Spirited Soles )
5 < 156 > … #884 Camille Homa ( Bremer )
6 < 149 > … #211 Caileen Foley ( McInerney )
7 < 140.5 > … #443 Kelly Walton ( McInerney )
8 < 135.5 > … #247 Meaghan Carey ( McDermott )
9 < 135 > … #599 Caitlin Connelly ( Smith Houlihan )
10 < 129 > … #1014 Thomas Curran ( Nevin )
11 < 126.5 > … #933 Sinead O'Hara ( Bremer )
12 < 124.5 > … #637 Jessica Wilson ( Nevin )
13 < 118.5 > … #149 Deirdre Black ( Brady )
.
9:59 AM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Maureen Harley, FL, LuAnn O'Rourke-Boyd, NY & John O'Keefe, CT
31 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #487 Bridget Stillson ( Stillson )
2 < 228 > … #725 Olivia Casano ( Proto Casano )
3 < 182.5 > … #763 Madeleine Frasca ( Goulding )
4 < 157 > … #228 Erin Keough ( O'Shea Chaplin )
5 < 145.5 > … #213 Bailey Sawyer ( Boland )
6 < 143.5 > … #1139 Krista Mignon ( O'Shea Chaplin )
7 T < 141.5 > … #406 Hannah Russ ( Nevin )
7 T < 141.5 > … #207 Elise Armstrong ( Bremer )
8 < 138.5 > … #294 Jaime Grennan ( Golden Harp )
9 < 135 > … #292 Molly O'Hare ( Griffith )
10 < 129.5 > … #130 Jessica Fetterman ( Campbell )
11 T < 118 > … #462 Laura O'Hanlon ( Lynn )
11 T < 118 > … #536 Samantha Mastrogiacomo ( Nevin )
12 < 117.5 > … #863 Erin Kish ( Heavey Quinn )
.
7:05 PM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Ann Devine, CT, Eddie Irwin, MA & Maureen O'Leary, MA
21 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 215 > … #979 Shayna Reed ( Sullivan Clare )
2 < 188 > … #128 Kelsey Pearse ( Gray Gillan Owens )
3 < 185 > … #628 Meaghan Tangney ( McInerney )
4 < 180 > … #538 Deirdre Sidlauskas ( Brady )
5 < 178.5 > … #307 Mary Kate Chaney ( Murray )
6 < 157 > … #287 Steffi Rothweiler ( Stillson )
7 < 147.5 > … #630 Alana Grealish ( O'Dwyer )
8 < 145.5 > … #986 Mary Nealon ( McInerney )
9 < 140 > … #691 Natasha Meehan ( Nevin )
10 T < 137.5 > … #309 Colleen Chaney ( Murray )
10 T < 137.5 > … #947 Catie Walsh ( Nevin )
.
12:12 PM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Eddie Irwin, MA, Maureen O'Leary, MA & Patricia K. Lenihan, CT
18 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 204 > … #757 Samantha Harris ( McDermott )
2 < 203 > … #206 Colleen McBride ( Goulding )
3 < 193 > … #401 Meghan Hardiman ( Clifden )
4 < 182 > … #293 Bridget O'Hare ( Griffith )
5 < 178 > … #562 Taylor Laffey ( O'Shea Chaplin )
6 < 176 > … #953 Mallory Silliere ( Pender-Keady )
7 < 171 > … #902 Bridget Ponte ( O'Shea Chaplin )
8 < 155 > … #411 Ashley Sabourin ( McDermott )
9 < 148 > … #382 Olivia Houston ( Short )
.
6:15 PM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by John O'Keefe, CT, Siobhan Moore, NY & Patricia K. Lenihan, CT
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1039 Meggie Reardon ( Greene )
2 < 240 > … #600 Emily Bowes ( Greene O'Leary )
3 < 195 > … #540 Colleen McGauley ( O'Dwyer )
4 < 174 > … #265 Nora Varhue ( McFadden )
5 T < 159 > … #1043 Jenna Fury ( Greene (Canada) )
5 T < 159 > … #1035 Karen Lundy ( O'Dwyer )
6 < 154 > … #280 Dylan Lindholm ( O'Shea Chaplin )
.
