Lynn Atlantic City Feis 2009

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Atlantic City-Lynn Feis 2009 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sun Aug 9
Overall ReCap: There were 355 PC & OC Champions registered for the feis and 286 danced. 154 were awarded ( 53.8%).
Champion regular events ended shortly after 5:06 PM when last regular event was tabulated. There 2 rounds for PC and 3 rounds OC with special solo round medals.
I congratulate the Collins family their entire committee on their feis successes.
Thanks for asking me back!
By-the-way, Dr. Mary Collins asked me to mention that they (AC-Lynn feis) WILL be back next year and look forward to many more in future years!
.
8:49 AM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by John Carey, ENG, Chris McPartland, ENG & Trisha Scanlon, ENG
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #740 Mary Peticca ( McDade-Cara )
2 < 240 > … #101 Bridget Abraldes ( Mulvihill-Lynch )
3 < 202.5 > … #370 Grace Finnegan ( Peter Smith )
.
8:43 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Eddie Murphy, NY, Carlene Stillson, ME & John O'Keefe, CT
15 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #102 Maeve Abraldes ( Mulvihill-Lynch )
2 < 231 > … #201 Brendan Broesler ( Broesler )
3 < 187 > … #181 Kaitlyn Boyle ( Cummins )
4 < 181.5 > … #267 Meghan Cogan ( Mulvihill-Lynch )
5 < 171 > … #573 Emily Lizins ( McDade-Cara )
6 < 169 > … #293 Elizabeth Croonquist ( Broesler )
.
10:15 AM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Eddie Murphy, NY, Carlene Stillson, ME & John O'Keefe, CT
24 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 206 > … #772 Timothy Richardson ( Marie Moore )
2 < 195 > … #235 Tierney Rose Carlin ( O'Rourke )
3 < 182 > … #550 Alayna Langan ( Davis )
4 < 173.5 > … #645 Kayla McMennamin ( Coyle )
5 < 173 > … #857 Kylie Strzelczyk ( An Rince Mor )
6 < 172.5 > … #482 Clare Hulseman ( Peter Smith )
7 < 162 > … #700 Jean-Marie Neave ( Donny Golden )
8 < 157 > … #878 Kaitlin Thornton ( Mulvihill-Lynch )
9 < 146 > … #511 Kaitlyn Keane ( DeNogla )
10 < 142 > … #369 Claire Finnegan ( Peter Smith )
.
2:39 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by John Carey, ENG, Carlene Stillson, ME & John O'Keefe, CT
25 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #809 Lily Schwoerer ( Lynn )
2 < 201.5 > … #819 Aidan Sharpe ( Cummins )
3 < 172.5 > … #242 Erin Carunchio ( Peter Smith )
4 < 172 > … #571 Abby Liptack ( DeNogla )
5 < 153.5 > … #501 Ashley Johnson ( Petri School )
6 < 149 > … #456 Clare Hernon ( Shea-Jennings )
7 < 143.5 > … #826 Jacqueline Sheridan ( O'Rourke )
8 < 136.5 > … #224 Nora Burke ( O'Grady-Quinlan )
9 < 136 > … #727 Emily Parry ( Peter Smith )
10 < 129.5 > … #865 Melissa Sweeney ( Davis )
11 < 126.5 > … #122 Kelly Rose Baffa ( McDade-Cara )
.
5:06 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Eddie Murphy, NY, Trisha Scanlon, ENG & John O'Keefe, CT
31 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #131 Molly Bancroft ( Sheahan-Gormley )
2 < 214.5 > … #325 Erin Kelly Donaghy ( Campbell - PA )
3 < 196 > … #581 Katelyn Luck ( Lynn )
4 < 195 > … #106 Caroline Allen ( McDade-Cara )
5 < 185 > … #430 Kara Grzeszczak ( Shea-Jennings )
6 < 147 > … #864 Shannon Svitek ( Petri School )
7 < 134 > … #168 Brittany Bond ( Maple )
8 < 131 > … #801 Kaitlyn Sardin ( Myra Watters )
9 < 126.5 > … #239 Mary Kate Carolan ( Early-McLoughlin )
10 < 125 > … #195 Emily Brennecke ( McDade-Cara )
11 < 124.5 > … #827 Jessica Sheridan ( O'Rourke )
12 < 124 > … #627 Katie McGauley ( O'Dwyer )
13 < 121 > … #372 Gianna Marie Fiola ( Broesler )
14 < 114 > … #371 Nora Finnegan ( McTeggart )
.
1:58 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Eddie Murphy, NY, Carlene Stillson, ME & John O'Keefe, CT
29 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #524 Sarah Kenny ( Maple )
2 < 240 > … #294 Emily Croonquist ( Broesler )
3 < 214.5 > … #263 Rebecca Clifford ( McDade-Cara )
4 < 164.5 > … #770 Nicholas Richardson ( Marie Moore )
5 < 158 > … #683 Maggie Murnane ( Donny Golden )
6 < 150 > … #470 Erin Hillegas ( Ryan-Kilcoyne - PA )
7 < 143 > … #905 Ashley VanHandel ( Yeates Academy )
8 < 133 > … #856 Ehlana Strzelczyk ( An Rince Mor )
9 < 128 > … #872 Katie Temple ( Verlin )
10 < 127.5 > … #198 Katie Brodowski ( DeNogla )
11 < 125.5 > … #120 Breanne Aurello ( Lynn )
.
