Lynn Atlantic City Feis 2013

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Lynn Atlantic City Feis 2013 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Lynn Atlantic City Feis 2013 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on August 17, 2013
Overall ReCap: There were 399 Champions registered for the feis and 324 danced. 174 were awarded (53.7%)

Champion regular events ended shortly after 6:04 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC and OC events.
I congratulate the Collins Family and their Committtee, the wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.

A hearty congrats to the Dance-Off Winners … For the Younger, it was Caroline Murphy fro the Lynn Academy . . . For the Older, it was Marco Particca from the Broesler School!

My special thanks to Mike Schaab and Megan McIntyre for champ tabulation assistance throughout the day.

My thanks to the Committee for having Alan and me join them again.
.
9:39 AM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Isabella Fogarty, IRE, Sean Flynn, NY & Kathleen O'Keefe, NY
13 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #735 Kate Nugent (Lynn)
2 < 228 > … #147 Fiona Bischoff (Lynn)
3 < 196 > … #568 Ava Leddy (Scoil Rince Saoirse)
4 < 180 > … #726 Faithann Nikodem (Kildare Academy)
5 < 177 > … #118 Lily Sylvie Atkinson (Lynn)
.
9:57 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
13 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #473 Ava Holden (O'Grady-Quinlan)
2 < 230 > … #438 Caroline Grimes (Lynn)
3 < 185 > … #983 Liam Walsh (Marie Moore)
4 < 181 > … #293 Kylie Davis (Teelin)
5 < 176 > … #670 Catriona McKeown (Inishfree)
6 < 160 > … #172 Morgan Brennan (McHugh)
.
3:40 PM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Isabella Fogarty, IRE, Sean Flynn, NY & Kathleen O'Keefe, NY
26 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #575 Liza Levin (Coyle)
2 < 215 > … #394 Milla Frieman (McDade-Cara)
3 < 207 > … #700 Caleigh Moreland (Culkin)
4 < 176 > … #440 Hannah Gunn (Rhythm of Ireland)
5 < 172.5 > … #626 Myra Mayn (Culkin)
6 < 162 > … #369 Morgan Felletter (Lynn)
7 < 151 > … #418 Haidyn Gilmore (Ardmore)
8 < 149.5 > … #305 Shannon Dempsey (Culkin)
9 < 145 > … #485 Lauren Hurt (Scoil Rince Ni Dubhthaigh)
10 < 128 > … #877 Lily Schwarzmann (Hunt)
11 < 124 > … #965 Joshua Vasquez (Kildare Academy)
12 < 123 > … #518 Kiersten Kelly (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
.
5:03 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
28 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 64% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #444 Orla Hagan (Lynn)
2 < 198 > … #218 Kayla Campisi (Flynn)
3 < 182 > … #998 Ava Wiesenmeyer (Wick)
4 < 166 > … #397 Roisin Gaffney (Peter Smith)
5 < 150.5 > … #520 Ryan Kelly (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
6 < 150 > … #862 Kassandra Savoie (Short)
7 < 147 > … #611 Michaela Maniscalco (Doherty Petri)
8 < 136 > … #439 Catherine Grimes (Lynn)
9 < 135 > … #911 Paige Smethurst (McDade-Cara)
10 < 134 > … #746 Claire O'Halloran (Scoil Rince Ni Dubhthaigh)
11 < 133 > … #901 Emerlee Simons (Marie Moore)
12 < 129.5 > … #637 Mary McClay (Kelly-Oster)
13 < 128 > … #507 Leia Kadelak (DeNogla)
14 < 125.5 > … #643 Mary McDermott (Flynn)
15 < 123.5 > … #267 Melina Cramer (Hunt)
16 < 121.5 > … #865 Maura Schaab (Lynn)
.
6:04 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Isabella Fogarty, IRE, Sean Flynn, NY & Kathleen O'Keefe, NY
32 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #996 Mary Wick (Wick-Hegarty)
2 < 184 > … #721 Alexa Natale (O'Grady-Quinlan)
3 < 172 > … #739 Aislinn O'Brien (McDade-Cara)
4 < 164 > … #429 Grace Gretz (Hunt)
5 < 159 > … #628 Roisin Mccabe (DeNogla)
6 < 155 > … #927 Emily Steege (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
7 < 153 > … #246 Brian Cole (Broesler)
8 < 143 > … #275 Isabella Cruz (Rhythm of Ireland)
9 < 130 > … #176 Audrey Brown (McGrath)
10 < 127 > … #963 Matthew Van Blerk (Peter Smith)
11 T < 123 > … #404 Gabriella Galoppo (Teelin)
