Lynn (CT) Academy Feis 2009

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Lynn Spring Feis (CT) As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sat May 30
Overall ReCap: There were 484 PC & OC Champions registered for the feis and 383 danced. 200 were awarded (52.2 %).
Champion regular events ended shortly after 5:32 PM when last regular event was tabulated. There 2 rounds for PC and 3 rounds for OC. Special round medals for OC were awarded.
I congratulate Maureen and her entire committee on their successes. And thanks for asking me back.
My special thanks to Mary Montague and Jonathon Novaco their tabulating assistance throughout the day.
.
9:28 AM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Ann Johnston, NY, Sean Flynn, NY & Joanie Cass, NY
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #558 Emily Marino ( Rince Na Tiarna )
2 < 225 > … #311 Sierra Donovan ( O'Rourke )
3 < 203 > … #107 Nora Rose Ahern ( Gray Gillan Owens )
.
9:50 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Ann Johnston, NY, Sean Flynn, NY & Joanie Cass, NY
23 Registered, 17 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 215 > … #249 Lelah Conway ( Pender-Keady )
2 < 210 > … #228 Hannah Claxton ( Bremer )
3 < 203 > … #518 Carli Lavoie ( DeNogla )
4 < 200 > … #270 Elizabeth Croonquist ( Broesler )
5 < 193 > … #568 Caitlyn Maurer ( Peter Smith )
6 < 155.5 > … #101 Maeve Abraldes ( Mulvihill-Lynch )
7 < 150 > … #831 Hannah Sullivan ( Verlin )
8 < 148 > … #231 Meghan Cogan ( Mulvihill-Lynch )
9 < 139 > … #268 Riley Cronin ( O'Rourke )
.
12:03 PM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Ann Johnston, NY, Sean Flynn, NY & Joanie Cass, NY
30 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #521 Caroline Leeber ( Pender-Keady )
2 < 195 > … #302 Addison Donaher ( Gray Gillan Owens )
3 < 190 > … #771 Katie Schittina ( Lenihan )
4 < 188 > … #310 Katie Donovan ( O'Rourke )
5 < 164 > … #323 Fiona Dubrosa ( O'Sullivan )
6 < 162 > … #196 Aisling Cantillon ( Donny Golden )
7 < 140 > … #657 Jean-Marie Neave ( Donny Golden )
8 < 135 > … #299 Bethany Dixon ( Pender-Keady )
9 < 132 > … #479 Kaitlyn Keane ( DeNogla )
10 < 123 > … #148 Hannah Berman ( Coogan )
11 < 122 > … #201 Tierney Rose Carlin ( O'Rourke )
12 < 120.5 > … #878 Colin Vecchiariello ( Gray Gillan Owens )
.
10:39 AM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Elaine Kavanagh-Cullen, IRE, Deirdre Penk-O'Donnell, BC & Myra Watters, FL
31 Registered, 29 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #778 Lily Schwoerer ( Lynn )
2 < 250 > … #665 Ciaran O'Brien ( Hagen )
3 < 177 > … #696 Erin Perotta ( Inishfree )
4 < 172 > … #380 Aigneis Frey ( Pender-Keady )
5 T < 163 > … #648 Mary Ann Murray ( O'Sullivan )
5 T < 163 > … #574 Aisling McCarroll ( Petri School )
6 < 158 > … #904 Maura Whaley ( Gray Gillan Owens )
7 < 134.5 > … #363 Sinead Flanagan ( Verlin )
8 < 132 > … #194 Carolyn Caminear ( Lenihan )
9 < 126 > … #535 Tara Longo ( Tir Na Gael )
10 < 119.5 > … #441 Maeve Harris ( O'Rourke )
11 < 113.5 > … #411 Nicole Greco ( Gray Gillan Owens )
12 < 112 > … #727 Celia Rogers ( Pender-Keady )
13 < 111.5 > … #182 Victoria Cabrera ( Pender-Keady )
14 < 111 > … #417 Rachel Griffith ( Gray Gillan Owens )
.
12:35 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Ann Johnston, NY, Sean Flynn, NY & Joanie Cass, NY
33 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #493 Fiona Kiernan ( Petri School )
2 < 200 > … #640 Julia Murphy ( Gray Gillan Owens )
3 < 183.5 > … #352 Delanie Fekert ( Donny Golden )
4 < 169 > … #115 Natalie Armellino ( Petri School )
5 T < 157 > … #837 Shannon Svitek ( Petri School )
5 T < 157 > … #853 Erin Tognetti ( Broesler )
6 < 156 > … #828 Ciara Sullivan ( Verlin )
7 < 144 > … #133 Molly Bancroft ( Sheahan-Gormley )
8 < 134.5 > … #222 Virginia Clark ( Donny Golden )
9 < 129 > … #181 Jessica Byrne ( Hagen )
10 < 121 > … #538 Katelyn Luck ( Lynn )
11 < 119 > … #801 Megan Shugrue ( Donny Golden )
12 < 112.5 > … #798 Jessica Sheridan ( O'Rourke )
.
