Harvest Time 2012

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Harvest Time 2012 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Harvest Time Feis 2012 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on Sun Oct 28
Overall ReCap: There were 425 Champions registered for the feis and 370 danced. 198 were awarded (53.5%).
Champion regular events ended shortly after 6:08 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Also, Special Round medals for both PC & OC!
I congratulate the Feis Committtee, the wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Sara Landry, Cindy Wallace, Linda Allen & Liz O'Keefe for champ tabulation assistance throughout the day.
My thanks to Mary and her Committee for having me join them again.
.
11:38 AM
Event #500 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Siobhan Moore, NY, Kate O'Neill Wosczyna, PA & Eileen McDonagh Morr, NY
9 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #919 Fiona Kelly (Forbes)
2 < 235 > … #417 Kiley Meringer (O'Shea-Chaplin)
3 < 215 > … #954 Molly Fagan (Goulding)
.
11:45 AM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Maureen Hamilton, NJ, Sheila Cloherty, MA & Eddie Irwin, MA
13 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #393 Ronan Kelly (Brady)
2 < 215 > … #192 Ciara Chan (Heavey-Quinn)
3 < 196 > … #1038 Zali Williams (Ardmore)
4 < 170 > … #290 Olivia Tingley-Kelley (Cummins)
5 < 168.5 > … #577 Maggie Amann (Stillson)
6 < 154.5 > … #1086 Annie Benting (O'Shea-Chaplin)
.
10:36 AM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Siobhan Moore, NY, Kate O'Neill Wosczyna, PA & Eileen McDonagh Morr, NY
23 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #569 Emma Ricketts (Spirited Soles)
2 < 213 > … #513 Bridget Gallagher (Nevin)
3 < 206 > … #443 Bridget Parsons (Dunleavy Shaffer)
4 < 181 > … #382 Ian Guilmet (Bremer)
5 < 173 > … #445 Meaghan Parsons (Dunleavy Shaffer)
6 < 155 > … #943 Annika Clarke (Goulding)
7 < 148 > … #490 Brianna O'Rourke (Griffith)
8 < 143.5 > … #594 Olivia Kearns (Haley)
9 < 134 > … #457 Isabel Siu-Zmuidzinas (O'Shea-Chaplin)
10 < 130 > … #1200 Gabrielle Desrochers (McGonagle)
11 < 126 > … #125 Marcy Kent (Murray School (Oregon))
.
10:06 AM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Siobhan Moore, NY, Kate O'Neill Wosczyna, PA & Eileen McDonagh Morr, NY
18 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #272 Amy Viens (Griffith)
2 < 218 > … #105 Samantha Mihalko (Gray)
3 < 179.5 > … #613 Laurenne-Victoria Tynski (Fay-Healy)
4 < 177.5 > … #475 Katherine O'Brien (Naomh Attracta)
5 < 169 > … #682 Blaire Mckenzie (Greene)
6 < 167.5 > … #107 Bailey Bartel (Teelin)
7 < 148 > … #474 Erin O'Brien (Naomh Attracta)
8 < 144 > … #1141 Caitlin MacVarish (Heavey-Quinn)
9 < 141 > … #219 Jayne Rathbone (Hansen-Keohane)
.
10:49 AM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Maureen Hamilton, NJ, Sheila Cloherty, MA & Eddie Irwin, MA
27 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 205 > … #1176 Shelby Seymour (Academy of Sarasota)
2 < 193 > … #1159 Mary O'Sullivan (Dunleavy Shaffer)
3 < 192 > … #389 Deirdre Kelly (Brady)
4 < 185.5 > … #113 Caitlin Jackson (Woods)
5 < 167.5 > … #1019 Caitlin Law (Haley)
6 < 154.5 > … #264 Emma Rose Hurley (Spirited Soles)
7 T < 151 > … #336 Caitlin McGonigle (Murray)
7 T < 151 > … #1053 Brynn Rankin (Murray)
8 < 141.5 > … #579 Molly Amann (Stillson)
9 < 135 > … #547 Caroline Kroon (Dunleavy Shaffer)
10 < 131 > … #101 Megan Sweeney (Young School - NY)
.
