Harvest Time 2014

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Harvest Time 2014 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format



Harvest Time Feis 2014 As Tabulated by Jim M & Alan S from FeisWeb.Com on Oct 26, 2014
Overall ReCap: There were 440 Champions registered for the feis and 381 danced. 199 were awarded (52.2%)
Champion regular events ended shortly after 5:53 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC & OC Events
I congratulate the Mary H-Q, her Feis Committee, and the wonderful group of parents and friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Erin Keaney & Katie Harrington for champ tabulation assistance throughout the day.
My thanks to the Committee for asking me back.

.
5:48 PM
Event #500 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Brenda Crossen Finn, MA, Colleen Schroeder, PA & Eileen McDonough Morr, NY
9 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #894 Finn Kelly (Brady-Kenny-O’Brien)
2 < 240 > … #302 Daniel Sullivan (Greene-O'Leary)
3 < 210 > … #409 Aselin Bates (Short)
4 < 181 > … #926 Sarah Kroeger (Keane-O'Brien)
5 < 162 > … #1014 James Mazza (Keane-O'Brien)
.
5:49 PM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Siobhan Moore, NY, Peggy Woods, MA & Jill Domick, NY
16 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 240 > … #852 MICHAELA HOPE ISAACSON (Short)
1 T < 240 > … #371 Eme Wyndham (McInerney)
1 T < 240 > … #248 Fiona Shanley (Drake)
2 < 167 > … #276 Reese Smith (Brady-Kenny-O’Brien)
3 < 158 > … #750 Isabella Girard (Short)
4 < 153 > … #713 Dara Gadbois (McInerney)
5 < 149.5 > … #817 Fiona Hernon (Harney)
.
5:08 PM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Lauren McGrath Dalton, VA, Colleen Schroeder, PA & Siobhan Moore, NY
21 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #288 Lila Stanton (Heavey-Quinn)
2 < 225 > … #876 Pearl Kavanagh Mallick (O'Dwyer)
3 < 188.5 > … #435 Diego Branciforte (Rose-Ritchie)
4 < 167 > … #899 Niamh Kelly (Brady-Kenny-O’Brien)
5 < 157.5 > … #670 Emma Ferrara (Harney)
6 < 155 > … #1040 Neeve McGeoghean (Goulding)
7 < 153 > … #159 Nora Pierce (O'Shea-Chaplin)
8 < 147 > … #363 Charlotte Winiarski (O'Shea-Chaplin)
.
4:16 PM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Lauren McGrath Dalton, VA, Colleen Schroeder, PA & Maureen Greene-O'Leary, MA
37 Registered, 34 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 17 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 241.67 > … #913 Rory Kirby (Goulding)
2 < 234 > … #1145 stella nielsen (Drake)
3 < 197.67 > … #842 Aidan Hurff (O'Shea-Chaplin)
4 < 172.67 > … #834 Christina Horne (O'Shea-Chaplin)
5 < 153 > … #886 Aislinn Kelley (Forbes)
6 < 151.5 > … #724 Deirdre Galvin (Dunleavy Shaffer)
7 < 146 > … #785 Kailey Hall (Murray)
8 < 136 > … #424 Ava Bisbee (Haley)
9 < 133.5 > … #1062 Shauna Meehan (Naomh Attracta)
10 < 130.5 > … #145 Natalia Parkinson (Dunleavy Shaffer)
11 < 125.5 > … #364 Maeve Wiser (McInerney)
12 < 117 > … #1211 Murtogh Finton (Brady-Kenny-O’Brien)
13 < 116 > … #369 Emily Wright (Goulding)
14 T < 108 > … #470 Aisling Callahan (O'Shea-Chaplin)
14 T < 108 > … #608 Caitlin Dooher (Hansen-Keohane)
15 < 105.5 > … #850 Gabriella Insero (Boland)
16 < 103.5 > … #738 Hannah Gawlick (Stillson)
.
5:09 PM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Michael Belvitch, IL, Peggy Woods, MA & Jill Domick, NY
24 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #258 Lily Sheth (O'Shea-Chaplin)
2 < 230 > … #205 Mary Roper (Short)
3 < 201.5 > … #1122 Emma Munro (O'Shea-Chaplin)
4 < 188 > … #798 McKayla Hartman (Murray)
5 < 159.5 > … #882 Olivia Kearns (Haley)
6 < 159 > … #291 Fiona Stewart (Sullivan-Stewart)
7 < 155 > … #567 Ailie Daley (Griffith)
8 T < 138 > … #1142 Elizabeth Nee (Murray)
8 T < 138 > … #729 Shona Paige Garabedian (Keane-O'Brien)
.
