Feis at the Falls 2010

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Feis At The Falls 2010 As Tabulated by FeisWeb.Com on Sat Aug 14
Overall ReCap: There were 266 PC & OC Champions registered for the feis and 227 danced. 119 were awarded (52.4%).
Champion regular events ended shortly after 3:54 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC. Special 'round' medals were awarded for OC.

.
.
9:52 AM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by James Friel, NJ, Ellen Riordan Ross, NJ & John Jennings,NJ
7 Registered, 7 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #380 Grace Frederick ( Rince Na Tiarna )
2 < 223 > … #369 Heather Fletcher ( Goggin-Carroll )
3 < 215 > … #676 Clare Molony ( Butler-Fearon-Oconnor )
4 < 185 > … #146 Danielle Batz ( Clann Na Cara )
.
9:31 AM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Patricia Kennelly, CA, Russell Beaton, & Eileen Henry, PA
11 Registered, 10 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #609 Robert McAleese ( Woodgate-Shamrock )
2 < 196 > … #512 Julia Kilroy ( Burke )
3 < 174.5 > … #435 Meghan Haughey ( Butler-Fearon-Oconnor )
4 < 174 > … #735 Sydney O'hara ( Butler-Fearon-Oconnor )
5 < 172 > … #125 Emily Augello ( Johnston )
.
10:04 AM
Event #413 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by James Friel, NJ, Ellen Riordan Ross, NJ & John Jennings,NJ
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #513 Molly Kilroy ( Burke )
2 < 203 > … #517 Ashley Kinzinger ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
3 < 181 > … #591 Katie Mangan ( Leneghan )
4 < 176 > … #1011 Mary White ( Rince Na Tiarna )
5 < 171 > … #1002 Laura Lee Wayland ( Gray-Gillan-Owens )
6 < 169.33 > … #578 Paige Mackintosh ( Goggin-Carroll )
7 < 145.33 > … #504 Brigid Kennedy ( Clann Na Cara )
.
11:03 AM
Event #417 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by James Friel, NJ, Ellen Riordan Ross, NJ & John Jennings,NJ
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 47% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #733 Jade O'hara ( Butler-Fearon-Oconnor )
2 < 250 > … #421 Monica Hahn ( Cannon School of Irish Dance )
3 < 200 > … #451 Maddie Hill ( Goggin-Carroll )
4 < 185 > … #414 Rachel Griffith ( Gray-Gillan-Owens )
5 < 154.5 > … #763 Victoria Pearce ( Butler-Fearon-Oconnor )
6 < 151 > … #617 Kerry McCann ( Goggin-Carroll )
7 < 144.5 > … #800 Olivia-Lee Ramundi ( Gilchrist-Canavan )
.
10:46 AM
Event #421 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Patricia Kennelly, CA, Russell Beaton,MD & Eileen Henry, PA
31 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #803 Triona Reaney-Brown ( Reaney )
2 < 216 > … #436 Siobhan Haughey ( Butler-Fearon-Oconnor )
3 < 182 > … #159 Anna Bloomstine ( Rince Na Tiarna )
4 < 163.5 > … #840 Siera Rogers ( Rince Na Tiarna )
5 < 161 > … #729 Meadhbh O'Connor ( Kelly )
6 < 157 > … #424 Brianna Hammel ( Bell )
7 < 155 > … #485 Baylea Johnson ( Rince Na Tiarna )
8 < 148.5 > … #752 Caroline Parsons ( Dunleavy-Shaffer )
9 < 135 > … #236 Rebecca Clayson ( Rince Na Tiarna )
10 T < 129 > … #407 Celina Graham ( Graham )
10 T < 129 > … #621 Katrina McCollum ( Rince Na Tiarna )
11 < 122 > … #789 Katie Quinlan ( Rince Na Tiarna )
12 < 119 > … #135 Zoe Barnes ( Hurley )
.