11 T < 123 > … #688 Emily Miller (Boyle)
12 < 122.5 > … #303 Rachel Delate (McHugh)
13 < 117.5 > … #356 Katherine Ennis (Teelin)
.
4:26 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
47 Registered, 37 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 19 Finishers ( 51% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 242 > … #821 Erin Reda (Lynn)
2 < 215 > … #395 Brendan Gaffney (Peter Smith)
3 < 209 > … #240 Sinead Clarke (Lynn)
4 < 169 > … #672 Meghan McKeown (Inishfree)
5 < 161.5 > … #790 Mackenzie Phelan (Lynn)
6 < 158 > … #493 Carter Ishler (Hooley)
7 < 145 > … #659 Laura McGroary (McDade-Cara)
8 < 137.5 > … #460 Claudia Herrick (Muggivan)
9 < 132.5 > … #1004 Emily Wolfe (McDade-Cara)
10 < 128 > … #689 MaryKate Miller (McDade-Cara)
11 < 114.5 > … #306 Maeve DeNardo (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
12 < 112.5 > … #682 Grace Meador (Lynn)
13 < 111 > … #209 Shannon Callaghan (O'Grady-Quinlan)
14 < 109 > … #873 Amanda Schloss (Muggivan)
15 < 107.5 > … #874 Hannah Schmidt (Clann Na Cara)
16 < 107 > … #907 Erin Slattery (Hooley)
17 < 106 > … #417 Keara Gilligan (McDade-Cara)
18 < 101 > … #572 Sean Leshock (McAleer)
19 < 99 > … #537 Megan Kouridakis (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
.
5:38 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
26 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 243 > … #521 Katie Kemp (Culkin)
2 < 196 > … #242 Katie Clauson (Lynn)
3 < 193 > … #117 Hailey Atiyeh (O'Grady-Quinlan)
4 < 180 > … #363 Meghan Fahy (Hagen)
5 < 167 > … #618 Mary Martin (O'Grady-Quinlan)
6 < 160.83 > … #765 Molly Opinsky (Culkin)
7 < 154.83 > … #286 Anya-Marie Daneluk (Curran)
8 < 150.5 > … #228 Eryn Casey (O'Grady-Quinlan)
9 < 140 > … #164 Joey Brad (Lynn)
10 < 138 > … #160 Shaina Boyce (McDade-Cara)
11 < 137.5 > … #329 Kayla Dongieux (Aoibhneas an Rince)
.
11:05 AM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Isabella Fogarty, IRE, Sean Flynn, NY & Kathleen O'Keefe, NY
31 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #464 Monica Higgins (Coyle)
2 < 209.5 > … #332 Erin Doran (Peter Smith)
3 < 203 > … #368 Katie Feenan (O'Grady-Quinlan)
4 < 168 > … #629 Sinead McCafferty (Coyle)
5 < 155 > … #775 Martine Parode (Teelin)
6 < 153 > … #778 Amelia Peck (Gray)
7 < 145 > … #291 Hailey Davis (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
8 < 143 > … #487 Rosie Hutchison (Aoibhneas an Rince)
9 < 141 > … #390 Kathryn Foster (Peter Smith)
10 < 133 > … #207 Mary Cain (Culkin)
11 < 129 > … #889 Rachel Shaw (Maple)
12 < 125 > … #396 Gillian Gaffney (Peter Smith)
13 < 123.5 > … #151 Erin Bolan (DeNogla)
.
5:25 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Isabella Fogarty, IRE, Sean Flynn, NY & Kathleen O'Keefe, NY
18 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #257 Fiona Connolly (Inishfree)
2 < 225 > … #409 Fiona Garguilo (Hagen)
3 < 216 > … #235 Brian Clancy (Broesler)
4 < 181 > … #133 Norah Beglane (Inishfree)
5 < 178 > … #258 Emma Cooley (Coyle)
6 < 175 > … #680 Megan McPaul (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
7 < 156 > … #182 Sarah Brown (Gallagher)
.
4:49 PM
Event #409 Preliminary Men & Ladies 16 & Over
Judged by Isabella Fogarty, IRE, Sean Flynn, NY & Kathleen O'Keefe, NY
32 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #344 Tara Dunphy (Coyle)
2 < 215.5 > … #801 Mary Pollin (Maple)
3 < 198.5 > … #107 Rebecca Allen (Coyle)
4 < 183 > … #953 Jaclyn Timoney (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
5 < 170.5 > … #875 Erica Schneider (O'Neill-James)
6 < 155 > … #1000 Emily Williams (O'Grady-Quinlan)
7 < 140 > … #189 Emma Bruno (O'Malley)
8 < 136 > … #552 Morgan LaPointe (O'Grady-Quinlan)
9 < 130.5 > … #132 Siobhan Becker (Mulvihill-Lynch)
10 T < 130 > … #131 Taylor Beaury (Mulvihill-Lynch)
10 T < 130 > … #227 Rosalena Casciero (Teelin)
.
10:00 AM
Event #500 Open Champion Girls Under 9
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
4 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #751 Grace O'Hara (O'Rourke)
2 < 225 > … #272 Caroline Crossed (McDade-Cara)