4:56 PM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Eileen McDonough Morr, NY, Patricia Murphy, NJ & Cathy Spencer Revis, NY
31 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #492 Noelle Cataldo (Dunleavy Shaffer)
2 < 240 > … #217 Olivia Ruggiero (Gray)
3 < 225 > … #357 Annabelle Williams (Stillson)
4 < 165 > … #703 Maggie Franks (McInerney)
5 < 163 > … #1036 Bridget McDonnell (Goulding)
6 < 162 > … #352 Eli Weldon (O'Shea-Chaplin)
7 < 140 > … #646 Kya Elam (Short)
8 < 129 > … #393 Lauren Austin (Sullivan-Stewart)
9 < 126 > … #1144 Lucinda Nevils (Inishfree)
10 < 125 > … #450 Emma Bucey (Forbes)
11 < 118 > … #533 Erin Connolly (McElligott)
12 < 115 > … #897 Isabella Kelly (Murray)
13 < 114.5 > … #368 Benjamin Wordell (Nevin)
14 < 107.5 > … #963 Molly Lombard (Goulding)
.
5:24 PM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Maura Gray, CT, Kerry Broderick, NY & Iris Gray, CT
35 Registered, 30 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 216.5 > … #1105 Madeline Mulkern (Murray)
2 < 216 > … #935 Thomas Lane (Hooley)
3 < 213 > … #526 Emma Condon (Murray)
4 < 190 > … #659 Olivia Faulkner (Murray)
5 < 174 > … #1060 Maddie Medico (Woods)
6 < 168 > … #153 Molly Pellicano (Brady-Kenny-O’Brien)
7 < 146 > … #874 Elise Kaplan (Inishfree)
8 < 130 > … #590 Jackie Dieker (Bracken)
9 < 129.5 > … #315 Lauren Tetreault (Goulding)
10 < 128 > … #329 Meghan Vander Woude (Murray)
11 < 119 > … #816 Ciara Hernon (Harney)
12 < 118.5 > … #803 Breah Healey (Goulding)
13 < 118 > … #629 Sophia Driver (McInerney)
14 < 112 > … #1042 Caitlin McGonigle (Murray)
15 < 110.5 > … #220 Connor Russell (Diaga)
.
4:49 PM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Michael Belvitch, IL, Debbie Lynch Webber, NY & Jill Domick, NY
25 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #1015 Kelsey Mazzocca (Sullivan-Stewart)
2 < 225 > … #892 Bailey Kelly (Murray)
3 < 210 > … #403 Dana Barovich (Greene-O'Leary)
4 < 163 > … #1126 Cassidy Murphy (Nevin)
5 < 162 > … #615 Aodhan Dougherty (Dunleavy Shaffer)
6 < 161 > … #1147 Lindsey Noniewicz (Gray)
7 < 148 > … #770 Bridget Griffin (Heavey-Quinn)
8 < 141 > … #1082 Olivia Mitchell (Murray)
9 < 140 > … #455 Taylor Burns (Greene-O'Leary)
10 < 135 > … #285 Deanna St. Germain (Griffith)
11 < 125 > … #340 Devin Walker (Inishfree)
12 < 124 > … #870 Jacklyn Junta (Carney)
.
5:27 PM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Eileen McDonough Morr, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Patricia Murphy, NJ
27 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 218 > … #135 Laurie Olivier (Short)
2 < 210 > … #792 Sarah Hamilton (Johnston)
3 < 191 > … #501 Isabelle Chouinard (Short)
4 < 190 > … #1021 Erin Flynn McCaffrey (Sullivan-Stewart)
5 < 187 > … #531 Caitlin Conneely (Goulding)
6 < 186.5 > … #361 Hannah Wilson (Griffith)
7 < 148 > … #598 Allie Donahue (McInerney)
8 < 134.5 > … #314 Clara Tennyson (Greene)
9 < 134 > … #279 Abigail Snow (McFadden)
10 < 127 > … #362 Kaitlyn Wilson (Sullivan)
11 < 124 > … #643 Tracy Edwards (Goulding)
12 < 117 > … #967 Jessica Lutts (Haley)
13 < 115 > … #269 Kerry Simpson (Heavey-Quinn)
.