11:24 AM
Event #425 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Patricia Kennelly, CA, Russell Beaton,MD & Eileen Henry, PA
15 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #949 Erin Tackaberry ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
2 < 225 > … #434 Colleen Haughey ( Butler-Fearon-Oconnor )
3 < 185 > … #536 Emily Kuettel ( Rochez )
4 < 178 > … #566 Niki Louvelle ( DeMenezes )
5 < 174 > … #1024 Caitlin Wolf ( Bell )
6 < 151.5 > … #374 Katherine Follis ( Gilchrist-Canavan )
.
3:10 PM
Event #429 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by James Friel, NJ, Ellen Riordan Ross, NJ & John Jennings,NJ
23 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 47% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #358 Lindsey Ferguson ( Bell )
2 < 213 > … #433 Delaney Hassell ( Rince Na Tiarna )
3 < 189 > … #212 Connor Cashman ( Richens-Timm )
4 < 184 > … #633 Maire-Kate McGlynn ( Drumcliffe )
5 < 183 > … #981 Sara Volo ( Boland )
6 < 180 > … #199 McKenzie Cantlon ( Rochez )
7 < 148.5 > … #211 Madison Carter ( Boland )
.
12:18 PM
Event #433 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Patricia Kennelly, CA, Russell Beaton,MD & Paul Mayer, IL
21 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 239 > … #808 Alyssa Reichert ( Leneghan )
2 < 223.5 > … #665 Megan Midgley ( Brady-Campbell )
3 < 196 > … #988 Cara Waldraff ( O'Sullivan )
4 < 173 > … #585 Clare Malone ( Boland )
5 < 161.5 > … #144 Grace Bastien ( DeMenezes )
6 < 157 > … #761 Alexandra Pearce ( Butler-Fearon-Oconnor )
7 < 150 > … #347 Lauren Ellison ( Woodgate-Shamrock )
8 < 148.5 > … #640 Hannah McGrath ( O'Sullivan )
9 < 143 > … #235 Katherine Clayback ( Rince Na Tiarna )
10 < 133 > … #518 Paige Kippley ( McCarthy )
.
12:41 PM
Event #437 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Patricia Kennelly, CA, Russell Beaton,MD & Paul Mayer, IL
19 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 241 > … #968 Katy Vadala ( Johnston )
2 < 206 > … #454 Sarah Hiti ( Leneghan )
3 < 197 > … #499 Megan Keating ( Young School )
4 < 190 > … #787 Emily Purcha ( Taylor )
5 < 180 > … #469 Amy Hummel ( O'Sullivan )
6 < 161 > … #856 Christina Rutherford ( Rince Na Tiarna )
.
1:02 PM
Event #441 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Patricia Kennelly, CA, Russell Beaton,MD & Paul Mayer, IL
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 235 > … #852 Katie Rustowicz ( McCarthy )
1 T < 235 > … #869 David Scheloske ( Bell )
2 < 233 > … #392 Bianca Genova ( McCarthy )
3 < 186 > … #114 Taylor Andrushko ( Woodgate-Shamrock )
.
2:59 PM
Event #445 Preliminary Men and Ladies 18 & Over
Judged by Sheila Lasky, MA, Megan Sanders, MI & Kerry Kelly Oster,NY
17 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #344 Natalie Ebeling Koning ( Bell )
2 < 216 > … #290 Stacey Cunningham ( Bell )
3 < 181 > … #464 Jesse Hoselton ( McDonald-Ashford )
4 < 179.5 > … #1023 Brittany Wolf ( DeNogla )
5 < 179 > … #1005 Elizabeth Weglarz ( Finnegan )
6 < 166 > … #613 Brenna McCabe ( McCarthy )
7 < 151 > … #231 Caitlyn Clancy Ortiz ( Graham )
8 < 144.5 > … #539 Taylor Kurilew ( Marie Moore )
.
10:16 AM
Event #504 Open Championship Girls Under 10
Judged by Patricia Kennelly, CA, Russell Beaton,MD & Eileen Henry, PA
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #599 Julia Marino ( Rince Na Tiarna )
2 < 230 > … #303 Shauna Deery ( Woodgate-Shamrock )
3 < 215 > … #769 Lillian Pich ( Woodgate-Shamrock )
.
