Inish Fada Feis 2006

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Inis Fada Feis 2006 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sun Oct 29
.
10:10 AM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Linda SanFilippo, NY, John O'Keefe, CT & Helaine Sander, NY
29 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #117 Erin McAvoy ( Petri )
2 < 212 > … #118 Ciara Murphy ( Mulvihill-Lynch )
3 < 206 > … #126 Fiona Rooney ( Mulvihill-Lynch )
4 < 195 > … #120 Roisin O'Neill ( Petri )
5 T < 164 > … #108 Kaitlyn Daugherty ( Peter Smith )
5 T < 164 > … #101 Tess Barrett ( Peter Smith )
6 < 156 > … #105 Karen Cardentey ( Inishfree )
7 < 142 > … #122 Erin Peratta ( Inishfree )
8 < 139 > … #127 Emily Roos ( Mulvihill-Lynch )
9 < 137 > … #121 Julia O'Rourke ( Petri )
10 < 136.5 > … #112 Ailish Fay ( Inishfree )
.
10:43 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Linda SanFilippo, NY, John O'Keefe, CT & Helaine Sander, NY
22 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #215 Liam McMahon ( Inishfree )
2 < 209 > … #218 Caleigh Rouis ( Mulvihill-Lynch )
3 < 197 > … #210 Caitlin Ennis ( Acosta/Golden )
4 < 188 > … #222 Kiera Young ( Inishfree )
5 < 160 > … #209 Phoebe Duran ( Petri )
6 < 154 > … #217 Erin O'Gallagher ( Mulvihill-Lynch )
7 < 153 > … #201 Tiffany Arena ( Mulvihill-Lynch )
8 T < 150 > … #202 Natalie Armellino ( Petri )
8 T < 150 > … #221 Mairead Wood ( Inishfree )
9 < 149 > … #214 Teresa Kennedy ( Inishfree )
.
12:22 PM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Linda SanFilippo, NY, John O'Keefe, CT & Helaine Sander, NY
22 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #305 Kayla Garry ( Mulvihill-Lynch )
2 < 215 > … #309 Jenna Helmes ( Marie Moore )
3 < 185 > … #317 Elizabeth O'Sullivan ( Inishfree )
4 < 168 > … #319 Mary Thayer ( An Rince Mor )
5 < 159 > … #315 Julia O'Leary ( An Rince Mor )
6 < 158 > … #307 Kristin Hanson ( Inishfree )
7 < 151 > … #314 Kelsey O'Connor ( Marie Moore )
8 < 143 > … #312 Tracy Moore ( Lynn )
9 < 137 > … #301 Katie Mary Anderson ( Sheahan-Gormley )
.
1:31 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Linda SanFilippo, NY, John O'Keefe, CT & Patrick O'Hare, NY
26 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #524 Ben Walant ( Pender-Keady )
2 < 220 > … #518 Grainne O'Neill ( Petri )
3 < 188 > … #501 Lindsay Anderson ( Petri )
4 < 166 > … #507 Colleen Gaughan ( Golden )
5 < 159 > … #505 Paige Doran ( An Rince Mor )
6 < 157.5 > … #511 Sara McArthur ( Marie Moore )
7 < 153.5 > … #506 Kristina Garry ( Mulvihill-Lynch )
8 T < 146.5 > … #523 Katie Ryan ( Hagen )
8 T < 146.5 > … #512 Lauren McManus ( Golden )
9 < 144.5 > … #522 Meghan Rooney ( Mulvihill-Lynch )
10 < 139 > … #515 Jordane Mink ( Petri )
.
3:25 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by John O'Keefe, CT, Helaine Sander, NY & Patrick O'Hare, NY
20 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #542 Caitlin Brennan ( Marie Moore )
2 < 218 > … #547 Mairead Glynn ( Mulvihill-Lynch )
3 < 203 > … #550 Lydia Krenicki ( Pender-Keady )
4 < 200 > … #560 Amanda Sovany ( Kelly )
5 < 161.5 > … #556 Lauren Palumbo ( Petri )
6 < 156 > … #559 Thomas R. Ruckert ( Mulvihill-Lynch )
7 < 154.5 > … #554 Emily McFadden ( Ardmore )
8 < 137.5 > … #541 Alyssa Benson ( Marie Moore )
9 < 133.5 > … #543 Christina D'Alessandro ( Inishfree )
10 < 130.5 > … #545 Katie Fabry ( Hunt )
.
