Lynn Atlantic City Feis 2011

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Lynn at Atlantc City 2011 As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sat Aug 20
Overall ReCap: There were 347 PC & OC Champions registered for the feis and 302 danced. 166 were awarded (55.0%).
Champion regular events ended shortly after 5:21 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC. Round medals were awarded following OC events
I congratulate Maureen, Mary Lynn and their host Lynn Academy Committee and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
The Catherine Lynn Memorial (Minor) Dance-Off was won by Aine Clair Sheehan of McDade-Cara while the Willaim Lynn Memorial (Senior) Dance-Off was won by Gina Carriero of the Lynn Academy. Congatulations to both young ladies.
My thanks to the committee for having me back.
.
12:19 PM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
12 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #818 Tara Sheehan (McDade-Cara)
2 < 235 > … #204 Darin Douglas Carlin (O'Rourke)
3 < 213 > … #193 Daniel Callanan (Lynn)
4 < 188 > … #347 Meghan Rose Farrell (Hunt)
5 < 170 > … #424 Jacquelynn Hanna (McDade-Cara)
6 < 160.83 > … #466 Sheila Hulseman (Peter Smith)
.
9:31 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
18 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #187 Ronan Burke (Shea-Jennings)
2 < 240 > … #610 Mairin Mcdonnell (Cummins)
3 < 171 > … #308 Anna Donovan (O'Rourke)
4 < 170 > … #282 Peyton Davis (McGrath)
5 < 165 > … #723 Sophia Rachel Papados (Culkin)
6 < 163 > … #156 Olivia Boyce (McDade-Cara)
7 < 157 > … #533 Lia Kroll (Mulvihill-Lynch)
8 < 155 > … #507 Abigail Kerensky (Mulvihill-Lynch)
.
4:23 PM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
23 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 214.5 > … #899 Emma Walsh (Marie Moore)
2 < 208.5 > … #515 Katherine Kivimaki (Boyle)
3 < 206 > … #839 Emily Steege (Ryan-Kilcoyne)
4 < 203 > … #706 Aislinn O'Brien (McDade-Cara)
5 < 194.5 > … #713 Lenna O'Handley (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
6 < 175 > … #773 Mary Kate Rider (Shea-Jennings)
7 < 151.5 > … #624 Kada McGovern (Ryan-Kilcoyne)
8 < 134 > … #189 Kyra Caffrey (Broesler)
9 < 130 > … #500 Mary Kelly (Cummins)
10 < 127 > … #197 Erin Carbaugh (McDade-Cara)
11 T < 124 > … #288 Rachel Delate (McDade-Cara)
11 T < 124 > … #498 Deirdre Kelly (O'Grady-Quinlan)
.
1:48 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Anthony Murnane, IRE, Mary Kate Lachut Conrad, NY & Gary Healy, IL
17 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #260 Olivia Crossey (Ryan-Kilcoyne)
2 < 218 > … #654 Erin Rose Miller (O'Grady-Quinlan)
3 < 193 > … #629 Laura McGroary (McDade-Cara)
4 < 188 > … #370 Erin Flynn (McDade-Cara)
5 < 177 > … #570 Meaghan Lynn (Gilleoghan)
6 < 156 > … #786 Alyssa Rothman (Peter Smith)
7 < 147 > … #160 Claire Boyle (McDade-Cara)
8 < 145.5 > … #338 Julia Eltzholtz (Ardmore)
9 < 135.5 > … #360 Erin Fitzgerald (Broesler)
.
10:09 AM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Anthony Murnane, IRE, Mary Kate Lachut Conrad, NY & Gary Healy, IL
25 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #128 Mary-kate Bane (Mulvihill-Lynch)
2 < 203.33 > … #688 Mackenzie Murray (Peter Smith)
3 < 184 > … #641 Kayla McMennamin (Coyle)
4 < 174.5 > … #276 Megan Dano (O'Grady-Quinlan)
5 < 172.83 > … #462 Rachel Hughes (McDade-Cara)
6 < 172.33 > … #428 Nina Hart (O'Grady-Quinlan)
7 < 172 > … #540 Alayna Langan (Lynn)
8 < 146.5 > … #532 Abigail Kress (Sabo School)
9 < 141 > … #518 Tatijanna Klinkenbergh (Culkin)
10 < 124.5 > … #158 Shaina Boyce (McDade-Cara)
11 < 122.5 > … #877 Katelyn Toombs (Broesler)
12 < 115.5 > … #228 Katie Clauson (Lynn)
.
