IAA of NW NJ Feis 2011

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

IAA of NW NJ Feis 2011 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Northwest Jersey Feis As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sun Sep 11
Overall ReCap: There were 318 PC & OC Champions registered for the feis and 265 danced. 142 were awarded (53.6%).
Champion regular events ended shortly after 4:12 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC. Round medals were awarded following OC events
I congratulate the Committee and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success. My special thanks to Gale Grennan for her tabulting assistance during much of the day. And to the three other Peter Smith 'moms' who helped at other points during the day, thanks much!
The IAANJ 30th Annversary Dance-Off was won by Brigid C. Rosendale (O'Grady-Quinlan). Congatulations to her unanimous first!
My thanks to the committee for having me back.
.
11:50 AM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by P.J. McCafferty, AR, Breda O'Brien, NC & Matthew Martin, NJ
24 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 238 > … #704 Kyleigh Tuma (Peter Smith)
2 < 200 > … #394 Emma Johnson (Hagen)
3 < 197 > … #417 Abigail Kerensky (Mulvihill-Lynch)
4 < 190 > … #169 Megan Bruhn (DeNogla)
5 < 187 > … #237 Alicia Cunniff-Caracciolo (Petri School)
6 < 170 > … #493 Mairin Mcdonnell (Cummins)
7 < 162 > … #437 Lia Kroll (Mulvihill-Lynch)
8 < 156 > … #266 Sara Doorly (Cummins)
9 < 134 > … #711 Jessica van Blerk (Peter Smith)
.
11:31 AM
Event #401A Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Mary McGinty, TN, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sheila Stevens, CT
23 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 225 > … #306 Rachel Flicker (O'Grady-Quinlan)
1 T < 225 > … #633 Jillian Scanlon (Verlin - NY)
1 T < 225 > … #389 Caitlin Jennings (Broesler)
2 < 178.5 > … #412 Mary Kelly (Cummins)
3 < 160.5 > … #239 Catherine Cunningham (Peter Smith)
4 < 157 > … #612 Mary Kate Rider (Shea-Jennings)
5 < 144 > … #504 Emily McIntyre (Ardmore)
6 < 142 > … #139 Callie Bloom (Harney)
7 < 140.5 > … #503 Kada McGovern (Ryan-Kilcoyne - PA)
8 < 138 > … #685 Haley Tenefrancia (Kelly-Oster)
.
3:49 PM
Event #401B Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Mary McGinty, TN, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sheila Stevens, CT
28 Registered, 24 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #364 Caroline Hawk (O'Grady-Quinlan)
2 < 205 > … #406 Savanna Keefe (Harney)
3 < 200 > … #496 Megan McGill (O'Grady-Quinlan)
4 < 185.5 > … #231 Olivia Crossey (Ryan-Kilcoyne - PA)
5 < 165 > … #423 Zoe Kocis (O'Grady-Quinlan)
6 < 147 > … #490 Therese McCoy (McElligott)
7 < 145.5 > … #724 Anna Walsh (Early-McLoughlin)
8 < 140 > … #518 Erin Rose Miller (O'Grady-Quinlan)
9 < 133 > … #625 Alyssa Rothman (Peter Smith)
10 < 131 > … #152 Claire Boyle (McDade-Cara)
11 < 129.5 > … #277 Madison Dyer (Marie Moore)
12 < 129 > … #460 Meaghan Lynn (Gilleoghan)
.
4:12 PM
Event #402A Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Mary McGinty, TN, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sheila Stevens, CT
19 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 246 > … #360 Nina Hart (O'Grady-Quinlan)
2 < 203 > … #154 Patrick Breen (Broesler)
3 < 198 > … #539 Mackenzie Murray (Peter Smith)
4 < 191 > … #247 Megan Dano (O'Grady-Quinlan)
5 < 190 > … #436 Abigail Kress (Sabo School of Irish Dance)
6 < 164.5 > … #484 Eliza McCarthy (Kerry)
7 < 158 > … #317 Caitlin Gallagher (Broesler)
8 < 152.5 > … #373 Megan Hobar (O'Grady-Quinlan)
.
3:37 PM
Event #402B Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by P.J. McCafferty, AR, Breda O'Brien, NC & Matthew Martin, NJ
31 Registered, 29 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 233 > … #175 Nora Burke (O'Grady-Quinlan)
2 < 195 > … #202 Emma Chilelli (Petri School)
3 < 187 > … #304 Sinead Flanagan (Verlin - NY)
4 < 185 > … #393 Ashley Johnson (Petri School)
5 < 177.5 > … #657 Erin Smith (Petri School)
6 < 151 > … #341 Julia Gregoire (Griffith)
7 < 144 > … #583 Emily Parry (Peter Smith)
8 < 134 > … #446 Bridget Leake (Hagen)
9 T < 133.5 > … #358 Diana Hammerstone (O'Grady-Quinlan)
9 T < 133.5 > … #177 Erin Byrne (Hagen)
10 < 130 > … #370 Clare Hernon (Shea-Jennings)
11 < 127.5 > … #310 Kathryn Foster (Peter Smith)
12 < 114 > … #144 Erin Bolan (DeNogla)
13 T < 113 > … #270 Mary Catherine Drew (Peter Smith)
13 T < 113 > … #589 Sofia Piela (O'Grady-Quinlan)
.
