Lynn Atlantic City Feis 2010

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Lynn Atlantic City Feis 2010 As Tabulated by FeisWeb.Com on Sat Aug 14
Overall ReCap: There were 336 PC & OC Champions registered for the feis and 291 danced. 157 were awarded (54%).
Champion regular events ended shortly after 5:49 PM when the last regular event was tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC. Special 'round' medals were awarded for OC.


.
.
10:41 AM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
18 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #781 Molly Kate-Brooks Smock ( Drumcliffe )
2 < 235 > … #579 Aine McIntyre ( Johnston )
3 < 230 > … #182 Lily Anne Bruer ( McElligott )
4 T < 166 > … #404 Jacquelynn Hanna ( McDade-Cara )
4 T < 166 > … #161 Kieva Brady ( McDade-Cara )
5 < 165 > … #566 Hannah McGillian ( McDade-Cara )
6 < 158 > … #559 Mairin Mcdonnell ( Cummins )
7 < 136 > … #867 Ciara Worthey ( Shea-Jennings )
8 T < 129 > … #765 Tara Sheehan ( McDade-Cara )
8 T < 129 > … #177 Haley Brooks ( McDade-Cara )
.
2:40 PM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #700 Maggie Priole ( Cummins )
2 < 223 > … #727 Theresa Richardson ( Marie Moore )
3 < 200 > … #869 Shannon Yeung ( Broesler )
4 < 175 > … #813 Alexandra Terres ( Teelin )
5 < 171 > … #407 Catherine Harkins ( Shea-Jennings )
6 < 161.5 > … #479 Katherine Kivimaki ( Boyle )
.
2:57 PM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
18 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #144 Kerri Betz ( Ryan-Kilcoyne - PA )
2 < 188.5 > … #797 Hannah Sullivan ( Verlin )
3 < 174 > … #102 Maeve Abraldes ( Mulvihill-Lynch )
4 < 170.5 > … #371 Therese Geishauser ( O'Grady-Quinlan )
5 < 169 > … #308 Morgan Duckett ( Maple )
6 < 166 > … #451 Lindsey Johnson ( Petri School )
7 < 163 > … #484 Shannon Kohler ( McDade-Cara )
8 < 162 > … #508 Emily Lizins ( McDade-Cara )
9 < 152 > … #534 Melissa Mahoney ( Marie Moore )
.
4:12 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Carlene Stilson, ME, Sean Reagan, NY & Eileen McDonagh-Morr, NY
24 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #647 Jean-Marie Neave ( Donny Golden )
2 < 218 > … #905 Alayna Langan ( Lynn )
3 < 177.5 > … #436 Clare Hulseman ( Peter Smith )
4 < 168 > … #845 Natalie Vestergom ( Aherne Sheehan )
5 < 167 > … #483 Tatijanna Klinkenbergh ( Culkin )
6 < 153 > … #351 Shannon Flynn ( McDade-Cara )
7 < 151 > … #513 Meghan Loftus ( Drumcliffe )
8 < 146 > … #430 Megan Hobar ( O'Grady-Quinlan )
9 < 143 > … #124 Mary-kate Bane ( Mulvihill-Lynch )
10 < 141 > … #362 Caitlin Gallagher ( McDade )
.
11:17 AM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Carlene Stilson, ME, Sean Reagan, NY & Eileen McDonagh-Morr, NY
28 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #126 Sarah Barkman ( Lynn )
2 < 208 > … #763 Aidan Sharpe ( Cummins )
3 < 182.5 > … #346 Sinead Flanagan ( Verlin )
4 < 175.5 > … #903 Melissa Sweeney ( Lynn )
5 < 166 > … #766 Jacqueline Sheridan ( O'Rourke )
6 < 163.5 > … #413 Niamh Hayes ( Shea-Jennings )
7 < 162 > … #679 Emily Parry ( Peter Smith )
8 < 139.5 > … #148 Erin Bolan ( DeNogla )
9 < 129 > … #449 Ashley Johnson ( Petri School )
10 < 127 > … #482 Nick Klinkenbergh ( Culkin )
11 < 123.5 > … #447 Aleah Jensen ( Culkin )
12 < 117.5 > … #418 Clare Hernon ( Shea-Jennings )
.