.
10:12 AM
Event #501 Open Champion Girls Under 10
Judged by Isabella Fogarty, IRE, Sean Flynn, NY & Kathleen O'Keefe, NY
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #365 Meghan Rose Farrell (Hunt)
2 < 213 > … #962 Jessica Van Blerk (Peter Smith)
3 < 210 > … #239 Eadaoin Clarke (Lynn)
4 < 196 > … #308 Julia Denys (Lynn)
.
10:47 AM
Event #502 Open Champion Girls Under 12
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
13 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #586 Simone Loysen (Culkin)
2 < 250 > … #685 Kasey Methven (Broesler)
3 < 205 > … #166 Abigail Bradley (Bell)
4 < 176 > … #102 Amy Ackaway (Curran)
5 < 168 > … #617 Julia Martin (Lynn)
6 < 148.5 > … #736 Ashling O Connor (Flynn)
7 < 145 > … #645 Mairin Mcdonnell (Cummins)
.
12:01 PM
Event #503 Open Champion Girls Under 14
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
23 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #233 Gianna Cheeseman (Broesler)
2 < 250 > … #707 Caroline Murphy (Lynn)
3 < 182 > … #140 Kerri Betz (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
4 < 179 > … #718 Mackenzie Murray (Curran)
5 < 168 > … #999 Chloe Williams (Ardmore)
6 < 159 > … #964 Kasey Van Doran (Flynn)
7 < 153 > … #492 Seana Isaac (O'Grady-Quinlan)
8 < 147 > … #846 AnnaNicole Romaine (Dunleavy Shaffer - MA)
9 < 142 > … #139 Shea Betten (Lynn)
10 < 128.5 > … #676 Kayla McMennamin (Coyle)
.
12:38 PM
Event #504 Open Champion Girls Under 16
Judged by Isabella Fogarty, IRE, Sean Flynn, NY & Kathleen O'Keefe, NY
29 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #265 Abby Coyman (Lynn)
2 < 225 > … #982 Lauren Walsh (Inishfree)
3 < 215 > … #890 Aine Claire Sheehan (McDade-Cara)
4 < 170 > … #565 Samantha Leary (Dunleavy Shaffer - MA)
5 < 155 > … #414 Brianna Genthe (Peter Smith)
6 < 148 > … #855 Rebecca Ruotolo (Inishfree)
7 < 145 > … #197 Ciara Burke (Coyle)
8 < 143 > … #494 Faith Ishler (Hooley)
9 < 136 > … #121 Molly Bancroft (Inishfree)
10 < 125 > … #317 Rachel DiMauro (Lynn)
11 < 122.5 > … #695 Shannon Molloy (Heavey-Quinn)
.
3:05 PM
Event #505 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Isabella Fogarty, IRE, Sean Flynn, NY & Kathleen O'Keefe, NY
25 Registered, 20 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #346 Samantha Durbin (Culkin)
2 < 225 > … #984 Margot Walsh (Culkin)
3 < 201 > … #302 Isabella DeJesus (O'Grady-Quinlan)
4 < 177 > … #756 Shannon O'Shaughnessy (Inishfree)
5 T < 166 > … #750 Laura O'Hanlon (Lynn)
5 T < 166 > … #245 Abigail Coin (O'Grady-Quinlan)
6 < 165 > … #478 Ginny Hoyt-O'Connor (Maple)
7 < 156 > … #955 Allyson Tracey (Lynn)
8 < 126 > … #238 Ceire Clarke (Lynn)
9 < 122.5 > … #249 Taylor Collins (Doherty Petri)
.
1:42 PM
Event #509 Open Champion Ladies 18 & Over
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
15 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #710 Lisa Murphy (O'Malley)
2 < 225 > … #542 Brittany Krause (Drumcliffe)
3 < 183 > … #588 Cassidy Luebbers (Broesler)
4 < 177 > … #900 Alison Silverman (Inishfree)
5 < 168 > … #194 Elizabeth Buhager (Coyle)
6 < 159 > … #978 Lindsay Walker (Inishfree)
7 < 144.5 > … #316 Elisabeth DiMauro (Lynn)
8 < 144 > … #853 Michelle Rueb (Inishfree)
.
2:10 PM
Event #510 Open Champion Boys Under 9
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #211 Daniel Callanan (Lynn)
.
2:12 PM
Event #512 Open Champion Boys Under 12
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #943 Ronan Swope (Coyle)
.
2:18 PM
Event #514 Open Champion Boys Under 16
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #589 Owen Luebbers (Broesler)
2 < 250 > … #788 Marco Peticca (Broesler)
3 < 195 > … #772 Alex Papados (Culkin)
4 < 176 > … #624 Kirkland Mawae (The Ryan School of Irish Dance)
.
2:19 PM
Event #515 Open Champion Boys Under 18
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #835 Dick Riley (Peter Smith)
.
2:22 PM
Event #516 Open Champion Men 18 & Over
Judged by Erin Kennedy, NY, Anthony Murnane, IRE & Elaine Kavanaugh, IRE
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #836 Joe Riley (Peter Smith)