10:27 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls 17 & Over
Judged by Eddie Irwin, MA, Maureen O'Leary, MA & Patricia K. Lenihan, CT
13 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #634 Erin Brady ( McFadden )
2 < 235 > … #753 Michelle Giglio ( Bracken )
3 < 195 > … #507 Clara Steinhagen ( Spirited Soles )
4 < 181 > … #1037 Becky Chapman ( Greene (Canada) )
5 < 163 > … #664 Ashley Curran ( Haley )
6 < 157 > … #417 Ashley Rockwell ( McGonagle )
.
1:10 PM
Event #600 Open Championship Girls Under 9
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & Sheila Cloherty Laskey, MA
9 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1128 Nicoletta Summa ( Bremer )
2 < 210 > … #316 Michaelann White ( Harney )
3 < 202.5 > … #1129 Juliana Summa ( Bremer )
4 < 180.5 > … #467 Emma Fitzpatrick ( Stillson )
.
1:29 PM
Event #601 Open Championship Girls Under 10
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & Sheila Cloherty Laskey, MA
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #743 Paidin Wilson ( Forbes )
2 < 225 > … #1161 Clare MacRitchie ( Murray )
3 < 215 > … #660 Madeline Ronzoni ( Dunleavy Shaffer )
4 < 185 > … #112 Juliana Wolfe ( O'Shea Chaplin )
.
3:44 PM
Event #602 Open Championship Girls Under 11
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & LuAnn O'Rourke-Boyd, NY
14 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #253 Hannah McNeill ( Brady )
2 < 240 > … #1164 Abby Coyman ( Lynn )
3 < 220 > … #486 Ciara Stillson ( Stillson )
4 < 178 > … #686 Caroline Goulding ( Goulding )
5 < 169.5 > … #348 Erin Murphy ( McInerney )
6 < 154 > … #517 Margaret Hanley ( Forbes )
.
4:20 PM
Event #603 Open Championship Girls Under 12
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & LuAnn O'Rourke-Boyd, NY
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #263 Elizabeth Bish ( Mulhern )
2 < 205 > … #259 Elizabeth Gallary ( McInerney )
3 < 185 > … #133 Clare Ahern ( Gray Gillan Owens )
4 < 184 > … #635 Hannah Campbell ( Goulding )
5 < 176 > … #577 Mairead Williams ( Haley )
6 < 169.5 > … #701 Harper Mills ( O'Shea Chaplin )
.
6:04 PM
Event #604 Open Championship Girls Under 13
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & LuAnn O'Rourke-Boyd, NY
14 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #321 Siobhan O'Neill ( Bremer )
2 < 240 > … #278 Kennedy Hannon ( Brady )
3 < 179 > … #1165 Alisha Coleman ( Coleman )
4 < 178 > … #132 Breanna Ahern ( Gray Gillan Owens )
5 < 172 > … #123 Julia White ( Spirted Soles )
6 < 166 > … #353 Meghan Phelan ( Bremer )
7 < 151 > … #115 Kelly O'Connor ( Golden Harp )
.
5:10 PM
Event #605 Open Championship Girls Under 14
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & LuAnn O'Rourke-Boyd, NY
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #1126 Kendal Griffler ( Early McLoughlin )
2 < 223 > … #314 Kristyn Grattan ( Brady )
3 < 210 > … #350 Elizabeth Murphy ( McInerney )
4 < 199 > … #217 Alison Carr ( Bremer )
5 < 173.5 > … #466 Molly Fitzpatrick ( Stillson )
6 < 165 > … #920 Siobhan Francoeur ( OSC )
7 < 156 > … #845 Kaitlynn Condon ( Nevin )
8 < 136 > … #1059 Meggie Yandeh ( Greene-O'Leary )
.
