Harvest Time 2011

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Harvest Time 2011 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format

Harvest Time Feis 2011 As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sun Oct 23
Overall ReCap: There were Preliminary Champions 402 registered for the feis and 368 danced. 196 were awarded (53.3%).
Champion regular events ended shortly after 5:00 PM when last regular events were tabulated. There were 2 rounds PC and there'll be 3 rounds for OC. Round medals were awarded following BOTH PC and OC events.
I congratulate Mary Heavey-Quinn, her wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to for Erin Keaney and Therese Hogan for their tabulation assistance, especially Erin, who was able to put up with me the entire day. They compiled & stapled 736 2-page reports and affixed 1,104 comment labels onto them. Amazing women!
My thanks to their Committee for asking me to join them.
.
1:00 PM
Event #500 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Siobhan Moore, NY, Kerry Broderick, NY & Maureen Collins, NJ
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #550 Fiona Kelly (Forbes)
2 < 235 > … #556 Ronan Kelly (Brady)
3 < 225 > … #393 Nora Gallagher (Clifden)
4 < 196 > … #784 Juliet Murphy (Smith-Houlihan)
5 < 172 > … #999 Caroline Smith (Smith-Houlihan)
.
12:56 PM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Siobhan Moore, NY, Kerry Broderick, NY & Maureen Collins, NJ
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #614 Danny Levine (Brady)
2 < 225 > … #684 Ellie-Kate McCoy (Spirited Soles)
3 < 213.5 > … #1079 Ainsley Walsh (Brady)
4 < 181 > … #271 Gabrielle Desrochers (McGonagle)
.
11:26 AM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Sheila Stevens, CT, Kerry Broderick, NY & Noreen Melvin, MA
14 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #838 Erin O'Kane (Murray)
2 < 215 > … #160 Emma Bucey (Forbes)
3 < 208.5 > … #404 Norah Garvey (McInerney)
4 < 196 > … #814 Casey O'Brien (Short)
5 < 174 > … #428 Abigail Graham-Luke (Young School)
6 < 166 > … #706 Blaire Mckenzie (Greene - NS)
7 < 163 > … #854 Declan O'Sullivan (Smith-Houlihan)
.
10:28 AM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Maureen Collins, NJ, Kerry Broderick, NY & Noreen Melvin, MA
24 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #390 Kathleen Gallagher (Clifden)
2 < 211 > … #454 Emma Hall (Dunleavy Shaffer)
3 < 191 > … #479 Kaitlin Henry (Inishfree)
4 < 165.5 > … #584 Caroline Kroon (Dunleavy Shaffer)
5 < 157 > … #540 Grace Kelley (McInerney)
6 < 143 > … #911 Brynn Rankin (Murray)
7 < 141 > … #508 Emma Rose Hurley (Spirited Soles)
8 < 136 > … #543 Grace Kelliher (Brady)
9 T < 135 > … #401 Jennifer Gargan (Brady)
9 T < 135 > … #475 Alanna Heffernan (O'Dwyer)
10 < 134 > … #548 Deirdre Kelly (Brady)
11 < 132.5 > … #587 Shea Kushnir (Dunleavy Shaffer)
.
11:39 AM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Elecia Greenway, MA & Siobhan Moore, NY
19 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #623 Olivia Long (McInerney)
2 < 240 > … #968 Payton Sawyer (Boland)
3 < 187 > … #268 Gabrielle DeSisto (Murray)
4 < 181 > … #938 Cameron Rohan (Griffith)
5 < 163 > … #330 Emmeline Endresen (Dunleavy Shaffer)
6 < 162 > … #435 Emma Jane Greeley (O'Dwyer)
7 < 145 > … #707 Brooke Mckenzie (Greene - NS)
8 < 136 > … #523 Emily Johnson (Spirited Soles)
9 < 134 > … #358 Bridget Flynn (Forbes)
.
10:42 AM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Roweena Ryan Schultz, GA, John O'Keefe, CT & Maureen Greene, MA
23 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #506 Meagan Humphrey (Pender-Keady)
2 < 193 > … #1016 Megan Stella (McInerney)
3 < 185 > … #504 Dominiuque Hughes (Heavey-Quinn)
4 < 169 > … #440 Julia Gregoire (Griffith)
5 < 167 > … #1029 Carly Sullivan (Woods)
6 T < 157 > … #481 Maeve Higgins (McFadden)
6 T < 157 > … #1069 Ella Vicedomine (Murray)
7 < 153 > … #419 Erin Gorham (Shamrock)
8 T < 141 > … #628 Caitlin Lynch (McInerney)
8 T < 141 > … #434 Caroline Greeley (O'Dwyer)
.