3:22 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Anthony Murnane, IRE, Mary Kate Lachut Conrad, NY & Gary Healy, IL
34 Registered, 31 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 197 > … #186 Nora Burke (O'Grady-Quinlan)
2 < 196 > … #438 Clare Hernon (Shea-Jennings)
3 < 188 > … #313 Erin Doran (Peter Smith)
4 < 186.5 > … #864 Melissa Sweeney (Lynn)
5 < 178 > … #345 Kathryn Facelle (O'Rourke)
6 < 166 > … #571 Douglas Lyon (O'Rourke)
7 < 164 > … #725 Emily Parry (Peter Smith)
8 < 163 > … #543 Matthew Larson (Culkin)
9 < 157 > … #377 Kathryn Foster (Peter Smith)
10 < 148 > … #301 John Dinelli (Inishfree)
11 < 145 > … #350 Katie Feenan (O'Grady-Quinlan)
12 < 118 > … #356 Haley Finley (DeNogla)
13 < 109.5 > … #517 Nick Klinkenbergh (Culkin)
14 < 109 > … #753 Sabre Pusey (Boyle)
15 < 108 > … #482 Aleah Jensen (Culkin)
16 < 101 > … #587 Madeline Maloney (Culkin)
.
1:37 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Anthony Murnane, IRE, Mary Kate Lachut Conrad, NY & Gary Healy, IL
29 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 243 > … #480 Faith Ishler (Hooley)
2 < 237.5 > … #421 Maggie Hall (Broesler)
3 < 194.5 > … #418 Kara Grzeszczak (Shea-Jennings)
4 < 172.5 > … #333 Sarah Durso (McAleer)
5 < 166 > … #281 Emma Davis (Boyle)
6 < 159 > … #809 Emma Lisa Senecal (DeNogla)
7 T < 147 > … #390 Fiona Garguilo (Hagen)
7 T < 147 > … #630 Leanne McGroary (McDade-Cara)
8 < 138 > … #918 Sandra Wilson (Verlin)
9 < 132 > … #862 Shannon Svitek (Petri School)
10 < 120 > … #884 Laoise Tyndall (Marie Moore)
11 < 118 > … #822 Megan Shugrue (Donny Golden)
12 < 115.5 > … #369 Allison Flood (Patricia Murphy)
13 < 115 > … #820 Jessica Sheridan (O'Rourke)
14 < 114.5 > … #300 Rachel DiMauro (Lynn)
.
4:03 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Anthony Murnane, IRE, Mary Kate Lachut Conrad, NY & Gary Healy, IL
24 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #446 Erin Hillegas (Ryan-Kilcoyne)
2 < 196 > … #834 Sheppard Somers (Hagen)
3 < 195 > … #292 Olivia DeScala (Peter Smith)
4 < 181 > … #484 Claire Johnston (Ryan-Kilcoyne)
5 < 173.5 > … #383 Jacquelynn Fritz (Broesler)
6 < 160 > … #904 Isabel Wasserzug (Culkin)
7 < 155.5 > … #876 Gaby Toombs (Broesler)
8 < 146 > … #894 Molly Volk (Hunt)
9 < 139 > … #868 Jaclyn Timoney (Ryan-Kilcoyne)
10 < 137.33 > … #763 Autumn Ramirez (Sabo School)
.
4:29 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Anthony Murnane, IRE, Mary Kate Lachut Conrad, NY & Gary Healy, IL
17 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 240 > … #139 Millie Beichner (McAleer)
1 T < 240 > … #679 Emily Murphy (Culkin)
2 < 214 > … #781 Caitlin Romanczyk (Peter Smith)
3 < 168 > … #503 Emma Kennedy (Hurley)
4 < 161 > … #736 Brennen Peters (Boyle)
5 < 158 > … #810 Laurissa Senecal (DeNogla)
6 < 157 > … #386 Kelsey Gallagher (Coyle)
.
5:21 PM
Event #409 Preliminary Men and Ladies 16 & Over
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
29 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #283 Megan Davitt-Loysen (Teelin)
2 < 213 > … #314 Caitlin Dougherty (Rhythm of Ireland)
3 < 195 > … #223 Jacque Clark (Lynn)
4 < 193 > … #792 Michelle Rueb (Tir Na Gael)
5 < 165 > … #216 Jennifer Castellano (Petri School)
6 < 154 > … #382 Victoria Franklin (Ryan-Kilcoyne)
7 < 151 > … #151 Megan Boszko (Peter Smith)
8 < 150.5 > … #456 Taylor Hollister (Ryan-Kilcoyne)
9 < 145 > … #286 Victoria DeJesus (O'Grady-Quinlan)
10 < 139.5 > … #261 Elizabeth Crouse (Marie Moore)
11 < 129 > … #481 Brittany Jackson (Kerry)
12 < 124.5 > … #638 Laura McKeon (Teelin)
13 T < 118.5 > … #542 Morgan LaPointe (O'Grady-Quinlan)
13 T < 118.5 > … #465 Grace Hulseman (Peter Smith)
.
9:25 AM
Event #500 Open Championship Girls Under 9
Judged by Anthony Murnane, IRE, Mary Kate Lachut Conrad, NY & Gary Healy, IL
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #101 Bridget Abraldes (Mulvihill-Lynch)
2 < 210 > … #905 Maggie Webber (Mulvihill-Lynch)
3 T < 195 > … #176 Lily Anne Bruer (McElligott)
3 T < 195 > … #564 Simone Loysen (Culkin)
.