4:41 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by John O'Keefe, CT, Helaine Sander, NY & Linda SanFilippo, NY
28 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #584 Ryann Morrison ( Shea-Jennings )
2 < 215 > … #595 Kerry Young ( Inishfree )
3 < 197 > … #579 Meaghan Lane ( Inishfree )
4 < 181 > … #574 Kellyann Conway ( Mulvihill-Lynch )
5 < 155 > … #575 Elizabeth Cross ( Marie Moore )
6 < 145 > … #586 Joanna Regan ( Inishfree )
7 < 142 > … #591 Deirdre Sullivan ( Hagen )
8 < 141 > … #583 Kathleen Medlin ( Hagen )
9 < 138 > … #571 Amanda Brett ( Inishfree )
10 < 136 > … #581 Brenna Logue ( Shea-Jennings )
11 < 133 > … #597 Rebecca Gibson ( Lynn )
12 < 126 > … #578 Caitlin Kelly ( Inishfree )
.
6:17 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Helaine Sander, NY, Linda SanFilippo, NY & Patrick O'Hare, NY
19 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #616 Katheleen O'Boyle ( Shea-Jennings )
2 < 225 > … #609 Erin Gaughan ( Golden )
3 < 218 > … #603 Rachel Bennett ( Inishfree )
4 T < 165 > … #618 Emma Roithmayr ( O'Rourke )
4 T < 165 > … #613 Grace Kelly ( Hagen )
5 < 156 > … #608 Allison Dunne ( Mulvihill-Lynch )
6 T < 147 > … #614 Samantha Martin ( Marie Moore )
6 T < 147 > … #612 Cara Hallahan ( An Rince Mor )
.
7:18 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by John O'Keefe, CT, Helaine Sander, NY & Patrick O'Hare, NY
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #632 Claire McKenna ( Golden )
2 < 197 > … #633 Keri McManus ( Golden )
3 T < 193 > … #643 Anna Walant ( Pender-Keady )
3 T < 193 > … #639 Mary Skaalerud ( Hunt )
4 < 187 > … #629 Brendan Frawley ( Mulvihill-Lynch )
5 < 159.5 > … #627 Emily Corr ( An Rince Mor )
6 < 148 > … #636 Erin O'Brie ( Mulvihill-Lynch )
7 < 143 > … #635 Karli Munez ( Mulvihill-Lynch )
8 < 139 > … #640 Katie Shamos ( Lynn )
.
8:27 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Linda SanFilippo, NY, Patrick O'Hare, NY & Helaine Sander, NY
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #655 Jillian Grogan ( Petri )
2 < 191 > … #663 Nora Gaughan ( Golden )
3 < 183.5 > … #654 Laura Gilmartin ( Golden )
4 < 182.5 > … #653 Gabrielle Garcia ( Petri )
5 < 177 > … #662 Lindsay Walker ( Inishfree )
6 < 159 > … #659 Barbara Prince ( Inishfree )
.
8:44 PM
Event #409 Preliminary Men & Ladies 16 & Over
Judged by Linda SanFilippo, NY, Patrick O'Hare, NY & Helaine Sander, NY
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #669 Megan McLaughlin ( Mulvihill-Lynch )
2 < 225 > … #671 Bebhinn Zimmerman ( Kelly )
3 < 216 > … #667 Katie Frawley ( Mulvihill-Lynch )
.
9:25 AM
Event #500 Open Championship Girls Under 10
Judged by Linda SanFilippo, NY, John O'Keefe, CT & Helaine Sander, NY
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #408 Catriona Furlong ( Verlin )
2 < 227.5 > … #401 Mikaela Connell ( Verlin )
3 < 218.5 > … #406 Shannon K. Umhafer ( Hagen )
.