4:51 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Carlene Stilson, ME, Sean Reagan, NY & Eileen McDonagh-Morr, NY
33 Registered, 29 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 257.5 > … #187 Ciara Burke ( Coyle )
2 < 191 > … #588 Jillian McManaman ( Petri School )
3 < 180.5 > … #289 Erin Kelly Donaghy ( McDade-Cara )
4 < 170 > … #274 Emma Davis ( Boyle )
5 < 156 > … #480 Sarah Kivimaki ( Boyle )
6 < 152.5 > … #837 Katie Vandergast ( McDade-Cara )
7 < 149 > … #445 Faith Ishler ( Hooley )
8 < 145.5 > … #804 Shannon Svitek ( Petri School )
9 < 138 > … #757 Emma Lisa Senecal ( DeNogla )
10 < 132.5 > … #313 Lainey Duncan ( McAleer )
11 < 125.5 > … #512 Erin Loftus ( Drumcliffe )
12 < 125 > … #393 Kara Grzeszczak ( Shea-Jennings )
13 < 124 > … #211 Mary Kate Carolan ( Early-McLoughlin )
14 < 118 > … #767 Jessica Sheridan ( O'Rourke )
15 < 116.5 > … #348 Allison Flood ( Patricia Murphy )
.
10:23 AM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Carlene Stilson, ME, Sean Reagan, NY & Eileen McDonough-Morr, NY
27 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #227 Ceire Clarke ( Lynn )
2 < 216 > … #162 Emilie Braun ( Coyle )
3 < 203 > … #427 Erin Hillegas ( Ryan-Kilcoyne - PA )
4 < 172.5 > … #382 Cecilia Marie Gomez ( Shea-Jennings )
5 < 163.5 > … #726 Nicholas Richardson ( Marie Moore )
6 < 157 > … #278 Nicole DeSouza ( Petri School )
7 < 148 > … #435 Anna Hulseman ( Peter Smith )
8 < 136 > … #358 Jacquelynn Fritz ( Broesler )
9 < 135 > … #302 Kathlyn Drewicz ( Caitrin )
10 < 123 > … #846 Molly Volk ( Hunt )
11 < 122 > … #250 Meghan Costello ( DeNogla )
12 < 119 > … #708 Annie Rafferty ( Hurley )
13 < 118.5 > … #818 Jaclyn Timoney ( Ryan-Kilcoyne - PA )
.
5:49 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Carlene Stilson, ME, Patricia Lenihan, CT & Eileen McDonagh-Morr, NY
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #758 Laurissa Senecal ( DeNogla )
2 < 213 > … #688 Brennen Peters ( Boyle )
3 < 206 > … #219 Hayley Cerimido ( Peter Smith )
4 < 186 > … #631 Emily Murphy ( Culkin )
5 < 167 > … #656 Laura O'Hanlon ( Lynn )
6 < 164 > … #209 Tara Carey ( Ardmore )
7 < 157 > … #724 Kaitlyn Richards ( Broesler )
.
5:18 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Carlene Stilson, ME, Sean Reagan, NY & Eileen McDonagh-Morr, NY
13 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #281 Elisabeth DiMauro ( Lynn )
2 < 240 > … #871 Maura Zipf ( O'Rourke )
3 < 200 > … #197 Shelby Cain ( Patricia Murphy )
4 < 176 > … #291 Caitlin Dougherty ( Rhythm of Ireland )
5 < 168 > … #437 Grace Hulseman ( Peter Smith )
6 < 165 > … #741 Sara Ryan ( Blackbird Academy of Irish Dance )
.
3:52 PM
Event #409 Preliminary Men and Ladies 16 & Over
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
20 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 246 > … #619 Allison Moroz ( Ryan-Kilcoyne - PA )
2 < 216 > … #711 Ariel Raguso ( McGrath )
3 < 205 > … #134 Katelyn Bechler ( Marie Moore )
4 < 197 > … #860 Katie Whitman ( Broesler )
5 < 175 > … #415 Christina Heckelman ( McElligott )
6 < 166 > … #153 Megan Boszko ( Peter Smith )
7 < 146 > … #455 Katie Jurlando ( Inishfree )
.
9:50 AM
Event #500 Open Championship Girls Under 9
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #600 Kasey Methven ( Broesler )
2 < 240 > … #292 Farran Dougherty ( Broesler )
3 < 205 > … #101 Bridget Abraldes ( Mulvihill-Lynch )
.
9:55 AM
Event #501 Open Championship Girls Under 10
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #383 Claire Goode ( Broesler )
2 < 225 > … #477 Ellie King ( Teelin )
3 < 190 > … #635 Maggie Murphy ( Mulvihill-Lynch )
4 < 185 > … #333 Orla Fay ( McDade-Cara )
.
