Hansen-Keohane 2018

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

501 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 09

Judged By: Sheila Stevens, CT, John O'Keefe, CT, Noreen Melvin, MA

6 Entered, 0 Withdrew, 6 Awarded

Tabulated at: 9:12 AM

Rank Points # Dancer School
1 275 714 Ryan Maida Hansen-Keohane
2 250 670 Nola Pinkham Brady Academy
3 188 272 Abgail Proulx Murray
4 183 349 Kyle Sullivan Smith Houlihan
5 167 305 Giovanna Coffey Harney-Pender-Keady
6 164 412 Fallon O'Brien Fitzpatrick

502 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 10

Judged By: Iris Gray-Sharnick, CT, Peggy Woods-Doherty, MA, Siobhan Moore, NY

13 Entered, 0 Withdrew, 7 Awarded

Tabulated at: 10:34 AM

Rank Points # Dancer School
1 253 520 Caroline Brennan Harney-Pender-Keady
2 204.5 807 Reese Palenscar Haley
3 172 326 Molly Rotter Mulcahy
3 172 467 Olivia Posk Sullivan-Stewart
5 169 818 Julia Egan Forbes
6 167.5 188 Niamh Connolly Haley
7 161 612 Austin McDonnell Forbes

503 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 11

Judged By: Patricia Lenihan, CT, Maureen Hamilton-Nelson, NJ, Maura Gray, CT

10 Entered, 0 Withdrew, 5 Awarded

Tabulated at: 9:40 AM

Rank Points # Dancer School
1 265 468 Sarah Mckenna Brady Academy
2 240 655 Peter Simonini Sullivan-Stewart
3 188 842 Maeve McCarty Bracken
4 184 639 Kensington Kirk Brady Academy
5 178 578 Megan Barrett Shamrock

504 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 12

Judged By: Patricia Lenihan, CT, Maureen Hamilton-Nelson, NJ, Maura Gray, CT

13 Entered, 0 Withdrew, 7 Awarded

Tabulated at: 10:43 AM

Rank Points # Dancer School
1 260 711 Alexandra LaFleur Cassin
2 206 312 Madison Kahler Dunleavy-Boyle-Bremer
3 193 236 Kenzie Bennett Haley
4 186 817 Riley Shivas Denolga Ardmore
5 181.5 542 Isabella Jensen Scoil Rince Luimni
6 167.5 739 Abigail Daly Griffith
7 166 433 Maeve McNamara Haley

505 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 13

Judged By: Iris Gray-Sharnick, CT, Peggy Woods-Doherty, MA, Siobhan Moore, NY

15 Entered, 0 Withdrew, 8 Awarded

Tabulated at: 11:34 AM

Rank Points # Dancer School
1 247 414 Margaret Flaherty Harney-Pender-Keady
2 193.5 845 Dorothy McCarthy Goulding
3 173 339 Abigail Forrest O'Shea-Chaplin
3 173 912 Julia Donahue Dunleavy-Boyle-Bremer
5 171.5 592 Meredith Peacock Keane-O'Brien
6 168 955 Faith Heffernan Harney-Pender-Keady
7 161 665 Katie Meehan O'Shea-Chaplin
8 150 399 Amelia Carey Dunleavy-Boyle-Bremer

506 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 14

Judged By: Iris Gray-Sharnick, CT, Peggy Woods-Doherty, MA, Patricia Lenihan, CT

20 Entered, 0 Withdrew, 10 Awarded

Tabulated at: 1:23 PM

Rank Points # Dancer School
1 218 637 Marilyn Roche O'Dwyer
2 189 922 Ruthie Spencer Cassin
3 188 695 Maddie McCabe Goulding
4 175 606 Frances Brisbane Kenny
5 173 668 Colleen Law Boland
6 159 812 Olivia Halpin McMahon
7 157 440 Eva Posk Sullivan-Stewart
8 152 560 Catherine Brisbane Kenny
9 147 497 Bethany Manwaring Griffith
10 145 262 Emma O'Connell Inishfree

