IAA of NW NJ Feis 2009

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

I.A.A.N.J. Feis 2009 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sun Sep 13
Overall ReCap: There were 333 PC & OC Champions registered for the feis and 262 danced. 139 were awarded ( 53.1%).
Champion regular events ended shortly after 3:42 PM when last regular event was tabulated. There 2 rounds for PC and 2 rounds OC.
I the entire committee on their feis successes.
Thanks for asking us! Alan & I certainly enjoyed the day, hoping you all did too.
.
10:58 AM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Joanie T. Cass, NY, John O'Keefe, CT & Mary McGinty Sweeney, TN
28 Registered, 25 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #729 Caitlin Ward ( Donny Golden )
2 < 193 > … #474 Caitlyn Maurer ( Peter Smith )
3 < 178.5 > … #443 Carli Lavoie ( DeNogla )
4 T < 176 > … #601 Sean Reagan ( Inishfree )
4 T < 176 > … #402 Lindsey Johnson ( Petri )
5 < 165 > … #463 William Lusty ( Peter Smith )
6 < 134 > … #536 Kaitlyn Musmacher ( Mulvihill-Lynch )
7 < 133 > … #710 Kayla Turpin ( Spirited Soles )
8 < 129 > … #161 Lauren Bunke ( Broesler )
9 < 127.5 > … #513 Erin Rose Miller ( O'Grady-Quinlan )
10 < 125.5 > … #137 Callie Bloom ( Harney )
11 < 121 > … #684 Colleen Sullivan ( Inishfree )
12 < 118 > … #594 McKayla Quinn Steineke ( Peter Smith )
.
3:42 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Kathleen Lane McGinty, NY, Grace Ann Coyle, PA & Colleen Coyle Kelly, PA
32 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 222 > … #360 Sarah Hall ( Ryan-Kilcoyne - PA )
1 T < 222 > … #398 Dave Janovsky ( Peter Smith )
2 < 200 > … #376 Katie Hickes ( O'Grady-Quinlan )
3 < 190 > … #414 Caitlin Kelly ( Kerry )
4 < 164 > … #332 Aislinn Gibson ( Broesler )
5 < 157 > … #362 Bridget Hanna ( McDade-Cara )
6 < 149.5 > … #330 Alex Gerber ( Broesler )
7 < 141 > … #385 Taylor Hollister ( Ryan-Kilcoyne - PA )
8 < 138 > … #548 Bridget O'Hare ( Griffith )
9 < 131.5 > … #639 Jessica L. Schury ( O'Grady-Quinlan )
10 < 121 > … #319 Mary Kate Frerichs ( Broesler )
11 < 120.5 > … #230 Tori Dalcourt ( Peter Smith )
12 < 120 > … #164 Bridget Butler ( O'Grady-Quinlan )
.
10:49 AM
Event #401A Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Mary Bryan, ON, Maureen Bakke, MD & Sheila Stevens, CT
24 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #541 Jean-Marie Neave ( Donny Golden )
2 < 191 > … #303 Claire Finnegan ( Peter Smith )
3 < 190 > … #295 Raegan Fekert ( Donny Golden )
4 < 181 > … #409 Kaitlyn Keane ( DeNogla )
5 < 165 > … #224 Mary Curry ( Mulvihill-Lynch )
6 < 163 > … #697 Kaitlin Thornton ( Mulvihill-Lynch )
7 < 153 > … #438 Alayna Langan ( Davis )
8 < 151 > … #555 Shannon ONeill ( O'Grady-Quinlan )
9 < 136 > … #271 Ailish Durcan ( Inishfree )
10 < 126 > … #616 Cameron Rohan ( Griffith )
.
12:21 PM
Event #401B Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Mary Bryan, ON, Maureen Bakke, MD & Sheila Stevens, CT
36 Registered, 30 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #314 Mary Kate Fogarty ( O'Grady-Quinlan )
2 < 250 > … #410 Maxwell Kearns ( Marie Moore )
3 < 176 > … #361 Diana Hammerstone ( O'Grady-Quinlan )
4 < 173 > … #311 Sinead Flanagan ( Verlin )
5 T < 166 > … #335 Niamh Girdusky ( Acosta )
5 T < 166 > … #154 Cassidy Brown ( Griffith )
6 < 133.5 > … #401 Ashley Johnson ( Petri )
7 < 133.33 > … #477 Aisling McCarroll ( Petri )
8 < 127 > … #225 Bridget Curtin ( Early-McLoughlin )
9 < 122.5 > … #532 Taylor Munson ( Petri )
10 < 119.33 > … #179 Erin Carunchio ( Peter Smith )
11 < 117 > … #349 Rachel Griffith ( Gray-Gillan-Owens )
12 < 114.5 > … #691 Máire Sweeney ( Inis Acla )
13 < 112.5 > … #173 Karen Cardentey ( Inishfree )
14 < 112.33 > … #618 Kaycie Romanello ( Broesler )
.
