Hansen-Keohane 2007

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Hansen-Keohane Feis 2007 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sun Apr 15
.
5:48 PM
Event #500 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Eddie Irwin , Maureen O'Leary & Brenda Coogan
4 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #760 Marissa Gallotto ( Forbes School )
2 < 225 > … #137 Amanda Hansen ( An Rince Mor )
.
5:43 PM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Eddie Irwin , Maureen O'Leary & Brenda Coogan
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #536 Erin Harney ( Harney Academy )
2 < 215 > … #502 Erin Murphy ( Mc Inerney )
3 < 210 > … #726 Maura Clare Oei ( Griffith Academy )
4 < 191 > … #128 Aoife Mannion ( Smith Houlihan )
.
1:03 PM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Siobhan Moore , Sheila Stevens & Noreen Melvin
11 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #613 Brittany O'Malley ( Woods School )
2 < 231 > … #537 Elizabeth Gallary ( Mc Inerney )
3 < 221 > … #714 Kathleen Hart ( Woods School )
4 < 188 > … #149 Harper Mills ( O'Shea Chaplin )
5 < 165 > … #141 Isabella Bongiorno ( Smith Houlihan )
6 < 163 > … #727 Kyle Felice ( Inishfree )
.
2:19 PM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Siobhan Moore , Sheila Stevens & Noreen Melvin
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #538 Molly McLoughlin ( Harney Academy )
2 < 215 > … #614 Molly Bloom ( Harney Academy )
3 < 179.5 > … #728 Kerry Jensen ( Inishfree )
4 < 174 > … #541 Kirsten Tringale ( Goulding School )
5 < 162 > … #630 Sophie Rokosz ( Brady Academy )
6 < 156 > … #911 Elizabeth Harten ( Bremer School )
7 < 155 > … #821 Melissa McManus ( Smith Houlihan )
.
6:01 PM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Siobhan Moore , Sheila Stevens & Noreen Melvin
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 221 > … #729 Erin Metayer ( Harney Academy )
2 < 218.5 > … #700 Gabriela Hnizdo ( Inishfree )
3 < 210 > … #810 Shannon Simmons ( Goulding School )
4 < 163 > … #927 Kate McCluskey ( Smith Houlihan )
5 < 161.5 > … #505 Elizabeth Murphy ( Mc Inerney )
6 < 157.33 > … #155 Brigitta Steinbacher ( Harney Academy )
7 < 155 > … #716 Ailish Coughlin ( Smith Houlihan )
8 < 148.83 > … #912 Rory Brown ( Bremer School )
9 < 139 > … #161 Rose Thackeray ( Forbes School )
.
1:45 PM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Siobhan Moore , Sheila Stevens & Noreen Melvin
18 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 216 > … #913 Catherine O'Connor ( Forbes School )
2 < 214.5 > … #717 Kaelynn Maloney ( Harney Academy )
3 < 212 > … #158 Emily McNally ( Inishfree )
4 < 206 > … #811 Deirdre Simms ( Harney Academy )
5 < 178 > … #600 Heidi Scanlon ( Harney Academy )
6 < 158.5 > … #540 Siobhan Deasy ( Forbes School )
7 < 157 > … #133 Kelly Collins ( Smith Houlihan )
8 < 146 > … #506 Caitlin Haggan ( Smith Houlihan )
.
4:50 PM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Siobhan Moore , Sheila Stevens & Noreen Melvin
20 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 216 > … #124 Leanna Dalfonso ( Stillson School )
2 T < 203 > … #525 Marie Orlando ( Forbes School )
2 T < 203 > … #162 Kimberly O'Connell ( Smith Houlihan )
3 T < 181 > … #812 Taylor Murphy ( Boland School )
3 T < 181 > … #145 Kelsey Hurley ( Brady Academy )
4 < 171 > … #131 Clare Crowell ( Harney Academy )
5 < 167 > … #120 Kerri-Ann Hanley ( Forbes School )
6 < 151.5 > … #508 Shane Murphy ( Mc Inerney )
.
5:25 PM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Siobhan Moore , Sheila Stevens & Noreen Melvin
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #704 Katie Fogarty ( Harney Academy )
2 < 229.5 > … #129 AnneMarie Crowell ( Harney Academy )
3 < 190 > … #801 Kelly Lordan ( Goulding School )
4 < 175 > … #914 Jackie McCartney ( Goulding School )
5 < 174 > … #526 Melanie Doucet ( O'Shea Chaplin )
6 < 150 > … #925 Kate Harten ( Bremer School )
7 < 147 > … #527 Bridget Murphy ( Mc Inerney )
.
4:14 PM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Siobhan Moore , Sheila Stevens & Noreen Melvin
23 Registered, 17 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 63% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 251.5 > … #720 Anna Walant ( Pender Keady )
2 < 197 > … #125 Hope Goslin ( Forbes School )
3 < 186 > … #814 Meghan Knittle ( Mc Inerney )
4 < 173 > … #528 Erin Johnson ( Heavy-Quinn )
5 < 165 > … #915 Megan Ryan ( Short School )
6 < 161.5 > … #620 Jennifer Mann ( Cunniffe Academy )
7 < 161 > … #510 Kathleen Brekka ( Haley School )
8 < 154 > … #134 SarahKate Peterson ( Harney Academy )
9 T < 142 > … #802 Marie Forte ( Harney Academy )
9 T < 142 > … #832 Kathleen Lally ( Hansen Keohane )
.