507 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 15

Judged By: Patricia Lenihan, CT, Maureen Hamilton-Nelson, NJ, Maura Gray, CT

21 Entered, 0 Withdrew, 11 Awarded

Tabulated at: 11:50 AM

Rank Points # Dancer School
1 251.5 713 Nora Rooney Haley
2 220 438 Grace Masterson O'Shea-Chaplin
3 186 388 Josie Halporn Inishfree
4 169 251 Alicia Marsh Short
5 160 253 Maeve Wiser McInerney
6 157 395 Lily Sava Bracken
7 156.5 905 Lila Curran O'Dwyer
8 142.5 446 Gianna Fiore O'Shea-Chaplin
9 135.5 685 Ella Kelly Kanaley
9 135.5 302 Emily Mesier Scoil Rince Luimni
11 129.5 923 Amy Maher Harney-Pender-Keady

508 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 16

Judged By: Siobhan Moore, NY, Maureen Hamilton-Nelson, NJ, Maura Gray, CT

18 Entered, 0 Withdrew, 9 Awarded

Tabulated at: 1:33 PM

Rank Points # Dancer School
1 250 626 Teagan McCaffrey O'Shea-Chaplin
2 216 846 Bridget Hackett O'Dwyer
3 201.5 766 Meghan Bartel Murray
4 193 703 Helen Croteau O'Dwyer
5 164 218 Ciara Murphy Kenny
6 147 858 Jenna Jernegan Connolly
7 145.5 913 Liam Kohler Lenihan
8 140 800 Ashleigh Lawless Heavey-Quinn
9 137 791 Vanessa Slack Griffith

509 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 17

Judged By: Iris Gray-Sharnick, CT, Peggy Woods-Doherty, MA, Siobhan Moore, NY

8 Entered, 0 Withdrew, 4 Awarded

Tabulated at: 9:47 AM

Rank Points # Dancer School
1 260 346 Emma Guzi Inishfree
2 215 498 Julia Manwaring Griffith
3 212 843 Alexa Mehlman Haley
4 205 283 Katherine McGotty Slattery

510 Men & Ladies Preliminary 2 Rounds 17 & Over

Judged By: Eileen McDonagh-Morr, NY, Cathy Spencer-Revis, NY, Maggie Revis-Basenberg, NH

10 Entered, 0 Withdrew, 6 Awarded

Tabulated at: 9:23 AM

Rank Points # Dancer School
1 256 582 Lily Ting O'Shea-Chaplin
2 210 463 Mary Ponte O'Shea-Chaplin
3 197 594 Olivia Parchesky Clann Lir Academy
4 178.5 320 Mary Piva Hansen-Keohane
5 174 269 Grace Lonergan O'Shea-Chaplin
5 174 203 Juliet Leusk McGonagle

600 Girls Champion 3 Rounds Under 09

Judged By: Sheila Stevens, CT, John O'Keefe, CT, Noreen Melvin, MA

2 Entered, 0 Withdrew, 2 Awarded

Tabulated at: 9:53 AM

Rank Points # Dancer School
1 300 684 Kiley Sudhalter Harney-Pender-Keady
2 225 813 Corah Carthas Brady Academy

601 Girls Champion 3 Rounds Under 10

Judged By: Sheila Stevens, CT, John O'Keefe, CT, Noreen Melvin, MA

3 Entered, 0 Withdrew, 3 Awarded

Tabulated at: 9:59 AM

Rank Points # Dancer School
1 300 380 Avery Condon Harney-Pender-Keady
2 225 528 Liliana Carey Dunleavy-Boyle-Bremer
3 195 274 Nora Connolly Haley

602 Girls Champion 3 Rounds Under 11

Judged By: Sheila Stevens, CT, John O'Keefe, CT, Noreen Melvin, MA

6 Entered, 0 Withdrew, 3 Awarded

Tabulated at: 11:19 AM

Rank Points # Dancer School
1 275 402 Chloe Stowe Hansen-Keohane
2 240 434 Kaelin Donahue Harney-Pender-Keady
3 196 915 Madeline Schnitzer Kanaley

603 Girls Champion 3 Rounds Under 12

Judged By: Sheila Stevens, CT, John O'Keefe, CT, Noreen Melvin, MA

5 Entered, 0 Withdrew, 3 Awarded

Tabulated at: 11:56 AM

Rank Points # Dancer School
1 275 593 Isabella Fiore O'Shea-Chaplin
2 240 753 Corrine Garrity Harney-Pender-Keady
3 191 489 anya Voehl Harney-Pender-Keady

