Hansen-Keohane 2015

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade results tabulated by Feis committee. Contact Feis for grade results.

Hansen Keohane Feis 2015 As Tabulated by FeisWeb.Com on 4/12/2015
Overall ReCap: There were 303 Champions registered for the feis and 257 danced. 136 were awarded (52.9%)
Champion regular events ended shortly after 3:51 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC..
Round medals for PC and OC.
.
.
.
9:19 AM
Event #500 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Noreen Melvin, MA, Sheila Stevens, CT & Siobhan Moore, NY
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #210 Chloe Stowe (Hansen Keohane )
2 < 215 > … #401 Maeve Fetter (Harney)
3 < 205 > … #369 Beatrix Cohen-Raymond (Forbes)
.
9:26 AM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Joanie Cass, NY, Patricia Lenihan, CT & Kerry Broderick, NY
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #340 Eva Halporn (Inishfree)
2 < 200 > … #329 Morgan Bernard (Dunleavy Shaffer)
3 < 195 > … #625 Molly Aubertine (Forbes)
4 < 190 > … #840 Kiera Cunniffe (Pender Keady)
.
10:17 AM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Joanie Cass, NY, Patricia Lenihan, CT & Kerry Broderick, NY
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 220 > … #411 Johanna Holmes (Sullivan Stewart)
2 < 193 > … #717 Allison Dewar (Sue Fay Healy)
3 < 191.5 > … #582 Isabella Girard (Short)
4 < 190 > … #843 Brendad Amann (Stillson)
5 < 182 > … #198 Margaret Flaherty (Harney)
6 < 171 > … #675 Jessica Owens (Inishfree)
7 < 159 > … #759 Josie McCary (Dunleavy Shaffer)
8 < 147 > … #1099 Fiona Hernon (Harney)
9 < 141.5 > … #243 Sarah Kelly (Smith Houlihan)
.
12:51 PM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Noreen Melvin, MA, Sheila Stevens, CT & Siobhan Moore, NY
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #199 Molly Humphrey (McInerney)
2 < 201.5 > … #402 Mairead Gallagher (Dunleavy Shaffer)
3 < 191.5 > … #378 Caitlin Speyer (Harney)
4 < 189 > … #248 Nora Maeve Reilly (Griffith)
5 < 184 > … #632 Nora Pierce (O'Shea Chaplin)
6 < 162.5 > … #841 Anna Wyndham (McInerney)
7 < 157 > … #314 Madelyn Marshall (Harney)
8 < 143.5 > … #574 Emma Niland (Harney)
.
2:07 PM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Noreen Melvin, MA, Sheila Stevens, CT & Siobhan Moore, NY
32 Registered, 30 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 218 > … #315 Ava Bisbee (Haley)
1 T < 218 > … #1005 Sadie Davis (Dunleavy Shaffer)
2 < 189.33 > … #857 Christina Horne (O'Shea Chaplin)
3 < 174 > … #924 Heather Kelly (Forbes)
4 < 164 > … #750 Maeve Molloy (Haley)
5 < 156.5 > … #218 Aislinn Kelley (Forbes)
6 < 146.33 > … #332 Caitlin Dooher (Hansen Keohane )
7 < 137.33 > … #480 Ciara Chan (Heavey Quinn)
8 < 135 > … #1083 Declan Murphy Zink (Griffith)
9 < 130 > … #482 Caitlin Baitt (Harney)
10 < 125.5 > … #928 Grace Murray (Nevin )
11 < 121 > … #403 Emily Wright (Goulding)
12 < 118.5 > … #658 Hayley Marie Owens (Inishfree)
13 < 116.33 > … #297 Makayla Kelly McGrath (Scoil Rince Niamh Attracta)
14 < 114 > … #559 Maeve Wiser (McInerney)
.
11:07 AM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Noreen Melvin, MA, Sheila Stevens, CT & Siobhan Moore, NY
23 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 214.33 > … #380 Brianna McCarron (Smith Houlihan)
2 < 201 > … #542 Shona Paige Garebedian (Keane O'Brien)
3 < 181 > … #645 Carleigh Motycka (Griffith )
4 < 165 > … #579 McKayla Hartman (Murray)
5 < 155.5 > … #372 Cara Tuite (Hansen Keohane )
6 < 152.83 > … #404 Erica VanSciver (Marie Moore)
7 < 152 > … #856 Fiona Galvin (Dunleavy Shaffer)
8 < 150 > … #995 Gabrielle Anne Grant (Griffith)
9 < 148.5 > … #770 Eiley Mulkern (Murray)
10 < 144.5 > … #114 Shelagh Coombs (Murray)
.