10:02 AM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Joanie T Cass, NY, John Cunniffe, MA & Maureen Greene O'Leary, MA
26 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #348 Madeline Insero (Boland)
2 < 192 > … #144 Emily Johnson (Spirited Soles)
3 < 181 > … #275 Madeleine DeSisto (Murray)
4 < 178.5 > … #175 Jillian OKeefe (Heavey-Quinn)
5 T < 172.5 > … #1081 Sarah Anderson (Harney)
5 T < 172.5 > … #1039 Aodhan Dougherty (Smith-Houlihan)
6 < 161 > … #1136 Jocelyn Jernegan (Dunleavy Shaffer)
7 < 138 > … #259 Anna Woodard (Griffith)
8 < 134.5 > … #392 Meghan Chamoun (Hansen-Keohane)
9 < 133 > … #555 Diana Breton (Murray)
10 < 129 > … #206 Bridget Griffin (Heavey-Quinn)
11 < 121 > … #320 Cameron Rohan (Griffith)
12 < 114 > … #131 Lindsey Hoffman (Shamrock)
.
10:39 AM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Noreen Melvin, MA, Sheila Stevens, CT & Joan McNiff Cass, NY
24 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 222.5 > … #330 Hannah Kennedy (Cunniffe)
2 < 191 > … #499 Caitlin Conneely (Goulding)
3 < 185.5 > … #1178 Keanna Smigliani (Heavey-Quinn)
4 < 184.5 > … #551 Katarina Blonski (Murray)
5 < 178 > … #505 Stephanie Varga (Murray)
6 < 176.5 > … #450 Margaret Mcgovern (McInerney)
7 < 157.33 > … #532 Robyn Patterson (Stanford)
8 < 144.5 > … #127 Collette Poisson (Murray)
9 < 137 > … #534 Maeve Higgins (McFadden)
10 < 129.5 > … #1090 Bridget Bogan (Nevin)
.
9:46 AM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Maureen Hamilton, NJ, Sheila Cloherty, MA & Eddie Irwin, MA
24 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1013 Jill Stifano (Griffith)
2 < 228 > … #608 Eileen McAleer (Smith-Houlihan)
3 < 186 > … #1143 Hayley Mangan (Spirited Soles)
4 < 185 > … #1124 MaryKate Griffin (Goulding)
5 < 159 > … #544 Danielle LeBlanc (Stanford)
6 < 154 > … #1087 Katie Benting (O'Shea-Chaplin)
7 < 152.5 > … #1113 Kaleigh Duggan (Inishfree)
8 < 150 > … #370 Maeve O'Brien (Clifden)
9 < 131 > … #861 Alexa Wisnieski (Golden Harp)
10 < 130 > … #226 Fiona Busser (Heavey-Quinn)
.
10:29 AM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Joanie T Cass, NY, John Cunniffe, MA & Maureen Greene O'Leary, MA
22 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #625 Alison McBain (Short)
2 < 225 > … #318 Kylie Scott (O'Shea-Chaplin)
3 < 205 > … #150 Brittany McDonough (O'Shea-Chaplin)
4 < 159 > … #902 Stefanie McArdle (Griffith)
5 < 155 > … #560 Emily Choate (McGonagle)
6 < 154.5 > … #183 Michaela OToole (Haley)
7 < 151 > … #1034 Amanda Lloyd (Dunleavy Shaffer)
8 < 148.5 > … #1158 Christine O'Mahony (Hansen-Keohane)
.
9:46 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Noreen Melvin, MA, Sheila Stevens, CT & Joan McNiff Cass, NY
18 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1092 Lydia Boutin (Short)
2 < 205 > … #398 Elizabeth Barber (Spirited Soles)
3 < 195 > … #915 Rachel Moser-Hardy (Inishfree)
4 < 166 > … #1030 Elise Armstrong (O'Shea-Chaplin)
5 < 163 > … #1114 Kiera Duggan (Inishfree)
6 < 154.5 > … #1147 Laura Mears (McFadden)
7 < 151.5 > … #181 Mary-Kate OToole (Haley)
8 < 146 > … #470 Kayla-Hope Gagne (Short)
9 < 138 > … #397 Margaret Connor (Haley)
.
11:35 AM
Event #510 Preliminary Men & Ladies Under 18
Judged by Joanie T Cass, NY, John Cunniffe, MA & Maureen Greene O'Leary, MA
14 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #662 Andréanne Juneau (Short)
2 < 235 > … #251 Natasha Meehan (Nevin)
3 < 201.5 > … #1134 Caitlin Hyslip (Haley)
4 < 186 > … #936 Shannon Considine (Goulding)
5 < 169.5 > … #678 Saffron Levesque (Short)
6 < 166 > … #188 Emma Lavallee (Short)
.
4:46 PM
Event #600 Open Champion Girls Under 9
Judged by Carlene Stillson, ME, Sean Flynn, NY & Colleen Schroeder, PA
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #462 Arianna Mazur (Murray)
2 < 225 > … #514 Brigid O'Connor (Murray)
3 < 186 > … #838 Fiona Williams (Brady)
4 < 181 > … #1180 Riley Sullivan (Woods)
.