11:23 AM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Jackie Kennedy, N IRE, Gary Healy, IL & Lisa Chaplin, MA
28 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 202.5 > … #461 Meaghan Houlihan ( Ardmore )
2 < 192.5 > … #188 Cathryn Callaghan ( Spirited Soles )
3 < 181 > … #927 Rachel Zambernardi ( Gray Gillan Owens )
4 < 179 > … #407 Jamie Granholm ( An Rince Mor )
5 < 174 > … #267 Elizabeth Croker ( Lenihan )
6 < 166 > … #810 Mollie Soehner ( Hagen )
7 < 163.5 > … #377 Ryan Frehill ( Broesler )
8 < 144.5 > … #223 Ceire Clarke ( Lynn )
9 < 141.5 > … #451 Chloe Herrmann ( Broesler )
10 < 139 > … #608 Brigid Meagher ( Marie Moore )
11 < 127.5 > … #580 Rebecca McCue ( Gray Gillan Owens )
12 < 123.5 > … #584 Megan McDonough ( O'Rourke )
13 < 121.5 > … #446 Jenna Helmes ( Marie Moore )
.
2:06 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Jackie Kennedy, N IRE, Gary Healy, IL & Lisa Chaplin, MA
32 Registered, 25 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #631 Rachel Munnett ( Johnston )
2 < 193 > … #440 Oona Harrigan ( Marie Moore )
3 < 180 > … #510 Caitlyn Lane ( Inishfree )
4 T < 172 > … #858 Allyson Tracey ( Lynn )
4 T < 172 > … #753 Maggie Ryan ( Broesler )
5 < 166 > … #615 Evelyn Miller ( Goulding )
6 < 158 > … #211 Hayley Cerimido ( Peter Smith )
7 T < 140 > … #462 Mairead Hourihan ( O'Sullivan )
7 T < 140 > … #1003 Kelly Conway ( Patricia Murphy )
8 < 121.5 > … #506 Kaitlyn Kuvalanka ( Spirited Soles )
9 < 121 > … #819 Mary Margaret Stoll ( Coogan )
10 < 116.5 > … #673 Laura O'Hanlon ( Lynn )
11 < 116 > … #579 Samantha Mccoy ( Early-McLoughlin )
.
4:31 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Sean Flynn, NY & Joanie Cass, NY
30 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #685 Tara Pachter ( O'Grady-Quinlan )
2 < 204.5 > … #324 Ciara Duff ( Ardmore )
3 < 168.5 > … #209 Jennifer Castellano ( Petri School )
4 < 163 > … #872 Lizzy Van Ingen ( Pender-Keady )
5 < 162 > … #769 Elizabeth Schiller ( Marie Moore )
6 < 146.5 > … #214 Mary Kate Chaney ( Murray )
7 < 144.5 > … #152 Gabriela Bloomgarden ( Niall O'Leary )
8 < 134.5 > … #616 Ruby May Miller ( Goulding )
9 < 134 > … #527 Shauna Lewis ( Spirited Soles )
10 < 133.5 > … #240 Angela-Marie Conklin ( Murray )
11 T < 131.5 > … #742 Michelle Rueb ( Tir Na Gael )
11 T < 131.5 > … #340 Katie Fabry ( Inishfree )
12 < 125 > … #694 Kelsey Pearse ( Gray Gillan Owens )
.
5:01 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Ann Johnston, NY, Sean Flynn, NY & Joanie Cass, NY
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #178 Bridget Butler ( O'Grady-Quinlan )
2 < 215 > … #147 Emily Benz ( An Rince Mor )
3 < 212 > … #708 Michelle Principi ( O'Dwyer )
4 < 191 > … #571 Colleen McBride ( Goulding )
5 < 178 > … #636 Clare Murphy ( Drumcliffe )
6 < 168 > … #830 Deirdre Rose Sullivan ( Inishfree )
7 < 148 > … #301 Meghan J Dolan ( Early-McLoughlin )
.
5:11 PM
Event #409 Preliminary Boys and Girls 16 & Over
Judged by Ann Johnston, NY, Joan McNiff Cass, NY & Joanie Cass, NY
16 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #552 Catherine Maloney ( Griffith )
2 < 215 > … #614 Meghan Mieczkowski ( Drumcliffe )
3 < 200 > … #596 Ellie McGuire ( Brady )
4 < 195 > … #428 Cara Hallahan ( An Rince Mor )
5 < 191 > … #395 Mary Ginns ( Dunleavy-Shaffer )
6 < 174 > … #399 Heather Gluck ( Davis )
.