12:27 AM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Noreen Melvin, MA, Sheila Stevens, CT & Siobhan Moore, NY
26 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 190 > … #1081 Aidan Murphy Zink (Griffith)
2 < 185 > … #697 Chloe Davis (Dunleavy Shaffer)
3 < 184 > … #1071 Heather Kelly (Murray)
4 < 175.5 > … #596 Abby Kilroy (Francis)
5 < 172.5 > … #400 Christina Ledford (Marie Moore)
6 < 167.5 > … #1031 Ciara Flood (Sheeaun)
7 < 163 > … #528 Haley Molloy (Haley)
8 < 148 > … #406 Liadan Gallagher (Dunleavy Shaffer)
9 < 142 > … #244 Julia Manwarning (Griffith)
10 < 135.5 > … #601 Megan MacGilvray (Goulding)
11 < 134.5 > … #126 Maggie Franks (McInerney)
12 < 131 > … #113 Benjamin Wordell (Nevin )
.
11:30 AM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Joanie Cass, NY, Patricia Lenihan, CT & Kerry Broderick, NY
22 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #973 Hannah Schmidt (Clann Na Cara)
2 < 200 > … #1070 Finula Milici (Sheeaun)
3 < 185 > … #165 Elise Kaplan (Inishfree)
4 < 174.33 > … #734 Meghan Vander Woude (Murray)
5 < 169 > … #876 Emma Condon (Murray)
6 < 168.5 > … #576 Julia Curran (O'Dwyer)
7 < 156 > … #174 Mary Kate McMahon (Hagen Kavanagh)
8 < 147.5 > … #825 Maddie Medico (Woods)
9 < 143.5 > … #1098 Ciiara Hernon (Harney)
10 < 129.33 > … #1145 Melina Corrao (Griffith)
.
12:39 PM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Joanie Cass, NY, Patricia Lenihan, CT & Kerry Broderick, NY
22 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #1124 Lindsey Hoffman (Scoil Rince Lumni)
2 < 212 > … #112 Emma Kroll (Broesler)
3 < 188 > … #622 Meghan Chamoun (Brady Kenny O'Brien)
4 < 184 > … #557 Aidan Foley (McDonough Grimes)
5 < 175 > … #917 Ameli Hoch (Heavey Quinn)
6 < 173 > … #181 JAcklyn Junta (Carney)
7 < 165 > … #109 Cassidy Murphy (Nevin )
8 T < 143 > … #708 Erin McMahon (Hagen Kavanagh)
8 T < 143 > … #473 Mariana Horton (Sullivan)
.
1:21 PM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Joanie Cass, NY, Patricia Lenihan, CT & Kerry Broderick, NY
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #397 Grania Gallagher (Dunleavy Shaffer)
2 < 195 > … #520 Molly Atzbach (Golden Harp)
3 < 190 > … #556 Brittany Rudd (McCarthy)
4 < 170 > … #664 Allie Donahue (McInerney)
5 < 167 > … #450 Emily Amann (Stillson)
6 < 162 > … #211 Christina Sutton (McCarthy)
7 < 156 > … #724 Jessica Lutts (Haley)
.
10:28 AM
Event #510 Preliminary Men & Ladies 17 & Over
Judged by Noreen Melvin, MA, Sheila Stevens, CT & Siobhan Moore, NY
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 248.5 > … #902 Melissa Donohoe (Brady Kenny O'Brien)
2 < 203 > … #996 Alexandra Melendez (Haley)
3 < 197.5 > … #356 Rachel Troy (Rince Na Sonas)
4 < 184 > … #205 Michaela Sullivan (Greene O'Leary)
5 < 180 > … #1086 Caitlyn Cody (Griffith)
6 < 178.5 > … #456 Gwendolyn Sands (McFadden)
7 < 156.5 > … #399 Mary-Kate Roffey (Hansen Keohane)
.
3:29 PM
Event #600 Open Champion Boys & Girls Under 9
Judged by Joanie Cass, NY, Patricia Lenihan, CT & Kerry Broderick, NY
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 270 > … #727 Daniel Sullivan (Greene O'Leary)
2 < 230 > … #736 Corinne Garrity (Harney)
3 < 220 > … #699 Ciara Naughton (Harney)
.