12:06 PM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Sheila Stevens, CT, Kerry Broderick, NY & Noreen Melvin, MA
30 Registered, 29 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #458 Clara Hannigan (Murray)
2 < 201 > … #648 Kylie Maida (Hansen-Keohane)
3 < 192.5 > … #693 Kathleen McGauley (O'Dwyer)
4 < 155 > … #813 Ashley O'Brien (Short)
5 < 152 > … #165 Fiona Busser (Heavey-Quinn)
6 < 151 > … #1104 Alexa Wisnieski (Golden Harp)
7 < 143.5 > … #125 Katie Benting (O'Shea-Chaplin)
8 < 135 > … #598 Danielle LeBlanc (Stanford)
9 < 131.5 > … #192 Janelle Casano (Proto Casano)
10 < 131 > … #758 Shannon Molloy (Heavey-Quinn)
11 < 129.5 > … #978 Monica Shanahan (Harney)
12 < 119.5 > … #829 Fiona O'Connor (O'Shea-Chaplin)
13 < 118.5 > … #447 MaryKate Griffin (Goulding)
14 < 114 > … #595 Kaitlyn Lawson (Murray)
15 < 112.5 > … #1098 Delaney Wild (Gilleoghan)

.
10:05 AM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Elecia Greenway, MA & Siobhan Moore, NY
22 Registered, 21 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 206 > … #259 Thomas Curran (Nevin)
2 < 191 > … #674 Alison McBain (Short)
3 < 176 > … #313 Meghan Duffy (Heavey-Quinn)
4 T < 175 > … #437 Caitlin Greene (Dunleavy Shaffer)
4 T < 175 > … #620 Amanda Lloyd (Dunleavy Shaffer)
5 < 155 > … #861 Michaela OToole (Haley)
6 < 154 > … #1068 Claire Vezina (Stanford)
7 < 153 > … #616 Rachel Leyte (Greene-O'Leary)
8 < 144 > … #816 Ciara O'Brien (Dunleavy Shaffer)
9 < 141 > … #260 Tess Cushing (Sullivan-Stewart)
10 < 140 > … #982 Meghan Shea (McInerney)
.
12:15 PM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Elecia Greenway, MA, Eddie Irwin, MA & Patricia K Lenihan, CT
25 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #317 Kiera Duggan (Inishfree)
2 < 221 > … #967 Bailey Sawyer (Boland)
3 < 218 > … #337 Molly Fallon (Heavey-Quinn)
4 < 181 > … #241 Margaret Connor (Haley)
5 < 173 > … #859 Mary-Kate OToole (Haley)
6 < 148.5 > … #310 Aisling Duffy (O'Shea-Chaplin)
7 < 141 > … #581 Erin Kish (Heavey-Quinn)
8 < 140 > … #664 Samantha Mastrogiacomo (Smith-Houlihan)
9 < 139 > … #385 Kayla-Hope Gagne (Short)
10 T < 128 > … #1007 francesca Spirito (Goulding)
10 T < 128 > … #750 Christina Mitsopoulos (Bremer)
.
9:43 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Sheila Stevens, CT, Eddie Irwin, MA & Patricia K Lenihan, CT
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #591 Emma Lavallee (Short)
2 < 235 > … #951 Maggie Roy (Stillson)
3 < 190 > … #186 Brianne Carbno (Diaga)
4 < 183 > … #1027 Fiona Sugrue (Brady)
5 < 169 > … #613 Saffron Levesque (Short)
6 < 157 > … #432 Alana Grealish (O'Dwyer)
7 < 156 > … #832 Beth O'Hanley (Dunleavy Shaffer)
8 < 145 > … #726 Natasha Meehan (Nevin)
9 < 144 > … #708 Ceili McLaughlin (O'Dwyer)
.
11:14 AM
Event #510 Preliminary Men and Ladies 17 & Over
Judged by Maureen Collins, NJ, Kerry Broderick, NY & Noreen Melvin, MA
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #1011 Samantha Stanford (Stanford)
2 < 207.5 > … #452 Katie Gulycz (Short)
3 < 195 > … #930 Ashlyn Rockwell (McGonagle)
4 < 187 > … #474 Meghan Healy (Clifden)
5 < 170 > … #528 Andréanne Juneau (Short)
6 < 162 > … #513 Caitlin Hyslip (Haley)
7 < 155 > … #402 Gerlisa Garrett (Short)
8 < 154.5 > … #1014 Clara Steinhagen (Spirited Soles)
9 < 142 > … #801 Jennie Natusch (Heavey-Quinn)
.
