Lockport Feis 2007

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Lockport Feis 2007 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Lockport Feis 2007 As Tabulated by Colleen, FeisWeb.com on Sat Aug 11
Overall, 309 PC & OC Champions registered while 257 actually danced. 138 were awarded (53.7%). Feis ended around 4:00 with the last championship tabulated at 2:53. There were three rounds for OC with special medals for solo rounds; 2 rounds for PC.

9:51 AM
Event #CB12 Open Championship Boys Under 12
Judged by Terry Gillan , Noreen Smith & Jim Early
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #131 Brandon Asazawa ( Leneghan )
2 < 250 > … #599 Thomas Lavin ( Schade )
.
10:54 AM
Event #CB14 Open Championship Boys Under 14
Judged by Jim Early , Noreen Smith & Terry Gillan
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #135 Andrew Babyn ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
.
11:01 AM
Event #CB16 Open Championship Boys Under 16
Judged by Jim Early , Noreen Smith & Terry Gillan
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #257 Thomas Conkey ( Murphy Irish Arts )
2 < 225 > … #536 Patrick Joyce ( Murphy Irish Arts )
.
11:07 AM
Event #CB18 Open Championship Boys Under 18
Judged by Jim Early , Noreen Smith & Terry Gillan
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #444 Scott Graham ( Graham )
.
9:26 AM
Event #CG09 Open Championship Girls Under 9
Judged by Noreen Smith , Paul Mayer & Maire Clerkin
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #723 Brynna McVittie ( Shamrock - ON )
.
10:19 AM
Event #CG12 Open Championship Girls Under 12
Judged by Terry Gillan , Noreen Smith & Jim Early
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #290 Fiona Dargan ( Rince Na Tiarna )
2 < 225 > … #1081 Rose White ( Rince Na Tiarna )
3 < 195 > … #633 Erin Lynch ( Rince Na Tiarna )
4 < 171.5 > … #1091 Alena Woellecke ( O'Hare )
5 < 160 > … #433 Valerie Gladiator ( Reaney )
.
11:33 AM
Event #CG14 Open Championship Girls Under 14
Judged by Russell Beaton , Paul Mayer & Maire Clerkin
24 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #409 Melissa Gabel ( McGinley )
2 < 225 > … #291 Kevinah Dargan ( Rince Na Tiarna )
3 < 215 > … #385 Megan Fixter ( Goggin-Carroll )
4 < 166 > … #1053 Shea Vining ( Goggin-Carroll )
5 < 160 > … #856 Emma Putman ( Campbell - NY )
6 < 154 > … #737 Leigha Milks ( Rince Na Tiarna )
7 < 149 > … #203 Colleen Byrnes ( Johnston )
8 < 141 > … #1098 Emily Wood ( Goggin-Carroll )
9 < 134 > … #1023 Jennifer Toal ( Goggin-Carroll )
10 < 131.5 > … #1020 Hayley Thorne ( Butler-Fearon-Oconnor )
11 < 121 > … #673 Chandler Martin ( Burke )
.
1:09 PM
Event #CG16 Open Championship Girls Under 16
Judged by Maire Clerkin , Terry Gillan & Russell Beaton
22 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #292 Ashley Davidson ( Butler-Fearon-Oconnor )
2 < 198 > … #1001 Kelly Sullivan ( Rince Na Tiarna )
3 < 193 > … #299 Samantha Dennie ( Butler-Fearon-Oconnor )
4 < 188.5 > … #877 Darcy Regan ( Rince Na Tiarna )
5 T < 172 > … #126 Kait Andrushko ( Shamrock - ON )
5 T < 172 > … #445 Kaila Grande ( Shamrock - ON )
6 < 163 > … #999 Kate Sullivan ( Rince Na Tiarna )
.
2:41 PM
Event #CG18 Open Championship Girls Under 18
Judged by Russell Beaton , John Cunniffe & Maire Clerkin
17 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #796 Brittany O'Reilly ( Drumcliffe )
2 < 197 > … #367 Claire Feltrin ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
3 < 173 > … #837 Stephaine Piper ( Butler-Fearon-Oconnor )
4 < 166 > … #970 Liz Slazak ( Rince Na Tiarna )
5 < 154.7 > … #122 Colleen Anderson ( Johnson )
6 < 153.5 > … #472 Tiffany Harnden ( Shamrock - ON )
7 < 151 > … #889 Kirsten Riffert-Schneider ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
8 < 144.2 > … #137 Kimberley Babyn ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
9 < 143.7 > … #489 Alyssa Helfer ( Rochez )
.