3:14 PM
Event #511 Preliminary Men & Ladies 16 & Over
Judged by Siobhan Moore , Sheila Stevens & Noreen Melvin
30 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #160 Megan McNally ( Inishfree )
2 < 225 > … #815 Ariel Wolf ( Harney Academy )
3 < 184 > … #826 Brgid O'Leary ( Duffin Murphy )
4 < 164 > … #511 Elizabeth O'Keefe ( Heavy-Quinn )
5 < 157 > … #929 Samantha Griffin ( Short School )
6 < 153 > … #922 Christina Griffin ( Short School )
7 < 143.5 > … #605 Tierney Richardson ( O'Shea Chaplin )
8 < 142 > … #833 Kristen Broberg ( Haley School )
9 < 141 > … #803 Maureen Hester ( Mc Teggart )
10 < 139 > … #706 Elizabeth Healy ( Haley School )
.
11:00 AM
Event #600 Open Championship Girls Under 9
Judged by Siobhan Moore , Sheila Stevens & John Cunniffe
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #512 Erin Leonard ( Smith Houlihan )
2 < 245 > … #606 Colleen McCarthy ( Harney Academy )
3 < 210 > … #121 Margaret Hanley ( Forbes School )
4 < 180 > … #530 Saoirse Healy ( Harney Academy )
.
11:02 AM
Event #601 Open Championship Girls Under 10
Judged by Siobhan Moore , Sheila Stevens & John Cunniffe
5 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #513 Mairead Dougherty ( Smith Houlihan )
2 < 225 > … #607 Ashley Ford ( Smith Houlihan )
3 < 195 > … #623 Hannah Campbell ( Goulding School )
.
12:36 PM
Event #602 Open Championship Girls Under 12
Judged by Siobhan Moore , Sheila Stevens & Noreen Melvin
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #899 Ana Gallotto ( Forbes School )
2 < 223.5 > … #632 Emily Bamberry ( Smith Houlihan )
3 < 195 > … #608 Ellen Tucker ( Harney Academy )
4 < 177 > … #804 Grace Mellor ( Harney Academy )
5 < 172.5 > … #917 Bridget Oei ( Griffith Academy )
6 < 165 > … #624 Abbey Nazzaro ( Forbes School )
7 < 163 > … #816 Eilis Quinn ( Harney Academy )
.
10:31 AM
Event #603 Open Championship Girls Under 14
Judged by Siobhan Moore , Noreen Melvin & John Cunniffe
10 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #805 Theresa Oei ( Griffith Academy )
2 < 225 > … #710 Kimberly Dargin ( Woods School )
3 < 216 > … #723 Hannah Austin ( Griffith Academy )
4 < 175 > … #907 Elizabeth Hennessy ( Dunleavey-Schaeffer )
.
9:55 AM
Event #604 Open Championship Girls Under 16
Judged by Sheila Stevens , Noreen Melvin & John Cunniffe
24 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 215 > … #516 Claire O'Brien ( O'Shea Chaplin )
2 < 195.33 > … #938 Leandra Langlois ( Short School )
3 < 188 > … #626 Kim Dixon ( Heavy-Quinn )
4 < 175.5 > … #734 Katerina Wolfe ( O'Shea Chaplin )
5 < 171 > … #150 Kerry Fleming ( O'Shea Chaplin )
6 < 167.5 > … #146 Taylor Hurley ( Brady Academy )
7 < 146.5 > … #806 Molly Rokosz ( Brady Academy )
8 < 143 > … #164 Meghan O'Toole ( Haley School )
9 T < 134 > … #908 Stephanie Armstrong ( Bremer School )
9 T < 134 > … #835 Anna Mcfadden ( Harney Academy )
10 < 133 > … #126 Tracy Roy ( O'Shea Chaplin )
.
11:40 AM
Event #605 Open Championship Ladies 16 and Over
Judged by Siobhan Moore , Sheila Stevens & John Cunniffe
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #517 Alana O'Brien ( O'Shea Chaplin )
2 < 200.5 > … #820 Leah Hanrahan ( Spirited Soles )
3 T < 200 > … #807 Josie Callahan ( Broesler )
3 T < 200 > … #535 Sarah Green ( Haley School )
4 < 193 > … #627 Elizabeth Mello ( O'Shea Chaplin )
5 < 148.5 > … #819 Therese Sullivan ( Forbes School )
6 < 145.5 > … #611 Amy Gaylord ( O'Shea Chaplin )
.
10:22 AM
Event #610 Open Championship Boys Under 9
Judged by Siobhan Moore , Noreen Melvin & John Cunniffe
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #628 Connor Sullivan ( Inishfree )