604 Girls Champion 3 Rounds Under 13

Judged By: Brenda Coogan-O'Leary, CT, Maureen Greene-O'Leary, MA, Shelia Cloherty, MA

4 Entered, 0 Withdrew, 4 Awarded

Tabulated at: 1:59 PM

Rank Points # Dancer School
1 275 254 Grace Hebard Harney-Pender-Keady
2 240 381 Geogia Murray Clann Lir Academy
3 205 767 Addie Lowery Johnston
4 180 597 Cecelia Medico Woods

605 Girls Champion 3 Rounds Under 14

Judged By: Brenda Coogan-O'Leary, CT, Maureen Greene-O'Leary, MA, Shelia Cloherty, MA

5 Entered, 0 Withdrew, 3 Awarded

Tabulated at: 1:55 PM

Rank Points # Dancer School
1 265 492 Madison Gaughran Harney-Pender-Keady
2 225 764 Alice Guzi Inishfree
3 210 772 Nora Pierce O'Shea-Chaplin

606 Girls Champion 3 Rounds Under 15

Judged By: Sheila Stevens, CT, John O'Keefe, CT, Noreen Melvin, MA

11 Entered, 0 Withdrew, 6 Awarded

Tabulated at: 1:47 PM

Rank Points # Dancer School
1 300 340 Aidan Hurff O'Shea-Chaplin
2 201 233 Eva Mulholland Griffith
3 178 383 Grace Murray Clann Lir Academy
4 175 416 Christina Horne O'Shea-Chaplin
5 168 881 Isabel Bohan Smith Houlihan
6 167 661 Nora Ward Smith Houlihan

607 Girls Champion 3 Rounds Under 16

Judged By: Sheila Stevens, CT, John O'Keefe, CT, Noreen Melvin, MA

7 Entered, 0 Withdrew, 4 Awarded

Tabulated at: 11:15 AM

Rank Points # Dancer School
1 260 515 Ciara Heffernan O'Dwyer
2 225 816 Riley Kohler Lenihan
3 215 662 Carleigh Motycka Griffith
4 191 795 Fiona Stewart Sullivan-Stewart

609 Girls Champion 3 Rounds Under 18

Judged By: Sheila Stevens, CT, John O'Keefe, CT, Noreen Melvin, MA

8 Entered, 0 Withdrew, 4 Awarded

Tabulated at: 2:40 PM

Rank Points # Dancer School
1 300 636 Olivia Hanselman Inishfree
2 210 820 Colleen DeRosa O'Shea-Chaplin
3 183 950 Maeve McAllister O'Shea-Chaplin
4 178 884 Maeve Rooney Haley

610 Boys Champion 3 Rounds Under 09 All

Judged By: Iris Gray-Sharnick, CT, Peggy Woods-Doherty, MA, Siobhan Moore, NY

1 Entered, 0 Withdrew, 1 Awarded

Tabulated at: 12:09 PM

Rank Points # Dancer School
1 300 443 Ronan O'Donnell Brady Academy

612 Boys Champion 3 Rounds Under 12 / 2 yr

Judged By: Iris Gray-Sharnick, CT, Peggy Woods-Doherty, MA, Siobhan Moore, NY

2 Entered, 0 Withdrew, 2 Awarded

Tabulated at: 12:07 PM

Rank Points # Dancer School
1 275 644 James Mazza Keane-O'Brien
2 250 517 Daniel Sullivan Greene-O'Leary

619 Ladies Champion 3 Rounds 18 & Over

Judged By: Sheila Stevens, CT, John O'Keefe, CT, Noreen Melvin, MA

11 Entered, 0 Withdrew, 6 Awarded

Tabulated at: 3:15 PM

Rank Points # Dancer School
1 275 404 Meghan O'Toole Haley
2 225 564 Kiera Duggan Inishfree
3 210 314 Rebecca Munro O'Shea-Chaplin
4 190 330 Mary-Kate O'Toole Haley
5 156 512 Kathleen Leahy Haley
6 151 751 Bridget Fox O'Dwyer

Archived Results (Old style):

Champ archive results not available.