2:53 PM
Event #CG19 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Russell Beaton , John Cunniffe & Maire Clerkin
9 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #136 Emily Babyn ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
2 < 215 > … #795 Rita Onufer ( Burke )
3 < 195.5 > … #892 Colleen Robinson ( Woodgate )
.
9:38 AM
Event #PC09 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by John Cunniffe , Sheila Cloherty-Lasky & Philip Owens
9 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #390 Shannon Fletcher ( Goggin-Carroll )
2 < 250 > … #608 Miranda Lee ( Goggin-Carroll )
3 < 180 > … #735 Tierney Mikula ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
4 < 175 > … #575 Erica Kollmann ( Goggin-Carroll )
.
10:02 AM
Event #PC10 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by John Cunniffe , Sheila Cloherty-Lasky & Philip Owens
10 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #125 Shannon Anderson ( Johnson )
2 < 218 > … #716 Leiden McMurray ( Gilchrist )
3 < 208 > … #874 Triona Reaney-Brown ( Reaney )
4 < 202 > … #244 Hannah Clouse ( Shamrock - ON )
5 T < 171 > … #471 Jessica Hardner ( Rince Na Tiarna )
5 T < 171 > … #511 Rebecca Holland ( Goggin-Carroll )
.
10:45 AM
Event #PC11 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by John Cunniffe , Sheila Cloherty-Lasky & Philip Owens
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #348 Braedyn Ellis ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
2 < 213 > … #1129 Siobhan Alexander ( Gilchrist )
3 < 201 > … #421 Claire Gallibois ( Greenfire )
4 < 190 > … #467 Stacey Hannan ( McGinley )
5 < 184 > … #715 Laura McLeod ( Shamrock - ON )
6 < 168 > … #285 Taryn Cunningham ( Shamrock - ON )
7 < 151 > … #748 Charly Moore ( Shamrock - ON )
8 < 145 > … #384 Shaelyn Fitzpatrick ( Shamrock - ON )
.
12:03 PM
Event #PC12 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by John Cunniffe , Sheila Cloherty-Lasky & Stephen McAteer
23 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 218 > … #361 Caroline Falvey ( Harney )
2 < 210 > … #619 Kiera Lewis ( Butler-Fearon-Oconnor )
3 < 197 > … #774 Ashley Nikolov ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
4 < 185 > … #139 Sharon Ball ( McGinley )
5 < 175 > … #634 Alexis MacCallum ( Reaney )
6 < 159 > … #414 Kaeli Ann Gallagher ( Leneghan )
7 < 152 > … #793 Aine O'Neill ( Goggin-Carroll )
8 < 149 > … #824 Catie Pauley ( O'Hare )
9 < 141 > … #521 Stephanie Hyland ( Richens-Timm )
10 < 129 > … #541 Ciara Kane-Denis ( Goggin-Carroll )
11 < 128 > … #1037 Georgia Tuttle ( O'Keefe - NY )
.
1:29 PM
Event #PC13 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by John Cunniffe , Sheila Cloherty-Lasky & Paul Mayer
27 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #159 Emma Belcher ( NiChiara )
2 < 230 > … #583 Elizabeth Krug ( Rince Na Tiarna )
3 < 175 > … #324 Nicky DuBois ( O'Hare )
4 < 170 > … #841 Sheila Powers ( O'Keefe - NY )
5 < 166 > … #380 Olivia Fisher ( Plummer )
6 < 157.5 > … #225 Kate Caughey ( Reaney )
7 < 147 > … #1076 Emily Wheeler ( Johnston )
8 < 144.5 > … #694 Meghan McCarthy ( Rince Na Tiarna )
9 < 138 > … #733 Megan Midgley ( Masterson )
10 < 137.5 > … #259 Jordan Connell ( Johnston )
11 < 123.5 > … #971 Brittany Smith ( Woodgate )
12 < 121.5 > … #1011 Katie Szente ( Leneghan )
13 < 118.5 > … #537 Shannon Joyce ( Richens-Timm )
.