12:57 PM
Event #402A Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Joanie T. Cass, NY, John O'Keefe, CT & Mary McGinty Sweeney, TN
23 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #294 Delanie Fekert ( Donny Golden )
2 < 227.5 > … #119 Molly Bancroft ( Sheahan-Gormley )
3 < 183.5 > … #186 Virginia Clark ( Donny Golden )
4 < 175.5 > … #683 Ciara Sullivan ( Verlin )
5 < 161.5 > … #654 Megan Shugrue ( Donny Golden )
6 < 154 > … #104 Caroline Allen ( McDade-Cara )
7 < 148.5 > … #701 Erin Tognetti ( Broesler )
8 < 139.5 > … #690 Shannon Svitek ( Petri )
9 < 135.5 > … #116 Bridget Austin ( Griffith )
10 < 131.5 > … #459 Katelyn Luck ( Lynn )
11 < 124 > … #114 Alison Arissa ( Peter Smith )
.
3:22 PM
Event #402B Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Mary Bryan, ON, Maureen Bakke, MD & Sheila Stevens, CT
25 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #261 Rebecca Doyle ( Ryan-Kilcoyne - PA )
2 < 216 > … #190 Rebecca Clifford ( McDade-Cara )
3 < 206 > … #227 Elizabeth Curtin ( Early-McLoughlin )
4 < 181 > … #223 Katie Curry ( Mulvihill-Lynch )
5 < 173 > … #107 Gwendolen Anderson ( Gallagher )
6 < 168 > … #558 Kaitlin O'Riordan ( Verlin )
7 < 166 > … #699 Jaclyn Timoney ( Ryan-Kilcoyne - PA )
8 < 140 > … #108 Katie Anderson ( Inishfree )
9 < 128.5 > … #243 Nicole DeSouza ( Petri )
10 < 127 > … #696 Katie Temple ( Verlin )
11 < 122 > … #645 Kyra Seeley ( Peter Smith )
.
3:31 PM
Event #403A Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Joanie T. Cass, NY, John O'Keefe, CT & Mary McGinty Sweeney, TN
21 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #435 Caitlyn Lane ( Inishfree )
2 < 218 > … #514 Trevor Miller ( O'Grady-Quinlan )
3 T < 191 > … #703 Megan Toolan ( O'Grady-Quinlan )
3 T < 191 > … #492 Kyleigh McGovern ( Broesler )
4 < 181 > … #549 Molly O'Hare ( Griffith )
5 < 172 > … #453 Amanda Lewton ( Shea-Jennings )
6 < 163 > … #207 Meghan Corr ( Davis )
7 < 147 > … #184 Kelly Lynn Chagnon ( Ardmore )
.
2:11 PM
Event #403B Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Kathleen Lane McGinty, NY, Grace Ann Coyle, PA & Colleen Coyle Kelly, PA
20 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #240 Kailey Decker ( DeNogla )
2 < 207 > … #182 Jennifer Castellano ( Petri )
3 < 188 > … #611 Emily Ripper ( O'Grady-Quinlan )
4 < 183.5 > … #256 Ellen Dooley ( Boland )
5 < 183 > … #518 Libby Moese ( Davis )
6 < 166 > … #590 Megan Quarino ( Cummins )
7 < 165 > … #615 Robyn Roesing ( Peter Smith )
8 < 148.5 > … #236 Kaitlyn Davis ( O'Grady-Quinlan )
.
3:42 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Kathleen Lane McGinty, NY, Grace Ann Coyle, PA & Colleen Coyle Kelly, PA
32 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 222 > … #360 Sarah Hall ( Ryan-Kilcoyne - PA )
1 T < 222 > … #398 Dave Janovsky ( Peter Smith )
2 < 200 > … #376 Katie Hickes ( O'Grady-Quinlan )
3 < 190 > … #414 Caitlin Kelly ( Kerry )
4 < 164 > … #332 Aislinn Gibson ( Broesler )
5 < 157 > … #362 Bridget Hanna ( McDade-Cara )
6 < 149.5 > … #330 Alex Gerber ( Broesler )
7 < 141 > … #385 Taylor Hollister ( Ryan-Kilcoyne - PA )
8 < 138 > … #548 Bridget O'Hare ( Griffith )
9 < 131.5 > … #639 Jessica L. Schury ( O'Grady-Quinlan )
10 < 121 > … #319 Mary Kate Frerichs ( Broesler )
11 < 120.5 > … #230 Tori Dalcourt ( Peter Smith )
12 < 120 > … #164 Bridget Butler ( O'Grady-Quinlan )
.
3:10 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls 16 & Over
Judged by Kathleen Lane McGinty, NY, Grace Ann Coyle, PA & Colleen Coyle Kelly, PA
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #750 Brittany Wolf ( DeNogla )
2 < 215 > … #753 Caitlin Wood ( Early-McLoughlin )
3 < 205 > … #290 Alyssa Fasano ( Inishfree )
.