9:20 AM
Event #501 Open Championship Girls Under 10
Judged by Anthony Murnane, IRE, Mary Kate Lachut Conrad, NY & Gary Healy, IL
9 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 240 > … #310 Sierra Donovan (O'Rourke)
1 T < 240 > … #315 Farran Dougherty (Broesler)
1 T < 240 > … #650 Kasey Methven (Broesler)
2 < 176 > … #295 Paige Diecidue (Mulvihill-Lynch)
3 < 172 > … #581 Grace Mahon (Shea-Jennings)
.
10:40 AM
Event #502 Open Championship Girls Under 12
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #305 Riley Maeve Dolan (Broesler)
2 < 240 > … #478 Seana Isaac (O'Grady-Quinlan)
3 < 225 > … #146 Kerri Betz (Ryan-Kilcoyne)
4 < 169 > … #222 Gianna Cheeseman (Broesler)
5 < 162 > … #514 Haylee Kirk (McDade-Cara)
6 < 154.5 > … #915 Chloe Williams (Ardmore)
7 < 151 > … #885 Kasey Van Doran (Flynn)
8 < 148.5 > … #559 Emily Lizins (McDade-Cara)
9 < 135.5 > … #102 Maeve Abraldes (Mulvihill-Lynch)
.
11:43 AM
Event #503 Open Championship Girls Under 14
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
22 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #816 Aine Claire Sheehan (McDade-Cara)
2 < 206 > … #678 Ciara Murphy (Petri School)
3 < 205 > … #358 Anna May Fitch (Shea-Jennings)
4 < 177 > … #252 Abby Coyman (Lynn)
5 < 173 > … #803 Lily Schwoerer (Lynn)
6 < 158 > … #875 Emme Toombs (Broesler)
7 < 142.5 > … #182 Ciara Burke (Coyle)
8 < 134.5 > … #873 Breanne Toolan (O'Grady-Quinlan)
9 < 131 > … #458 Katie Hosey (McAleer)
.
12:03 PM
Event #504 Open Championship Girls Under 16
Judged by Anthony Murnane, IRE, Mary Kate Lachut Conrad, NY & Gary Healy, IL
27 Registered, 21 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #258 Blair Croce (Early-McLoughlin)
2 T < 210 > … #254 Hannah Coyman (Lynn)
2 T < 210 > … #294 MaryKate DiChiara (Inishfree)
3 < 183.5 > … #237 Taylor Collins (Petri School)
4 < 164 > … #257 Abbey Croce (Early-McLoughlin)
5 < 151.5 > … #866 Mary Thayer (An Rince Mor)
6 < 150 > … #285 Isabella DeJesus (O'Grady-Quinlan)
7 < 148.5 > … #473 Audrey Hutton (Burke-Conroy)
8 < 143 > … #714 Laura O'Hanlon (Lynn)
9 < 128.5 > … #454 Michaela Hollister (Ryan-Kilcoyne)
10 < 127 > … #293 Nicole DeSouza (Petri School)
.
3:53 PM
Event #505 Open Championship Girls Under 18
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
18 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #209 Gina Carriero (Lynn)
2 < 215 > … #711 Theresa Oei (Griffith)
3 < 196 > … #712 Shannon O'Gorman (Ryan-Kilcoyne)
4 < 185 > … #817 Brianna Sheehan (O'Shea-Chaplin)
5 < 153.5 > … #758 Moira Ragen (Culkin)
6 < 151 > … #848 Colleen Strazdas (Peter Smith)
7 < 147.5 > … #299 Elisabeth DiMauro (Lynn)
.
2:12 PM
Event #509 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #648 Samantha Merritt (DeNogla)
2 < 240 > … #660 Meagan Moffett (O'Shea-Chaplin)
3 < 200 > … #780 Emma Roithmayr (O'Rourke)
4 < 178 > … #682 Keira Murphy (Mulvihill-Lynch)
5 < 168 > … #247 Shannon Corrigan (Early-McLoughlin)
.
1:57 PM
Event #512 Open Championship Boys Under 12
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #889 Colin Vecchiariello (Gilleoghan)
.
2:01 PM
Event #513 Open Championship Boys Under 14
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #565 Owen Luebbers (Broesler)
2 < 220 > … #921 Aaron Wolf (Bell)
3 < 200 > … #722 Alex Lucas Papados (Culkin)
.
2:03 PM
Event #514 Open Championship Boys Under 16
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #700 Lachlan Nidds (Broesler)
.
2:05 PM
Event #515 Open Championship Boys Under 18
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #727 Nicholas Paulson (Broesler)
.
2:06 PM
Event #516 Open Championship Men 18 & Over
Judged by Thomas Bracken, AZ/MA, Bernadette Short, QB & Mike Mullane, IL
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #794 Peter Ryan (Smith-Houlihan)