6:49 PM
Event #606 Open Championship Girls Under 15
Judged by Sheila Cloherty Laskey, MA, Sean Flynn, NY & LuAnn O'Rourke-Boyd, NY
15 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #530 Kim Dargin ( Woods )
2 < 187 > … #285 Glenna Joyce ( Bremer )
3 < 180 > … #465 Shannon Fitzpatrick ( Stillson )
4 < 173 > … #284 Mary Byrne ( O'Shea Chaplin )
5 < 172 > … #165 Ceara Sweetser ( Murray )
6 < 163 > … #685 Jennifer Adduci ( Brady )
7 < 156 > … #291 Kacey Jay ( Shamrock )
8 < 155 > … #296 Julia Crawford ( Griffith )
.
2:49 PM
Event #607 Open Championship Girls Under 16
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & LuAnn O'Rourke-Boyd, NY
11 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #180 Alexandra Jenkins ( Brady )
2 < 237.5 > … #963 Stephanie McEwan ( Greene )
3 < 182.5 > … #248 Colleen MacSuga ( Shamrock )
4 < 181 > … #696 Kelsey Sullivan ( Woods )
5 < 171 > … #147 Tabitha Hager ( Clifden )
6 < 160.5 > … #614 Aubrie Vannasse ( Heavey Quinn )
.
11:54 AM
Event #608 Open Championship Girls Under 17
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & Sheila Cloherty Laskey, MA
24 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 270 > … #260 Catherine Ternes ( Bremer )
2 < 233 > … #1127 Michela Summa ( Bremer )
3 < 185 > … #203 Stephanie Armstrong ( Bremer )
4 < 179 > … #551 Danielle Shea ( O'Shea Chaplin )
5 < 178 > … #618 Kim Dixon ( Heavey Quinn )
6 < 169 > … #510 Molly Carr ( Goulding )
7 < 148 > … #413 Kate Harten ( Bremer )
8 < 129 > … #506 Maddine Muench ( Murray )
9 < 127.5 > … #109 Katerina Wolfe ( O'Shea Chaplin )
.
10:46 AM
Event #609 Open Championship Ladies 17 & Over
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & Sheila Cloherty Laskey, MA
23 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #169 Alana O'Brien ( O'Shea Chaplin )
2 < 218 > … #329 Alexa Peterson ( Pender-Keady )
3 < 210 > … #940 Caitlin Falla ( Pender-Keady )
4 < 195 > … #170 Clare O'Brien ( O'Shea Chaplin )
5 < 165 > … #326 Erin Duffy ( Golden Harp )
6 < 164 > … #1015 Bridgette Briere ( Dunleavy Shaffer )
7 < 144.5 > … #317 Meghan O'Toole ( Haley )
8 < 136.5 > … #566 Megan Cooper ( Inishfree )
9 < 133.5 > … #270 Dylan Broderick ( McInerney )
10 < 130 > … #804 Colleen Ryan ( Haley )
11 < 126 > … #563 Kim Frost ( O'Shea Chaplin )
12 < 122.5 > … #470 Kimberly Therriault ( Dunleavy Shaffer )
.
1:03 PM
Event #612 Open Championship Boys Under 12
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & Sheila Cloherty Laskey, MA
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #116 Billy Petrocelli ( Bremer )
2 < 225 > … #205 Parker Armstrong ( Bremer )
.
4:23 PM
Event #613 Open Championship Boys Under 14
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & LuAnn O'Rourke-Boyd, NY
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #107 Kyril Wolfe ( O'Shea Chaplin )
2 < 225 > … #349 Thomas Murphy ( McInerney )
.
9:48 AM
Event #615 /614 Open Championship Men 14 & Over
Judged by Myra Watters, FL, Sean Flynn, NY & Sheila Cloherty Laskey, MA
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #168 Conor O'Brien ( O'Shea Chaplin )
2 < 250 > … #396 Kevin McCormack ( O'Shea Chaplin )
3 < 205 > … #1067 Joe Harrison ( Shamrock )
4 < 180 > … #1101 Ryan Murphy ( Gray Gillan Owens )
5 < 168 > … #351 Shane Murphy ( McInerney )