4:55 PM
Event #601 Open Champion Girls Under 10
Judged by Carlene Stillson, ME, Sean Flynn, NY & Colleen Schroeder, PA
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #823 Audrey Malila (Murray)
2 < 250 > … #169 Olivia Lenk (Murray)
3 < 205 > … #154 Josephine Ward (Nevin)
4 < 180 > … #628 Ainsley Walsh (Brady)
.
6:13 PM
Event #602 Open Champion Girls Under 11
Judged by Carlene Stillson, ME, John Cunniffe, MA & Sheila Cloherty, MA
15 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #356 Zenaida McKinney (Naomh Attracta)
2 < 212 > … #989 Molly Simmons (Goulding)
3 < 199 > … #161 Sadie Bucknam (Murray)
4 < 184.5 > … #504 Emily Varga (Murray)
5 < 175.5 > … #592 Ceire Rocco (Bremer)
6 < 161.5 > … #327 Brynn Golden (Dunleavy Shaffer)
.
5:35 PM
Event #603 Open Champion Girls Under 12
Judged by Maureen Greene O'Leary, MA, Sheila Stevens, CT & Noreen Melvin, MA
25 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #837 Maeve Williams (Brady)
2 < 222.5 > … #357 Brooke Adamson (Brady)
3 < 215 > … #373 Julianna Bremer (Bremer)
4 < 213 > … #374 Nicoletta Bremer (Bremer)
5 < 145 > … #589 Shanon Woods (Woods)
6 < 144 > … #205 Rachel McCully (Murray)
7 < 138.25 > … #859 Jennifer Gargan (Brady)
8 < 134.5 > … #1166 Jolie Preece (Bremer)
9 < 133.5 > … #1037 Chloe Williams (Ardmore)
10 < 128.25 > … #238 Olivia Hanselman (Inishfree)
11 < 127 > … #1023 Michaelann White (Harney)
.
3:34 PM
Event #604 Open Champion Girls Under 13
Judged by Maureen Greene O'Leary, MA, Sheila Stevens, CT & Noreen Melvin, MA
21 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 245 > … #171 Clare Murray MacRitchie (Murray)
2 < 225 > … #848 Paidin Wilson (Forbes)
3 < 184 > … #135 Skylar Jenks (Young School - NY)
4 < 166 > … #1119 Marissa Gallotto (Forbes)
5 < 163.5 > … #269 Aine Maighread King (Brady)
6 < 155 > … #145 Grace Landry (Heavey-Quinn)
7 < 152 > … #1126 Amanda Hansen (An Rince Mor)
8 < 151.5 > … #992 Juliana Wolfe (O'Shea-Chaplin)
9 < 149 > … #509 Erin Kennedy (Murray)
10 < 140 > … #386 Julia Brady (Brady)
.
4:16 PM
Event #605 Open Champion Girls Under 14
Judged by Carlene Stillson, ME, Sean Flynn, NY & Colleen Schroeder, PA
19 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #546 Kate Babcock (Murray)
2 < 196 > … #545 Samantha Leary (Dunleavy Shaffer)
3 < 184 > … #554 Leah Cook (Nevin)
4 < 178 > … #693 Ella Campfield (Murray)
5 < 169 > … #156 Caroline Goulding (Goulding)
6 < 164 > … #416 Ally Meringer (O'Shea-Chaplin)
7 < 158 > … #240 Rachel Griffith (O'Shea-Chaplin)
.
2:04 PM
Event #606 Open Champion Girls Under 15
Judged by Carlene Stillson, ME, Sean Flynn, NY & Colleen Schroeder, PA
25 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #184 Harper Mills (O'Shea-Chaplin)
2 < 223 > … #158 Emma Henricks (Murray)
3 < 215 > … #1041 Mairead Dougherty (Smith-Houlihan)
4 < 190 > … #440 Jennifer Mancini (Murray)
5 < 160 > … #491 Colleen O'Rourke (Griffith)
6 < 151 > … #149 Clara Hannigan (Murray)
7 < 148 > … #792 Meaghan Kilmartin (Short)
8 < 145 > … #446 Gillian Kenney (Murray)
9 < 133 > … #980 Isabelle Grace Bongiorno (Smith-Houlihan)
10 < 127 > … #447 Hannah Campbell (Goulding)
11 < 126 > … #408 Delia Doherty (Woods)
12 < 119.5 > … #1142 Carly Mangan (Spirited Soles)
.