10:58 AM
Event #502 Open Championship Girls Under 12
Judged by Carlene Stilson, ME, Sean Reagan, NY & Eileen McDonough-Morr, NY
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #832 Melanie Valdes ( Petri School )
2 < 215 > … #764 Aine Claire Sheehan ( McDade-Cara )
3 < 195 > … #279 Kelli Devlin ( Broesler )
4 < 176.5 > … #288 Riley Maeve Dolan ( Broesler )
5 < 169 > … #332 Fiona Fay ( McDade-Cara )
6 < 158.5 > … #754 Lily Schwoerer ( Lynn )
7 < 150 > … #630 Caroline Murphy ( Lynn )
8 < 145 > … #253 Abby Coyman ( Lynn )
9 < 143 > … #220 Gianna Cheeseman ( Broesler )
.
11:39 AM
Event #503 Open Championship Girls Under 14
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #657 Julia O'Leary ( An Rince Mor )
2 < 230 > … #326 Emily Evrard ( Ryan-Kilcoyne - PA )
3 < 206 > … #858 Nicole Whalen ( Peter Smith )
4 < 198.5 > … #680 Hailey Payea ( Broesler )
5 < 173 > … #475 Fiona Kiernan ( Petri School )
6 < 158.5 > … #816 Mary Thayer ( An Rince Mor )
7 < 151 > … #232 Rebecca Clifford ( McDade-Cara )
.
1:47 PM
Event #504 Open Championship Girls Under 16
Judged by Carlene Stilson, ME, Sean Reagan, NY & Eileen McDonagh-Morr, NY
32 Registered, 30 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #853 Stephanie Wasko ( An Cor Rud )
2 < 215 > … #570 Ciara McGovern ( DeNogla )
3 < 191 > … #408 Julianna Harkins ( Shea-Jennings )
4 < 181 > … #257 Blair Croce ( Early-McLoughlin )
5 < 170 > … #256 Abbey Croce ( Early-McLoughlin )
6 < 152.5 > … #212 Gina Carriero ( Lynn )
7 < 141 > … #255 Hannah Coyman ( Lynn )
8 < 137 > … #295 Siobhan Dougherty ( Broesler )
9 < 136 > … #410 Oona Harrigan ( Marie Moore )
10 < 124 > … #778 Megan Smith ( Broesler )
11 < 123.5 > … #426 Lindsey Hill ( Lynn )
12 < 123 > … #481 Gabriella Klein ( Hagen )
13 < 121 > … #825 Allyson Tracey ( Lynn )
14 < 120 > … #343 Maureen Fitzpatrick ( Fitzpatrick Academy )
15 < 114.5 > … #186 Elizabeth Buhager ( Coyle )
.
3:32 PM
Event #505 Open Championship Girls Under 18
Judged by Carlene Stilson, ME, Sean Reagan, NY & Eileen McDonagh-Morr, NY
22 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #830 Ashley Tuccinardi ( Lynn )
2 < 210 > … #616 Ryan Ashley Moran ( Early-McLoughlin )
3 < 187 > … #296 Alesandra Doughty ( McDade-Cara )
4 < 181 > … #829 Brianna Treacy ( Davis )
5 < 174 > … #655 Shannon O'Gorman ( Ryan-Kilcoyne - PA )
6 < 159 > … #633 Keira Murphy ( Mulvihill-Lynch )
7 < 149 > … #264 R.C.T. Cunniff-McDade-Caracciolo ( Petri School )
8 < 144 > … #624 Madeline Muench ( Murray )
9 < 135 > … #780 Hayley Smock ( Drumcliffe )
.
12:02 PM
Event #509 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
15 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #517 Cassidy Luebbers ( Broesler )
2 < 220 > … #466 Brittany Kelly ( Broesler )
3 < 205 > … #634 Lisa Murphy ( O'Malley )
4 < 196 > … #388 Erin Green ( O'Grady-Quinlan )
.
2:02 PM
Event #511 Open Championship Boys Under 10
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #172 Brendan Broesler ( Broesler )
.
2:07 PM
Event #512 Open Championship Boys Under 12
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #518 Owen Luebbers ( Broesler )
2 < 225 > … #728 Timothy Richardson ( Marie Moore )
3 < 195 > … #692 Billy Petrocelli ( Bremer )
.
2:13 PM
Event #513 Open Championship Boys Under 14
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #650 Lachlan Nidds ( Broesler )
2 < 215 > … #725 Matthew Richardson ( Marie Moore )
3 < 205 > … #690 Marco Peticca ( McDade-Cara )
.
2:17 PM
Event #514 Open Championship Boys Under 16
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #548 Sean McCann ( O'Neill-James )
.
2:23 PM
Event #515 Open Championship Boys Under 18
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #900 Peter Ryan ( Smith-Houlihan )
2 < 225 > … #174 Ryan Broesler ( Broesler )
.
2:26 PM
Event #516 Open Championship Men 18 & Over
Judged by Patricia Lenihan, CT, John O'Keefe, CT & Maire Clerkin, CA
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #450 Christopher Johnson ( Broesler )