1:50 PM
Event #PC14 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Mike Bergin , Vivienne Bergin & Paul Mayer
29 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #678 Marie Mason ( Johnston )
2 < 233 > … #323 Kayla Drummond ( NiChiara )
3 < 186 > … #397 Madeleine Follis ( Gilchrist )
4 < 164 > … #130 Stephanie Arsenault ( Reaney )
5 < 155 > … #432 Ally Gilmour ( Reaney )
6 < 152 > … #976 Mallory Smyk ( O'Hare )
7 < 149 > … #153 Brittany Bates ( Goggin-Carroll )
8 < 138 > … #160 Trisha Belleville ( Faherty )
9 < 136.5 > … #164 Maria Blatner ( Rince Na Tiarna )
10 T < 134 > … #127 Taylor Andrushko ( Shamrock - ON )
10 T < 134 > … #803 Colleen O'Toole ( McGinley )
11 < 123.5 > … #854 Emily Purcha ( Taylor )
.
12:26 PM
Event #PC15 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Jim Early , Noreen Smith & Philip Owens
30 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #1018 Jessica Thompson ( Butler-Fearon-Oconnor )
2 < 200 > … #353 Maura English ( Burke )
3 < 195.5 > … #921 Katie Sacharin ( Goggin-Carroll )
4 < 192 > … #268 Alexandra Costello ( Greenfire )
5 < 184.5 > … #349 Cleary Ellis ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
6 < 169 > … #447 Shannon Graves ( McCarthy )
7 < 163 > … #138 Lauren Ball ( McGinley )
8 < 151 > … #174 Emily Bowser ( Rochez )
9 < 141 > … #661 Sarah Marcus ( Rochez )
10 < 137 > … #553 Amanda Keith ( Butler-Fearon-Oconnor )
11 < 132 > … #1087 Brittany Willis ( Clann Na Cara )
12 < 117.5 > … #484 Katie Heinrich ( Leneghan )
13 < 111 > … #786 Kaitlyn OHara ( Woodgate )
14 < 108 > … #168 Megan Blount ( Teelin )
.
11:01 AM
Event #PC16 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Jim Early , Noreen Smith & Terry Gillan
28 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #888 Maureen Riddell ( Goggin-Carroll )
2 < 216 > … #561 Alexis Kerr ( Rince Na Tiarna )
3 < 215 > … #406 Caitlin Frohnapple ( Rince Na Tiarna )
4 < 185 > … #253 Erin Collins ( Rince Na Tiarna )
5 < 153 > … #559 Brittany Kendrick ( Goggin-Carroll )
6 < 151 > … #123 Jennifer Anderson ( Johnson )
7 < 144 > … #293 Jaimee Davidson ( Goggin-Carroll )
8 < 142 > … #1116 Catherine Zammit ( DeMenezes )
9 < 135.33 > … #313 Katie Dowdell ( Rince Na Tiarna )
10 < 135 > … #510 Leah Hodder ( Young School )
.
2:28 PM
Event #PC17 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Mike Bergin , Vivienne Bergin & Paul Mayer
28 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 206 > … #1082 Paige Whyte-Fagundes ( Graham )
2 < 200 > … #806 Katelyn Palka ( Clann Na Cara )
3 < 193 > … #886 Moira Richards ( Gilchrist )
4 < 185 > … #1123 Allison Zielke ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
5 < 184 > … #650 Megan Maloney ( Clann Na Cara )
6 < 176 > … #325 Meryl Duff ( NiChiara )
7 < 159 > … #531 Marissa Johnston ( Bell )
8 < 151 > … #722 Maggie McPhee ( Rince Na Tiarna )
9 < 150 > … #488 Alexandra Helfer ( Rochez )
.
2:15 PM
Event #PC18 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Philip Owens , Noreen Smith & Jim Early
9 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #994 Sarah Stone ( O'Hare )
2 < 240 > … #601 Bobby Lawn ( Butler-Fearon-Oconnor )
3 < 200 > … #149 Ellen Barr ( Rince Na Tiarna )
4 < 188 > … #295 Angela Deady ( Richens-Timm )
5 < 161 > … #359 Emily Etling ( Bell )
.
2:46 PM
Event #PC19 Preliminary Men and Ladies 18 and Over
Judged by Jim Early , Noreen Smith & Philip Owens
9 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #869 Leah Rankin ( Woodgate )
2 < 200 > … #331 Wayne Dunbar ( Young School )
3 < 190 > … #627 Jordan Long ( Shovlin )
4 < 182 > … #621 Ashley Lim ( DeMenezes )