1:20 PM
Event #607 Open Champion Girls Under 16
Judged by Carlene Stillson, ME, Sean Flynn, NY & Colleen Schroeder, PA
18 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 59% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #958 Siobhan ONeill (Bremer)
2 < 235 > … #314 Isabel Eisenhaure (Murray)
3 < 218 > … #1027 Margaret Garvey (Brady)
4 < 179.5 > … #802 Meghan Phelan (Bremer)
5 < 169 > … #559 Hannah Gilchrist (Boland)
6 < 160 > … #704 Margaret Moffett (O'Shea-Chaplin)
7 < 157.5 > … #707 Amelia Mccaffery (Forbes)
8 < 149 > … #755 Kelsey Crone (Short)
9 < 133 > … #273 Cathryn Callaghan (Spirited Soles)
10 < 131 > … #231 Meghan Duffy (Heavey-Quinn)
.
11:57 AM
Event #608 Open Champion Ladies Under 17
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Sheila Stevens, CT & Noreen Melvin, MA
17 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 59% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #1118 Ana Gallotto (Forbes)
2 < 240 > … #962 Sydney Paine (Dunleavy Shaffer)
3 < 215 > … #177 Maggie Gourville (O'Shea-Chaplin)
4 < 169 > … #574 Olivia Casano (Proto Casano)
5 < 166 > … #286 Helen Schmidt (Gray)
6 < 146 > … #376 Karaleigh Desmond (Cunniffe)
7 < 144.5 > … #1015 Kathlynn Condon (Nevin)
8 < 141 > … #972 Hannah Russ (Dunleavy Shaffer)
9 T < 129 > … #672 Elizabeth MacLean (Murray)
9 T < 129 > … #1148 Krista Mignon (O'Shea-Chaplin)
.
4:01 PM
Event #609 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Maureen Greene O'Leary, MA, Sheila Stevens, CT & Noreen Melvin, MA
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #139 Brianna Sheehan (O'Shea-Chaplin)
2 < 218 > … #1070 Kelsey Pearse (Gray)
3 < 210 > … #120 Elizabeth Eddy (Murray)
4 < 191 > … #626 Gabrielle McBain (Short)
.
11:18 AM
Event #610 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Carlene Stillson, ME, Sean Flynn, NY & Colleen Schroeder, PA
34 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #660 Emily Stewart (Naomh Attracta)
2 < 177 > … #116 Hollis Horton (Inishfree)
3 < 175 > … #438 Madeline Muench (Murray)
4 < 172.5 > … #294 Kara Dion (Nevin)
5 < 168 > … #825 Simone Rodriguez (Brady)
6 < 157 > … #575 Elspeth McMurray (Short)
7 < 155 > … #1155 Claire O'Brien (O'Shea-Chaplin)
8 < 153 > … #1154 Alana O'Brien (O'Shea-Chaplin)
9 < 143.5 > … #615 Meagan Moffett (O'Shea-Chaplin)
10 < 140 > … #354 Melanie Doucet (O'Shea-Chaplin)
11 < 132 > … #650 Michelle Principi (O'Dwyer)
12 < 122 > … #369 Kathleen O'Hara (O'Dwyer)
13 < 110 > … #670 Tabitha Heger (Clifden)
14 < 109 > … #703 Meggie Reardon (Greene - NS)
.
4:57 PM
Event #613 Open Champion Boys Und 10 & Und 12
Judged by Carlene Stillson, ME, Sean Flynn, NY & Colleen Schroeder, PA
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #809 Patrick Mello (Harney)
2 < 250 > … #484 Jacob Parkman (Harney)
.
12:25 PM
Event #615 Open Champion Boys Und 14 & Und 16
Judged by Carlene Stillson, ME, Sean Flynn, NY & Colleen Schroeder, PA
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #124 Martin Bradshaw (Heavey-Quinn)
2 < 225 > … #880 James Houghton (Short)
3 < 192.5 > … #1031 Parker Armstrong (O'Shea-Chaplin)
4 < 182.5 > … #485 Nathaniel Parkman (Harney)
.
5:26 PM
Event #616 Open Championship Men 16 & Over
Judged by Carlene Stillson, ME, Sean Flynn, NY & Sheila Cloherty, MA
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1156 Conor O'Brien (O'Shea-Chaplin)
2 < 250 > … #1130 Joe Harrison (O'Shea-Chaplin)
3 < 185 > … #974 Mark Therriault (Dunleavy Shaffer)
4 < 183 > … #996 Kyril Wolfe (O'Shea-Chaplin)