3:55 PM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Maura Gray, CT, Kerry Broderick, NY & Iris Gray, CT
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #511 Caitlyn Cody (Griffith)
2 < 241 > … #221 Kierstyn Rust-Belforti (Cunniffe)
3 < 185 > … #457 Fiona Busser (Heavey-Quinn)
4 < 172.5 > … #102 Maeve O'Brien (Brady-Kenny-O’Brien)
5 < 172 > … #604 Melissa Donohoe (Brady-Kenny-O’Brien)
6 < 165 > … #1067 Alexandra Melendez (Haley)
7 < 156 > … #582 Alyson DeRosa (O'Shea-Chaplin)
8 < 147 > … #281 Katherine Souza (Heavey-Quinn)
.
5:53 PM
Event #510 Preliminary Men & Ladies 17 & Over
Judged by Maura Gray, CT, Michael Fitzpatrick, MA & Iris Gray, CT
11 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #855 Frederike Jalbert (Short)
2 < 225 > … #510 Caroline Cobb (Proto Casano)
3 < 194 > … #122 Kaitlin O'Sullivan (Dunleavy Shaffer)
4 < 181 > … #230 Gwendolyn Sands (McFadden)
5 < 178 > … #754 Reed Gordon (Stillson)
6 < 164.5 > … #305 Michaela Sullivan (Greene-O'Leary)
.
9:44 AM
Event #600 Open Champion Boys & Girls Under 9
Judged by Colleen Schroeder, PA, Cathy Spencer Revis, NY & Patricia Murphy, NJ
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #473 Anna Canniff (Dunleavy Shaffer)
2 < 250 > … #959 Sierra Lignos (Murray)
3 < 183 > … #375 Eowyn Young (Brady-Kenny-O’Brien)
4 < 181 > … #1033 Charlotte McDaniel (Murray)
.
9:53 AM
Event #601 Open Champion Boys & Girls Under 10
Judged by Colleen Schroeder, PA, Cathy Spencer Revis, NY & Patricia Murphy, NJ
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #1072 Kiley Meringer (O'Shea-Chaplin)
2 < 220 > … #272 Kaitlin Skinner (Harney)
3 < 200 > … #1035 Rachel McDonald (Dunleavy Shaffer)
4 < 190 > … #607 Deirdre Donovan (Goulding)
.
1:15 PM
Event #602 Open Champion Boys & Girls Under 11
Judged by Colleen Schroeder, PA, Cathy Spencer Revis, NY & Patricia Murphy, NJ
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1013 Arianna Mazur (Murray)
2 < 225 > … #722 Zoe Gallagher (Drake)
3 < 190 > … #277 Ryleigh Smith (Brady-Kenny-O’Brien)
4 < 174 > … #504 Eadaoin Clarke (Lynn)
5 T < 157 > … #923 Maggie Krein (Murray)
5 T < 157 > … #474 Sarah Canniff (Dunleavy Shaffer)
6 < 155 > … #900 Ronan Kelly (Brady-Kenny-O’Brien)
7 < 142 > … #908 Emma Keohane (O'Shea-Chaplin)
.
11:55 AM
Event #603 Open Champion Boys & Girls Under 12
Judged by Colleen Schroeder, PA, Cathy Spencer Revis, NY & Patricia Murphy, NJ
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #354 Maeve White (Brady-Kenny-O’Brien)
2 < 215 > … #346 Josephine Ward (Brady-Kenny-O’Brien)
3 < 196 > … #718 Bridget Gallagher (Brady-Kenny-O’Brien)
4 < 185 > … #954 Olivia Lenk (Murray)
5 < 172 > … #989 Audrey Malila (Murray)
.
11:21 AM
Event #604 Open Champion Boys & Girls Under 13
Judged by Colleen Schroeder, PA, Cathy Spencer Revis, NY & Patricia Murphy, NJ
22 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #425 Ciara Blomberg (Goulding)
2 < 215 > … #751 Brynn Golden (Dunleavy Shaffer)
3 < 207.5 > … #451 Sadie Bucknam (Murray)
4 < 187.5 > … #1045 Blaire Mckenzie (Greene)
5 < 166 > … #267 Molly Simmons (Goulding)
6 < 154.5 > … #640 Maggie Eaton (Murray)
7 < 139.5 > … #331 Emily Varga (Murray)
8 < 135 > … #979 Caitlin MacVarish (Heavey-Quinn)
9 < 134 > … #112 Erin O'Kane (Murray)
10 < 130 > … #1076 Samantha Mihalko (Gray)
11 < 127 > … #672 Grace Finnegan (O'Shea-Chaplin)
.