2:00 PM
Event #403A Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Kathleen Lane McGinty, NY, Kerry Ann Broderick, NY & Joanie T. Cass, NY
28 Registered, 19 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 226.5 > … #348 Kara Grzeszczak (Shea-Jennings)
2 < 212 > … #644 Megan Shugrue (Donny Golden)
3 < 199 > … #745 Sandra Wilson (Verlin - NY)
4 < 188 > … #580 Kelly Palamar (Young School - NY)
5 < 171.5 > … #314 Morgan Frazier (Gallagher)
6 < 166 > … #361 Ashley Harten (Donny Golden)
7 < 140 > … #319 Fiona Garguilo (Hagen)
8 T < 139.5 > … #741 Delaney Wild (Gilleoghan)
8 T < 139.5 > … #165 Sarah Brown (Gallagher)
.
2:09 PM
Event #403B Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Kathleen Lane McGinty, NY, Kerry Ann Broderick, NY & Joanie T. Cass, NY
24 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 221 > … #106 Gwendolen Anderson (Gallagher)
2 < 211 > … #739 Sarah Wicks (Kerry)
3 < 200 > … #397 Claire Johnston (Ryan-Kilcoyne - PA)
4 < 186 > … #273 Kathlyn Drewicz (Caitrin)
5 < 171 > … #534 Colleen Murphy (Early-McLoughlin)
6 < 153.5 > … #692 Joshua Tobing (Teelin)
7 < 148.5 > … #533 Maggie Murnane (Donny Golden)
8 < 140 > … #129 Taylor Beaury (Mulvihill-Lynch)
9 T < 138 > … #658 Laura Smith (Early-McLoughlin)
9 T < 138 > … #689 Jaclyn Timoney (Ryan-Kilcoyne - PA)
.
3:13 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Kathleen Lane McGinty, NY, Kerry Ann Broderick, NY & Joanie T. Cass, NY
22 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #195 Jennifer Castellano (Petri School)
2 < 240 > … #800 Richard Riley (Peter Smith)
3 < 187 > … #694 Meredith Tolley (Caitrin)
4 < 178 > … #611 Kaitlyn Richards (Broesler)
5 < 160 > … #743 Emily Williams (O'Grady-Quinlan)
6 < 159 > … #198 Hayley Cerimido (Peter Smith)
7 < 144 > … #621 Caitlin Romanczyk (Peter Smith)
8 < 143.5 > … #255 Victoria DeJesus (O'Grady-Quinlan)
9 < 132 > … #560 Jennie O'Hara (O'Malley)
10 < 130 > … #113 Cecilia Arechiga (O'Grady-Quinlan)
.
3:20 PM
Event #405 Preliminary Men and Ladies 17 & Over
Judged by P.J. McCafferty, AR, Breda O'Brien, NC & Matthew Martin, NJ
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #148 Megan Boszko (Peter Smith)
2 < 215 > … #747 Brittany Wolf (DeNogla)
3 < 206 > … #311 Victoria Franklin (Ryan-Kilcoyne - PA)
4 < 194.5 > … #439 Taylor Kurilew (Marie Moore)
5 < 172 > … #244 Samantha Dailey (Drumcliffe)
.
12:37 PM
Event #500 Open Championship Girls Under 9
Judged by P.J. McCafferty, AR, Breda O'Brien, NC & Matthew Martin, NJ
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #403 Erin Karlok (Peter Smith)
2 < 240 > … #150 McKayla Boyd (O'Rourke)
3 < 205 > … #458 Simone Loysen (Culkin)
.
10:46 AM
Event #501 Open Championship Girls Under 11
Judged by Mary McGinty, TN, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sheila Stevens, CT
17 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #136 Kerri Betz (Ryan-Kilcoyne - PA)
2 < 215 > … #594 Maggie Priole (Cummins)
3 < 181 > … #384 Seana Isaac (O'Grady-Quinlan)
4 < 178 > … #742 Chloe Williams (Ardmore)
5 < 158 > … #730 Caitlin Ward (Donny Golden)
6 < 156 > … #469 Grace Mahon (Shea-Jennings)
7 < 151 > … #457 Emily Lizins (McDade-Cara)
8 < 148 > … #374 Cody Hoctor (Johnston)
.