12:47 PM
Event #600 Open Championship Girls Under 9
Judged by Breda O'Brien, NC, Julie Showalter, IL & Maureen Doyle, IL
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1093 Maeve White (Brady)
2 < 215 > … #1034 Riley Sullivan (Woods)
3 < 205 > … #181 Sarah Canniff (Dunleavy Shaffer)
.
1:07 PM
Event #601 Open Championship Girls Under 10
Judged by Maureen Greene, MA, John O'Keefe, CT & Roweena Ryan Schultz, GA
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #136 Ciara Blomberg (Goulding)
2 < 235 > … #1066 Emily Varga (Murray)
3 < 196 > … #350 Emma Fitzpatrick (Stillson)
4 < 182 > … #161 Sadie Bucknam (Murray)
5 < 169.5 > … #993 Molly Simmons (Goulding)
6 < 162 > … #547 Ceara Kelly (O'Shea-Chaplin)
.
11:54 AM
Event #602 Open Championship Girls Under 11
Judged by Breda O'Brien, NC, Julie Showalter, IL & Maureen Doyle, IL
18 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #146 Julianna Bremer (Bremer)
2 < 235 > … #147 Nicoletta Bremer (Bremer)
3 < 207 > … #460 Olivia Hanselman (Inishfree)
4 < 190 > … #902 Jolie Preece (Bremer)
5 < 179.5 > … #1094 Michaelann White (Harney)
6 < 159 > … #120 Mari Barry (Woods)
7 < 142.5 > … #101 Brooke Adamson (Brady)
8 < 137 > … #1109 Shanon Woods (Woods)
.
1:19 PM
Event #603 Open Championship Girls Under 12
Judged by Breda O'Brien, NC, Julie Showalter, IL & Maureen Doyle, IL
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #795 Clare Murray MacRitchie (Murray)
2 < 200 > … #1107 Kendall Grace Woodcock (Harney)
3 < 191 > … #578 Aine Maighread King (Brady)
4 < 190 > … #944 Madeline Ronzoni (Dunleavy Shaffer)
5 < 169.5 > … #564 Erin Kennedy (Murray)
6 < 160.5 > … #145 Julia Brady (Brady)
7 < 140.5 > … #559 Sinead Kelly (Brady)
.
5:00 PM
Event #604 Open Championship Girls Under 13
Judged by Maureen Greene, MA, John O'Keefe, CT & Roweena Ryan Schultz, GA
19 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1115 Mary Rose McKenna (Woods)
2 < 235 > … #113 Kate Babcock (Murray)
3 < 200 > … #430 Kaela Gray Milewski (Gray)
4 < 178 > … #715 Hannah McNeill (Brady)
5 < 168 > … #783 Erin Murphy (McInerney)
6 < 144 > … #735 Ally Meringer (O'Shea-Chaplin)
7 T < 143 > … #155 Cassidy Patricia Brown (Griffith)
7 T < 143 > … #213 Molly Ciarla (Johnston)
8 < 141 > … #242 Leah Cook (Nevin)
.
12:25 PM
Event #605 Open Championship Girls Under 14
Judged by Maureen Greene, MA, John O'Keefe, CT & Roweena Ryan Schultz, GA
23 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #478 Emma Henricks (Murray)
2 < 250 > … #299 Mairead Dougherty (Smith-Houlihan)
3 < 191 > … #577 Meaghan Kilmartin (Short)
4 < 161 > … #851 Colleen O'Rourke (Griffith)
5 < 157 > … #394 Elizabeth Gallary (Brady)
6 T < 156 > … #142 Isabelle Grace Bongiorno (Smith-Houlihan)
6 T < 156 > … #625 Katelyn Luck (Smith-Houlihan)
7 < 141 > … #778 Rebecca Munro (O'Shea-Chaplin)
8 < 134 > … #1087 Megan Ward (Pender-Keady)
9 < 131 > … #410 Claire Gilliland (Dunleavy Shaffer)
10 < 127 > … #810 Maeve Norton (Smith-Houlihan)
.