11:47 AM
Event #508 Open Championship Girls Under 12
Judged by James Friel, NJ, Ellen Riordan Ross, NJ & John Jennings,NJ
10 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #373 Sydney Foley-Klyczek ( Rince Na Tiarna )
2 < 198.5 > … #656 Brynna McVittie ( Woodgate-Shamrock )
3 < 185 > … #124 Colleen Augello ( Johnston )
4 < 173.5 > … #748 Julianna Owczarczak ( Rince Na Tiarna )
5 < 168 > … #403 Claire Gormley ( Butler-Fearon-Oconnor )
.
1:40 PM
Event #512 Open Championship Girls Under 14
Judged by James Friel, NJ, Ellen Riordan Ross, NJ & John Jennings,NJ
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #210 Bailey Carter ( Boland )
2 < 228 > … #365 Halle FitzGerald ( McCarthy )
3 < 206 > … #678 Charly Moore ( Reaney )
4 < 182 > … #809 Grace Reif ( Trinity )
5 < 170 > … #766 Janie Pendlebury ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
6 < 157.5 > … #109 Siobhan Alexander ( Butler-Fearon-Oconnor )
7 < 155.5 > … #372 Laura Flynn ( McGinley )
.
3:54 PM
Event #516 Open Championship Girls Under 16
Judged by James Friel, NJ, Ellen Riordan Ross, NJ & John Jennings,NJ
19 Registered, 15 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #571 Erin Lynch ( Rince Na Tiarna )
2 < 240 > … #755 Sarah Paterson ( Gilchrist-Canavan )
3 < 215 > … #921 Sarah Spitznogle ( Rochez )
4 < 163 > … #1019 Alena Woellecke ( O'Hare )
5 < 154.5 > … #176 Megan Brown ( Butler-Fearon-Oconnor )
6 < 153 > … #187 Molly Caldwell ( Johnston )
7 < 144 > … #345 Samantha Eckstein ( Bell )
8 < 143 > … #742 Aine O'Neill ( Goggin-Carroll )
.
2:27 PM
Event #520 Open Championship Girls Under 18
Judged by Patricia Kennelly, CA, Russell Beaton,MD & Paul Mayer, IL
13 Registered, 12 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #911 Mallory Siwirski ( Woodgate-Shamrock )
2 < 235 > … #375 Madeleine S. Follis ( Gilchrist-Canavan )
3 < 213.5 > … #530 Majella Kostiuk ( Miller )
4 < 168 > … #851 Tavia Russell-Caplan ( Butler-Fearon-Oconnor )
5 < 157 > … #156 Maria Blatner ( Rince Na Tiarna )
6 < 156 > … #783 Rachel Prutsman ( McMahon )
.
3:20 PM
Event #524 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Patricia Kennelly, CA, Russell Beaton,MD & Paul Mayer, IL
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #771 Jenna Piecuch ( Woodgate-Shamrock )
2 < 215 > … #770 Jackie Piecuch ( Woodgate-Shamrock )
3 < 183 > … #828 Colleen Robinson ( Woodgate-Shamrock )
4 < 178 > … #445 Alyssa Helfer ( Rochez )
5 < 172 > … #359 Michaela Fernandes ( Lancaster )
6 < 170 > … #623 Molly McCreary ( MacConmara Academy )
.
12:30 PM
Event #539 Open Championship Boys Under 12
Judged by James Friel, NJ, Ellen Riordan Ross, NJ & John Jennings,NJ
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1022 Aaron Wolf ( Bell )
2 < 225 > … #1012 Thomas White ( Rince Na Tiarna )
3 < 195 > … #229 Nyles Church ( Reaney )
.
3:38 PM
Event #543 Open Championship Boys Under 16
Judged by James Friel, NJ, Ellen Riordan Ross, NJ & John Jennings,NJ
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #258 Gannon Connors ( Clann Na Cara )
2 < 210 > … #104 Evan Adams ( Drumcliffe )
3 < 202.5 > … #636 Seamus McGorray ( Smith-Houlihan )
4 < 187.5 > … #339 Michael Dunning ( Drumcliffe )