5:40 PM
Event #605 Open Champion Boys & Girls Under 14
Judged by Noreen Melvin, MA, Billy Maple, MD & Sheila Stevens, CT
26 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #168 Jolie Preece (Murray)
2 < 220 > … #379 Brooke Adamson (Brady-Kenny-O’Brien)
3 < 186 > … #356 Michaelann White (Harney)
4 < 178 > … #202 AnnaNicole Romaine (Dunleavy Shaffer)
5 < 150.5 > … #793 Olivia Hanselman (Inishfree)
6 < 147 > … #367 Shanon Woods (Woods)
7 < 139.5 > … #732 Jennifer Gargan (Brady-Kenny-O’Brien)
8 < 135.5 > … #467 Siena Caddle (Brady-Kenny-O’Brien)
9 < 134.5 > … #889 Grace Kelliher (Brady-Kenny-O’Brien)
10 < 134 > … #784 Emma Hall (Dunleavy Shaffer)
11 < 133.5 > … #389 Lauryn Anthony (Goulding)
.
10:48 AM
Event #606 Open Champion Boys & Girls Under 15
Judged by Lauren McGrath Dalton, VA, Jill Domick, NY & Michael Belvitch, IL
31 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #912 Aine Maighread King (Brady-Kenny-O’Brien)
2 < 225 > … #1136 Clare Murray MacRitchie (Murray)
3 < 196 > … #157 Billy Petrocelli (Brady-Kenny-O’Brien)
4 < 171 > … #1048 Cassie McKiernan (Gray)
5 < 169 > … #1020 Grace Mccaffery (Forbes)
6 < 157 > … #671 Claire Finnegan (O'Shea-Chaplin)
7 < 137 > … #872 Kara Kallfelz (Johnston)
8 < 136 > … #654 Emma Fallon (Sullivan)
9 < 135 > … #837 Julianne Howley (Dunleavy Shaffer)
10 < 134 > … #1094 Julie Morin (Short)
11 < 125 > … #584 Gabrielle DeSisto (Murray)
12 < 117.5 > … #924 Sarah Krein (Murray)
13 < 116 > … #903 Erin Kennedy (Murray)
.
11:35 AM
Event #607 Open Champion Boys & Girls Under 16
Judged by Lauren McGrath Dalton, VA, Jill Domick, NY & Michael Belvitch, IL
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #394 Kate Babcock (Murray)
2 < 210 > … #944 Samantha Leary (Dunleavy Shaffer)
3 < 196 > … #1071 Ally Meringer (O'Shea-Chaplin)
4 < 186 > … #251 Brian Shapiro (Broesler)
5 < 169 > … #970 Caitlin Lynch (McInerney)
6 < 155 > … #766 Julia Gregoire (Griffith)
7 < 147.33 > … #978 Jessica MacNeill (Murray)
.
12:39 PM
Event #608 Open Champion Boys & Girls Under 17
Judged by Lauren McGrath Dalton, VA, Jill Domick, NY & Michael Belvitch, IL
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #993 Jennifer Mancini (Murray)
2 < 250 > … #1079 Harper Mills (O'Shea-Chaplin)
3 < 190 > … #472 Hannah Campbell (Goulding)
4 < 187 > … #905 Gillian Kenney (Murray)
5 < 176 > … #854 Brigitte Jacoby (Griffith)
6 < 153 > … #298 Hadley Strainge (Murray)
7 < 150 > … #365 Alexa Wisnieski (Golden Harp)
.
3:39 PM
Event #609 Open Champion Boys & Girls Under 18
Judged by Peggy Woods, MA, Billy Maple, MD & Sheila Stevens, CT
12 Registered, 8 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #434 Martin Bradshaw (Heavey-Quinn)
2 < 240 > … #120 Siobhan O'Neill (Murray)
3 < 205 > … #771 Damon Griffin (Drake)
4 < 180 > … #189 Ceili Riccio (Murray)
.
3:10 PM
Event #610 Open Champion Men & Ladies 18 & Over
Judged by Peggy Woods, MA, Billy Maple, MD & Sheila Stevens, CT
24 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #488 Olivia Casano (Proto Casano)
2 < 216.5 > … #631 Erin Duffy (Lenihan)
3 < 191 > … #150 Kelsey Pearse (Gray)
4 < 177 > … #528 Kathlynn Condon (Nevin)
5 < 164 > … #253 Brianna Sheehan (O'Shea-Chaplin)
6 < 156 > … #312 Ceara Sweetser (Murray)
7 < 153 > … #587 Karaleigh Desmond (Cunniffe)
8 < 150 > … #634 Kiera Duggan (Inishfree)
9 < 130 > … #797 Samantha Harris (McFadden)
10 < 128 > … #714 Kayla-Hope Gagne (Short)
11 < 127.5 > … #1075 Krista Mignon (O'Shea-Chaplin)