3:33 PM
Event #601 Open Champion Girls Under 10
Judged by Joanie Cass, NY, Patricia Lenihan, CT & Kerry Broderick, NY
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #696 Molly Geogheghan (Harney)
2 < 205 > … #345 Charlotte McDaniel (Murray)
3 < 200 > … #478 Katelyn Maguire (Scoil Rince Niamh Attracta)
4 < 195 > … #531 Eme Wyndham (McInerney)
.
3:25 PM
Event #602 Open Champion Girls Under 11
Judged by Joanie Cass, NY, Patricia Lenihan, CT & Kerry Broderick, NY
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #140 Kaitlin Skinner (Harney)
2 < 215 > … #580 Deirdre Rose Downey (Boston Academy)
3 < 209 > … #918 Evah Waters (Murray)
.
3:51 PM
Event #603 Open Champion Boys & Girls Under 12
Judged by Maureen Green-O'Leary, MA, Sheila Bremer, MA & Maura Gray, CT
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #247 Juliet Brady (Spirited Soles)
2 < 190 > … #985 Nora Ward (Smith Houlihan)
3 < 188 > … #849 Shannen Murphy (Brady Kenny O'Brien)
4 < 184 > … #516 Alanna Connolly (Harney)
.
3:04 PM
Event #604 Open Champion Girls Under 13
Judged by Maureen Green-O'Leary, MA, Sheila Bremer, MA & Maura Gray, CT
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #838 Lindsey Resca (Harney)
2 < 250 > … #347 Gabrielle Desrochers (Heavey Quinn)
3 < 200 > … #766 Emma Grace Ricketts (Spirited Soles)
.
2:42 PM
Event #605 Open Champion Girls Under 14
Judged by Maureen Green-O'Leary, MA, Sheila Bremer, MA & Maura Gray, CT
8 Registered, 7 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #150 Ciara Foley (Forbes)
2 < 231 > … #837 Fiona Rosko (Haley)
3 < 220 > … #1008 Lauren Austin (Sullivan Stewart)
.
10:38 AM
Event #606 Open Champion Boys & Girls Under 15
Judged by Maureen Green-O'Leary, MA, Sheila Bremer, MA & Maura Gray, CT
15 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #266 Sienna Caddle (Brady Kenny O'Brien)
2 < 228 > … #703 Colleen DeRosa (O'Shea Chaplin)
3 < 196 > … #206 Brynn Rankin (Murray)
4 < 185 > … #189 John Donohoe (Brady Kenny O'Brien)
.
2:24 PM
Event #607 Open Champion Girls Under 16
Judged by Maureen Green-O'Leary, MA, Sheila Bremer, MA & Maura Gray, CT
17 Registered, 13 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #461 Grace McCaffey (Forbes)
2 < 250 > … #984 Sarah Krein (Murray)
3 < 185 > … #500 Erin Kennedy (Murray)
4 < 181 > … #434 Kaitlyn Naughton (Harney)
5 < 177 > … #437 Maeve Pattie (Murray)
6 < 151 > … #250 Nicole Stolarski (Murray)
.
9:45 AM
Event #608 Open Champion Girls Under 17
Judged by Maureen Green-O'Leary, MA, Sheila Bremer, MA & Maura Gray, CT
9 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #662 Marina MacKinnon (Dunleavy Shaffer)
2 < 206 > … #371 Mia Francazio (O'Shea Chaplin)
3 < 198.5 > … #249 Maeve Gillis (O'Shea Chaplin)
4 < 190 > … #167 Emma McPhee (Carle)
.
10:00 AM
Event #609 Open Champion Girls Under 18
Judged by Maureen Green-O'Leary, MA, Sheila Bremer, MA & Maura Gray, CT
8 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #1069 Gillian Kenney (Murray)
2 < 240 > … #1072 Hadley Strainge (Murray)
3 < 210 > … #846 Rebecca Munro (O'Shea Chaplin)
.
11:54 AM
Event #610 Open Champion Ladies 18 & Over
Judged by Maureen Green-O'Leary, MA, Sheila Bremer, MA & Maura Gray, CT
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #603 Olivia Casano (Proto Casano)
2 < 206 > … #346 Meghan O'Toole (Haley)
3 < 196 > … #157 Alexandra Barber (Dunleavy Shaffer)
4 < 183 > … #214 Mary-Kate O'Toole (Haley)
5 < 167 > … #764 Caroline Cobb (Proto Casano)