11:25 AM
Event #501 Open Championship Girls Under 12
Judged by Linda SanFilippo, NY, John O'Keefe, CT & Helaine Sander, NY
16 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #423 Siobhan DiFiglia ( Golden )
2 < 225 > … #425 Maeghan Murphy ( Mulvihill-Lynch )
3 < 199.5 > … #419 Erin Cardentey ( Inishfree )
4 < 180.5 > … #422 Meaghan Curley ( Schade )
5 < 176 > … #429 Megan Young ( Inishfree )
6 < 171 > … #428 Amanda Stetler ( Mulvihill-Lynch )
7 < 153 > … #426 Sarah Oldam ( Peter Smith )
.
2:32 PM
Event #502 Open Championship Girls Under 14
Judged by Linda SanFilippo, NY, Helaine Sander, NY & Patrick O'Hare, NY
27 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #449 Emily Meci ( Petri )
2 < 206 > … #452 June Rummell ( Petri )
3 < 185 > … #451 Ryan-Ashley Moran ( Early-McLoughlin )
4 < 150 > … #445 Laura Hollester ( Inishfree )
5 < 148.5 > … #465 Megan Rufrano ( Petri )
6 T < 144 > … #454 Kimberly Schindler ( Schade )
6 T < 144 > … #448 Brittney McGeough ( Hunt )
7 < 137.5 > … #461 Kristin Callaghan ( Golden )
8 < 132.5 > … #458 Meghan Walsh ( Inishfree )
9 < 131 > … #464 Jacquelyn Guida ( Inishfree )
10 T < 129 > … #442 Jessie Driscoll ( Hagen )
10 T < 129 > … #462 Jenna Goldman ( Marie Moore )
.
5:36 PM
Event #503 Open Championship Girls Under 16
Judged by John O'Keefe, CT, Linda SanFilippo, NY & Patrick O'Hare, NY
22 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 258 > … #481 Judy Rummell ( Petri )
2 < 210 > … #469 Kerry DiNorcia ( Schade )
3 < 178 > … #475 Ashley Murphy ( Mulvihill-Lynch )
4 < 177 > … #476 Morgan Murray ( Inishfree )
5 < 175 > … #471 Kathryn Guarino ( Hunt )
6 < 168 > … #473 Kathleen McGowen ( Inishfree )
7 < 164 > … #474 Samantha Merritt ( Kelly )
8 < 149.5 > … #484 Chelsea Tobin ( Boland )
9 < 148 > … #468 Analisa Cotter ( Verlin )
.
7:43 PM
Event #504 Open Championship Ladies Under 18
Judged by Linda SanFilippo, NY, John O'Keefe, CT & Helaine Sander, NY
14 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #678 Melanie Deegan ( Golden )
2 < 196 > … #677 Glynnis E. Budde ( Inishfree )
3 < 193 > … #686 Mary Ann Opperman ( Golden )
4 < 188 > … #681 Grainne Keogh ( Inishfree )
5 < 178 > … #676 Kristen Boersig ( Shea-Jennings )
.
8:46 PM
Event #505 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Linda SanFilippo, NY, Patrick O'Hare, NY & Helaine Sander, NY
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #692 Brittany Popkin ( Mulvihill-Lynch )
2 < 250 > … #693 Elizabeth Smith ( Mulvihill-Lynch )
.
11:33 AM
Event #507 Open Championship Boys Under 12
Judged by Linda SanFilippo, NY, John O'Keefe, CT & Helaine Sander, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #704 Will Walant ( Pender-Keady )
.
3:18 PM
Event #508 Open Championship Boys Under 14
Judged by John O'Keefe, CT, Helaine Sander, NY & Patrick O'Hare, NY
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #709 Sean H. Sanders ( Inishfree )
2 < 225 > … #707 Sean Michael Hanson ( Inishfree )
.
5:45 PM
Event #509 Open Championship Boys Under 16
Judged by John O'Keefe, CT, Linda SanFilippo, NY & Patrick O'Hare, NY
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #714 Owen Smith ( Golden )
2 < 225 > … #712 Ryan McCombe ( Pender-Keady )
.
7:53 PM
Event #510 Open Championship Boys Under 18
Judged by Linda SanFilippo, NY, John O'Keefe, CT & Helaine Sander, NY
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #718 Robert Guzzo ( Golden )
2 < 250 > … #717 Sean Tierney ( Inishfree )