1:13 PM
Event #502 Open Championship Girls Under 13
Judged by P.J. McCafferty, AR, Breda O'Brien, NC & Matthew Martin, NJ
24 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #575 Julia O'Rourke (Petri School)
2 < 216 > … #749 Kendall Grace Woodcock (Harney)
3 < 203 > … #710 Melanie Valdes (Petri School)
4 < 165 > … #201 Gianna Cheeseman (Broesler)
5 < 164 > … #261 Kelli Devlin (Broesler)
6 < 161 > … #544 CarlieJane Nasseh (Ardmore)
7 < 157.5 > … #296 Raegan Fekert (Donny Golden)
8 < 154 > … #124 Tess Barrett (Peter Smith)
9 < 147 > … #324 Brianna Genthe (Peter Smith)
.
11:13 AM
Event #503 Open Championship Girls Under 15
Judged by P.J. McCafferty, AR, Breda O'Brien, NC & Matthew Martin, NJ
25 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #706 Paige Turilli (Inishfree)
2 < 178 > … #734 Nicole Whalen (Peter Smith)
3 < 176 > … #295 Delanie Fekert (Donny Golden)
4 < 171 > … #448 Abigail Lefebvre (O'Grady-Quinlan)
5 < 169 > … #302 Anna May Fitch (Shea-Jennings)
6 < 166.5 > … #178 Jessica Byrne (Hagen)
7 < 159 > … #574 Colleen O'Rourke (Griffith)
8 < 150.5 > … #250 Alanah Mairead D'Arcy (Broesler)
9 < 138.5 > … #377 Meaghan Houlihan (Ardmore)
10 < 127 > … #675 Ciara Sullivan (Verlin - NY)
11 < 124 > … #424 Ashley Konanez (Petri School)
.
12:52 PM
Event #504 Open Championship Girls Under 17
Judged by Mary McGinty, TN, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sheila Stevens, CT
19 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #564 Sarah Oldam (Peter Smith)
2 < 225 > … #238 Rosalie Cunniff-Caracciolo (Petri School)
3 < 186 > … #622 Brigid C. Rosendale (O'Grady-Quinlan)
4 < 177 > … #628 Claire Ryan (Francis Academy)
5 < 170 > … #643 Brianna Sheehan (O'Shea-Chaplin)
6 < 154 > … #140 Gabriela Bloomgarden (Inishfree)
7 < 148 > … #454 Amanda Lewton (Shea-Jennings)
8 < 140 > … #545 Emilie Nasseh (Ardmore)
.
2:41 PM
Event #505 Open Championship Girls Under 19
Judged by Mary McGinty, TN, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sheila Stevens, CT
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #557 Shannon O'Gorman (Ryan-Kilcoyne - PA)
2 < 240 > … #703 Brianna Treacy (Davis)
3 < 230 > … #532 Madeline Muench (Murray)
.
2:32 PM
Event #506 Open Championship Ladies 19 & Over
Judged by Mary McGinty, TN, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sheila Stevens, CT
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #671 Tara Strazdas (Peter Smith)
2 < 225 > … #554 Claire O'Brien (O'Shea-Chaplin)
3 < 190 > … #603 Ariel Raguso (McGrath)
4 < 185 > … #509 Kathleen McLoughlin (Marie Moore)
.
12:11 PM
Event #507 Open Championship Boys Under 9
Judged by Mary McGinty, TN, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sheila Stevens, CT
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #581 Jacob Parkman (Harney)
.
12:08 PM
Event #509 Open Championship Boys Under 12
Judged by Mary McGinty, TN, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sheila Stevens, CT
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #582 Nathaniel Parkman (Harney)
.
12:21 PM
Event #510 Open Championship Boys Under 14
Judged by Mary McGinty, TN, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sheila Stevens, CT
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #461 Douglas Lyon (O'Rourke)
.
2:28 PM
Event #511 Open Championship Boys Under 16
Judged by Mary McGinty, TN, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sheila Stevens, CT
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #549 Lachlan Nidds (Broesler)
.
2:36 PM
Event #512 Open Championship Men 16 & Over
Judged by Mary McGinty, TN, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sheila Stevens, CT
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #387 Dave Janovsky (Peter Smith)
2 < 227.5 > … #269 Daniel Drew (Peter Smith)
3 < 210 > … #623 Patrick C. Rosendale (O'Grady-Quinlan)
4 < 197.5 > … #801 Joe Riley (Peter Smith)
.
End of Day
Event #1000 IAANJ Open Champion Dance-Off
Judged by Kathleen Lane McGinty, NY, Kerry Ann Broderick, NY & Joanie T. Cass, NY
28 Qualified, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Award To The Top Finisher Only
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #622 Brigid C. Rosendale (O'Grady-Quinlan)