9:31 AM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Eddie Murphy, NY, Carlene Stillson, ME & John O'Keefe, CT
26 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #441 Oona Harrigan ( Marie Moore )
2 < 240 > … #634 Kyleigh McGovern ( Broesler )
3 < 181 > … #547 Caitlyn Lane ( Inishfree )
4 < 178 > … #890 Allyson Tracey ( Lynn )
5 < 166 > … #713 Laura O'Hanlon ( Lynn )
6 < 163 > … #191 Ciara Breen ( Broesler )
7 < 143 > … #216 Margaret Buckley ( Ryan-Kilcoyne - PA )
8 < 139.5 > … #348 Samantha Durbin ( Culkin )
9 < 138 > … #782 Shannon Romig ( Hagen )
10 < 126 > … #813 Laurissa Senecal ( Lynn )
11 < 120.5 > … #686 Emily Murphy ( Culkin )
.
2:57 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Eddie Murphy, NY, Trisha Scanlon, ENG & Chris McPartland, ENG
25 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #341 Ciara Duff ( Ardmore )
2 < 201 > … #653 Allison McWeeney ( Inishfree )
3 < 198 > … #317 Kailey Decker ( DeNogla )
4 < 195 > … #247 Jennifer Castellano ( Petri School )
5 < 190 > … #359 Katie Fabry ( Inishfree )
6 < 155 > … #773 Victoria Richardson ( Marie Moore )
7 < 148 > … #251 Mary Kate Chaney ( Murray )
8 < 145 > … #275 Shannon Considine ( Goulding )
9 < 141 > … #249 Colleen Chaney ( Murray )
10 < 133 > … #227 Shelby Cain ( Patricia Murphy )
11 < 130 > … #214 Fiona Bucher ( Shea-Jennings )
.
3:24 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Eddie Murphy, NY, Trisha Scanlon, ENG & John O'Keefe, CT
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #153 Holly Berlandy ( Griffith )
2 < 218 > … #434 Sarah Hall ( Ryan-Kilcoyne - PA )
3 < 215 > … #543 Mary Lafferty ( Coyle )
4 < 178 > … #709 Allison O'Donnell ( Inishfree )
5 < 175 > … #436 Bridget Hanna ( McDade-Cara )
6 < 167 > … #324 Katie Dolan ( McDade-Cara )
7 < 159 > … #309 Tori Dalcourt ( Peter Smith )
.
4:08 PM
Event #409 Preliminary Boys and Girls 16 & Over
Judged by Eddie Murphy, NY, Trisha Scanlon, ENG & John O'Keefe, CT
27 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 231 > … #449 Sarah Hastings ( Verlin )
1 T < 231 > … #492 Dave Janovsky ( Peter Smith )
2 < 181 > … #141 Christine Beaury ( Mulvihill-Lynch )
3 < 173.5 > … #406 Alex Gerber ( Broesler )
4 < 171.5 > … #361 Alyssa Fasano ( Inishfree )
5 < 166.5 > … #672 Allison Moroz ( Ryan-Kilcoyne - PA )
6 < 154 > … #452 Christina Heckelman ( McElligott )
7 T < 147 > … #360 Emma Farrell ( Coyle )
7 T < 147 > … #938 Jessica Yerks ( Maple )
8 < 137 > … #723 Kate Outterbridge ( Maple )
9 < 133 > … #789 Danielle Rothschild ( O'Malley )
.
9:56 AM
Event #500 Open Championship Girls Under 9
Judged by John Carey, ENG, Chris McPartland, ENG & Trisha Scanlon, ENG
5 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #623 Emily McEwen ( Rince Na Tiarna )
2 < 250 > … #488 Seana Isaac ( O'Grady-Quinlan )
3 < 195 > … #690 Maggie Murphy ( Mulvihill-Lynch )
.
10:00 AM
Event #501 Open Championship Girls Under 10
Judged by John Carey, ENG, Chris McPartland, ENG & Trisha Scanlon, ENG
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #252 Gianna Cheeseman ( Broesler )
2 < 215 > … #685 Caroline Murphy ( Lynn )
3 < 205 > … #440 Amanda Hansen ( An Rince Mor )
4 < 180 > … #138 Shaela Barry ( Shamrock - CT )
.
10:38 AM
Event #502 Open Championship Girls Under 12
Judged by Eddie Murphy, NY, Carlene Stillson, ME & John O'Keefe, CT
15 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #285 Abby Coyman ( Lynn )
2 < 250 > … #902 Melanie Valdes ( Petri School )
3 < 195 > … #698 CarlieJane Nasseh ( Ardmore )
4 < 180 > … #320 Kelli Devlin ( Broesler )
.