11:45 AM
Event #500 Open Championship Girls Under 9
Judged by Ann Johnston, NY, Sean Flynn, NY & Joanie Cass, NY
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #586 Emily McEwen ( Rince Na Tiarna )
2 < 240 > … #832 Julianna Summa ( Bremer )
3 < 215 > … #834 Nicoletta Summa ( Bremer )
4 < 177 > … #398 Tara Glennon ( Donny Golden )
5 < 167 > … #916 Chloe Williams ( Ardmore )
.
10:58 AM
Event #501 Open Championship Girls Under 10
Judged by Jackie Kennedy, N IRE, Gary Healy, IL & Lisa Chaplin, MA
9 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #680 Julia O'Rourke ( Petri School )
2 T < 200 > … #110 Kaylie Amoriello ( O'Rourke )
2 T < 200 > … #496 Anya Maighread King ( Smith-Houlihan )
3 < 191 > … #216 Gianna Cheeseman ( Broesler )
4 < 171 > … #545 Clare MacRitchie ( Murray )
.
11:37 AM
Event #502 Open Championship Girls Under 11
Judged by Elaine Kavanagh-Cullen, IRE, Deirdre Penk-O'Donnell, BC & Myra Watters, FL
21 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #869 Melanie Valdes ( Petri School )
2 < 197 > … #260 Abby Coyman ( Lynn )
3 < 183 > … #653 CarlieJane Nasseh ( Ardmore )
4 < 174 > … #410 Kaela Gray Milewski ( Gray Gillan Owens )
5 < 160.5 > … #291 Kelli Devlin ( Broesler )
6 < 157 > … #184 Hayley Cahill ( Petri School )
7 < 150 > … #635 Ciara Murphy ( Petri School )
8 < 147 > … #339 Kyra Erel ( Marie Moore )
9 < 145 > … #150 Aislinn Bevill ( Pender-Keady )
10 < 135 > … #854 Emme Toombs ( Broesler )
.
4:16 PM
Event #503 Open Championship Girls Under 12
Judged by Ann Johnston, NY, Sean Flynn, NY & Joanie Cass, NY
17 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #825 Anna Sulger ( Pender-Keady )
2 < 215 > … #313 Mairead Dougherty ( Smith-Houlihan )
3 < 205 > … #368 Ashley Ford ( Smith-Houlihan )
4 < 169 > … #406 Farrell Granath ( Pender-Keady )
5 < 163 > … #306 Aemile Donoghue ( Rince Na Tiarna )
6 < 157.5 > … #106 Clare Ahern ( Gray Gillan Owens )
.
1:00 PM
Event #504 Open Championship Girls Under 13
Judged by Jackie Kennedy, N IRE, Gary Healy, IL & Lisa Chaplin, MA
28 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #866 Paige Turilli ( Inishfree )
2 < 181 > … #131 Emily Bamberry ( Smith-Houlihan )
3 < 175 > … #237 Taylor Collins ( Schade )
4 < 170.5 > … #677 Siobhan ONeill ( Bremer )
5 < 170 > … #691 Kelsey Parry ( Pender-Keady )
6 < 168.5 > … #661 Kelly Niesen ( Pender-Keady )
7 < 155 > … #921 Jessica Wojnicki ( Gray Gillan Owens )
8 < 135 > … #177 Bridget Buckley ( Hagen )
9 < 134.5 > … #676 Julia O'Leary ( An Rince Mor )
10 < 133 > … #670 Kelsey O'Connor ( Marie Moore )
11 < 132 > … #248 Emily Conway ( Broesler )
.
3:40 PM
Event #505 Open Championship Girls Under 14
Judged by Elaine Kavanagh-Cullen, IRE, Deirdre Penk-O'Donnell, BC & Myra Watters, FL
34 Registered, 25 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #909 Rose White ( Rince Na Tiarna )
2 < 240 > … #266 Blair Croce ( Early-McLoughlin )
3 < 196 > … #542 Erin Lynch ( Rince Na Tiarna )
4 < 172.5 > … #642 Maeghan Murphy ( Petri School )
5 < 159.5 > … #570 Sara McArthur ( Marie Moore )
6 < 156 > … #494 Grace Kiley ( Lenihan )
7 < 146 > … #262 Hannah Coyman ( Lynn )
8 T < 137 > … #637 Elizabeth Murphy ( McInerney )
8 T < 137 > … #265 Abbey Croce ( Early-McLoughlin )
9 < 122 > … #421 Emma Gruber ( Pender-Keady )
10 < 119 > … #204 Alison Carr ( Bremer )
11 < 117 > … #394 Jenna Giffard ( Pender-Keady )
12 < 114 > … #592 Ciara McGovern ( DeNogla )
.