11:35 AM
Event #500 Open Championship Girls Under 9
Judged by Joanie T. Cass, NY, John O'Keefe, CT & Mary McGinty Sweeney, TN
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #343 Claire Goode ( Broesler )
2 < 231 > … #698 Kerri Thornton ( Mulvihill-Lynch )
3 < 196 > … #408 Shannon Karlok ( Peter Smith )
.
11:47 AM
Event #501 Open Championship Girls Under 11
Judged by Joanie T. Cass, NY, John O'Keefe, CT & Mary McGinty Sweeney, TN
15 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #329 Brianna Genthe ( Peter Smith )
2 < 235 > … #559 Julia O'Rourke ( Petri )
3 < 221 > … #539 CarlieJane Nasseh ( Ardmore )
4 < 191.5 > … #185 Gianna Cheeseman ( Broesler )
5 < 166 > … #235 Erin Davis ( O'Grady-Quinlan )
6 < 161 > … #620 Emily Roos ( Marie Moore )
.
11:21 AM
Event #502 Open Championship Girls Under 13
Judged by Mary Bryan, ON, Maureen Bakke, MD & Sheila Stevens, CT
27 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #709 Paige Turilli ( Inishfree )
2 < 210 > … #269 Kellie Dugan ( Peter Smith )
3 < 193 > … #213 Allison M. Crawford ( Harney )
4 < 178 > … #320 Catriona Furlong ( Verlin )
5 < 163 > … #623 Kathleen Roszyk ( Broesler )
6 < 162 > … #281 Meghan Evans ( O'Grady-Quinlan )
7 < 132.5 > … #327 Hannah Gawlik ( O'Grady-Quinlan )
8 < 132 > … #524 Maura Moran ( Shea-Jennings )
9 < 131 > … #714 Laura Van Horn ( Shea-Jennings )
10 < 129 > … #215 Courtney R. Crawford ( Harney )
.
1:55 PM
Event #503 Open Championship Girls Under 15
Judged by Joanie T. Cass, NY, John O'Keefe, CT & Mary McGinty Sweeney, TN
24 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #403 Shannon Jones ( Griffith )
2 < 225 > … #550 Sarah Oldam ( Peter Smith )
3 < 186 > … #181 Katherine Cassidy ( Lynn )
4 < 181 > … #266 Teresa Drew ( Peter Smith )
5 < 169 > … #756 Megan Young ( Inishfree )
6 < 148 > … #565 Tara Pachter ( O'Grady-Quinlan )
7 < 146 > … #622 Brigid C. Rosendale ( O'Grady-Quinlan )
.
2:40 PM
Event #504 Open Championship Girls Under 17
Judged by Mary Bryan, ON, Maureen Bakke, MD & Sheila Stevens, CT
27 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #546 Shannon O'Gorman ( Ryan-Kilcoyne - PA )
2 < 203 > … #208 Shannon Corrigan ( Early-McLoughlin )
3 < 196 > … #706 Brianna Treacy ( Davis )
4 < 190 > … #413 Kiera Keller ( Early-McLoughlin )
5 < 185 > … #117 Hannah Austin ( Griffith )
6 < 162 > … #593 Maura Quinn ( Verlin )
7 < 145 > … #534 Keira Murphy ( Mulvihill-Lynch )
8 < 136 > … #479 Sara McCarthy ( Early-McLoughlin )
9 < 134.5 > … #357 Bronwyn Hagan ( McNiff )
10 < 133 > … #293 Arden Fehlinger ( Broesler )
.
2:49 PM
Event #505 Open Championship Girls Under 19
Judged by Joanie T. Cass, NY, John O'Keefe, CT & Mary McGinty Sweeney, TN
8 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #460 Cassidy Luebbers ( Broesler )
2 < 250 > … #656 Alison Silverman ( Campbell - PA )
3 < 190 > … #705 Kristina Traynor ( DeNogla )
.
2:26 PM
Event #506 Open Championship Ladies 19 And Over
Judged by Mary Bryan, ON, Maureen Bakke, MD & Sheila Stevens, CT
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #289 Kellyanne Farrell ( Inishfree )
2 < 240 > … #198 Erin Collins ( Lenihan )
3 < 205 > … #365 Ashley Hansberry ( McElligott )
.
2:59 PM
Event #508 Open Championship Boys Under 11
Judged by Joanie T. Cass, NY, John O'Keefe, CT & Mary McGinty Sweeney, TN
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #600 Eamon Reagan ( Inishfree )
.
3:02 PM
Event #509 Open Championship Boys Under 12
Judged by Joanie T. Cass, NY, John O'Keefe, CT & Mary McGinty Sweeney, TN
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #461 Owen Luebbers ( Broesler )
2 < 225 > … #599 Conor Reagan ( Inishfree )
.
3:07 PM
Event #510 Open Championship Boys Under 14
Judged by Joanie T. Cass, NY, John O'Keefe, CT & Mary McGinty Sweeney, TN
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #517 Kevin Moese ( Davis )
.
2:18 PM
Event #512 Open Championship Men 16 And Over
Judged by Mary Bryan, ON, Maureen Bakke, MD & Sheila Stevens, CT
5 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #262 Daniel Drew ( Peter Smith )