3:36 PM
Event #606 Open Championship Girls Under 15
Judged by Maureen Greene, MA, John O'Keefe, CT & Roweena Ryan Schultz, GA
18 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #847 Siobhan ONeill (Bremer)
2 < 215 > … #403 Margaret Garvey (Brady)
3 < 205 > … #875 Kelsey Parry (Pender-Keady)
4 < 169 > … #893 Meghan Phelan (Bremer)
5 < 160 > … #188 Meaghan Carey (McDermott)
6 < 148 > … #327 Isabel Eisenhaure (Murray)
7 < 142 > … #753 Margaret Moffett (O'Shea-Chaplin)
8 T < 138 > … #254 Kelsey Crone (Short)
8 T < 138 > … #459 Kennedy Hannon (Brady)
.
4:02 PM
Event #607 Open Championship Girls Under 16
Judged by Breda O'Brien, NC, Julie Showalter, IL & Maureen Doyle, IL
18 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #874 Hailey Parry (Pender-Keady)
2 < 240 > … #867 Sydney Paine (Dunleavy Shaffer)
3 < 175 > … #193 Olivia Casano (Proto Casano)
4 < 171.5 > … #395 Ana Gallotto (Forbes)
5 < 157 > … #191 Alison Carr (Bremer)
6 < 156 > … #740 Evelyn Miller (Goulding)
7 < 153 > … #605 Hallee Leiner (Goulding)
8 < 144 > … #952 Hannah Russ (Dunleavy Shaffer)
9 < 138.5 > … #159 Rory Brown (Bremer)
.
2:58 PM
Event #608 Open Championship Girls Under 17
Judged by Breda O'Brien, NC, Julie Showalter, IL & Maureen Doyle, IL
19 Registered, 18 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #983 Brianna Sheehan (O'Shea-Chaplin)
2 < 215 > … #728 Caroline Mega (Murray)
3 < 176 > … #262 Kimberly Dargin (Woods)
4 < 173 > … #742 Ruby May Miller (Goulding)
5 < 167.5 > … #883 Kelsey Pearse (Gray)
6 < 162 > … #615 Shauna Lewis (Spirited Soles)
7 < 157.5 > … #248 Allison Coull (Short)
8 < 151 > … #168 Mary Byrne (O'Shea-Chaplin)
9 < 139 > … #631 Erin MacDonald (McDermott)
.
2:20 PM
Event #609 Open Championship Girls Under 18
Judged by Maureen Greene, MA, John O'Keefe, CT & Roweena Ryan Schultz, GA
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #931 Simone Rodriguez (Brady)
2 < 225 > … #1017 Emily Stewart (Scoil Rince Naomh Attracta)
3 < 195 > … #275 Kara Dion (Nevin)
4 < 169 > … #1032 Kelsey Sullivan (Woods)
5 < 166 > … #906 Michelle Principi (O'Dwyer)
6 < 159 > … #477 Tabitha Heger (Clifden)
7 < 145 > … #464 Samantha Harris (McFadden)
.
11:06 AM
Event #610 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Breda O'Brien, NC, Julie Showalter, IL & Maureen Doyle, IL
24 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 220 > … #397 Jillian Galofaro (O'Dwyer)
2 < 215 > … #771 Madeline Muench (Murray)
3 < 200 > … #817 Claire O'Brien (O'Shea-Chaplin)
4 < 199 > … #916 Meggie Reardon (Greene - NS)
5 < 187 > … #312 Erin Duffy (Golden Harp)
6 < 159 > … #754 Meagan Moffett (O'Shea-Chaplin)
7 < 151 > … #171 Lauren Cahaly (McInerney)
8 < 146 > … #429 Kristen Grant (Clifden)
9 < 145 > … #1120 Bridget Murphy (McInerney)
10 < 137 > … #144 Erin Brady (McFadden)
.
12:51 PM
Event #611 Open Championship Boys Under 9
Judged by Breda O'Brien, NC, Julie Showalter, IL & Maureen Doyle, IL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #872 Jacob Parkman (Harney)
.
12:44 PM
Event #614 Open Championship Boys Und 12& Und 14
Judged by Breda O'Brien, NC, Julie Showalter, IL & Maureen Doyle, IL
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #743 Samuel Miller (Goulding)
2 < 215 > … #892 Billy Petrocelli (Bremer)
3 < 205 > … #873 Nathaniel Parkman (Harney)
.
12:38 PM
Event #616 Open Championship Men 14 & Over
Judged by Breda O'Brien, NC, Julie Showalter, IL & Maureen Doyle, IL
3 Registered, 3 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #465 Joe Harrison (O'Shea-Chaplin)
2 < 250 > … #143 Martin Bradshaw (Heavey-Quinn)