1:15 PM
Event #506 Open Championship Girls Under 15
Judged by Elaine Kavanagh-Cullen, IRE, Deirdre Penk-O'Donnell, BC & Myra Watters, FL
25 Registered, 20 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #208 Katherine Cassidy ( Lynn )
2 < 226.5 > … #232 Shannon Cogan ( Mulvihill-Lynch )
3 < 225 > … #849 Hali Thorne ( Gray Gillan Owens )
4 < 190 > … #205 Gina Carriero ( Lynn )
5 < 163 > … #862 Michaela Tricozzi ( Broesler )
6 < 153 > … #251 Maeve Conway ( Broesler )
7 < 147 > … #705 Colleen Powers ( O'Sullivan )
8 < 132.5 > … #732 Brigid C. Rosendale ( O'Grady-Quinlan )
9 < 129 > … #102 Alexandra Adams ( Drumcliffe )
10 < 127.5 > … #427 Caitlin Haggan ( Smith-Houlihan )
.
4:48 PM
Event #507 Open Championship Girls Under 16
Judged by Jackie Kennedy, N IRE, Gary Healy, IL & Lisa Chaplin, MA
32 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247.5 > … #578 Kelly McCourt ( Gray Gillan Owens )
2 < 220 > … #315 Alesandra Doughty ( McDade )
3 < 187 > … #123 Hannah Austin ( Griffith )
4 < 185 > … #423 Erica Guerin ( O'Sullivan )
5 < 176.5 > … #681 Denise O'Shea ( Smith-Houlihan )
6 < 162 > … #289 Addison Desrosiers ( Bremer )
7 < 161 > … #515 Kelsey Latham ( Griffith )
8 < 139 > … #489 Meredith Kelly ( Gray Gillan Owens )
9 < 138.5 > … #332 Taylor Eggleston ( Broesler )
10 < 134 > … #392 Allysandra Giannini ( Lenihan )
11 < 130 > … #424 Kerry Guerin ( O'Sullivan )
.
5:23 PM
Event #508 Open Championship Girls Under 18
Judged by Elaine Kavanagh-Cullen, IRE, Deirdre Penk-O'Donnell, BC & Myra Watters, FL
28 Registered, 17 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #864 Ashley Tuccinardi ( Lynn )
2 < 225 > … #833 Michela Summa ( Bremer )
3 < 186 > … #120 Stephanie Armstrong ( Bremer )
4 < 181 > … #697 Alexa Petersen ( Pender-Keady )
5 < 176 > … #777 Kelsey Schuhle ( Broesler )
6 < 148 > … #261 Elizabeth Coyman ( Lynn )
7 < 146.5 > … #674 Ellen Oleary ( Dunleavy-Shaffer )
8 < 145.5 > … #409 Kristen Grant ( Clifden )
9 < 141 > … #706 Deirdre Powers ( O'Sullivan )
.
5:32 PM
Event #509 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Jackie Kennedy, N IRE, Gary Healy, IL & Lisa Chaplin, MA
14 Registered, 12 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #852 Chelsea Tobin ( Broesler )
2 < 225 > … #627 Chloe Mullarkey ( Donny Golden )
3 < 194 > … #347 Kellyanne Farrell ( Inishfree )
4 < 189.5 > … #190 Josie Callahan ( Broesler )
5 < 175.5 > … #770 Mary Kathryn Schiller ( Marie Moore )
6 < 171.5 > … #548 Molly Makem ( Murray )
.
3:56 PM
Event #511 Open Championship Boys Under 10
Judged by Ann Johnston, NY, Sean Flynn, NY & Joanie Cass, NY
1 Registered, 1 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #698 Billy Petrocelli ( Bremer )
.
4:08 PM
Event #512 Open Championship Boys Under 12
Judged by Ann Johnston, NY, Sean Flynn, NY & Joanie Cass, NY
5 Registered, 4 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #829 Connor Patrick Sullivan ( Inishfree )
2 < 230 > … #617 Samuel Miller ( Goulding )
3 < 215 > … #376 Conor Frehill ( Broesler )
4 < 180 > … #119 Parker Armstrong ( Bremer )
.
3:50 PM
Event #513 Open Championship Boys Under 14
Judged by Elaine Kavanagh-Cullen, IRE, Deirdre Penk-O'Donnell, BC & Myra Watters, FL
6 Registered, 6 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #658 Lachlan Nidds ( Broesler )
2 < 221 > … #758 Carmelo Saia ( Lenihan )
3 < 218 > … #103 Evan Adams ( Drumcliffe )
.
4:52 PM
Event #514 Open Championship Boys Under 16
Judged by Jackie Kennedy, N IRE, Gary Healy, IL & Lisa Chaplin, MA
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #692 Nicholas Paulson ( Broesler )
2 < 225 > … #644 Shane Murphy ( McInerney )