12:02 PM
Event #503 Open Championship Girls Under 14
Judged by John Carey, ENG, Chris McPartland, ENG & Trisha Scanlon, ENG
32 Registered, 29 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 246 > … #290 Abbey Croce ( Early-McLoughlin )
2 < 209 > … #271 Taylor Collins ( Schade )
3 < 193 > … #291 Blair Croce ( Early-McLoughlin )
4 T < 176 > … #715 Julia O'Leary ( An Rince Mor )
4 T < 176 > … #866 Haley Tanner ( Watters )
5 < 154 > … #590 Christina Maguire ( Muggivan )
6 < 148 > … #611 Nora McCann ( Broesler )
7 < 146 > … #557 Megan Lauer ( Broesler )
8 < 135 > … #373 Maureen Fitzpatrick ( Schade )
9 T < 127 > … #699 Emilie Nasseh ( Ardmore )
9 T < 127 > … #287 Hannah Coyman ( Lynn )
10 < 126 > … #906 Ashley Ann Velez ( Petri School )
11 < 122.5 > … #632 Ciara Mcgovern ( DeNogla )
12 < 116 > … #356 Emily Evrard ( Ryan-Kilcoyne - PA )
13 < 106 > … #354 Grace Eichenlaub ( Bell )
.
4:43 PM
Event #504 Open Championship Girls Under 16
Judged by John Carey, ENG, Carlene Stillson, ME & Chris McPartland, ENG
30 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #332 Alesandra Doughty ( McDade-Cara )
2 < 200 > … #503 Shannon Jones ( Griffith )
3 < 184.5 > … #226 Moira Cahill ( Coyle )
4 < 169 > … #710 Theresa Oei ( Griffith )
5 < 165 > … #246 Katherine Cassidy ( Lynn )
6 < 162 > … #268 Shannon Cogan ( Mulvihill-Lynch )
7 < 151 > … #669 Ryan Ashley Moran ( Early-McLoughlin )
8 < 139 > … #893 Brianna Treacy ( Davis )
9 < 130.5 > … #944 Julianna Harkins ( Shea-Jennings )
10 < 130 > … #614 Maura McCloskey ( Broesler )
11 < 125.5 > … #712 Shannon O'Gorman ( Ryan-Kilcoyne - PA )
12 < 120 > … #610 Ellen McCann ( Broesler )
.
1:22 PM
Event #505 Open Championship Girls Under 18
Judged by John Carey, ENG, Chris McPartland, ENG & Trisha Scanlon, ENG
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #896 Ashley Tuccinardi ( Lynn )
2 < 215 > … #945 Maura Jennings ( Broesler )
3 < 188 > … #582 Cassidy Luebbers ( Broesler )
4 < 175 > … #542 Katherine Kramer ( Coyle )
5 < 169 > … #286 Elizabeth Coyman ( Lynn )
6 < 166.5 > … #688 Keira Murphy ( Mulvihill-Lynch )
7 < 162 > … #491 Laura Jakubowski ( Inishfree )
8 T < 133 > … #283 Shannon Corrigan ( Early-McLoughlin )
8 T < 133 > … #147 Eilish Bennett ( Lynn )
.
12:41 PM
Event #509 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Eddie Murphy, NY, Carlene Stillson, ME & John O'Keefe, CT
11 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #689 Lisa Murphy ( O'Malley )
2 < 225 > … #658 Samantha Merritt ( DeNogla )
3 < 190 > … #517 Brittany Kelly ( Broesler )
4 < 176.5 > … #854 Tara Strazdas ( Peter Smith )
.
12:13 PM
Event #512 & 511 Open Championship Boys Under 10 & 12
Judged by Eddie Murphy, NY, Carlene Stillson, ME & John O'Keefe, CT
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #584 Owen Luebbers ( Broesler )
2 < 225 > … #861 Connor Patrick Sullivan ( Inishfree )
3 < 195 > … #739 Marco Peticca ( McDade-Cara )
.
12:18 PM
Event #514 & 513 Open Championship Boys Under 14 & 16
Judged by Eddie Murphy, NY, Carlene Stillson, ME & John O'Keefe, CT
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #730 Nicholas Paulson ( Broesler )
2 < 230 > … #704 Lachlan Nidds ( Broesler )
3 < 215 > … #879 Ryan Thornton ( Broesler )
4 < 180 > … #798 Tim Ryan ( Broesler )
.
12:26 PM
Event #516 & 515 Open Championship Men 16 & Over
Judged by Eddie Murphy, NY, Carlene Stillson, ME & John O'Keefe, CT
2 Registered, 2 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #900 Gregory Tyler ( Broesler )
.
.
Saturday Evening
TREBLE REEL PARTY'S EVENTS
Judged by Kathleen O'Keefe, ADCRG
Under 10
1st Georgia Devils (McHugh)
2nd Ice Cream Reelers (McAleer)
3rd Party Animals (McElliott)
Best Costume Celtic Flames (Inishfree)
.
Under 14
1st Screamin Demons (An Rince Mor)
2nd Three Little Pigs (Lynn)
3rd Thriller (Broesler)
Best Costume Bon Jiggy (Do Carde)
.
14 And Over
1st Thunderstorm (Broesler)
2nd Top Hats (Broesler)
3rd Duchesses (Petri)
Best Costume Lucky Charms (Lynn)